Jak zwiększyć zaangażowanie na Facebooku?

Zasięg organiczny na Facebooku spada. Szukasz sposobu, by go zwiększyć. Eksperymentujesz z nowymi treściami, zmieniasz strategię publikowania, ale efektów brak. Co robić? Przetestuj potencjał contentu w grupie docelowej za pomocą reklamy.

Gdzie popełniasz błąd? Prawdopodobnie nie bierzesz pod uwagę tego, że spora część obecnych fanów już od jakiegoś czasu nie widzi Twoich postów (osobny temat to jak zdobyć nowych fanów na Facebooku).

W końcu tak właśnie działa algorytm Facebooka – jeżeli użytkownicy nie angażują się pod treściami danego fanpage’a, z czasem pokazuje im jego posty rzadziej, aż w końcu przestaje pokazywać je w ogóle.

Właśnie dlatego Twoje eksperymenty z nowymi treściami nie przynoszą rezultatów.

Owszem, być może zmiana strategii publikacji sprawiła, że dostrzegasz zwiększenie zaangażowania czy zasięgu. Wciąż jednak są to niewystarczające liczby. Nie jesteś w stanie każdym postem bić rekordów popularności. Nie masz więc jak na dużej próbie przetestować efektywności swoich działań.

wobec tego jak zwiększyć zaangażowanie na Facebooku? Najpierw należy przetestować na wybranej grupie czy tworzone przez Ciebie treści rezonują z grupą docelową.

Załóżmy, że chciałbyś sprawdzić czy nowa linia redakcyjna (pomysły na posty) spodobałaby się nieaktywnym fanom. Gdyby tylko mogli ją zobaczyć!

Jest na to sposób – grupa niestandardowych osób z aktywności pod postami.

Czym są grupy niestandardowych odbiorców?

Grupy niestandardowych odbiorców to grupa docelowa Twoich reklam, którą tworzy się w menadżerze reklam w oparciu o dane zewnętrzne, takie jak maile, telefony, ruch na stronie (czyli remarketing).

Da się również stworzyć takie grupy w oparciu o aktywność na Twoim fanpage’u i Instagramie. Dzięki temu możesz dotrzeć nie tylko do fanów czy ich znajomych (jak przy promowaniu postów na Facebooku), ale wyłącznie do ich aktywnej części.

Teraz uwaga: grupa niestandardowa może być odbiorcą Twoich reklam, ale możesz również tę grupę wykluczyć.

To dla nas w tym przypadku szczególnie istotne. Dlaczego? Bo jeżeli wykluczysz spośród swoich fanów tych, którzy są aktywni, to dotrzesz ze swoją treścią właśnie do… tych nieaktywnych!

Możesz więc ustawić reklamę, której grupa docelowa prezentuje się następująco: Twoi fani, którzy nie byli aktywni na fanpage’u od na przykład 60 dni.

Jeżeli zmieniasz właśnie strategię publikacji, warto pokazać nowe posty właśnie tej grupie i sprawdzić ich reakcję. Może na powrót zainteresują się Twoimi treściami?

Jak ustawić reklamę kierowaną do nieaktywnych fanów

Wiesz już, jak działa tego typu grupa, teraz przejdźmy przez proces jej ustawiania.

Krok 1: Stwórz grupę aktywnych odbiorców.

Włącz Menadżer Reklam. Z menu wybierz sekcję “Grupy odbiorców” (lub “Odbiorcy” – o ile mi wiadomo, na chwilę obecną funkcjonuje pod dwiema nazwami).

Zacznij tworzyć grupę niestandardowych odbiorców i wybierz opcję na samym dole – “Aktywność”, a następnie na kolejnym ekranie “Strona na Facebooku”.

To właśnie tutaj stworzysz grupę osób aktywnych na Twoim fanpage’u.

grupy niestandardowych odbiorców facebook

aktywni uzytkownicy Facebook

Gdy już będzie gotowa, zacznij tworzyć reklamę (w tym wypadku – promowanie posta). W zestawie reklam będą interesowały Cię dwie sekcje:

Grupy niestandardowych odbiorców – tu wykluczamy aktywnych odbiorców…

wykluczanie grup odbiorców facebook

… oraz połączenia, gdzie zaznaczamy Twój fanpage.

reklama na fanów fanpage

To wszystko! Teraz wystarczy, że zaczniesz obserwować reakcje swoich fanów na nowy content.

Grupę nieaktywnych możesz próbować zachęcić na wiele sposobów do powrotu do aktywności. Może konkurs lub jakaś inna forma angażowania? Ogranicza Cię tylko własna pomysłowość.

Miłego tworzenia reklam i do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):