Jak zwiększyć zasięg na Facebooku?

Jak zdobyć więcej lajków? W jaki sposób zwiększyć zaangażowanie fanów? Jak sprzedawać w social media? Wszystkie te i wiele mniejszych pytań stawia przed sobą każdy, kto zajmuje się marketingiem w mediach społecznościowych. Razem wiążą się z jednym, nadrzędnym pytaniem: jak zwiększyć zasięg na Facebooku? Porozmawiajmy więc dziś o tym.

Zasięgi organiczne na Facebooku spadają

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto zastanawiać się nad tym, jak zwiększyć zasięg na Facebooku. Otóż zasięgi organiczne – czyli te darmowe – są coraz mniejsze. Facebook w ten sposób “zachęca” nas do inwestowania w płatną reklamę.

Nie ma się co łudzić, że nagle zmieni zdanie. Jego priorytetem jest zadowolenie użytkowników oraz nabijanie swojej kabzy. Szuka więc sposobów na to, by ograniczyć liczbę postów marek w aktualnościach. Być może słyszałeś o eksperymentach z zakładką “Explore”?

Jest to testowa wersja Facebooka, w której wszystkie darmowe posty marek są dostępne jedynie w osobnej kolumnie aktualności – coś podobnego do list zainteresowań.

Jak łatwo się domyśleć, niewiele osób tam zagląda i administratorzy fanpage’y wpadli w panikę. Póki co, to tylko testy – Facebook w odpowiedzi od razu podał taką informację – ale co będzie dalej? Zobaczymy.

Jak zwiększyć zasięg na Facebooku? Zainwestuj w reklamę!

To najprostsza metoda, do której Facebook wciąż nas zachęca. Grunt, żeby wydawać pieniądze z głową.

Zanim o tym jednak uwaga na marginesie – bardzo często dostaję pytanie o to, czy płatna reklama zmniejsza zasięgi organiczne. Otóż tak nie jest.

Bardzo często mniejszy zasięg organiczny to efekt złych ustawień reklamy. Facebook może dotrzeć do osób, które już masz wśród fanów. Jeżeli na przykład nie wykluczysz ich z grupy docelowej, to zobaczą Twoją reklamę płatną. Portal odejmie ich więc od zasięgu bezpłatnego.

Podobnie jest, jeżeli zbyt wcześnie zaczniesz promować swoje treści, na przykład tuż po wrzuceniu. Nikt ich jeszcze nie zdążył zobaczyć, a Ty już dopalasz posta reklamą.

O reklamie płatnej na Facebooku piszę sporo. Na sam początek zapoznaj się z artykułem o tym, czy warto promować posty na Facebooku i jak to zrobić efektywnie. Pod kątem zwiększania zasięgu Twoich treści to idealna lektura na początek.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza reklama nie zwiększy nie wiadomo jak mocno wyników zwyczajnie słabej treści. Świetny content może nie do końca broni się sam, ale na pewno łatwiej dotrzeć nim do szerszej publiczności dzięki odpowiedniej promocji.

Przejdźmy więc do działań organicznych.

Jak zwiększyć zasięg na Facebooku za darmo?

Na spadek zasięgu w wyniku działań Facebooka nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na jakość swojej komunikacji. Umówmy się – bardzo często to właśnie sami ponosimy winę za nieefektywne fanpage’e. Nasze posty nie budzą zainteresowania, nie docierają do odpowiednich osób.

Bardzo ważne jest to, co publikujemy. Pewne typy treści (nazywam je formatami) fani lubią bardziej, inne mniej. Warto przetestować, na jaki rodzaj komunikacji reagują na Twoim fanpage’u.

Pamiętaj: każda społeczność jest inna. Nie możesz więc założyć z góry, że to, co sprawdza się w jednym przypadku, zadziała również w drugim. Na pewno jednak warto dać szansę różnego typu treściom.

O tym, co publikować na Facebooku już kiedyś pisałem. Odsyłam Cię więc do tego artykułu – znajdziesz tam garść inspiracji. W tym tekście chcę się skupić raczej na drobnych elementach i sprytnych pomysłach. Choć o kilku typach postów muszę wspomnieć.

Reakcje i głosowanie

Facebook lepiej traktuje posty ze zdjęciami niż same wpisy tekstowe. Nie ograniczaj się jednak do samych zdjęć czy grafik ilustrujących post. Nałóż na grafikę facebookowe reakcje i pozwól fanom głosować za ich pomocą lub komentarzami.

Choć format ten wydaje się nieco niepoważny, zapewniam, że można wykorzystać go także przy stronach o bardziej poważnym charakterze. Możliwości jest wiele – ogranicza Cię jedynie własna kreatywność.

Zastanawiasz się, jak efektywne są tego typu posty? Bardzo! Często korzystam z nich, gdy prowadzę początkujące fanpejdże, na których trudno o duże zainteresowanie.

