Konwersje niestandardowe na Facebooku, czyli sposób na jeszcze lepsze wyniki Twoich kampanii

Prowadząc kampanie reklamowe na Facebooku z pewnością wiesz, że trudno o dobre wyniki bez Piksela z właściwie skonfigurowanymi zdarzeniami. Jednak Piksel to nie wszystko. Równie ważne są konwersje niestandardowe. Dlaczego musisz o nich pamiętać, jak je stworzyć i jak ich używać?

Konwersje niestandardowe na Facebooku umożliwiają tworzenie reguł, dzięki którym możesz śledzić konkretne działania użytkowników.

Jeśli więc standardowa konwersja zlicza wszystkie zakończone transakcje w sklepie internetowym, konwersja niestandardowa pozwala określić, ile sprzedano damskich butów kosztujących więcej niż 200 zł.

Tak skonfigurowane konwersje niestandardowe pozwalają precyzyjnie mierzyć skuteczność kampanii i o wiele efektywniej je optymalizować.

Konwersje niestandardowe na Facebooku a zdarzenia Piksela

Konwersje niestandardowe mogą Ci przypominać zdarzenia Piksela. Oba narzędzia mają sporo podobieństw, jednak nie do końca służą tym samym celom. Raczej uzupełniają się, dzięki czemu możesz tworzyć skuteczne kampanie reklamowe.

Standardowe zdarzenia Piksela umożliwiają śledzenie wyłącznie wskazanych przez Facebooka, bardzo ogólnie zdefiniowanych akcji. Chodzi na przykład o wszystkie kliknięcia czy transakcje.

Konwersje niestandardowe pozwalają skonkretyzować te akcje, a następnie mierzyć je z większą precyzją i targetować na nie reklamy dla osiągnięcia lepszych wyników.

Dla odmiany, niestandardowe grupy odbiorców tworzysz na podstawie zdarzeń Piksela.

Jak widzisz, warto korzystać z obu rozwiązań równocześnie.

Aby stworzyć niestandardowe konwersje nie musisz dodawać żadnego kodu na stronie (tego wymagają niestandardowe zdarzenia Piksela).

Na każdym koncie reklamowym możesz stworzyć maksymalnie 100 konwersji niestandardowych. W razie potrzeby, raz utworzoną konwersję możesz usunąć w Menedżerze Zdarzeń.

Jak skonfigurować konwersje niestandardowe

Aby stworzyć konwersję niestandardową potrzebujesz na swoim koncie reklamowym zainstalowanego Piksela Facebooka i utworzonych w oparciu o niego zdarzeń.

Przejdź do Menedżera Zdarzeń na swoim koncie reklamowym na Facebooku.

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

W rozwijalnym menu po lewej stronie wybierz „niestandardowe konwersje”.

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Kliknij przycisk „Utwórz niestandardową konwersję”. Pojawi się nowe okno:

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Nazwij swoją konwersję. Możesz też skorzystać z pola opisu.

Wybierz źródło danych konwersji. Zazwyczaj będzie to Piksel, teoretycznie może to być także zdarzenie offline lub aplikacji.

Skupmy się na Pikselu, z którego będziesz korzystać w większości przypadków. Jeśli do konta masz podpiętą większą liczbę Pikseli, pamiętaj by wybrać ten właściwy!

Tworząc konwersję niestandardową musisz wskazać zdarzenie konwersji. Możesz wybierać spośród zdarzeń standardowych, zdarzeń niestandardowych i całego ruchu URL. Przyjrzyjmy się każdej z tych możliwości.

Zdarzenia standardowe

Lista dostępnych zdarzeń zależy od tego, co Facebook znajdzie na Twojej stronie. Teraz wybierz najczęściej występującą kategorię „Zakup”.

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Musisz teraz określić parametry konwersji: URL, Referring Domain i Event Parameters.

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Jak używać tych parametrów?

URL. Użyj adresu URL, jeśli Twój produkt ma unikalną stronę potwierdzenia zakupu.

Referring Domain. Możesz użyć tej opcji, by przykładowo śledzić, jaka część sprzedaży pochodzi z wyszukiwarki Google.

Event Parameters. Jeśli używasz niestandardowych zdarzeń Piksela w celu monitorowania sprzedaży, możesz po nie sięgnąć w tym momencie. To najlepsza opcja, jeśli nie posiadasz unikalnych stron potwierdzenia zakupu dla każdego produktu.

Zdarzenia niestandardowe

Jeśli używasz na swojej stronie niestandardowych zdarzeń, koniecznie użyj ich do stworzenia niestandardowych konwersji. Tylko w ten sposób możesz mierzyć te zdarzenia i optymalizować na nie kampanie.

Aby wybrać zdarzenia niestandardowe, na początek musisz kliknąć „Wybierz swoją kategorię”.

konwersje niest. - wybierz kategorie

Dostępne reguły i parametry będą zależeć od zdarzenia niestandardowego, liczba opcji jest niemal nieograniczona.

Cały ruch URL

Ostatnim typem konwersji niestandardowej, jaką możesz utworzyć na podstawie Piksela, jest cały ruch z adresów URL. Taka konwersja jest definiowana przez adres URL, domenę odsyłającą lub parametry UTM.

Ponownie musisz wybrać standardowe zdarzenie, które najlepiej odzwierciedla konwersję, na której się koncentrujesz. Załóżmy, że będzie to „Kontakt”.

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Konwersja na podstawie URL dobrze sprawdzi się przy śledzeniu wszelkich stron potwierdzenia. Nie musisz tworzyć zdarzenia Piksela, ponieważ wystarczy niestandardowa konwersja z odpowiednim adresem URL.

reguly konwersji - screen

Parametry zdarzeń, które są tutaj używane, są pobierane z parametrów UTM, jeśli ich używasz.

Jak optymalizować reklamy na niestandardowe konwersje

Najważniejszą zaletą niestandardowych konwersji jest możliwość optymalizowania pod ich kątem kampanii. Zrobisz to na poziomie zestawów reklam.

Tworząc nową kampanię w Menedżerze Reklam, wybierz cel „Konwersje”.

cel kampanii - screen

Tworząc nowy zestaw reklam wybierz „Witrynę internetową” jako lokalizację zdarzenia konwersji i odpowiedni Piksel (jeśli jest ich więcej).

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Następnie możesz wybrać z listy standardowych zdarzeń i niestandardowych konwersji. Konwersje niestandardowe to takie, które po najechaniu kursorem pokazują zastosowane reguły.

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Upewnij się, że w sekcji „Optymalizacja i wyświetlanie” optymalizujesz pod kątem konwersji.

optymalizacja pod katem konwersji - screen

Jak mierzyć niestandardowe konwersje na Facebooku

Jeśli optymalizujesz zestaw reklam na konkretne zdarzenie konwersji, Facebook będzie je raportować w kolumnie „Wyniki”.

Jeśli jednak chcesz śledzić inne konwersje lub zestaw reklam nie jest optymalizowany na konwersję (a to się przecież zdarza), masz inne wyjście, by wyświetlić wyniki danego zdarzenia w tabeli.

Kliknij menu Kolumny i wybierz opcję „Dostosuj kolumny”.

konwersje-niestandardowe-facebook-lepsze-wyniki-kampania

Po lewej stronie kliknij „Konwersje niestandardowe” i znajdź niestandardową konwersję, którą chcesz śledzić. Możesz dodać kolumny dla poszczególnych parametrów.

Aby zobaczyć wszystkie konwersje, jakie wygenerował zestaw reklam, najedź kursorem na liczbę konwersji w kolumnie „Wyniki”.

Jak używać niestandardowych konwersji 

Do czego możesz używać niestandardowych konwersji? 

  •       możesz precyzyjnie mierzyć konwersje w raportach na poziomie Menedżera Reklam,
  •       dowiesz się, ile i jakich konwersji generują poszczególne kampanie, zestawy reklam i reklamy,
  •       twórz grupy podobnych odbiorców, w oparciu o osoby, które dokonały już konwersji.
  •        użyj tych grup do wykluczenia w kampaniach.

Jak widzisz, zdarzenia Piksela to nie wszystko. Stwórz niestandardowe konwersje w swojej kampanii i korzystaj z pełni możliwości, jakie daje Twój Piksel!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński