Książka o reklamie na Facebooku mojego autorstwa!

Czy na rynku jest potrzebna książka o reklamie na Facebooku? Ta myśl bardzo długo chodziła mi po głowie. Nie byłem pewien odpowiedzi. Może dlatego tak długo zwlekałem z jej napisaniem. W końcu mogę jednak to napisać: moja druga książka jest już dostępna w sprzedaży.

Bardzo długo zastanawiałem się nad tym czy pisać kolejną książkę. Prace nad pierwszą były bardzo wyczerpujące, o czym pisałem już kiedyś na blogu. Dość powiedzieć, że trwały rok dłużej niż powinny i zabrały mi z życia niejeden weekend.

Obiecywałem sobie wtedy, że więcej się w coś takiego nie wpakuję. Tymczasem oto jestem, dwa lata z hakiem po ukończeniu “Jak pisać, żeby chcieli czytać” wracam z nowym tytułem: “Skuteczna reklama na Facebooku”.

Czy tym razem było inaczej? Tak. Czy lepiej? Nie.

“Skuteczna reklama na Facebooku” – jak przebiegały prace nad książką?

Na pewno tę książkę pisało mi się dużo łatwiej.

Mam za sobą setki szkoleń z tego tematu oraz blisko 1300 uczestników mojego kursu. Wiem, co po kolei zrobić, by kogoś nauczyć tworzyć reklamy na Facebooku. Wiem, jakie padną pytania, które elementy są najważniejsze. Dzięki kursowi i szkoleniu miałem już gotową strukturę.

Jednocześnie książka to jednak inna metoda przyswajania wiedzy. Zależało mi również na tym, by nie skupiać się wyłącznie na aspektach technicznych, a wyjść szerzej – do strategii obecności w mediach społecznościowych czy budowania person. Bez tego bowiem żadne działania na Facebooku nie będą skuteczne.

Ostatecznie pogodziłem się z faktem ;), że jednak taką książkę napiszę w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to na kilku konferencjach z rzędu rozmawiałem z Pawłem Koziarą z Marketer+.

Wtedy poznałem ich linię wydawniczą oraz podejście do promocji tytułów ze swojego portfolio. To przekonało mnie po pierwsze do przygotowania publikacji, a po drugie do wydania ich właśnie z ich pomocą. To też powód, dla którego nie zdecydowałem się na self-publishing, mimo mody na tę formę.

Oczywiście po drodze pojawiły się przeszkody. Nigdzie o tym nie pisałem, ale w marcu i kwietniu byłem chory przez kilka tygodni, więc ledwo wyrabiałem się z obecną robotą i w rezultacie oddałem (ponownie – niedobry ja) książkę po terminie.

Wystarczy jednak zaplecza – skupmy się w ogóle na tym, czy taka publikacja jest potrzebna.

Książka o reklamie na Facebooku – po co to komu?

Książka. O reklamie na Facebooku. Tej samej, w której wygląd panelu czy dostępne opcje zmieniają się kilka razy w ciągu miesiąca i w zasadzie w każdej chwili mogą też zmienić się reguły gry.

Blogi i serwisy branżowe nie nadążają z opisywaniem nowości. Wobec tego jakie szanse ma publikacja. Czy w ogóle w momencie premiery będzie jeszcze aktualna?

To są zasadne wątpliwości. Sam je miałem i dlatego długo nie decydowałem się na pisanie.

Potem jednak zacząłem zastanawiać się nad tym, czego i jak uczę i podzieliłem sobie to na dwa rodzaje treści:

  • algorytmiczne/techniczne – sama konfiguracja, dostępna opcje, generalnie obsługa narzędzia
  • strategiczne – myślenie o grupie docelowej, lejek marketingowy i sprzedażowy, przekładanie person na możliwości systemu Facebooka, umiejętne tworzenie kreacji i pisanie przyciągających uwagę postów/reklam.

Doprowadziło mnie to do dwóch ważnych wniosków.

1. Rzeczy strategiczne są ponadczasowe.

Ba, większość z nich można spokojnie przełożyć na inny ekosystem reklamowy i również będą adekwatne.

Facebook to kanał marketingowy, wobec tego prawa marketingowe w nim działają. Grunt to umieć połączyć jedno z drugim. Zbyt wiele osób skupia się wyłącznie na technikaliach. Zapominając, że najważniejsza jest oferta, pomysł na komunikację, zbijanie obiekcji, umiejętność odpowiedniej prezentacji argumentów, itd.

To, który format reklamowy wybrać do prezentacji wspomnianych zagadnień jest już rzeczą wtórną.

2. Reguły algorytmiczne/aspekty techniczne wcale się aż tak mocno nie zmieniają.

Jasne, pojawiają się nowe opcje. Pewnie, wygląd panelu się zmienia. To są jednak detale. Nawet teraz niektóre opcje reklamowe nazywają się inaczej w zależności od konta. Część osób ma zakładkę “Odbiorcy”, a część “Grupy odbiorców”. Czy to cokolwiek zmienia? Nie bardzo. Nie jest to przeszkoda nie do pokonania.

Pewne rzeczy ulegają zmianie. Są okresy, gdy lepiej performują kampanie konkretnego typu czy określone formaty reklamowe. To jednak nie jest najważniejsze.

Reguły dobrej optymalizacji. Umiejętna analiza danych. patrzenie na właściwe wskaźniki. Sposób prowadzenia testów. Kluczowe rozwiązania w zakresie dobierania grup docelowych. Mechanika samego algorytmu reklamowego. To wcale się tak drastycznie nie zmienia i śmiem twierdzić, że jeszcze długo się nie zmieni.

W swojej książce uczę więc nie tylko obsługi panelu czy możliwości systemu, ale również odpowiedniego podejścia do dostępnych w nim opcji. To wiedza, którą da się zastosować tak dziś, jak i za dwa lata.

A poza tym liczę, że czytelnicy dołączą do grona członków mojej grupy czy subskrybentów newslettera, więc ze wszelkimi zmianami, mając solidne podstawy, będą już na bieżąco :)

Nie poruszam już nawet kluczowego wątku: jest to zebrana, uporządkowana i zaprezentowana krok po kroku z przykładami wiedza w zakresie kompletnego tworzenia reklam na Facebooku.

Ah, i na Instagramie też. To w końcu ten sam panel. Co prowadzi do kolejnego wątku.

Dla kogo jest moja książka o reklamie na Facebooku?

Przygotowałem ją z myślą o każdym, kto chciałby zgłębić tajniki konfigurowania reklamy na Facebooku i Instagramie.
Zaawansowane reklamy na Instagramie puszcza się właśnie z poziomu managera reklam na Facebooku, dlatego ucząc się obsługi jednego panelu zdobywasz wiedzę w zakresie dwóch systemów jednocześnie.
Jeżeli więc:
– Jesteś marketerem, PR-owcem albo pracownikiem agencji reklamowej i tworzenie reklam należy do Twoich obowiązków, to z tej książki nauczysz się, jak robić to krok po kroku.
– jeżeli jesteś właścicielem firmy lub szefem działu, który zleca reklamy podmiotom zewnętrznym– agencjom, freelancerom, książka „Skuteczna reklama na Facebooku” pomoże Ci zrozumieć cały proces pracy nad kampanią na Facebooku, jak również wychwytywać ewentualne błędy współpracowników, gdyby naszła Cię ochota na kontrolę efektów ich pracy na koncie reklamowym.
Książka startuje od poziomu osób początkujących – takich, które nigdy jeszcze nie puściły reklamy – i przeprowadza krok po kroku przez poszczególne etapy konfiguracji.
Jest w niej również jednak sporo treści dla osób zaawansowanych – trików optymalizacyjnych czy omówienia trudnych przypadków, skomplikowanych rozwiązań. Cały jeden moduł (książka składa się z czterech) poświęcony jest dlatego właśnie optymalizacji.

Gdzie można kupić Twoją książkę?

Moja pierwsza książka jest cały czas dostępna tak na stronie wydawnictwa, jak w Empikach.

Jako że zmieniłem wydawcę, zmienił się również model dystrybucji. Niestety, tym razem nie będę już mógł szpanować przed znajomymi zdjęciem przy półce ani przestawiać po kryjomu swojej publikacji na bardziej widoczne miejsce ;)

Książka jest dostępna wyłącznie online i można ją zamówić pod wiele mówiącym adresem www.reklamanafb.pl.

Czym różni się moja książka o reklamie na Facebooku od Twojego kursu albo szkoleń?

Nie da się ukryć, że zakres tematyczny książki oraz mojego kursu czy szkoleń się pokrywa.

Koniec końców zapewne wybór sprowadzi się do preferowanej formy nauczania. Są ludzie, którzy wolą słuchać kursów online. Są też tacy, którzy przede wszystkim cenią sobie kontakt na żywo. Inni z kolei wolą lekturę w wybranym przez siebie momencie.

Nie oznacza to, że książka to kropka w kropkę to samo, co w kursie czy na szkoleniu. W książce jest więcej materiałów związanych na przykład ze strategią lub z namysłem nad grupami docelowymi, szerszym kontekstem tworzenia kampanii.

Dla kogoś, kto ma za sobą kurs bądź szkolenie książka może być dobrym podsumowaniem zdobytej wiedzy – materiałem, do którego można wracać, by utrwalić sobie kluczowe aspekty pracy nad reklamą.

Tyle ode mnie! Jestem niesamowicie podeskcytowany i mam nadzieję, że książka będzie równie dobrze przyjęta co poprzednia. Włożyłem w nią lata doświadczenia i mnóstwo serca oraz, co ważne, uczciwości. Nie obiecuję rezultatów z kosmosu i po tygodniu. nie ściemniam, że to banalna zabawa. Zamiast tego uczę, jak naprawdę wygląda skuteczna reklama na Facebooku i Instagramie.

Jeżeli więc chcesz nauczyć się takowe tworzyć, wejdź na www.reklamanafb.pl i złóż zamówienie!