Karuzela na Facebooku – jak ją utworzyć. Poradnik krok po kroku

Karuzela na Facebooku to zdecydowanie jeden z najbardziej efektywnych i skutecznych formatów reklamowych. Dziś krok po kroku pokażę Ci, jak ją utworzyć i opowiem, dlaczego warto to zrobić.

Czym jest karuzela na Facebooku?

Karuzela to świetny i bardzo interesujący format, który oferuje nam Facebook. Pozwala nam w jednym poście zareklamować aż 10 produktów.

Format ten nie bez powodu nazywa się karuzelą. Działa bowiem na zasadzie przewijanych slajdów, które razem tworzą spójną całość. Możemy więc w bardzo wygodny i efektowny sposób zaprezentować kilka produktów z naszej oferty w jednym miejscu.

Post karuzelowy składa się z obrazka z prezentacją produktu lub usługi, opisu, copy oraz przycisku CTA.

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład tak:

Jak stworzyć post karuzelowy - przykład Facebook

Karuzele weszły do systemu reklamowego Facebooka oraz Instagrama w 2015 roku. Od tego czasu są absolutnym hitem, który potrafi osiągać naprawdę wysokie współczynniki konwersji.

Ze względu na swoją funkcjonalność, reklamy w formie karuzeli są szczególnie popularne w branży e-commerce.

Dlaczego warto korzystać z karuzeli na twojej stronie na Facebooku?

Post karuzelowy na Facebooku ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki swojej funkcjonalności potrafi być niezwykle skuteczny i przynosić świetne wyniki sprzedażowe. Możemy być pewni, że karuzela na Facebooku przykuje uwagę użytkownika, a stąd już tylko krok do przekierowania go do danego produktu z oferty.

No właśnie. Wykorzystując karuzelę, dajemy klientowi wybór. Nie reklamujemy tylko jednego produktu, a za to poszerzamy nasze możliwości i pokazujemy mu kilka interesujących pozycji. Odbiorca może sobie przewijać slajdy, które zawierają oczywiście linki do produktów na naszej witrynie internetowej, i wybrać te, które podobają mu się najbardziej.

Karuzela na Facebooku jest fenomenalną opcją zwłaszcza jeżeli chodzi o działania remarketingowe (nie wiesz czym jest remarketing? Zobacz mój inny wpis). Jeżeli ktoś przeglądał już wcześniej nasze produkty, to możemy “złapać” go później i przypomnieć o nich w formie atrakcyjnej karuzeli z prezentacją towarów.

Istnieje duża szansa, że zawiesi wtedy na nich oko, a my pobudzimy w ten sposób chęć powrotu na naszą stronę i dokończenia zakupu. Zwłaszcza, że jest to kwesta dokonania wyboru i jednego kliknięcia.

Jak utworzyć reklamę karuzelową w Facebook Ads?

Oto przykład jak stworzyć reklamę w menadżerze reklam Facebook, by przyciągnąć wielu odbiorców

Możliwość dodania postu w formie karuzeli mamy oczywiście z poziomu menedżera reklam Facebooka. Teraz krok po kroku poprowadzę Cię przez proces, jak stworzyć post karuzelowy w Facebook Ads, który wcale nie jest skomplikowany.

Określ cel kampanii oraz budżet

Aby stworzyć karuzelę, należy najpierw wybrać kampanię z celem “Ruch”.

kampania z celem ruch w menedżerze reklam Facebook

Następnie ustalamy budżet, jaki chcemy przeznaczyć na kampanię. Jaki będzie optymalny? To zależy. Jeśli nie dysponujesz wielkimi pieniędzmi, nie musisz się martwić. Odsyłam Cię do artykułu, z którego dowiesz się, jak powinna wyglądać reklama na Facebooku z małym budżetem.

Wskaż grupę docelową

Oczywiście, grupa docelowa to niezbędny element każdej kampanii. Decydujemy, do kogo będziemy chcieli trafiać z naszymi reklamami. Stawiamy na osoby starsze czy młodsze? Te z większych miast czy bardziej z prowincji? Odpalamy kampanię na zimny ruch czy może tę remarketingową?

Odpowiedzi na pytanie “Jak określić grupę docelową?” udzieliłem w tym artykule, poświęconym specjalnie temu tematowi.

Wybierz odpowiednie ustawienia postu

Kolejnym krokiem jest już dobór ustawień dotyczących samego postu karuzeli, by wszystko miało spójną całość.

Co możesz tutaj znaleźć? Po kolei.

Najpierw decydujesz o umiejscowieniach. Wybierasz więc miejsca wyświetlania Twojej reklamy, a także same platformy, na których będzie widoczna. Możesz tutaj wybrać Facebooka, Instagrama, Audience Network oraz Messengera.

Dalej zaznaczasz konto, z którego chcesz dodać karuzelę i wybierasz właśnie ten format reklamy tworzony z poziomu menadżera reklam.

Następny krok to już sama kreacja reklamy. Tworzysz jej karty, dodajesz pierwsze zdjęcie lub grafiki (wymiary 1200 x 1200), nagłówek oraz adres strony internetowej produktu lub strony głównej. I powtarzasz to tyle razy, ile kart zdecydujesz się dodać do Twojej karuzeli. Pamiętaj, że maksymalna liczba to 10 slajdów.

Gdy już to zrobisz, to czas zadecydować o kolejności wyświetlania się kart w karuzeli. Możesz też na samym końcu dodać zdjęcie profilowe Twojej strony.

Dalej pozostaje Ci już tylko wybranie zestawu reklam, napisanie copy pod post karuzelowy oraz wybranie przycisku Call To Action.

I to wszystko! Właśnie stworzyłeś/aś karuzelę w menadżerze reklam na Facebooku. Możesz ją więc opublikować i czekać na, mam nadzieję, zadowalające efekty.

Reklama karuzelowa w sklepach internetowych – katalog produktów

Użytkownik widzi post reklamowy w takie formie, jak wyżej, czyli w formie karuzeli na Facebooku

Jak już wspomniałem, reklama w formacie karuzeli na Facebooku fantastycznie sprawdza się zwłaszcza w branży e-commerce. Jeżeli więc prowadzisz sklep internetowy, to po prostu nie może jej zabraknąć na Twojej stronie na Facebooku czy Instagramie.

Facebook otwiera przed nami ogromne możliwości w tym obszarze choćby poprzez katalog produktów na Facebooku. Możesz dzięki niemu przedstawiać ofertę swojego sklepu nie tylko na stronie www, ale także na Twoim profilu.

To właśnie dzięki katalogowi produktów możesz korzystać z reklam dynamicznych. Ponadto, narzędzie to automatycznie wybiera produkty, które wyświetla użytkownikom na podstawie ich zainteresowań czy aktywności w sieci.

Katalog będzie też niezbędny, jeżeli postanowisz uruchomić swój sklep na Facebooku.

Karuzela na Facebooku

Podsumowanie

Reklama w formie karuzeli jest niezwykle atrakcyjna i potrafi być tak samo skuteczna. Dzięki niej z pewnością przykujesz uwagę użytkowników, zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie.

Dokładając do samej funkcjonalności efektowne grafiki i odpowiednie copy, jest duże prawdopodobieństwo, że post karuzelowy mocno pobudzi u użytkowników chęć zakupu. A to często wystarczy, by dokonali konwersji.

Karuzela na Facebooku jest więc po prostu jednym z tych rozwiązań, z których aż grzech nie skorzystać. Zwłaszcza na rynku e-commerce.

Do przeczytania,

Artur Jabłoński