Jak założyć fanpage na Facebooku?

Jak założyć fanpage na Facebooku. Działania promocyjne i prowadzenie konta marki na profilu prywatnym na Facebooku są zabronione. By reklamować firmę zgodnie z regulaminem i mieć dostęp do wszystkich funkcji, musisz wiedzieć jak założyć fanpage… i zrobić to!

Choć brzmi to banalnie, wiele osób ma z tym problem. Przeprowadzę Cię więc przez cały proces krok po kroku.

Czym się różni fanpage od profilu prywatnego?

Fanpage to po prostu strona dla fanów – miejsce dla osób, które sympatyzują z Twoją marką. Profil prywatny, jak sama nazwa wskazuje, służy do komunikacji osobistej. Fanpage to miejsce dla marki.

Kiedyś ich nie było, więc sprytni ludzie zakładali profile osobiste do celów firmowych. Poza tym swego czasu takie konto osobiste/firmowe łatwiej było rozbudować – w końcu mogliśmy potencjalnych klientów po prostu zaprosić do znajomych!

W świetle regulaminu portalu takie działanie jest nielegalne. Profile tego typu miały więc dwie możliwości – albo założyć fanpage na Facebooku, albo przekształcić istniejący profil w fanpage.

Profil osobisty czy fanpage – co lepsze?

Część osób, jak na przykład celebryci prowadzi zarówno swoje konta osobiste, jak i fanpage’e nazwane ich imieniem i nazwiskiem. Czy warto tak robić? Zależy to od celu.

Profil prywatny może publikować część treści jedynie do znajomych, część informacji ukrywać, i tak dalej. Fanpage jest domyślnie publiczny. Ma inne zalety – pozwala korzystać z nietypowych formatów postów, płatnej reklamy, analizować statystyki profilu i badać grupę docelową.

Skoro już wiemy, po co jest, czas na gwóźdź programu – instrukcję, jak założyć fanpage!

Jak założyć fanpage na Facebooku

Samo stworzenie, konfiguracja i prowadzenie fanpage’a jest w stu procentach darmowe. Nie musisz się więc obawiać, że Facebook pobierze od Ciebie jakiekolwiek opłaty lub zamknie Twoje konto jeżeli nie podepniesz pod nie karty bankowej.

Zapłacić Ci przyjdzie dopiero w momencie, w którym postanowisz promować posty i reklamować się na platformie Marka Zuckerberga.

Do tego jednak daleka droga – jeśli interesuje Cię tematyka reklam na facebooku zapraszam do lektury wpisów poświęconych temu tematowi. Powróćmy jednak do tworzenia fanpage’a. Od czego powinieneś zacząć?

Facebook proponuje stworzenie strony z kilku różnych miejsc. Użytkownicy, którzy nie mają jeszcze konta na Facebooku lub nie są zalogowani, pierwszą możliwość jej założenia mają na stronie głównej:

Jak założyć fanpage na Facebooku - krok 1

Jeśli masz konto na Facebooku, to ekranu logowania do Facebooka raczej już nie oglądasz, prawda? Wobec tego musisz odnaleźć opcję zakładania fanpage w aktualnościach (newsfedzie). Żaden problem. Znajdziesz ją w kilku miejscach. Facebookowi naprawdę zależy, żebyś to zrobił!

jak założyć fanpage newsfeed

Jeśli nie masz czasu na szukanie linku do założenia strony, wystarczy, że klikniesz tutaj – tutaj założysz i skonfigurujesz swój fanpage.

Konfiguracja fanpage’a na Facebooku

Którykolwiek z wymienionych wyżej linków przeniesie Cię na stronę, gdzie po kolei założysz swój fanpage na Facebooku. Przed Tobą kilka ważnych kroków. Musisz podać szereg danych i dookreślić rodzaj prowadzonej działalności. 

Początkowo będą bardzo ogólne informacje, a z każdym następnym krokiem Facebook będzie wymagał od Ciebie coraz bardziej szczegółowych danych. Oczywiście możesz poprzestać na pierwszych krokach (ominąć kolejne), a pominięte informacje uzupełnić później, jednak polecam zrobić to porządnie za jednym zamachem.

Im więcej informacji podamy Facebookowi, tym lepiej. Twój fanpage zostanie opisany i zakwalifikowany jako strona w konkretnej kategorii. Dzięki temu później będzie polecany przez Facebooka innym użytkownikom, którzy polubili strony o podobnym profilu i charakterze.

Kategoria strony na Facebooku – co wybrać?

Wybór kategorii strony na Facebooku ma również wpływ na kilka innych elementów, jak układ treści na fanpage’u, dostępne zakładki czy typy postów, a nawet… pozycjonowanie! To już jednak temat na inną okazję.

kategorie stron na facebooku

Informacja o kategorii wyświetla się tutaj. Nie martw się, wybór nie jest ostateczny – da się go potem zmienić! Niemniej Facebook może się nie zgodzić z Twoją zmianą. Kiedy tak się dzieje? Na przykład, gdy wielu użytkowników zasugeruje zmianę kategorii na inną, ich zdaniem lepiej opisującą rodzaj prowadzonego przez Ciebie biznesu.

kategoria fanpage

Określenie kategorii strony sprawi też, że w przyszłości będą dla Ciebie dostępne konkretne przyciski CTA (call to action), których nie można wykorzystać w przypadku fanpage’ów o innym charakterze (np. przycisk wsparcia organizacji pożytku publicznego „donation” nie jest dostępny dla stron, które nie zaznaczyły, że faktycznie są OPP).

call to action fanpage

Jeżeli wybrałeś już kategorię dla swojego nowego fanpage’a, będziesz potrzebował jeszcze nazwy. Zastanów się kilka razy zanim klikniesz „Rozpocznij”. Jej zmiana może być w przyszłości trudna.

Jeżeli jesteś pewien swojego wyboru i klikniesz przycisk “Rozpocznij”, zostaniesz przeniesiony na stronę ze wskazówkami, które przeprowadzą Cię krok po kroku przez proces konfiguracji nowego fanpage’a.

konfiguracja fanpage

Założenie fanpage na Facebooku – konfiguracja krok po kroku

Sprawa jest prosta: podążaj za wskazówkami i uzupełnij swój profil. By prezentował się jak najlepiej, będziesz potrzebować kilku grafik (ich wymiary znajdziesz w moim wpisie o wymiarach grafik na Facebooku).

  • Zdjęcia profilowego w formacie kwadratowym (zwykle logo marki) 
  • Zdjęcia w tle, czyli tzw. cover photo – najlepiej w wymiarach 851×315 pikseli (jeśli masz większą grafikę będziesz mógł ustalić jak Facebook ma ją przyciąć do powyższych wymiarów)

To wystarczy na sam początek! Chcesz stworzyć te grafiki samodzielnie? Przydadzą Ci się następujące wpisy:

Z rzeczy czysto wizualnych to już wszystko. Potrzebujesz jeszcze uzupełnić kilka elementów.

  • Dane firmy lub marki,
  • krótki opis działalności (155 znaków maks),
  • nazwa użytkownika, która pojawi się po ukośniku za „facebook.com” (powinna być taka sama lub spójna z nazwą firmy),
  • przycisk CTA,
  • adres strony internetowej,
  • dane teleadresowe.

Dzięki temu potencjalni klienci i fani dowiedzą się o Tobie wszystkiego, co najważniejsze już z poziomu fanpage’a oraz będą mogli się z Tobą skontaktować.

Voilà! Wiesz już, jak założyć fanpage na Facebooku. A może nawet stworzyłeś go krok po kroku, kierując się tym poradnikiem? To oczywiście nie wszystkie opcje konfiguracyjne.

Przed Tobą szereg małych decyzji i wiele dostępnych opcji. Boty na Facebooku, blokowanie wulgaryzmów, konfiguracja zakładek, usług bądź produktów (w zależności od tego, czym się zajmujesz). Tym zajmę się jednak przy innej okazji. W razie pytań – pisz do mnie!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: