Jak zdobyć nowych fanów na Facebooku? Skuteczne rozwiązania płatne

Dużo mówi się o tym, jak zdobyć nowych fanów na Facebooku bezpłatnymi metodami. Ja dziś postanowiłem skupić się na pokrewnym temacie: jak ustawić reklamę na pozyskiwanie nowych fanów, by była tania i efektywna. Przed Tobą kilka wykorzystywanych przeze mnie strategii. Miłej lektury!

Pozyskiwanie nowych fanów na Facebooku reklamą

Najpewniejsza, prawdopodobnie najszybsza i najbardziej przewidywalna metoda pozyskiwania nowych fanów na Facebooku to oczywiście płatna reklama.

Jednak zdobywanie nowych odbiorców tą drogą jest coraz kosztowniejsze. Dlaczego? Chociażby z uwagi na rosnącą liczbę reklamodawców. Im więcej chętnych na pokazywanie się potencjalnym fanom, tym droższe dotarcie.

Dlatego przygotowałem kilka pomysłów, jak zdobyć nowych fanów za pomocą reklamy, ale w taki sposób, by ograniczyć jej koszty i zwiększyć efekty. Do dzieła zatem!

Jak zdobyć nowych fanów na Facebooku? Skieruj reklamę do użytkowników na swojej stronie

Pierwszą reklamą, jaką powinieneś ustawić, by zdobyć nowych fanów na Facebooku jest reklama remarketingowa. W końcu kto będzie bardziej zainteresowany treściami na Twoim profilu niż osoby, które już wcześniej miały kontakt z firmą?

Z remarketingiem na Facebooku trzeba jednak uważać, by nie ustawić go za szeroko. Inaczej nie zadziała. Nie ma przecież sensu zachęcać do polubienia Twojej strony osoby, które wpadły na nią na sekundę, zniknęły i nigdy więcej jej nie odwiedziły. To byłyby zmarnowane pieniądze.

Co wobec tego zrobić? Jest kilka opcji – od ustawienia reklamy po długości wizyty na stronie przez głębokość tejże wizyty – ale podam Ci coś dużo prostszego na początek.

Tworząc grupę odbiorców z osób, które odwiedziły Twoją stronę, wybierz spośród nich tych, którzy byli na niej minimum 2-3 razy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dzięki temu dotrzesz do osób bardziej zainteresowanych Twoją marką i ofertą. Co za tym idzie, prawdopodobnie chętniej zostaną również fanami.

grupy niestandardowych odbiorcow

Oczywiście, by móc ustawić reklamę w ten sposób, musisz zainstalować na swojej stronie piksel Facebooka (Jak to zrobić wyjaśniam w podlinkowanym artykule). Potem pozostaje już tylko stworzyć grupę odbiorców do remarketingu – o tym również już wcześniej pisałem w tekście o Remarketingu na Facebooku.

Pozyskiwanie nowych fanów na Facebooku wśród znajomych obecnych fanów

Kolejną prawdopodobnie zainteresowaną Twoim profilem grupą odbiorców będą znajomi obecnych fanów. Facebook pozwala kierować do nich reklamę. Jest to bardzo proste.

Wystarczy, że tworząc reklamę w Menadżerze Reklam (mam nadzieję, że nie ograniczasz się do promowania postów), wybierzesz w sekcji „Połączenia” opcję „Znajomi osób, które lubią Twoją stronę”.

znajomi fanów

Wówczas wystarczy, że zaznaczysz fanpage, którym zarządzasz i gotowe. Obok zobaczysz całkiem pokaźną liczbę osób, do których możesz teraz dotrzeć.

By zwiększyć efektywność tego typu reklamy, przeanalizuj strukturę fanów swojego profilu. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Na pewno warto zajrzeć w zakładkę „Statystyki” i przyjrzeć się, kto tak właściwie Cię lubi. Przede wszystkim interesują nas demografia i lokalizacja.

Dlaczego? Jeżeli zauważysz, że większość fanów Twojego profilu to osoby po czterdziestym roku życia, to zawęź w ten sposób grupę docelową swoich reklam kierowanych do znajomych fanów. Podobnie, jeśli na przykład większość Twoich fanów pochodzi z Warszawy czy innego Sosnowca.

Chcesz więcej danych? Cóż, Facebook nie pozwala w tym zakresie na zbyt wiele, ale coś jeszcze da się wyciągnąć.

W Menadżerze Reklam udaj się do zakładki „Statystyki grupy odbiorców”. Możesz tutaj sprawdzić branże, poziom wykształcenia swoich fanów lub polubione przez nich strony.

W tym samym narzędziu możesz też zanalizować ruch na swojej stronie www, by wyciągnąć jeszcze więcej informacji. Każdą z nich możesz następnie wykorzystać do jeszcze precyzyjniejszego dobierania grupy docelowej.

Zdobywanie nowych fanów na Facebooku – grupy niestandardowych odbiorców

Facebook pozwala wykorzystać wiele zaawansowanych grup, które idealnie nadadzą się na nowych fanów Twojej strony. Zaproponuję Ci dwie najprostsze, które nie wymagają żadnych technicznych konfiguracji i możesz je stworzyć od razu.

Pierwsza to odbiorcy podobni do Twoich obecnych fanów.

W Menadżerze Reklam w zakładce „Odbiorcy” wybierz opcję „Stwórz grupę niestandardowych odbiorców”, a następnie – grupę podobnych. Jako źródło wybierz swój fanpage, a procentową wartość niżej pozostaw na jedynce.

grupa podobnych odbiorców

Poczekaj godzinę. W tym czasie Facebook znajdzie wśród polskich użytkowników osoby zbliżone do Twoich obecnych odbiorców. Możesz zaproponować im polubienie swojego profilu.

Drugą świetną grupą będą osoby, które są aktywne na Twoim fanpejdżu, ale nie są jeszcze Twoimi fanami. Jak do nich dotrzeć?

Zajrzyj ponownie do panelu grup odbiorców i tym razem wejdź w tworzenie grup niestandardowych. Znajdź opcję „Aktywność” na samym dole. Otworzy się przed Tobą wiele opcji, natomiast interesuje Cię jedna – strona na Facebooku.

W nowo otwartym panelu nic nie zmieniaj – nazwij po prostu grupę „Aktywni Użytkownicy” i ogranicz czas do 30 dni wstecz (więcej nie ma sensu – ci ludzie już zapomnieli o Twoim istnieniu).

aktywni uzytkownicy

W ten sposób stworzyłeś grupę odbiorców spośród osób, które w ciągu ostatnich 30 dni były aktywne na Twoim fanpejdżu – weszły na niego, wysłały do Ciebie wiadomość, ale również skomentowały reklamę czy brały udział w dyskusji pod udostępnionym z Twojego fanpejdża postem.

Wszystko fajnie, ale są wśród nich również Twoi fani. Musimy ich jakoś wykluczyć! Na szczęście jest to banalnie proste – robi się to dokładnie w tym samym miejscu, co dodawanie znajomych fanów.

Tworząc zestaw reklam, musisz więc w dostępnej na samej górze zakładce „Grupy niestandardowych odbiorców” wybrać stworzoną przez siebie grupę „Aktywni Użytkownicy, a w sekcji „Połączenia wykluczyć osoby, które polubiły Twoją stronę.

To wszystko!

Kombinacje zaawansowane

Pamiętaj, że wszystkie wymienione wyżej strategie możesz łączyć ze sobą, by zwiększyć ich skuteczność.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawić reklamę na nowych fanów, której grupę odbiorców stanowić będą osoby, które są znajomymi Twoich fanów i byli na stronie Twojej firmy 2 razy w ostatnich dwóch tygodniach.

Liczę więc na to, że zapewniłem Ci sporo pomysłów na grupy docelowe, które przetestujesz w najbliższym czasie.

Wszystkiego dobrego i do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: