Marketing na forach internetowych

Gdy mowa o mediach społecznościowych, w dobie Facebooka zapomina się o forach lub spycha je na boczny tor. Przyczyną, dla której ten temat jest coraz rzadziej poruszany jest m.in. wstydliwa sprawa cieszącego się złą sławą marketingu szeptanego.

Marketing szeptany tymczasem jest jedynie jednym ze sposobów prowadzenia działań w SM. Jest ryzykowny i stosunkowo łatwy do wykrycia (ze względu na słabą wiarygodność postów, ich identyczność na kilku stronach itd.).

Ponadto forumowicze z powodu występowania tego zjawiska są generalnie negatywnie nastawieni do postów promujących cokolwiek. Wielu marketerów rezygnuje więc z działań na forach, skupiając się na innych obszarach.

Dziś, gdy firmy starają się mieć profile na każdym ważniejszym portalu społecznościowym, być może warto się odróżnić, dając drugą szansę forom i podchodząc do tematu z przemyślaną i długofalową strategią. Forumowicze to w końcu specyficzna i trudna grupa odbiorców. Jak do niej trafić?

Daj się rozpoznać

Podejmowane działania zależą od celu, jaki chcesz osiągnąć. Może to być sprzedaż, budowanie wizerunku czy na przykład generowanie ruchu na stronie. Niezależnie od tego, proces zdobywania zaufania forumowiczów jest analogiczny i opiera się na tych samych zasadach.

Podstawową kwestią, o której wspominam tylko dla pełnego obrazu i z obowiązku, jest konieczność wyboru odpowiednio sprofilowanych tematycznie forów, odpowiadających rodzajowi twojej działalności. Osobiście nie jestem zwolennikiem promowania czegokolwiek na forach ogólnotematycznych, chyba że mowa o witrynach kobiecych lub takich, które mają odpowiednie działy lub tematy. Sprawa jest prosta: jeżeli sprzedajesz aparaty cyfrowe, to największe skupisko zainteresowanych ofertą znajdziesz na forach o fotografii i to na nich powinieneś się skupić.

Mając przygotowaną listę forów, na których pragniesz się promować, pamiętaj o zachowaniu spójności między zakładanymi przez siebie profilami. Internauta zainteresowany daną tematyką najpewniej udziela się na kilku z nich. Warto ułatwić mu skojarzenie kilku twoich profili – występuj pod tym samym nickiem, awatarem i/lub sygnaturą.

Mając na uwadze powyższe, unikaj zamieszczania tych samych treści na kilku forach. Wyjątkiem są komunikaty reklamowe publikowane w specjalnie do tego celu przeznaczonych działach lub tematach. Internauci są szczególnie wyczuleni na identyczne posty, ponieważ w ten sposób często identyfikuje się marketing szeptany.

Nawet jeżeli występujesz na obu witrynach oficjalnie jako firma, to przeklejając posty tak czy owak zaszkodzisz swojej reputacji. Pozostawisz złe wrażenie, dając czytającemu do zrozumienia, że rozmowa z nim nie była warta formułowania osobnej myśli.

Firma to ja

Tu pojawia się jedna z wątpliwości: czy występować jako profil osobowy czy firmowy? Jeszcze jakiś czas temu większość wypowiadających się w tym temacie odradzałaby drugą opcję. Sądzono, że  internauci są negatywnie usposobieni do takich kont. Dziś, w dobie interakcji z markami poprzez Facebooka czy Twittera, tolerancja dla profili firmowych wzrosła i można spokojnie takowe zakładać.

Nawet jeżeli zdecydujesz się na występowanie pod postacią oficjalnego profilu firmy, nigdy nie zatracaj przy tym swojej osobowości. Internauci lubią wiedzieć, kto czai się po drugiej stronie! Daj się poznać. Nawet krótki opis w informacjach o profilu pomoże zmienić stosunek do twojej bytności na forum na bardziej przychylny.

Czynnikiem decydującym powinny być reguły panujące na forum. Nie wszystkie pozwalają na przykład na umieszczenie logo firmy jako awatara, itd. W takim wypadku warto więc założyć profil osobowy, który jawnie będzie manifestował swoją przynależność.

Zawsze przestrzegaj zasad danej społeczności, jeżeli chcesz zyskać jej akceptację. Każdy inny użytkownik może sobie pozwolić na nieczytanie regulaminu, co najwyżej zostanie upomniany. Ty od początku będziesz pod specjalnym nadzorem, więc nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka. Zakładanie, że wszystkie fora funkcjonują tak samo, jest błędne. Na poziomie ogólnym jest to prawda, jednak w obrębie detali – takich jak wspomniane wyżej logo, awatar– różnice mogą zadecydować o Twojej przyszłości w tym zakątku internetu.

Szczerość na pierwszym miejscu

Forowicze wyróżniają się ponadprzeciętną znajomością interesującej ich tematyki, stąd do komunikacji z nimi musisz oddelegować osobę równie dobrze znającą się na rzeczy. Ponadto oznacza to, że należy prezentować im rzetelne argumenty, a nie wydumane zalety naszego towaru czy usługi. Wypowiadaj się tylko wtedy, gdy faktycznie masz coś do powiedzenia, a nie żeby coś zareklamować. Nachalne promowanie szybko obróci się przeciwko Tobie. Internauci nie wybaczają.

Daj się poznać jako ekspert. Zamieszczaj interesujące linki, bierz aktywny udział w dyskusjach. Przede wszystkim bądź użytkownikiem. Częścią społeczności. Jeżeli zarejestrujesz się na forum, dodasz dwa posty (do tego jeszcze o charakterze reklamowym) i znikniesz, to tylko zniechęcisz do siebie stałych bywalców danej witryny. Pamiętaj, że użytkownicy wchodzą na fora w poszukiwaniu wiedzy i rozrywki, nie reklamy. Daj im jedno i/lub drugie, a dopiero później możesz próbować przemycać trzeci element wyliczanki.

Pozostań wiarygodnynie zawsze Twoja oferta to oferta najlepsza, więc jeśli forowicz rozważa wybór między nią a cudzą, atrakcyjniejszą, poleć mu tę drugą. Zyskasz na wiarygodności. Tego klienta stracisz, ale gdy następnym razem będziesz proponował właśnie swoją ofertę, użytkownicy chętniej ci zaufają.

Dobra robota. Bratpol na Gitarzyści.pl

Dobrym przykładem prawidłowo prowadzonej komunikacji na forum internetowym jest działalność toruńskiego sklepu muzycznego Bratpol na forum gitarzysci.pl. Profil sklepu jest tam aktywny od kilku lat. Występuje pod nazwą firmy, ale prowadzący nie kryje własnej tożsamości. Wręcz przeciwnie – jest znany społeczności z imienia i nazwiska. Ponieważ społeczność nie ma z tym problemu, w miejscu awatara występuje logo firmy.

Oprócz Bratpolu na forum działają również profile innych sklepów muzycznych, lecz żaden nie zaangażował się równie mocno w jego życie. Bratpol bierze aktywny udział w dyskusjach, przeważnie doradzając przy zakupie sprzętu z określonej półki cenowej. Użytkownicy wielokrotnie zakładają tematy służące rozstrzygnięciu, który spośród kilku upatrzonych modeli gitar wybrać. Bratpol wypowiada się praktycznie w każdym z nich. Wielokrotnie użytkownicy o  dłuższym stażu czekają, aż zabierze głos. Co ważne, Bratpol nigdy nie promuje nachalnie własnej oferty. Jeżeli któryś z wymienionych modeli gitar jest dostępny w sklepie, wspomina o tym. Nigdy jednak nie namawia do zakupu gorszej opcji, nawet gdyby miało to być wbrew interesom sklepu.

Bratpol z powodzeniem funkcjonuje w społeczności forumowiczów. Jak na firmę, która doskonale radzi sobie w tym zakresie, dziwi wykorzystywanie Facebooka tylko do informowania o promocjach, podczas gdy – jak widać – reguły postępowania tu i tu są w pewnym stopniu podobne.

Reklama na forum jest skuteczna, lecz jednocześnie czasochłonna. Przed promotorem usługi/produktu długa droga do  zbudowania odpowiedniego wizerunku, wzbudzenia zaufania i zyskania akceptacji społeczności danej witryny.

(Tekst ukazał się pierwotnie w miesięczniku „Marketing w Praktyce”, 1/2013.)

Do przeczytania!

Artur

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Content Marketing: