Kiedyś opublikowałem wpis o darmowych programach do tworzenia grafiki. Cieszy się sporą popularnością. Od początku miałem w planach kontynuowanie serii i pokazywanie kolejnych bezpłatnych narzędzi. Dziś padło na infografiki.
Przygotowałem pięć programów, z których sam korzystam i dlatego nie waham się Ci ich polecić.
Mój osobisty faworyt, z którego korzystam najczęściej. Bardzo wygodny w użytkowaniu i intuicyjny. Posiada dużą bazę darmowych elementów oraz możliwość dodawania własnych plików. Pozwala tworzyć wykresy, osadzać wideo w infografice i wiele więcej. Odkryj jego możliwości!
W darmowej wersji program dodaje u dołu infografiki mały pasek ze swoim logo. Niewielka cena za wysokiej jakości dzieło.
Pod względem oferowanych możliwości nie różni się znacząco od Piktocharta. Poza istotnym szczegółem: nie pozwala ściągnąć stworzonej infografiki na dysk. Jeżeli jednak chcemy ją opublikować w mediach społecznościowych czy osadzić na stronie bezpośrednio z poziomu aplikacji, to nie ma z tym problemu. Oczywiście możliwość zapisywania na komputerze pojawia się, gdy kupimy wersję płatną.
Chcesz więcej?
Dwa powyższe narzędzia wykorzystuję najczęściej. Dostrzegasz między nimi podobieństwo? Słusznie. W zasadzie wszystkie darmowe programy do tworzenia infografik, z których korzystałem działają podobnie i oferują zbliżone możliwości. Dlatego bez pisania kilka razy tego samego mogę Cię skierować jeszcze do trzech:
– Ease.ly
– Visua.ly
– Canva – prawdziwy kombajn. Większość tworzy w nim grafiki na potrzeby mediów społecznościowych, ale spr świetnie sprawdzi się i w infografikach. Podobnie jak poprzednicy wyposażony w szereg szablonów i płatnych opcji dodatkowych.
Program do tworzenia infografik to dopiero początek
Tyle ode mnie! Wybierz program, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy w użyciu lub zawiera bazę najlepiej trafiających w Twoje gusta czy pasujących do marki elementów. Jeżeli znasz inne, ciekawe programy tego typu, podziel się linkami w komentarzach.
Oczywiście żaden program nie zrobi z Ciebie grafika. Bez szlifowania estetyki nie wyjdziesz poza dostępne szablony i nie zrobisz nic kreatywnego. Niemniej nie zniechęcaj się, eksperymentuj! Prostszych narzędzi nie znajdziesz. Sama nauka tworzenia infografik to świetna zabawa. Powodzenia!
Do przeczytania,
Artur Jabłoński