Książki o marketingu – mój ranking najlepszych książek o marketingu

Książki o marketingu | Wielu czytelników oraz uczestników szkoleń pyta mnie o książki o marketingu, które warto przeczytać. Przygotowałem więc listę, którą od tej pory będę w takiej sytuacji linkował i polecał. Oto pozycje obowiązkowe w Twojej branżowej biblioteczce!

Nie jest to klasyczna lista. Znajdziesz tu o wiele więcej niż tytuły o marketingu. W końcu to interdyscyplinarna dziedzina, warto więc sięgnąć po lektury różnego typu – od psychologii po design.

Czas i postęp są jednak bezlitosne. Wszystko bardzo szybko się zmienia. Każdego roku wychodzą nowe książki, przez co czasami jakaś część wiedzy nie jest już w pełni aktualna. Właśnie dlatego warto korzystać e-booków i szkoleń online. Zapraszam Cię choćby na kurs online o copywritingu i content marketingu oraz kurs online o skutecznej reklamie na Facebooku i Instagramie!

Ranking książek: media społecznościowe, marketing w internecie i inne

Jakie książki o marketingu są odpowiednie? Jakie książki o mediach społecznościowych przeczytać? Czy istnieje ranking książek o marketingu? Podobnych pytań w internecie można znaleźć całą masę.

Cóż, na rynku jest naprawdę wiele ciekawych pozycji z różnych obszarów – marketingu treści, social mediów, strategii internetowych i tak dalej. Może się od tego aż zakręcić w głowie. Żeby wszystko było jak najbardziej klarowne, postanowiłem zebrać najlepsze książki o marketingu i podzielić je na kategorie.

Tak oto powstała poniższa lista książek.

Jestem przekonany, że znajdziesz tu coś dla siebie. Bo jest tu w zasadzie wszystko. Content marketing, media społecznościowe, SEO… A dodatkowo w zasadzie o każdej z poniższych pozycji można byłoby powiedzieć, że jest to obowiązkowa lektura każdego marketera.

No to co, ruszamy!

Książki z kategorii: COPYWRITING/ CONTENT MARKETING /PERSWAZJA

1) Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)

Moja książka o copywritingu przez 2 lata z rzędu była jedną z najlepiej sprzedających się pozycji marketingowych w empiku.

Pomimo tego, że zdjęcie na okładce jest już nieco nieaktualne, gwarantuję Ci, że treść tej pozycji w niczym się nie zestarzała.

Z książki dowiesz się
jak ludzie przyswajają treści w Internecie
że forma bywa często ważniejsza od treści
jak pisać skutecznie i przystępnie do odbiorcy
jakie są konkretne rozwiązania, schematy i gotowe do wdrożenia przykłady efektywnych tekstów reklamowych

Książka dostępna na stronie wydawnictwa Onepress.pl

2) Dan Heath, Chip Heath, “Made to Stick: Why Some Ideas Survive and Others Die”

made to stick

Książka, którą zawsze trzymam na biurku. Wielki nieobecny polskiego rynku wydawniczego i najlepsza książka o komunikacji, jaką kiedykolwiek przeczytałem. Nie mógłbym jej mocniej zarekomendować. Na licznych przykładach – od fundraisingu po marketing – bracia opowiadają o tym, jak i dlaczego pewne komunikaty zapadają nam w pamięć, a inne nie.

3) Jerzy Bralczyk “Język na sprzedaż”

Jerzy Bralczyk Język na sprzedaż

Teoretycznie to katalog haseł reklamowych, ale tylko teoretycznie. To błyskotliwe i pełne humoru analizy, które pozwolą Ci docenić siłę słowa oraz nauczyć się konstruować lepsze slogany.

4) Daniel H. Pink “To sell is human”

Daniel H. Pink To sell is human

Niech Cię nie zwiedzie tytuł. Książka tylko z nazwy opowiada o sprzedaży. Tak naprawdę autor wychodzi z założenia, że każda interakcja z drugim człowiekiem jest formą transakcji, sprzedaży, reklamowania siebie, po czym opowiada, jak to właściwie robić.

5) Steven Pinker, “Piękny styl”

Steven Pinker Piekny styl

Książka profesora, który ma dosyć nadętego i pełnego mądrych wyrazów stylu wywodu akademickiego, opisuje więc, jak tworzyć teksty naukowe zrozumiałym językiem. Zasady, które omawia, są adaptowalne do każdej branży. Nie jest to przyjemna lektura, ale na pewno kształcąca.

Książki z kategorii: EKONOMIA BEHAWIORALNA/PSYCHOLOGIA

6) Daniel Kahneman, “Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim o wolnym”

Daniel Kahneman Thinking, Fast and Slow  / Książki o marketingu

W jaki sposób mózg zwodzi nas na manowce? Jakimi skrótami myślowymi posługujemy się na co dzień i jak można je wykorzystać do lepszej komunikacji marketingowej? Książka legenda. Pozycja obowiązkowa na każdej półce.

7) Dan Ariely, “Predictably/Irrational”

Dan Ariely Predictably irrational  / Książki o marketingu

Tematyka bliźniacza do dzieł Kahnemana. Dobre rozwinięcie zawartych w niej idei i wiele przykładów tak z codziennego życia, jak i świata biznesu. Dla każdego, kto chce lepiej poznać myślenie konsumentów.

8) Charles Duhigg, “Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy”

Charles Duhigg Siła nawyku  / Książki o marketingu

Dowiedz się, jak formułują się nawyki oraz uzależnienia. Niezależnie od tego czy mówimy o smartfonach, czy narkotykach.

9) Nir Eyal, “Skuszeni”

Nir Eyal Skuszeni. Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumenckie  / Książki o marketingu

Po lekturze Duhigga na pewno warto pogłębić wiedzę już w czysto marketingowym kontekście. Idealna lektura dla twórców aplikacji czy oprogramowania typu SaaS. Pokazuje, jak przyzwyczaić użytkowników do naszego produktu i zachęcić do wielokrotnego korzystania – aż do wyrobienia nawyku właśnie.

10) Elliot Aronson, “Błądzą wszyscy (ale nie ja)”

Elliot Aronson Błądzą wszyscy (ale nie ja) / Książki o marketingu

Książka o tym, jak oszukujemy samych siebie i w jaki sposób wpływa to na nasze decyzje zakupowe lub życiowe. Jedna z 5 najważniejszych książek dla mnie na tej liście.

11) Nicholas Carr, “Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg”

Nicholas Carr Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg

Jak w tytule. Dowiedz się, w jaki sposób przyswajamy informacje i jak to wpływa na sposób formułowania perswazyjnych komunikatów (i nie tylko)

12) Roberto Cialdini, “Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka”

Klasyczna pozycja, która omawia o regułach i technikach wywierania wpływu.

Książki z kategorii: ANALITYKA INTERNETOWA

13) Martyna Zastrożna, “Google Analytics dla marketingowców”

Martyna Zastrożna Google Analytics dla marketingowców wydanie I

Książka, która wprowadzi Cię w świat analizy danych. Jej olbrzymią zaletą jest prosty język i liczne przykłady. Swoje lata ma, ale pewne treści (jak odpowiednie podejście do analizy) są ponadczasowe.

14) Martyna Zastrożna, “Google Analytics w biznesie”

Kontynuacja poprzedniczki. Pozwala wznieść się na jeszcze wyższy poziom wiedzy.

15) Avinash Kaushnik, “Godzina dziennie z Web Analytics: stwórz dobrą strategię e-marketingową”

Avinash Kaushik Godzinna dziennie z web analytics

Niech Cię nie zwiedzie clickbaitowy tytuł. To bardzo dobra pozycja dla kogoś, kto chce zacząć analizowanie danych w ogóle – nie tylko w internecie. Autor to prawdziwy guru tego tematu.

Książki z kategorii: GOOGLE & FACEBOOK ADS – reklamy w Google i na Facebooku

16) Artur Jabłoński, Skuteczna reklama na Facebooku

Książkę “Skuteczna reklama na Facebooku” przygotowałem z myślą o każdym, kto chciałby zgłębić tajniki konfigurowania reklamy na Facebooku.

Niezależnie czy jesteś marketerem, PR-owcem czy pracownikiem agencji reklamowej. Jeżeli tworzenie reklam należy do Twoich obowiązków, to z tej książki nauczysz się jak je robić. Krok po kroku.

Po lekturze książki będziesz potrafił samodzielnie skonfigurować kampanie reklamowe na Facebooku zgodnie z najlepszymi praktykami.

Dodatkowo pokażę Ci, w jaki sposób osadzić reklamę na Facebooku w kontekście swoich innych aktywności marketingowych i zrozumieć współzależności między nimi.

Książka dostępna na stronie https://www.reklamanafb.pl/

17) Paulina Wiktorska, “AdWords 360. Katalog skutecznych kampanii”

Album, który pozwoli zapoznać się z możliwymi schematami i rozwiązaniami kampanii w Google AdWords. Dobry jako uzupełnienie biblioteczki.

18)  Krzysztof Marzec, Tomasz Trzósło, “AdWords i Analytics. Zostań certyfikowanym specjalistą”

Krzysztof Marzec Tomasz Trzósło Google adwords i analytics

Pozycja dla każdego, kto chciałby zdać egzaminy Google i zdobyć certyfikat. Porządkuje wiedzę wyłącznie pod tym kątem z licznymi przykładami i testami. Można z niej również wyciągnąć wiele praktycznych wskazówek.

Książki z kategorii: DESIGN/PROJEKTOWANIE

19) Steve Krug, “Don’t make me think”

Steve Krug Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych

Książka o tym, jak zachowują sie uzytkownicy w internecie i dlaczego zupełnie inaczej niż Ci się wydaje. Lekcja pokory.

20) “Logo Design Love”

David Airey Logo Design Love A Guide to Creating Iconic Brand Identities

Dobre logo – czyli jakie? Poznaj historie słynnych znaków oraz dowiedz się, jak wygląda proces projektowania logo.

21) Sebastian Kończak, “Photoshop dla e-commerce i social media”

Sebastian Kończak Photoshop dla e-commerce i social media

Lubisz projektować samodzielnie? Ta książka zapozna Cię z rozwiązaniami dedykowanymi dla e-sklepów oraz moderatorów mediów społecznościowych. Bannerki już nie będą miały przed Tobą tajemnic.

22) Nancy Duarte, “Slajd:ologia

Slajdologia. Nauka i sztuka tworzenia genialnych prezentacji Nancy Duarte

Jeżeli używasz wypunktowanych list w swoich prezentacjach w Power Poincie, to mam dla Ciebie złą wiadomość. Potrzebujesz tej książki. To jednocześnie świetna wieść – czyta się ją super i dowiesz się wiele o skutecznym docieraniu z komunikatem do odbiorców za pomocą przekazu wizualnego.

Książki z kategorii: HISTORIA REKLAMY I MARKETINGU

23) Artur Jabłoński, Marek Piasek, “Zrozumieć Marketing” 

Zrozumieć marketing Artur Jabłoński / Książki o marketingu

Książka napisana przeze mnie wraz z Markiem Piaskiem jest zbiorem doświadczeń wyniesionych z prowadzenia kamapnii na 67 rynkach. To 312 stron wskazówek, 18 praktycznych ćwiczeń i 29 studiów przypadku z kampanii reklamowych moich oraz Marka.

Wraz z Markiem marketingiem fascynujemy się od wielu lat. “Zrozumieć Marketing” to praktyczny podręcznik, który pomoże Ci zrozumieć marketing oraz udzieli wskazówek, w jaki sposób nauczyć się prowadzić kampanie marketingowe.

Książka dostępna na stronie https://www.zrozumiecmarketing.pl/

24) David Ogilvy, “Wyznania człowieka reklamy” 

David Ogilvy to jeden z najsłynniejszych twórców reklam, którego słowa powtarzane są często nawet bez świadomości, że to właśnie on jest ich autorem. Poznaj jego warsztat pracy dzięki licznym anegdotom.

25) Luke Sullivan, “Zgnieć Pan to, panie Whipple”

Demitologizacja pracy w reklamie, ale jednocześnie masa pysznych anegdot z tego świata. Warto dla wartości historycznej, ale i humorystycznej.

26) Jane Maas, “Mad Women”

Autobiograficzna opowieść autorki hasła “I <3 New York”. Pokazuje ciemną, mizoginistyczną stronę reklamowego biznesu.

27) Jerry Della Femina, “From Those Wonderful Folks Who Gave You Pearl Harbor”

Książka mocno w stylu przywołanej pozycji Sullivana. Jeśli tamta Ci się spodoba – tę pokochasz.

Inne książki o marketingu

W tej sekcji znajdziesz książki, które nie przynależą do konkretnych kategorii, dają przekrojową wiedzę i warto po nie sięgnąć np. dla uporządkowania pewnych tematów.

28) Al Ries & Jack Trout, “The 22 Immutable Laws of Marketing”

Al Ries Jack Trout The 22 Immutable Laws of Marketing / Książki o marketingu

Mam wrażenie, że za mało się o tej pozycji mówi. Tymczasem autorzy tłumaczą dokładnie, jak działa marketing. Wiele tu tez sprzecznych z intuicją czy tym, co się zwykło powtarzać w branży. Natomiast wiecie co? To ta dwójka ma rację.

29) Paweł Tkaczyk, “Zakamarki marki”

Paweł Tkaczyk Zakamarki marki. Rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć, zapomnieć lub pominąć podczas budowania swojej marki

Książka Pawła jest idealna na wejście w świat budowania marki, brandingu. Zawsze ją polecam na szkoleniach i wykładach, bo operuje bardzo prostymi przykładami i zrozumiałym językiem. Idealna dla adeptów, ale i zaawansowani znajdą tu coś dla siebie – chociażby tak potrzebne uporządkowanie wiedzy.

30) “Startup Manual” 

Gigantyczna pozycja przekrojowa, w którą mam skromny wkład. Kilkadziesiąt tekstów różnych autorów. Porusza najrozmaitsze kwestie. Od copywritingu (to akurat mój rozdział) po model biznesowy. Dla startupów, ale nie tylko.

31) “Biblia e-biznesu”

Kolejna przekrojowa cegła. Również bardzo wartościowa.

32) Eric Ries, “Lean startup”

Eric Ries Lean Startup

Nie lubię tej książki. Uważam, że jest przeteoretyzowana. Jednoczesnie jednak to dobra wykładania nowego (no już nie tak nowego, ale na pewno dobrego) podejścia do tworzenia modelu biznesowego i jego rozwijania.

33) Ryan Holiday, “Growth Hacker Marketing”

Ryan Holiday Growth Hacker Marketing / Książki o marketingu

Termin “growth hacking” to trochę taki worek, a wręcz wydmuszka, ale nazwijmy to dla ułatwienia filozofią działania. Działania, które ma jeden cel – szybki wzrost. Książka to dobre wprowadzenie do narzędzi i zmiany podejścia do prowadzenia działań marketingowych w firmie właśnie pod tym jednym kątem.

34) Magdalena Daniłoś. “Videomarketing nie tylko na Youtube”

Magdalena Daniłoś Video marketing nie tylko na YouTube

Kolejny “wprowadzacz”. Tym razem w świat wideo – od Youtube’a po Facebooka. Od kwestii technicznych po promocję kanału.

35) Anna Miotk, “Nowy PR. Jak internet zmienił public relations”

Miotk Anna Nowy PR. Jak internet zmienił public relations

Autorka opisuje nowoczesne mechanizmy rządzące komunikacją w prosty i przejrzysty sposób. Zaletą tej pozycji jest na pewno jej aktualność i rzetelne podejście Anny. Wszystkie jej książki są warte uwagi.

36) “Konwersja w e-commerce”

Sebastian Suma Łukasz Plutecki Krzysztof Bartnik Konwersja w ecommerce

Spore dzieło poświęcone jednemu – planowaniu i egzekucji działań, które mają na celu zwiększenie konwersji. Dla osób prowadzących lub planujących prowadzić sklep internetowy pozycja idealna.

37) Natalia Hatalska, “Cząstki przyciągania”

Perfekcyjnie przygotowany album, który opowiada o niestandardowych akcjach reklamowych. Natalia nie tylko je prezentuje, ale przedstawia również własną wizję tego, z czego musi się składać dobrze przygotowana kampania ambientowa.

38) Phillip Kotler, “Marketing”

Pozycja z cyklu tych, które trzeba mieć na półce, gdy przyjdą do nas z wizytą koledzy z branży. Jakby co, mogę Ci na jej czas pożyczyć ;)

39) Grzegorz Błażewicz, “Rewolucja z marketing automation”

Dobre wprowadzenie do tematyki tego, czym jest i jakie możliwości daje automatyzacja marketingu. Nie da Ci gotowych strategii, ale pozwoli się zorientować w temacie. Tylko tyle i aż tyle.

40) Maciej Tesławski, “Praktyka brandingu”

Autor omawia 22 zasady Riesa i Trouta oraz przykłada je wraz z licznymi komentatorami do realiów polskiego rynku. Sporo tu gawędziarstwa, ale to gawędziarstwo interesujące w odbiorze.

41) Łukasz Kruszewski, “Marketing nieruchomości. Home branding”

Mało jest książek poświęconych konkretnym branżom, dlatego tym bardziej pozycja autorstwa Łukasza zasługuje na uwagę.

42) Adelle Ravel, “Buyer personas”

Kto jest Twoim klientem? Jak go zdefiniować i, co najważniejsze, jak do niego trafić? Dowiesz się z tej książki.

Książki z kategorii: PRODUKTYWNOŚĆ

43) David Allen, “Getting Things Done”

David Allen Getting Things Done

Pracuję wedle tej metodologii i całkiem się z robotą wyrabiam – wobec tego polecam ;) A na serio to legendarna pozycja i metoda, którą warto poznać.

44) Timothy Ferriss, “Tools of Titans”

Autor zebrał w jedno opasłe tomiszcze całą wiedzą wybitnych gości swojego podcastu. Od porad biznesowych po życiowe.

Książki z kategorii: SEO / POZYCJONOWANIE / OPTYMALIZACJA STRON

  • Danny Dover i Erik Dafforn – „Sekrety SEO. Tajna wiedza ekspertów”Dzięki tej lekturze poczujesz się jak tytułowy ekspert do spraw SEO. Opanujesz insiderskie techniki i sztuczki, a problemy związane z pozycjonowaniem nie będą Ci już straszne.
  • Adrian Andrzejczyk – „SEO Marketing. Bądź widoczny w Internecie”Adrian Andrejczyk w swojej książce skupia się na tym, jak zaistnieć w wyszukiwarce Google. Pomaga rozwikłać jej tajemnice i sprawić, żeby Twoja firma wzbiła się na wyżyny pozycjonowania.
  • Sławomir Czajkowski – “SEO Playbook”“SEO Playbook” to swoisty drogowskaz. Przewodnik po świecie pozycjonowania. Oprowadzą Cię po nim najlepsi specjaliści, a ich cenna wiedza pomoże Ci piąć się po szczeblach SEO.
  • Marta Gryszko – “Podstawy “mobile seo””Aby myśleć o sukcesie, musisz zadbać o to, by Twoja strona była przyjazna nie tylko dla wyszukiwarki, ale także dla urządzeń mobilnych. Jak to zrobić, czego unikać i jak w ogóle sprawdić, czy Twoja strona jest “mobile friendly”? Tego wszystkiego (i nie tylko) dowiesz się z książki Marty Gryszko.
  • Piotr Kaleta – SEOrigami. Sztuka pisania unikatowego (nie tylko na potrzeby pozycjonowania)Warto dbać o oryginalność treści. W końcu interesujące teksty są interesujące nie tylko dla czytelników, ale również dla wyszukiwarek. Podczas lektury tej książki nauczysz się właśnie unikt

Oto książki o marketingu i dla marketerów, które moim zdaniem warto przeczytać. Chętnie dopiszę tutaj Twoje. Jeżeli masz pomysł na uzupełnienie, napisz do mnie wiadomość lub skomentuj ten wpis. Postaram się regularnie go uzupełnić. Stwórzmy razem listę ostateczną!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Czytaj również:
– Czym jest Google Analytics 4?