Przykład? Prowadziłem fanpage promujący podłogi dębowe. Gdy zaczynaliśmy współpracę miał nieco poniżej tysiąca fanów i średnio po kilka reakcji pod postem. Zmiana stylu komunikacji – w tym wprowadzenie postów z głosowaniami – pozwoliło osiągać kilkudziesięciokrotnie lepsze wyniki. Każdy post z reakcjami zbierał między sto a trzysta polubień!

jak zwiększyć zasięg na facebooku - reakcje

Dopasuj treść do urządzenia

Według danych Expandedramblings.com ponad połowa użytkowników korzystających z Facebooka robi to już wyłącznie przez urządzenia mobilne. Dlatego tradycyjne, kwadratowe grafiki są coraz częściej wypierane przez pionowe w formacie 3:2.

Nic dziwnego – im bardziej dopasujesz swoje treści do wyświetlanego urządzenia tym skuteczniej jego użytkownik wejdzie z nią w interakcję. Dlaczego? To proste. Zajmie mu więcej miejsca na ekranie, trudniej więc będzie ją przeoczyć!

Uatrakcyjnij swoją grafikę

Co zrobić żeby zwiększyć zasięg na Facebooku posta z grafiką? Udostępnij kilka zdjęć naraz lub stwórz galerię. Facebook pokazuje je wówczas w nieco inny sposób niż w przypadku dodania zwykłej, pojedynczej grafiki oraz mocniej eksponuje w newsfeedzie.

Regularnie korzystaj z innych możliwości prezentacji treści niż jeden statyczny obrazek. Przykład, który zdecydowanie za rzadko oglądam w newsfeedzie to karuzela. To nie tylko idealny format reklamowy do prezentowania jednocześnie wielu produktów. To również format, dzięki któremu możesz opowiedzieć historię o swojej marce.

Pracując z firmą Przyjazny Dietetyk regularnie korzystałem z tego rozwiązania. Oto fragment jednej z kreacji – stworzyliśmy komiks, który opowiadał o tym, jak pewien mężczyzna bez formy postanowił wziąć się za siebie i przejść na dietę, by być lepszym zawodnikiem na boisku.

jak zwiększyć zasięg na facebooku - przyjazny dietetyk

Korzystaj z karuzeli, ponieważ nawet jeśli odbiorca nie zostawi pod postem reakcji, zagwarantujesz sobie w ten sposób zwiększenie zasięgu. Facebook zlicza każdą aktywność dotyczącą posta, włącznie z kliknięciami w kolejne kafelki karuzeli.

Korzystaj z niestandardowych postów

Raz na jakiś czas pojawia się na Facebooku mechanizm (lub pomysł na wykorzystanie dotychczasowych rozwiązań), który jest naprawdę oryginalny i ciekawy. Warto wówczas, póki dana formuła jest świeża, wykorzystać ją w swojej komunikacji. Ludzie lubią tego typu nowinki i gwarantuje Ci to wiele interakcji pod postem.

Przykład? Jakiś czas temu furorę robiły (ba, wiele marek dalej z nich korzysta) podłużne grafiki. W newsfeedzie widać jedynie część tej treści, a po kliknięciu na zdjęcie – całość. Korzysta się z niej po to, by ukryć w dolnej części zdjęcia dodatkowe informacje. Proste i angażujące!

Przykład? Swego czasu rozdawałem zniżki na szkoleniu w zamian za… kliknięcie mnie w nos.

Tak wyglądał post w newsfeedzie:

jak zwiększyć zasięg na facebooku - artur jabłoński

a tak po kliknięciu:

nietypowy post facebook

Chcesz stworzyć taką grafikę? Zajrzyj do mojego wpisu o aktualnych wymiarach grafik na Facebooku. Znajdziesz tam wszystkie informacje niezbędne do tego, by samodzielnie ją stworzyć. Miłej zabawy!

Jak zwiększyć zasięg na Facebooku? Twórz wideo i treści animowane

Treści wideo mają na tę chwilę największy zasięg na Facebooku. Dla urozmaicenia swojej komunikacji możesz również wykorzystać gify – szczególnie, że możesz je osadzić już bezpośrednio na Facebooku, bez korzystania z zewnętrznych narzędzi.

Do tworzenia gifów polecam Ci jedno z darmowych i prostych w obsłudze narzędzi online – gifmaker.me.

A co z wideo? Co jeżeli nie masz akurat filmu? Cóż, zawsze możesz przygotować po prostu… pokaz slajdów i przerobisz go na film! Wystarczy że wyeksportujesz prezentację do formatu *.mov lub stworzysz “pokaz slajdów” (z przygotowanych grafik) bezpośrednio na Facebooku.

Nie zapominaj także o live’ach. To format, które Facebook dopala darmowym zasięgiem mocniej niż jakikolwiek inny. Swego czasu pisałem o transmisjach live w kontekście Periscope, kiedy tej opcji na portalu Zuckerberga jeszcze nie było. Pomysły, które wtedy podsuwałem możesz spokojnie wykorzystać także i tutaj: Periscope – jak korzystać!

Dodawaj ważne wydarzenia z życia firmy

Posty o nowej pracy czy związku znajomych zawsze przebijają się zawsze na samą górę Twojego newsfeedu. Dlaczego tak jest? Facebook nie chce, żebyś przegapił ważną treść w zalewie selfie czy udostępnianych memów.

Ta opcja jest dostępna nie tylko dla osób prywatnych, ale również na fanpage’ach i zbiera dobre zasięgi!

Jak opublikować taki post?  Po kolei: wejdź w narzędzia do publikowania –> utwórz –> wydarzenie, produkt + –> dodaj ważne wydarzenie do swojej strony.

Gotowe!

facebook ważne wydarzenia

Emoji na Facebooku – warto czy nie warto?

Zrobiłem wiele testów, także na kampaniach płatnych. Wykazały, że posty z emoji cieszyły się większym zaangażowaniem odbiorców. Co więcej – działało to zarówno na stronach mniej poważnych jak i tych, które wydawałyby się całkiem sztywne.

Pamiętaj, że emoji to nie tylko roześmiane buźki. To także strzałki, odniesienia oraz wręcz cały język obrazkowy. Stosując je w treści posta, nie zastępuj nimi wyrazów, ale umieszczaj obok nich. Wskazuj na linki, oddzielaj akapity oraz wykorzystuj jako znaki pozwalające wyciągnąć post w pionie – zajmiesz w ten sposób większą część ekranu użytkowników smartfonów.

Generalnie – korzystaj z nich kontekstowo, uatrakcyjniając w ten sposób samą treść. Pamiętaj tylko, by zachować umiar! Nikt nie chce kilkunastu emoji w pięciolinijkowym poście.

Pisz angażująco

Nawet dobry materiał na post nie sprawdzi się, jeśli będzie źle podany. Nad grafikami wszyscy się rozczulają, ale teksty często spychają na drugi plan. To błąd! To, jak coś jest opisane, ma równie duże znaczenie. Musisz więc szlifować również swój styl.

Na szczęście istnieją wskazówki dotyczące stylu oraz sprawdzone formuły copywriterskie, które sprawią, że Twoje posty będą bardziej angażujące. Chcesz je poznać? Pisałem o tym sporo na blogu, odeślę Cię więc do kilku artykułów, by nie powtarzać się tutaj:

Jak pisać prostym językiem?
W jaki sposób pisać tytuły artykułów, które przyciągają uwagę?
Jak pisać językiem korzyści?

Korzystaj z nowinek!

Korzystaj z wszelkich wprowadzanych przez Facebooka nowinek. Zawsze, gdy pojawia się jakaś nowa funkcja, zastanawiam się jak mogę dzięki niej zwiększyć zasięg postów na Facebooku: u swoich klientów lub na swoim fanpejdżu.

Przykładowo, gdy odkryłem, że bot może automatycznie odpowiadać na komentarze pod postem, od razu postanowiłem to wdrożyć. Wynik przerósł moje oczekiwania – kilka tysięcy komentarzy (i kilka tysięcy członków mojej grupy na Facebooku). Ba, choć od tego posta minęło kilka miesięcy, dalej regularnie pojawiają się pod nim nowe komentarze!

Jak zwiększyć zasięg na Facebooku? Wzywaj do działania – call to action na Facebooku za darmo

Podobnie jak emoji, większe zaangażowanie odbiorców powodują także wszelkie przyciski Call To Action. Facebook nie pozwala nam co prawda budować w ten sposób zasięgu (póki co – niektóre fanpage mają już tę funkcję) i rezerwuje go tylko dla tych, którzy mu płacą, ale jest sposób na utworzenie postów z call to action za darmo.

Otwórz managera reklam, a następnie z menu w lewym górnym rogu wybierz “Tworzenie i zarządzanie” –> “posty strony”. Z tego miejsca możesz stworzyć dowolny post posiadający wybrany przez Ciebie przycisk call to action. Z tego miejsca możesz go również udostępnić na swoim fanpage’u.

posty strony na facebooku

Teraz już wiesz, jak zwiększyć zasięg na Facebooku – a przynajmniej poznałeś kilka nowych metod, by to osiągnąć. Gorąco Cię zachęcam do przetestowania każdej z nich. Pamiętaj, o czym pisałem wcześniej – nie wszystko zadziała na każdym fanpage’u, bo społeczności różnią się od siebie. Dopóki jednak nie spróbujesz czegoś nowego, nie będziesz wiedzieć, jak będzie w Twoim przypadku.

Pozostaje mi więc życzyć Ci wysokich zasięgów i do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: