Jak zrobić infografikę? Oto darmowe programy, które Ci w tym pomogą

Kiedyś opublikowałem wpis o darmowych programach do tworzenia grafiki. Cieszy się sporą popularnością. Od początku miałem w planach kontynuowanie serii i pokazywanie kolejnych bezpłatnych narzędzi. Dziś padło na infografiki. 

Przygotowałem pięć programów, z których sam korzystam i dlatego nie waham się Ci ich polecić.

 

piktochart

Piktochart

Mój osobisty faworyt, z którego korzystam najczęściej. Bardzo wygodny w użytkowaniu i intuicyjny. Posiada dużą bazę darmowych elementów oraz możliwość dodawania własnych plików. Pozwala tworzyć wykresy, osadzać wideo w infografice i wiele więcej. Odkryj jego możliwości!

W darmowej wersji program dodaje u dołu infografiki mały pasek ze swoim logo. Niewielka cena za wysokiej jakości dzieło.

 

infogram

Infogr.am

Pod względem oferowanych możliwości nie różni się znacząco od Piktocharta. Poza istotnym szczegółem: nie pozwala ściągnąć stworzonej infografiki na dysk. Jeżeli jednak chcemy ją opublikować w mediach społecznościowych czy osadzić na stronie bezpośrednio z poziomu aplikacji, to nie ma z tym problemu. Oczywiście możliwość zapisywania na komputerze pojawia się, gdy kupimy wersję płatną.

 

Chcesz więcej? 

Dwa powyższe narzędzia wykorzystuję najczęściej. Dostrzegasz między nimi podobieństwo? Słusznie. W zasadzie wszystkie darmowe programy do tworzenia infografik, z których korzystałem działają podobnie i oferują zbliżone możliwości. Dlatego bez pisania kilka razy tego samego mogę Cię skierować jeszcze do trzech:

 

Ease.ly

Visua.ly

Canva –  prawdziwy kombajn. Większość tworzy w nim grafiki na potrzeby mediów społecznościowych, ale spr świetnie sprawdzi się i w infografikach. Podobnie jak poprzednicy wyposażony w szereg szablonów i płatnych opcji dodatkowych.

 

Program do tworzenia infografik to dopiero początek

Tyle ode mnie! Wybierz program, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy w użyciu lub zawiera bazę najlepiej trafiających w Twoje gusta czy pasujących do marki elementów. Jeżeli znasz inne, ciekawe programy tego typu, podziel się linkami w komentarzach.

Oczywiście żaden program nie zrobi z Ciebie grafika. Bez szlifowania estetyki nie wyjdziesz poza dostępne szablony i nie zrobisz nic kreatywnego. Niemniej nie zniechęcaj się, eksperymentuj! Prostszych narzędzi nie znajdziesz. Sama nauka tworzenia infografik to świetna zabawa. Powodzenia!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński