Jak zrobić post 3D na Facebooku?

Po zmianach panelu reklamowego Facebook nie przestaje podrzucać nam innych nowości. Tym razem padło na nowy format postów. Jest nim post 3D, który obok wideo ma angażować użytkowników bardziej niż pozostałe formaty. Dziś pokażę Ci, jak taki post stworzyć.

 

Post 3D na Facebooku – czy warto?

Ponieważ to nowy format, Facebook w najbliższym czasie zapewne będzie dawał mu zasięgowe fory. Jak prawdopodobnie wiesz, różne typy postów mają różną “premię” od niebieskiego portalu. Faworyzowane są filmy i transmisje na żywo – szczególnie po ostatnich zmianach algorytmu.

 

Do tego dochodzi zwykła ciekawość. Użytkownicy lubią nowości. Nietypowe formaty postów, takie jak na przykład boty automatycznie odpowiadające na komentarze cieszą się dużą popularnością na fanpage’ach. Dlatego warto spróbować jak najszybciej wykorzystać post 3D w swojej komunikacji, by być wśród pierwszych.

Szczególnie, że jest pole do popisu! Od sposobu na wyróżnienie zwyczajnych postów, przez zabawy typu “sprawdź co jest po drugiej stronie” aż po trójwymiarowe prezentacje produktów – możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.

 

Post 3D na Facebooku – jak to jest zrobione?

Jak to wygląda od strony technicznej? Facebook wspiera jeden z standardów treści trójwymiarowej glTF 2.0. Daje to możliwość wpływania na teksturę, światło i realistyczne renderowanie.

 

Wraz ze stworzeniem postów 3D, Facebook wypuścił nowe Graph API, dzięki któremu – gdy tylko programiści je zaimplementują – stworzysz własne projekty 3D i opublikujesz je bezpośrednio z aplikacji zewnętrznych.

Obecnie można to już zrobić z 3D Creator App od Sony i galerii sieciowej Oculus Medium. Trwają też prace nad wsparciem obiektów 3D z biblioteki Google Poly.

Jak stworzyć post 3D na Facebooku krok po kroku

Obecnie gITF2.0 to jedyny format 3D wspierany przez Facebooka. Rodzi to pewne problemy, ponieważ nie jest to najpopularniejszy format.

Na całe szczęście są już programy i aplikacje online, które pozwalają wyeksportować lub przekonwertować pliki bezpośrednio do formatu, którego oczekuje od nas Facebook.

Tworzenie nieskomplikowanego posta 3D na Facebooka nie jest trudne, choć oczywiście wszystko zależy od tego, co chcesz na nim umieścić. Aby zrobić to w najbardziej podstawowej wersji wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków.

 

Krok 1: Stworzenie projektu
Stwórz projekt korzystając z tego, co masz pod ręką – z zaawansowanych narzędzi 3D takich jak MODO, Blender, Maya albo z prostych narzędzi online takich jak Vectary. Jeśli korzystasz z Windows 10 możesz też najzwyczajniej w świecie użyć Painta 3D.

Wyeksportuj skończony projekt do pliku *.glb. To binarna wersja windowsowego formatu gITF2.0. Pamiętaj: plik nie może być większy niż 3 MB.

 

Krok 2: Dodaj plik na Facebooka

Teraz otwórz Facebooka i zacznij tworzyć nowy post. Aby dodać obiekt trójwymiarowy, przeciągnij i upuść plik z projektem w oknie edycji postu.

Voilà – właśnie stworzyłeś post 3D!

Nie przejmuj się, jeśli nie widzisz nigdzie możliwości dodania tego typu posta. Obecnie nie można tworzyć ich, wybierając 3D z postowego menu tak jak grafiki czy wideo. Działa jedynie opcja “drag & drop”, którą opisałem powyżej. Pewnie z czasem się to zmieni.

 

Co dalej? VR na Facebooku?

Ten kolejny cyfrowy krok Zuckerberga jest spełnieniem obietnicy o większej obecności VR na Facebooku. To z pewnością także kolejny element, który – zdaniem twórców portalu – ma zbliżyć do siebie użytkowników.

 

Już teraz posiadacze odpowiedniego sprzętu mogą brać udział w wersji beta programu Spaces, w którym docelowo można będzie “być sobą wirtualnie” jak mówi landing page.

Może teraz brzmi to niedorzecznie, ale kto wie czy za kilka lat zamiast na Google Hangouts, nie będę prowadził wideorozmów z moim zespołem w wirtualnym biurze, patrząc na nasze wirtualne twarze i podając sobie wirtualne raporty kampanii z ubiegłego miesiąca. Tylko pieniądze będą realne ;)

Pozostaje nam czekać na kolejne kroki i wieści w sprawie 3D, AR i VR. Już teraz, potwierdzając słowa Oceana Quigleya o naturalnej drodze rozwoju typów postów na tej platformie, Facebook zapowiedział wprowadzenie kolejnych formatów 3D.

Najpierw był tekst, potem zdjęcia, video, a teraz czas na treści angażujące w zupełnie nowy sposób. Więc skoro już wiesz, jak stworzyć post 3D na Facebooku, to do dzieła. Uprzedzam – łatwo nie będzie! Wierzę jednak, że dasz radę.

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: