Narzędzia do tworzenia wideo w social media

Wideo rokrocznie bije rekordy popularności wśród użytkowników internetu. Wiesz, że w 2020 92% marketerów uważało wideo za ważny element swojej strategii marketingowej? W 2015 było to zaledwie 78%. Jakie narzędzia do tworzenia wideo w social media pomogą Ci  produkować atrakcyjne i angażujące treści? Dziś przedstawię Ci 8 z nich.

Czy warto tworzyć treści wideo w social media?

Content marketing oparty o treści wideo ma w sobie ogromny potencjał. Odpowiednio użyte i wdrożone potrafią angażować i edukować odbiorców, zwiększać ruch na stronie lub w sklepie internetowym, a także generować sprzedaż czy zapytania dla Twojej firmy.

Pokazują to statystyki:

Oczywiście to wszystko dane oparte na konkretnych analizach firm czy studiach wypadku i nie gwarantują, że akurat Ty i akurat na Twoim rynku powtórzysz sukces opisany w danym artykule. Nie zmienia to faktu, że warto inwestować w treści wideo, bo tych przykładów jest po prostu bardzo wiele.

My w digitalk również wykorzystujemy treści wideo. Sam prowadzę webinary, współorganizuję wirtualną konferencję. Do tego używamy kreacji wideo jako metody optymalizacji działań reklamowych.

Świeży case jeszcze z sierpnia.

W jednej z kampanii książek dla wydawnictwa, z którym współpracujemy  Zuza Pawlikowska – Facebook Ads Specialist w digitalk –  wykorzystała video, które przedstawia treść edukacyjną oraz recenzję książki.

Film został wykorzystany w reklamach z celem: aktywność, ruch i konwersje (zakup) zamiast używanych wcześniej reklam statycznych.

Efekty?

Film obniżył koszty przekierowania na stronę nawet o 33%, a koszt zakupu w niektórych grupach o połowę!

Do tego wzrost ROAS nawet o 93%.

Film został także wykorzystany w kampanii z celem zakupu na zimne grupy docelowe, po zainteresowaniach, co nie jest rekomendowanym zazwyczaj działaniem.

To była dobra decyzja. Koszt zakupu książki nie przekroczył 7 zł, ROAS wyniósł 8,40 – bardzo dobry wynik w branży wydawniczej.

Zuza jest u nas w firmie prawdziwą entuzjastką wykorzystywania wideo w służbie konwersji (brawo Zuza!).

Tymczasem wróćmy do głównego wątku.

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Dlaczego warto tworzyć treści wideo w social media?

Samo tworzenie wideo jednak nie wystarczy. Świat jest przecież pełen firmowych kanałów na Youtube, których nikt nie ogląda.

Oczywiście, warto zadbać o dobre narzędzia do tworzenia wideo. Trzeba jednak równie mocno co o produkcję zadbać o dystrybucję – dotrzeć do odpowiednich osób za pomocą na przykład właśnie medów społecznościowych.

Obserwacje własne i doświadczenie obsługi wielu kont przez moją agencję jasno pokazują, że algorytmy poszczególnych platform lubią wideo. 

Kolejna garść statystyk, która by to potwierdzała:

Jakie treści wideo do social media tworzyć?

Nie wystarczy po prostu wybrać narzędzia do tworzenia wideo i przygotować w nich “fajny” film. Musimy dopasować przekaz do odbiorcy i jego oczekiwań – tak na poziomie merytoryki, jak i formatu.

Zebrałem kilka informacji i dobrych praktyk z rynku:

  • Wistia podaje, że największe zaangażowanie generują filmy do 2 minut.
  • 85% wideo na Facebooku oglądanych jest bez dźwięku, podczas gdy 60% stories oglądanych są z dźwiękiem.
  • Adage wskazuje, że 33% użytkowników zazwyczaj przestaje oglądać treści wideo po 30 sekundach, 45% po minucie, a 60% po 2 minutach.
  • 65% internautów pomija reklamy wideo tak szybko jak to możliwe
  • 75% wszystkich video odtwarzanych jest na urządzeniach mobilnych.

