Menadżer Firmy na Facebooku – najczęstsze pytania

Menadżer Firmy na Facebooku (z angielskiego: Facebook Business Manager) to przydatne narzędzie, które pomaga zarządzać dostępami do kont reklamowych czy fanpejdży w organizacji. Jak go poprawnie skonfigurować?

Swego czasu opisałem już proces tworzenia i konfigurowania Menadżera Firmy na Facebooku w osobnym wpisie. Jeżeli interesuje Cię samo założenie konta, to właśnie tam Cię odsyłam.

W tym wpisie zbieram zaś pytania, które uczestnicy zadają najczęściej, gdy omawiamy Business Managera na moich szkoleniach z reklamy na Facebooku.

Jak z każdym narzędziem, tak i tutaj w trakcie użytkowania pojawiają się problemy. Oto lista, którą udało mi się zebrać i rozwiązać. Jeżeli masz inne pytanie – czekam na nie w komentarzu.

Jeżeli nie masz Business Managera, a reklamujesz się na Facebooku – rozważ założenie tego typu konta. Niedawne zmiany sprawiły, że tylko konta podpięte pod Business Managera mogą korzystać z części grup niestandardowych odbiorców – np. tych opartych o dane klientów. Samo to sprawia, że warto takie konto założyć.

Tymczasem przejdźmy do mojej listy.

Chcę założyć drugiego Business Managera – czy to możliwe?

Tak! Natomiast wiem, że pewnie próbowałeś już to zrobić i nie było to możliwe, jako że po wklepaniu business.facebook.com w przeglądarce system przenosi Cię od razu do już założonego Business Managera.

Wobec tego odwiedź adres: http://business.facebook.com/create.

Zadziała!

Czy każdy pracownik musi być w Business Managerze?

Nie, nie ma takiego wymogu. Natomiast jest to na pewno wygodniejsze dla Ciebie, jeżeli chodzi o zarządzanie dostępami poszczególnych osób, jak również w kontekście zabezpieczeń, które możesz z pomocą Business Managera wymagać (sprawdź zakładkę Bezpieczeństwo w panelu).

Kto powinien być administratorem Managera Firmy?

Najlepiej niech będzie to osoba decyzyjna, która decyduje o zakresie zadań poszczególnych członków zespołu, jak również dostępach do kont.

Czy Menadżer Firmy na Facebooku musi być założony przez właściciela?

Nie ma takiej konieczności, natomiast nie zaszkodzi, aby na wszelki wypadek był drugim administratorem Managera Firmy. Wystarczy podpiąć tę osobę w stosownej roli do BM już po jego skonfigurowaniu.

Podobnie jeżeli chcemy zadanie konfiguracji zlecić pracownikowi – nie ma najmniejszego problemu. Może wszystko przygotować, podpiąć nas jako administratora, a następnie my takową rolę w Menadżerze Firmy możemy mu odebrać.

W Facebook Business Managerze istnieje czytelny podział na administratorów (zarządzających wszystkimi profilami i dostępami) oraz pracowników (którzy mogą działać w zakresie przygotowanym przez administratora).

Przypadkiem dodałem stronę do Managera Firmy na Facebooku. Chcę ją z niego usunąć. Co zrobić?

Nic straconego.

Wejdź w zakładkę Ustawienia Firmowe, następnie w sekcji Konta wybierz “Strony”. Tam kliknij na dodany przez siebie fanpage. W prawym górnym rogu będzie dostępna opcja “Usuń”.

Pamiętaj, żeby mieć podpiętego pod ten profil przynajmniej jednego administratora! Inaczej strona staje się niczyja, a Ciebie czeka prawdziwa ścieżka zdrowia z Facebookiem, by odzyskać dostęp.

Podpiąłem fanpage/konto reklamowe do Business Managera, ale nie widzę go w swoim profilu. Co teraz?

To dlatego, że samo podpięcie nie załatwia sprawy. Business Manager działa w ten sposób, że zbiera pracowników oraz zasoby. Podpięcie pracownika sprawia, że jest on w BM. Podpięcie zasobu – również. Natomiast nie oznacza, że Pracownik ma dostęp do Zasobu. Ten należy jeszcze nadać.

Robi się to w zakładce Ustawienia Firmowe. Znajdź tam odpowiednio zakładkę “Strony” Bądź “Konta reklamowe”, kliknij “Dodaj osoby” (mniej więcej pośrodku) i wybierz pracowników, jak również ich role na danym koncie/profilu.

Proces możesz również przejść od drugiej strony. W zakładce “Osoby”  kliknij “Dodaj zasoby” przy konkretnym pracowniku.

Łatwo ten krok pominąć i stąd brak dostępów.

Chcę zwiększyć limit kont reklamowych w Managerze Firmy na Facebooku, co robić?

Jeżeli wykorzystałeś już swój limit 3 kont reklamowych na Facebooku, to powinien on zostać zwiększony automatycznie. Może się jednak tak nie zdarzyć, jeżeli np. system nie rejestruje wydatków na wszystkich kontach.

Wówczas pozostaje Ci jedynie zgłoszenie sprawy do supportu. Pocieszę Cię – zazwyczaj stosuje to zwiększeniem limitu bez żadnego problemu.

Dodałem fanpage do Business Managera – teraz nie dostaję powiadomień na profilu prywatnym!

O to w zasadzie chodzi. Celem Business Managera jest rozdział życia zawodowego od prywatnego. Dlatego powiadomienia dostajesz na business.facebook.com lub bezpośrednio na fanpejdżu. Jeżeli Ci się to nie podoba, skonfiguruj np. powiadomienia mejlowe.

Czy muszę mieć konto na Facebooku, by móc podpiąć się pod Business Managera?

Tak. Choć jest to osobny rodzaj konta i dodaje się do niego dostęp poprzez e-mail, to system na końcu weryfikuje Cię poprzez konto osobiste. Musisz więc mieć swój profil na Facebooku.

Menadżer Firmy na Facebooku – jak udzielić dostępu komuś spoza firmy?

Jest na to kilka sposobów.

Jeżeli chcesz możesz dodać taką osobę do Twojego Business Managera, a następnie przydzielić odpowiednie dostępy. To szczególnie przydatne, jeżeli osoba nie ma własnego Menadżera Firmy.

Jeżeli jednak ma, to najlepszą opcją będzie, jeśli wyśle Ci prośbę o dostęp z poziomu własnego BM.

Robi się to za pomocą opcji “Dodaj” -> “Wyślij prośbę o dostęp” z poziomu zakładek Strony czy Konta Reklamowe.

Otrzymasz wówczas mejlem informację, że firma XYZ prosi o dostęp do ABC. Potwierdza kliknięciem i gotowe.

Wysłano do mnie prośbę o dostęp, zaakceptowałem ją, ale firma/osoba dalej nie ma dostępu. Co robić?

Czasami się tak zdarza. Poproś tę osobę o wygenerowanie linka przy swoim zaproszeniu. Każde zaproszenie do strony lub konta widnieje w BM jako “Oczekujące”. Wystarczy w takowe kliknąć, wybrać opcję ponownej wysłania i zamiast mejla skopiować link.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Tobie lub Twoim znajomym/współpracownikom rozpocząć bez strachu pracę z Business Managerem lub rozwiązać najczęściej występujące problemy.

Do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):