Katalog produktów to facebookowy odpowiednik oferty Twojego sklepu. Potrzebujesz go choćby po to, aby uruchomić reklamy dynamiczne bądź skonfigurować sklep na Facebooku. W tym wpisie krok po kroku pokażę Ci, jak zrobić katalog produktów na Facebooku.
W artykule przeczytasz o:
Czym jest katalog produktów na Facebooku?
Katalog produktów to narzędzie pozwalające prezentować ofertę Twojego sklepu w ekosystemie Facebooka. Ekosystemie, bo choć mówimy o katalogu na Facebooku, korzysta z niego także choćby Instagram..
Dlaczego warto używać katalogu produktów na Facebooku?
Jedną z głównych jego korzyści jest możliwość korzystania z reklam dynamicznych. Algorytm korzystając z katalogu automatycznie dobiera promowane produkty i tworzy kreacje w oparciu o zainteresowania czy wizyty użytkownika w Twoim sklepie. Jeśli odwiedziłeś kiedyś witrynę e-commerce i oglądałeś produkt, a po jakimś czasie widzisz ten produkt w reklamie, odpowiada za to właśnie reklama dynamiczna.
To jednak nie wszystko. Aby stworzyć sklep na Facebooku (o tej ciekawej usłudze piszę w innym miejscu) i zarządzać nim, także potrzebujesz katalogu produktów.
No dobrze, tylko jak go stworzyć?
Jak stworzyć katalog produktów na Facebooku?
Przejdź do Menedżera sprzedaży (możesz skorzystać z tego linku: facebook.com/products).
W zasobach zobaczysz podpięte pod Twoje konta sklepy oraz, poniżej, katalogi. Kliknij przycisk „Dodaj katalog”.
Wybierz rodzaj katalogu odzwierciedlający profil Twojej działalności.
Wskaż, czy katalog ma powstać w oparciu o integrację z niezależnym systemem czy samodzielną konfigurację. W naszym przypadku wybierzemy opcję „Prześlij informację o produktach”. Określ, z którym fanpagem ma być połączony katalog.
I gotowe!
Jak dodać produkty do katalogu?
Sam katalog to dopiero początek, musisz jeszcze dodać do niego produkty. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
- Ręcznie, za pomocą formularza w Menedżerze sprzedaży.
- Używając arkusza kalkulacyjnego, czyli w praktyce pliku CSV.
- Używając Piksela Facebooka, aby system automatycznie dodawał przedmioty z witryny.
- Używając platformy e-commerce. Możesz więc zintegrować katalog z zewnętrzną usługą nie tylko na etapie jego tworzenia, ale także dodawania produktów.
Pamiętaj, że poszczególne opcje dostępne są w zależności od rodzaju katalogu (który wskazałeś przy jego tworzeniu).
Piksel Facebooka
To tak naprawdę najbardziej zaawansowana opcja wymagająca odrobiny informatycznego zacięcia, dlatego nie będziemy się nią szerzej zajmować. Wybierz tę możliwość, gdy katalogu zamierzasz użyć wyłącznie do reklam dynamicznych. Pamiętaj, że musisz odpowiednio skonfigurować samego Piksela, dodając tagi na stronach produktowych.
Ręczne dodawanie produktów
Wybierz tę opcję, gdy Twoja oferta jest relatywnie niewielka i nie aktualizujesz jej zbyt często. Aby dodać produkty, potrzebujesz tylko informacji na ich temat i zdjęć.
Sam formularz dodawania produktów jest niezwykle intuicyjny. Dodajesz m.in. obrazy, nazwę produktu, opis, link do sklepu, cenę czy status dostępności. Możliwość duplikowania produktów i tworzenia ich wariantów ułatwia zarządzanie większą liczbą rekordów.
Arkusz kalkulacyjny
Wybierz tę opcję, gdy Twoja oferta jest rozbudowana i często ulega zmianom. Jak to działa? Znów masz kilka możliwości.
- Prześlij arkusz kalkulacyjny wgrywając go bezpośrednio do Menedżera sprzedaży.
- Umieść plik na własnym serwerze. Wystarczy wskazać Facebookowi ścieżkę do arkusza z danymi umieszczonego w Twojej witrynie i określić częstotliwość aktualizacji danych.
- Skorzystaj z Arkuszy Google. Ta opcja łączy prostotę pierwszego i wygodę drugiego sposobu. Z jednej strony usługa Google jest relatywnie intuicyjna, z drugiej nie musisz wgrywać nowych wersji katalogu przy każdej aktualizacji. Wystarczy dokonać zmiany w Google, a Facebook sam ją zaimportuje. Szczegółowe instrukcje dotyczące Arkuszy Google znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/business/help/142570377032516?id=725943027795860.
Niezależnie od sposobu, jaki wybierzesz, musisz stworzyć plik arkusza kalkulacyjnego, który czy to wgrasz na Facebooka, czy umieścisz na swojej stronie, czy w Arkuszach Google.
(function() {
var id = 'smIframe-zdw67h9jrv32mnqq';
var PREFIX_OUTGOING = 'SM_RESIZE_IFRAME:' + id;
var PREFIX_INCOMING = 'SM_IFRAME_HEIGHT:' + id + ':';
var iframe;
var findIframe = function() {
if (iframe) {
return iframe;
}
iframe = document.getElementById(id);
return iframe;
};
window.addEventListener('resize', function() {
findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, '*');
});
window.addEventListener('message', function(event) {
var messageData = event.data;
try {
if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {
return;
}
findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, '')) + 'px');
} catch (e) {}
});
}());
Jak stworzyć arkusz z produktami do katalogu Facebooka
Użyj szablonu Facebooka
Facebook umożliwia Ci pobranie gotowego szablonu pliku CSV. Jeśli z niego skorzystasz, pamiętaj aby pozostawić nazwy kolumn w języku angielskim i uzupełnić wszystkie wymagane pola. Komórki oznaczone jako opcjonalne możesz zostawić puste lub usunąć. Usuń również wiersz z przykładowymi rekordami, by nie znalazły się w Twoim katalogu. Przy wypełnianiu poszczególnych pól korzystaj ze specyfikacji dostępnej na stronie: https://www.facebook.com/business/help/120325381656392?id=725943027795860.
Stwórz własny plik od podstaw
Szablon Facebooka miejscami jest mało przejrzysty, dlatego warto zbudować własny plik od podstaw. To wcale nie jest takie trudne!
Pamiętaj o uwzględnieniu wszystkich wymaganych pól produktów.
id – numer produktu lub po prostu symbol, który mu nadasz (maksymalnie możesz użyć 100 znaków). Aby produkt mógł pojawić się w reklamach dynamicznych, zawartość pola „id” musi być taka sama jak identyfikator zawartości produktu w kodzie piksela Facebooka.
title – nazwa produktu (maksymalnie 150 znaków).
description – opis produktu, który powinien zawierać unikatowe cechy produktu (maksymalnie 5000 znaków).
availability – w ten sposób poinformujesz algorytm o dostępności Twojego produktu. Obsługiwane wartości: in stock, available for order, out of stock.
condition – parametr opisujący stan produktu. Obsługiwane wartości: new, refurbished, used.
price – cena brutto wraz z walutą. Format tego pola to: liczba, a następnie spacja i 3-literowy kod waluty zgodny z normą ISO 4217. Jako separatora używaj kropki, a nie przecinka (np. 5.99 PLN).
link – adres URL strony produktowej.
image_link – link do obrazu, którego Facebook może użyć do wygenerowania reklamy (w formacie JPEG lub PNG, rozdzielczości co najmniej 500×500 pikseli oraz rozmiarze do 8 MB.Więcej o specyfikacji obrazów: https://www.facebook.com/business/help/686259348512056?id=725943027795860).
brand – nazwa marki, unikatowy numer części producenta (ang. Manufacturer Part Number – MPN) lub globalny numer jednostki handlowej (ang. Global Trade Item Number – GTIN) artykułu. Wystarczy wprowadzić jedną z tych wartości.
Możesz też sięgnąć po opcjonalne pola. Oba rodzaje znajdziesz na tej stronie: https://www.facebook.com/business/help/120325381656392?id=725943027795860. Kieruj się wskazówkami z tej strony także wypełniając same pola.
Utworzony plik możesz wgrać na Facebooka, umieścić w Arkuszach Google lub wrzucić na własny serwer. I gotowe!
Nie martw się ewentualnymi błędami. Facebook w razie kłopotów poinformuje Cię o nich i pomoże w ich usunięciu. Wskazówki znajdziesz w Menedżerze sprzedaży, w lewym menu wybierając „Katalog”, a następnie „Problemy”.
Podsumujmy
Twój pierwszy katalog produktów jest gotowy! Teraz możesz z niego skorzystać, aby utworzyć sklep na Facebooku lub dynamiczne reklamy produktowe. O ich konfiguracji piszę w oddzielnych poradnikach. Powodzenia!