Nagłówki w tekście. Dlaczego są aż tak ważne i jak ich używać?

Nagłówki w tekście. Jesteś jedną z osób, które nie przykładają wielkiej wagi do nagłówków i traktują je powierzchownie? Nie popełniaj tego błędu. Tak naprawdę dobre nagłówki to klucz do sukcesu Twojego tekstu, który wzniesie go na wyższy poziom (+ wyższe wyniki wyszukiwania w Google) . Dzięki nim zainteresujesz odbiorców, zaprowadzisz porządek i poprawisz pozycję w SEO.

 

Do czego potrzebne są nam nagłówki?

Przejrzysty tekst = lepszy tekst

 

Rzeczywistość bywa brutalna. Żyjemy w ciągłej gonitwie. Ludzie mają dziś wokół siebie tyle możliwości i “rozpraszaczy”, że zwyczajnie brakuje im i czasu, i chęci, żeby czytać teksty od deski do deski. Zamiast tego skanują je, by sprawdzić, czego w ogóle się po nich spodziewać.

 

Przyjmijmy, że Twój artykuł napisany jest ciągiem od góry do dołu – bez nagłówków. Przemierzający go na pierwszy rzut oka czytelnik widziałby tylko ogromną masę zlepionych słów. Większość osób w takim przypadku po prostu zrazi się i ucieknie tak szybko, jak przyszło. A chyba nie chcesz, żeby właśnie taki był odbiór Twojego tekstu?

 

Sytuacja będzie wyglądała inaczej, jeśli odbiorca zobaczy uporządkowany tekst z wyraźnie zaznaczonymi nagłówkami. Sam odbiór wizualny jest już wtedy dużo bardziej przystępny (przyciągnie uwagę czytelnika) i nie odstrasza. Poza tym nagłówki pełnią niezwykle ważną rolę w tekście – nawigują. Czytelnik po szybkim przescrollowaniu będzie wiedział, o czym jest dany materiał.

 

Nagłówki przeprowadzą go przez artykuł. Wskażą, o czym są dane fragmenty, co mniej więcej może tam znaleźć i gdzie dokładnie tego szukać. Osoba po drugiej stronie monitora nie przeczyta wszystkiego, ale dzięki nagłówkom o wiele chętniej zostanie przy tekście i bez problemu od razu przejdzie do części, które najbardziej go interesują.

 

Nagłówki nadają też tekstowi oddech i trochę wolnej przestrzeni. Wpływają na wzrok, ponieważ oczy również  muszą czasamiodpocząć, a w przerwach między nagłówkami a tekstem mają do tego dobrą okazję.

 

Nagłówki wpływają na pozycjonowanie stron internetowych!

 

Widzisz, jak płynnie przechodzisz przez ten tekst? Zauważyłeś/aś powyższy nagłówek i pomyślałeś/aś sobie pewnie “O, to ciekawe, o tym chcę poczytać”. Tak to właśnie działa. 😉

 

Przechodząc do rzeczy – SEO www (pozycjonowania strony) to kolejny powód, dla którego nagłówki są tak ważne. Nie tylko ludzie “skanują” Twój tekst i decydują, czy chcą go przeczytać. Robi to też algorytm wyszukiwarki, na przykład Google!

 

Roboty wyszukiwarki bierą pod uwagę kilka czynników, na podstawie których decydują o tym, czy dany tekst będzie pozycjonowany wysoko (organicznych wynikach wyszukiwania), czy nie.

 

Bardzo ważna jest tu przejrzysta struktura tekstu, w czym – jak już wiesz – ogromną rolę pełnią nagłówki. Możliwa jest wtedy bliskość semantyczna. Chodzi o to, żeby powiązane ze sobą frazy występowały blisko siebie, zachowując sens tekstu.

 

Dodawanie słów kluczowych do nagłówków

 

Należy pamiętać, że dobre nagłówki na powinny zawierać słowa kluczowe dla Twojego tekstu i prawidłowo ten tekst opisywać. Pozwala to w naturalny sposób (od razu) zorientować się, o czym jest Twój materiał i wyraźnie komunikuje, co jest w nim najważniejsze. Jeśli tak się stanie, to artykuł będzie zdecydowanie łatwiejszy do zrozumienia nie tylko dla odbiorców, ale także dla algorytmu wyszukiwarki.

 

Jak widzisz, odbiorcy i algorytm ciągle idą w parze. A to nie koniec! Robot zwraca też uwagę na współczynnik odrzuceń strony. Gdy większość odwiedzających uzna Twój artykuł za nieczytelny i go odrzuci, to podobnie zrobi Google. Nie brzmi to dobrze, prawda?

 

Wniosek jest prosty. Jeśli stosujesz nagłówki, to tworzysz teksty przejrzyste dla czytelników. Wtedy są one też przejrzyste dla algorytmu. A jeśli ten algorytm dobrze czyta Twój tekst, to o wiele chętniej zaproponuje go użytkownikom.

 

 

Typy i struktura nagłówków (hierarchia nagłówków)

 

Ok, wiesz już, dlaczego nagłówki H1,H2 i nagłówki niższego rzędu są ważne i, że warto je stosować w swoich tekstach. Jak i kiedy zatem to robić? Jaka jest odpowiednia struktura nagłówków?

 

Zacznijmy od tego, że nagłówki są ustrukturyzowane (hierarchia nagłówków) na podstawie rozmiaru. W kolejności od największego do najmniejszego wyróżniamy 6 typów nagłówków – od Nagłówek H1, H2 do Nagłówek H6. W trakcie tworzenia tekstu są one tłumaczone na język HTML jako tagi – nagłówek H1, H2, nagłówek H3 i tak dalej (nagłówki niższego rzędu).

 

Nagłówek H1 to największy z nagłówków. Możesz użyć go tylko jeden raz na stronę. Powinien być to tytuł Twojego tekstu. Żeby lepiej Ci to zobrazować – na tej stronie nagłówek h1 to “Nagłówki w tekście. Dlaczego są tak ważne i jak ich używać?”. Możesz o nim myśleć na przykład jako o tytule książki.

 

Gdy masz już za sobą określone i nazwane H1, czas zabrać się za kolejne nagłówki – H2 i H3. Tu jest już trochę łatwiej – możesz ich używać w większej ilości. Czym one są i jak działają?

 

Nagłówek H2 to podtytuły, które wprowadzają odwiedzającego w kolejne sekcje tekstu. Tutaj jest to na przykład powyższy nagłówek – “Typy i struktura nagłówków”. Wracając do książkowej analogii, nagłówki H2 możesz traktować jako tytuły rozdziałów.

 

Możesz też podzielić tekst na jeszcze mniejsze, bardziej specyficzne i konkretne fragmenty. Wtedy przydadzą się podtytuły/śródtytuły – nagłówki niższego poziomu H3 i H4, które wprowadzą do nich czytelnika. W tym wpisie H3 to na przykład “Nagłówki są ważne dla SEO!”.

 

Zazwyczaj jednak mało jest tekstów, w których spotykamy się z tak głęboko rozbudowaną treścią, by była potrzeba używania H4.

 

Przykład struktury nagłówków w tekście

 

  • Nagłówek H1: Nagłówki w tekście są bardzo ważne
  • Nagłówek H2: Dlaczego uważamy, że nagłówki w tekście są bardzo ważne
  • H3: Wpływają na pozycjonowanie
  • H3: Czynią tekst przejrzystym
  • H3: Nawigują czytelnika
  • Nagłówek H2: Jak tworzyć nagłówki?
  • H3: Czego unikać w pisaniu nagłówków
  • H3: Nasze ulubione schematy na tworzenie nagłówków

Jak widzisz, za pomocą nagłówków H2 wyodrębniamy poszczególne sekcje tekstu. H3 zaś skupiają się na konkretach i dokładnych, wąskich zakresach.

Tak mniej więcej może prezentować się struktura średniej długości tekstu. W przypadku tych krótszych, używamy oczywiście mniej nagłówków, a w przypadku dłuższych pozwolimy sobie na więcej. Może tak zagłębimy się w temat, że sięgniemy nawet po H4?

 

Dodawanie nagłówków do tekstu

Dobrze jest znać typy i strukturę nagłówków, ale jak je w zasadzie dodawać?

Jest to bardzo proste i pokażę Ci to na przykładzie dwóch najpopularniejszych CMS-ów – WordPressa i Shopify.

Jak dodać nagłówki w WordPress

 

W przypadku WordPressa masz kilka opcji dodania nagłówka.

 

Poprzez edytor tekstu

 

To najprostsza droga do dodania nagłówkaba z punktu widzenia seo. Jeśli używasz nowego edytora, wystarczy, że wciśniesz ikonkę +, a gdy rozwinie Ci się menu takie, jak poniżej, klikasz Heading/Nagłówek. Następnie wybierasz, jaki typ nagłówka chcesz dodać – H1, H2 i tak dalej. I gotowe!

Nagłówki w tekście WordPress. Optymalizacja nagłówków. Nagłówki w tekście

 

Jeśli zaś nadal korzystasz z tej nieco starszej wersji edytora, nie martw się. Wcale nie jest trudniej. Upewnij się tylko, zerkając w prawy górny róg, że jesteś w wizualnym trybie edytora.

 

Jeśli tak, kliknij w rozwijane menu jak powyżej i wybierz typ nagłówka, który chcesz umieścić.

 

Naglówki danej strony - ustawienie hierarchii nagłówków. Nagłówki w tekście

 

Używając HTML

 

Tą drogą również możesz dodać nagłówki do tekstu. We wspomnianym klasycznym edytorze musisz być wtedy w trybie tekstowym.

 

Co wtedy robić? Używaj tagów, żeby określić wybrany typ nagłówka, na przykład <h1> albo <h2>. Pamiętaj o zamknięciu nagłówka tagiem ze slashem, jak </h1>.

 

Naglówki w tekście! Optymalizacja nagłówków

 

Korzystając z nowszej wersji edytora również możesz to zrobić. Wystarczy, że klikniesz na rozwijane menu z ikonką kropek w prawym górnym roku i wybierzesz Edytuj jako HTML.

nagłówki danej strony html

Jak dodać nagłówki w Shopify

 

W przypadku tego CMS-a sprawa wygląda bardzo podobnie jak w klasycznym edytorze WordPressa. Po prostu zaznaczasz część tekstu i z rozwijanego menu w lewym górnym rogu wybierasz odpowiedni typ nagłówka.

Nagłówki na stronach internetowych - Shopify - umieszczenie słów kluczowych

 

Jeżeli zaś używasz Shopify, ale wolisz dodawać nagłówki w HTML, kliknij znak kodu w prawym górnym rogu i postępuj tak, jak w WordPressie.

Nagłówek H1 - Tytuł Artykułu

Nagłówki i tekst skuteczne dla SEO – jak sprawdzić, czy jest ok?

 

Świetnie! Stosujesz już nagłówki w swoich tekstach i korzystasz ze wskazówek przyjaznych dla SEO. Jak upewnić się, czy to wszystko jest poprawnie skonstruowane? Użyj Yoast SEO.

 

Yoast SEO to bardzo skuteczna, znana i lubiana wśród twórców wtyczka dostępna już nie tylko dla witryn WordPressa, ale także Shopify.

 

To łatwe w obsłudze narzędzie przeanalizuje oraz oceni Twoje treści pod względem kryteriów SEO oraz samej czytelności. Jasno pokaże Ci, jakie są mocne strony tekstu i co zrobiłeś/aś dobrze, ale także podpowie, gdzie tkwią błędy i w jaki sposób możesz je naprawić.

 

Możesz też się przekonać, czy w nagłówkach odpowiednio użyłeś/aś słów kluczowych.

 

Wystarczy, że wpiszesz je do programu, a on po analizie wyświetli Ci statystykę. Dostaniesz zielone światło, jeśli słowa kluczowe pojawiają się w 30-75% Twoich nagłówków. Jak to wygląda w praktyce? Zobacz poniżej.

 

Z punktu widzenia pozycjonowania - Stosowanie nagłówków ze słowem kluczowym

 

Pamiętaj jednak, że program sprawdzi tylko nagłówki typu H2 i H3. Co ciekawe, jeśli zdecydujesz się na wersję premium, wyłowione zostaną nawet synonimy słów kluczowych.

 

Dzięki analizom Yoast SEO Twój tekst zdecydowanie zyska na jakości. Jeśli zastosujesz się do wskazówek wtyczki, nie będziesz już musiał/-a martwić się o pozycjonowanie. A jak ważna jest to rzecz, nie trzeba Ci tłumaczyć. 😉

 

Nagłówki w tekście. Jak stosować słowa kluczowe w nagłówkach?

 

Warto wiedzieć również, jak w ogóle odpowiednio używać słów kluczowych w nagłówkach (optymalizacja treści).

 

To, czy umieścisz kluczową frazę w danym nagłówku zależy w dużej mierze od akapitów, do których on wprowadza. W końcu nagłówek to zarys tego, co chcesz zakomunikować odbiorcy w danym fragmencie. I na pewno powinieneś/-aś skonstruować tekst tak, żeby w kilku nagłówkach tych słów kluczowych użyć.

 

Jeśli jest to dla Ciebie problem, zadaj sobie poniższe pytania pomocnicze.

 

  1. Czy mój tekst porusza tematy związane ze słowami kluczowymi? Jeśli nie, to może trzeba wybrać inne?
  2. Czy moje nagłówki na pewno opisują to, co pod nimi omawiam?
  3. Które akapity są najbardziej związane z tematem i słowami kluczowymi?
  4. Na jakie pytania dotyczące tematu i słów kluczowych odpowiadają te akapity?

 

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zdecydować, w których nagłówkach posłużyć się frazami kluczowymi. Jeśli nie, to jeszcze raz cofnij się do pytania numer jeden.

 

W razie, gdyby problem nadal nie był rozwiązany, przyjrzyj się lepiej zasadom copywritingu i struktury tekstu, żeby jeszcze bardziej zgłębić wiedzę w tym temacie.

 

Nagłówki a motywy (witryna internetowa)

 

Najczęściej spotkasz się z sytuacją, że motywy strony używają nagłówków, jako części swojego kodu HTML. I bardzo dobrze, bo wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się nimi bez problemu posługiwać (optymalizacja treści).

 

Na przykład niemal wszystkie motywy od razu użyją nazwy Twojego tekstu jako nagłówku H1, co bardzo ułatwi Ci sprawę, bo nie musisz już dzięki temu niczego zmieniać.

 

Niestety, zdarzają się motywy, które gubią się w tych znacznikach i nie używają ich poprawnie. Dla przykładu, czasami kolejność jest zupełnie nielogiczna – H4 pojawiają się przed H2 albo wyświetlają się one w takich miejscach, jak bok strony czy stopki.

 

To bardzo niekorzystna sytuacja, bo zarówno użytkownicy jak i algorytm nie patrzą tylko na samą treść, ale cały układ strony. Jeśli jest on nielogiczny, nie wróży to dobrze Twojemu tekstowi.

 

Co więc robić w takim przypadku? Jeśli motyw jest własny, możesz to naprawić poprzez dostosowanie kodu HTML (zmiany w kodzie strony). Nieco gorzej jest, gdy używasz gotowego motywu. Wtedy pozostaje Ci skontaktować się z jego twórcami.

 

Pamiętaj: Zawsze sprawdzaj, czy Twoje nagłówki mają sens (nie psują struktury strony) na każdym typie szablonu Twojej strony.

 

 

Przejrzyj strukturę nagłówków

 

Na koniec mała porada, która przyda Ci się, gdy masz już przed sobą napisany tekst.

To, co warto wtedy zrobić, to przejrzenie, czy struktura nagłówków wygląda tak, jak sobie to zaplanowałeś/-aś (+czy mają najważniejsze słowa kluczowe) . W lewym górnym rogu edytora bloków w WordPressie znajduje się poręczny przycisk Szczegóły. Gdy go klikniesz, pokaże Ci się zarys strony, którą napisałeś/-aś.

 

Wygląda to mniej więcej tak:

 

Układ treści strony - Nagłówki - upychanie słów kluczowych

 

Szczęśliwie dotarłeś-/aś do końca tego tekstu. Wiesz już, jak istotną rolę pełnią nagłówki dla zaciekawienia czytelników oraz budowania pozycji w SEO. Znasz ich struktury oraz sposoby ich konstrukcji i sprawdzania.

 

Dzięki temu Twoje teksty z pewnością wejdą na wyższy poziom i przyciągną grupy odbiorców. A stąd już tylko krok do sprzedaży lub zrealizowania innych celów w zależności od  Twojego biznesu.

 

Nagłówki to klucz do sukcesu, a Ty właśnie trzymasz go w ręku. Brawo i do dzieła!

 

Jeśli chcesz nauczyć się pisać teksty, które sprzedają, to dobrze trafiłeś! Mamy dla Ciebie kurs online: Skuteczny Copywriting

 

 

 

#76 Model POEM a content marketing w B2B i nie tylko