W 2019 przeczytałem 83 książki. Blisko połowa z nich to tytuły biznesowe. Poza branżowymi pozycjami czytam sporo komiksów, reportaży, tytułów związanych z piłką nożną, itd.
Ciebie prawdopodobnie interesuje najmocniej literatura biznesowa, dlatego przygotowałem listę rekomendowanych przeze mnie książek z tej kategorii – najlepszych tytułów, po jakie miałem przyjemność w ubiegłym roku sięgnąć.
Kolejność przypadkowa. Dorzuć te książki do swojej listy czytelniczej na 2020! ????
W artykule przeczytasz o:
“Psychologia szefa. Szef to zawód”
Mało jest książek, które dobrze oddają realia polskiego rynku. Szczególnie dla managerów.
Obszar zarządzania jest zdominowany przez zagraniczne poradniki. Dlatego cieszę się, że powstała ta seria (ten tytuł to jej początek). Gorąco polecam.
“Antisocial media”
Książka typu: ty to wiesz, skoro siedzisz w branży, ale sprezentuj ją komuś, kto w niej nie siedzi. Niech będzie równie mocno przerażony władzą mediów społecznościowych nad naszym życiem. Ku refleksji.
“The subtle art of not giving a fuck”
Trend coachów, którzy dissują coaching był w ubiegłym roku mocny. Mark Manson jednak prowadzi swojego bloga od lat i od zawsze w tym właśnie stylu.
Trzyma się badań, prezentuje realistyczne podejście. Nie znajdziesz u niego kłamliwego budowania fałszywej pewności siebie, za to sporo wiedzy o psychologii i umiejętność budowania realnych oczekiwań względem siebie i innych.
“The one thing”
Szukasz książki, dzięki której lepiej zorganizujesz swoją codzienną pracę? To ta. Inne nie będą potrzebne.
Pozwala poukładać priorytety, uczy odpowiedniego podejmowania decyzji. Momentami wpada w przesadnie motywacyjny ton i ciągłe pisanie o “Jednej rzeczy” może irytować, ale warto to przebrnąć.
Choruje na typowy dla amerykańskich poradników przerost liczby stron nad faktyczną treścią, niemniej i tak warto po nią sięgnąć.
“Mój szef jest idiotą”
Ulubiona książka moich współpracowników
A na serio to bardzo dobry tytuł może nie tyle pod kątem konkretnych technik, ale uświadamiania sobie, jak różni są ludzie i jak różne mają motywacje oraz styl pracy. Dzięki niej będziesz umieć się do nich dostosować.
Nie znalazłem wcześniej tytułu, który tak zrozumiale wykładałby style pracy i pomagał dobrać do nich metody zarządzania, jak również kompetentnie przedstawiał potencjalne zgrzyty między osobami o różnych osobowościach.
“Factfulness”
W świecie zdominowanym przez opinie i fake newsy dobrze sięgnąć po pozycję, która uczy, jak czytać, interpretować i falsyfikować wszelkiej maści autorytarne sądy i przesądy.
“When: The Scientific Secrets of Perfect Timing”
O tym, jak dużą rolę pełni w naszym życiu moment, w którym za coś się zabieramy. Pozwoli Ci lepiej zarządzać swoim czasem pracy. I trochę przerazi.
“Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World”
Obok “One thing” tytuł obowiązkowy. W parze pomogą ci lepiej organizować dzień pracy.
Ja z tej książki wyciągnąłem w końcu lekcję i motywację tego, jak dzielić dni i tygodnie na bloki poświęcone poszczególnym zadaniom.
A to tylko jeden z wielu ciekawych wątków!
“Company of One”
O tym, że nie trzeba rosnąć, aby skalować swoje przychody i osiągać satysfakcję z pracy. Bardzo dobrze ustawia sposób myślenia o biznesie.
“Alchemy: The Surprising Power of Ideas That Don’t Make Sense”
Wszystko, co wychodzi od Rory’ego Sutherlanda jest warte uwagi – to jeden z moich mistrzów.
Dzięki tej książce lepiej zrozumiesz, jak właściwie działa reklama i dlaczego nie wszystko w tej branży da się przewidzieć albo logicznie wytłumaczyć.
Może dodasz do tej listy jakiś tytuł od siebie?
A jeśli lista Ci się przydała/spodobała, udostępnij ją dalej!
Do przeczytania,
Artur Jabłoński