Jak zmienić nazwę fanpage?

Takie pytanie pojawia się na grupach social media notorycznie. Zamiast więc wyjaśniać każdemu pytającemu osobno, postanowiłem opisać, jak zmienić nazwę fanpage. Są na to dwa sposoby – jeden prostszy, drugi trudniejszy. Najważniejsze jednak, że oba działają!

Jak zmienić nazwę fanpage – “Edytuj stronę”

To, z którego sposobu zmiany nazwy fanpage’a będziesz mógł skorzystać, zależy od jego wielkości. Jeśli Twój fanpage ma jeszcze mniej niż dwustu fanów, sprawa jest prosta.

Wystarczy, że wejdziesz bezpośrednio w edycję swojego fanpage’a, a znajdziesz tam taką możliwość. Uwaga! Zobaczysz ją tylko wtedy, jeżeli jesteś administratorem danego fanpage’a. Redaktor czy analityk nie zobaczą tej opcji. Zanim więc spanikujesz upewnij się, że na przykład Twój pracodawca przypisał Ci odpowiednie uprawnienia.

Jak dotrzeć do opcji zmiany nazwy fanpage? Krok po kroku:

  1. Wejdź na swój fanpage (jeśli jesteś jego administratorem).
  2. Kliknij na zakładkę “Informacje”.
  3. Wybierz “Nazwa” i z pola obok – edytuj.

Pamiętaj, że nazwy fanpage’y też mają swoje ograniczenia i reguły. Przykładowo, nie może pojawić się w niej słowo “Facebook”, ale również… “oficjalna”. Nie wspominając o tym, że zabronione jest wprowadzanie w błąd użytkowników, na przykład udając fanpage kogoś innego.

zmiana nazwy fanpage

Zanim potwierdzisz zmianę nazwy na nową sprawdź dokładnie, że nie ma w niej błędów. Trudno ją potem zmienić ponownie – zmiana będzie niemożliwa przez 7 dni, a przez ten czas nowa nazwa będzie widoczna. Ciągłe kombinowanie przy nazwie może zniechęcić użytkowników. Facebook wyśle im przecież o tym powiadomienie – pewnie sam takie dostajesz.

Uważaj z drastycznymi zmianami, na przykład przy rebrandingu lub zmianie kategorii tematycznej. Użytkownicy mogą zgłosić Twoją nową nazwę do Facebooka jako nieadekwatną. Ten, jak pewnie wiesz po czasowych banach za treści, nie ma w zwyczaju pytać drugiej strony o jej punkt widzenia. W takiej sytuacji może cofnąć Twoją zmianę lub nawet zablokować stronę!

Lepiej więc będzie zawczasu komunikować nadchodzącą zmianę swojej społeczności, obojętnie jak mała by nie była.

jak zmienić nazwę fanpage - wytyczne facebooka

Jak zmienić nazwę fanpage – pomoc dla reklamodawców

Jeżeli Twój fanpage jest większy niż 200 fanów, zmiana nazwy fanpage jest nieco bardziej problematyczna. Na szczęście możliwa! Co musimy zrobić? Skontaktować się z Facebookiem. Tak, wiem, pewnie nie raz próbowałeś to zrobić – bez efektów. Tym razem jednak zrobisz to z innego panelu.

Aby zmienić nazwę fanpage, musisz wypełnić formularz i zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi zmian nazw stron. Jak to zrobić?

  1. Wejdź na stronę facebook.com/business i kliknij “Pomoc” w prawym górnym rogu.
  2. Następnie przewiń stronę na sam dół i znajdź opcję “wyślij e-mail”.
  3. Zaznacz, czego dotyczy Twój problem (stron –> zmiany nazwy strony)
  4. Przejdź się przez formularz, zapoznaj z zasadami i w odpowiednich miejscach zaznacz, że to zrobiłeś.
  5. Postępuj dalej zgodnie z instrukcjami formularza.

Musisz uargumentować powody swojej zmiany, ale hej – nie powinno to być problem. W końcu nie robisz tego dla zabawy, prawda? Właśnie.

zmiana nazwy strony formularz

Nie widzę formularza zmiany nazwy fanpage – co robić?

Może się tak zdarzyć, że nie będziesz widział możliwości wysłania maila do Facebooka. Da się ją jednak odblokować. W tym celu musisz sobie założyć Menadżera Firmy oraz uruchomić swoją pierwszą reklamę.

Dlaczego? Z dwóch powodów.

Po pierwsze, zgłoszenia w panelu pomocy wysyłane przez firmy, które korzystają z Business Managera są traktowane priorytetowo.

Po drugie, Facebook preferuje tych klientów, którzy mu płacą ;)

Nie martw się, nie musisz się rozstawać z dużą kwotą. Wystarczy, że chociażby puścisz jeden sponsorowany post na kilka godzin. Minimalna kwota dzienna to 2 zł i tyle w tym wypadku wystarczy. Grunt, żeby reklama została zatwierdzona.

Voilà, właśnie zostałeś reklamodawcą! W ciągu najbliższych kilku godzin (lub nawet szybciej) powinieneś mieć już odblokowane wszystkie opcje biznesowe włącznie z mailową możliwością kontaktu z Facebookiem.

Masz już więc odblokowane wszystkie niezbędne opcje i wiesz, jak zmienić nazwę fanpage. Zatem powodzenia i do dzieła!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: