Katalog Produktów na Facebooku – jak go zrobić [GOTOWE WZORY!]

System reklamowy Facebooka pozwala tworzyć tak zwane reklamy dynamiczne. To reklamy, których treść zmienia się w zależności od tego, co użytkownik oglądał na Twojej stronie. By je uruchomić, potrzebujesz Product Feed (Katalogu Produktów). Dziś pokaże Ci krok po kroku, jak go zrobić.

Katalog produktów to jedna z trudniejszych w przygotowaniu rzeczy na Facebooku, jednak ten rodzaj reklamy jest bardzo opłacalny (szczególnie dla e-sklepów). Dlatego warto przemęczyć się z jego konfiguracją.

 

Czym są dynamiczne reklamy produktów?

W branży znane szerzej jako DPA (Dynamic Product Ads), dynamiczne reklamy produktów to “inteligentne reklamy”. Promują produkty osobom, które weszły w interakcję z Twoją stroną internetową lub aplikacją.

 

System automatycznie tworzy nowe kampanie, które na przykład przypomną o porzuconym koszyku czy podpowiedzą inne, interesujące produkty w oparciu o historię przeglądanych artykułów. Całość możesz oczywiście dopasować również do zainteresowań potencjalnego klienta – tak jak każdą inną reklamę na Facebooku.

 

Co zrobić, by uruchomić taką kampanię? Musisz skonfigurować katalog produktów i zadbać o to, aby ten stale był aktualny (tj. zgodny ze stanem fizycznym produktów np. w Twoim sklepie). Przejdźmy więc przez ten proces.

 

Czym jest katalog produktów na Facebooku?

Katalog produktów to nic innego jak spis tego, co znajduje się w Twoim sklepie. Algorytmy korzystają z niego i dopasowują reklamy do konkretnych odbiorców. Największym wyzwaniem jest odpowiednie wyzwanie katalogu. Szczególnie, że można to zrobić na dwa sposoby: ręcznie i automatycznie.

 

Automatyczny Katalog Produktów na Facebooku

Część systemów do obsługi e-sklepów automatycznie generuje katalogi produktów. Twoim zdaniem jest jedynie dokopać się do tej opcji i zaimportować katalog na Facebooka.

Na przykład IAI Shop ma całą zakładkę dedykowaną wyłącznie facebookowym rozwiązaniom.

 

iai shop facebook

Niestety, nie każdy system ma taką opcję. Być może też chcesz zareklamować w ten sposób usługi. W każdym razie sytuacja zmusza Cię do samodzielnego przygotowania katalogu.

 

Jak skonfigurować katalog produktów na Facebooku?

Katalog Produktów Facebooka to nic innego jak odpowiednio przygotowany plik CSV, który zawiera następujące informacje o Twoich produktach: identyfikator, nazwę, kategorię, informację o dostępności, adres URL, adres URL obrazu oraz informacje o pozostałych cechach produktu.

 

Możesz w nim również dodać kolumny nieobowiązkowe takie jak kategoria czy kolor produktu. Dokładne parametry, które należy wprowadzić podaje dokumentacja Facebooka.

 

Chcesz stworzyć katalog produktów samodzielnie i ręcznie? Musisz odpowiednio zatytułować swoje kolumny i wypełnic je treścią:

 

  • id – numer produktu lub po prostu symbol, który mu nadasz (maksymalnie możesz użyć 100 znaków)
  • availability – w ten sposób poinformujesz algorytm o dostępności Twojego produktu (do wyboru: dostępny, niedostępny, w przedsprzedaży, dostępny na zamówienie)
  • condition – parametr opisujący stan produktu (do wyboru: nowy, odświeżony lub używany)
  • description – dłuższy opis Twojego produktu (maksymalnie możesz uzyć 5 000 znaków)
  • image_link – link do obrazu, którego facebook może użyć do wygenerowania reklamy (dokładny adres z końcówką rozszerzenia pliku, np. *.png lub *.jpg). Zalecany przez facebooka współczynnik proporcji 1,91:1 (grafika wyświetlana jest w rozdzielczości 1200 x 630 px)
  • link – link, po którego kliknięciu odbiorca przejdzie na stronę Twojego produktu
  • title – tytuł usługi lub nazwa sprzedawanego artykułu (maksymalnie możesz użyć 100 znaków)
  • price – cena brutto wraz z walutą (np. 5,99 PLN)
  • gtin, mpn, or brand (nazwa producenta, marka lub numer gtin czy mpn danego artykułu)

 

Dokładną dokumentację możesz przeczytać w centrum pomocy Facebooka, jednak aby ułatwić Ci zadanie stworzyłem dla Ciebie gotowy wzór katalogu produktów z podstawowymi kolumnami, z którego korzystam na co dzień. Wystarczy, że go pobierzesz i uzupełnisz po swojemu.

 

 

Nie martw się ewentualnymi błędami. Facebook przy imporcie katalogu (o czym za chwilę) poinformuje, ile ich jest i jakie to konkretnie błędy. Wystarczy, że poprawisz i po kłopocie!

 

Teraz, gdy masz już przygotowany plik z katalogiem produktów wystarczy połączyć go ze swoim menadżerem firmy na Facebooku.

 

Łączenie katalogu produktów z Menadżerem Firmy na Facebooku

 

Czas połączyć Katalog Produktów z Facebookiem. W tym celu musisz użyć Menadżera Firmy – mam nadzieję, że z niego korzystasz! Jeżeli nie, podlinkowany artykuł pomoże Ci go skonfigurować. 

Wejdź w ustawienia menadżera firmy i z karty “Ludzie i zasoby” wybierz “Katalog produktów”. Następnie kliknij “utwórz nowy katalog produktów”.

facebook business manager katalog produktów

Uzupełnij niezbędne informacje i zezwól na podłączenie pod katalog piksela Facebooka (dzięki temu Facebook pozna każdego użytkownika odwiedzającego Twoją stronę i na podstaiwe zebranych danych będzie w stanie uruchomić kampanię remarketingową).

 

Postępuj dalej wg poleceń Facebooka – wybierze nazwę i walutę katalogu, a następnie jego typ: Zaplanowane Elementy wysyłane cyklicznie lub Element przesyłany jednorazowo.

 

Czym się od siebie różnią? W pierwszym wypadku katalog pobierany jest automatycznie z serwera lub np. Google Drive czy Dropboksa, jeśli tam go umieścisz. W drugim – po jakichkolwiek zmianach musisz go przesyłać ponownie.

 

Dlatego, by uprościć sobie sprawę, utwórz katalog w Google Sheets i udostępnij go jako plik o rozszerzeniu *.CSV – dzięki temu gdy najdzie potrzeba wprowadzenia zmian, zrobisz to z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej, a Facebook sam pobierze aktualną wersję katalogu).

 

Uzbrój się teraz w cierpliwość i poczekaj aż Facebook przetrawi Twój katalog – nawet i godzinę! W tym czasie możesz zająć się innymi sprawami – gdy katalog będzie gotowy, dostaniesz stosowne powiadomienie.

 

Brawo! Właśnie utworzyłeś swój pierwszy katalog produktów. Możesz być z siebie dumny – to jedno z trudniejszych zagadnień w temacie automatyzacji marketingu na Facebooku i zarazem pierwszy krok do tworzenia Dynamicznych Reklam Produktów, o których konfiguracji napiszę następnym razem.

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):