Ponownie: nie traktuj tych danych jak wyroczni, a jako wskazówkę. Z mojej perspektywy dodałbym, że:

  • warto zadbać o mocny, przyciągający uwagę początek lub przejść od razu do rzeczy, jeśli coś sprzedajesz – odbiorca nie da Ci czasu na długie wstępy,
  • dodawanie napisów to konieczność – cytowane dane są pod tym względem nieubłagane. Dane danymi – przypomnij sobie też, jak sam konsumujesz treści wideo na smartfonie,
  • choć może to zaboleć Twoją artystyczną duszę, warto tworzyć wideo pionowe lub też przynajmniej przycinać je potem do kwadratu, by dobrze wyświetlało się na poszczególnych portalach.

Istnieje kilka formatów, które możesz wykorzystać do angażowania, edukowania swoich odbiorców czy sprzedaży – i to na każdym etapie lejka. Dziś je tylko wymienię, na rozwinięcie i przykłady jeszcze przyjdzie czas – stworzę na ten temat osobny artykuł. Może jednak sam lista również Cię zanspiruje i zachęci do własnych poszukiwań.

A to oczywiście nie wszystko!

A propos, niedawno wróciłem do nagrywania filmów na moim kanale na YouTube, gdzie – a jakże! – dzielę się marketingowymi poradnikami. Daj suba, wciśnij dzwoneczek i pomóż mi go systematycznie rozbudowywać. Znajdziesz go tutaj. Dzięki!

8 narzędzi do tworzenia wideo w social media

Pora przejść do narzędzi!

Umówmy się, wszyscy myślą o tworzeniu wideo, ale problemem jest zazwyczaj brak sprzętu, pewności siebie (czy sprawdzę się przed kamerą?) oraz pomysłu (co poza oczywistymi formami?).

Nie z każdym z tych problemów mogę Ci pomóc, ale po części powinny to zrobić poniższe aplikacje, dzięki którym tworzenie contentu wideo czy animacji – w zależności od potrzeb – będzie przyjemniejsze i skuteczniejsze.

Zatem jakie narzędzia do tworzenia wideo w social media polecam?

LUMEN 5

Lumen 5 to narzędzie wspomagane sztuczną inteligencją. Dzięki niemu automatycznie zamienisz artykuł na blogu w wideo. System sam dobierze najpotrzebniejsze informacje, najlepsze cytaty i grafiki. Spokojnie, wszystko możesz potem dowolnie edytować.

Platforma posiada także kreator, dzięki któremu szybko przygotujesz dedykowany materiał. Spersonalizujesz go na koniec, dodając logo lub inne elementy brandingu oraz CTA. Wszystko intuicyjne i proste w obsłudze.

Dzięki Lumen 5 zaoszczędzisz sporo czasu, a także urozmaicisz bieżącą komunikację czy promocję i dystrybucję treści.

BITEABLE

Chcesz zaprojektować animację, ale kompletnie nie wiesz, jak się za to zabrać? Biteable jest wręcz stworzone dla Ciebie.

To narzędzie online z ogromną bazą szablonów podzielonych na kategorie oraz gotowych elementów, z których stworzysz kapitalny materiał – explainer, prezentację czy krótki tutorial.

Jak to zwykle bywa, płatna wersja to więcej możliwości. Wśród nich znajdziesz m.in.: brak znaków wodnych, opcję bezpośredniej publikacji na platformach społecznościowych czy nielimitowaną ilość projektów.

Twórcy Biteable twierdzą, że to jeden z najbardziej przyjaznych narzędzi do tworzenia i edycji wideo. Sprawdź, czy mają rację.

POWTOON

Powtoon to profesjonalna platforma do projektowania komunikacji wizualnej, dzięki której stworzysz content, który pokochają Twoi odbiorcy.

Bez żadnych problemów stworzysz w nim bardziej i mniej skomplikowane animacje czy slajdy do prezentacji. PowToon również posiada potężną bibliotekę własnych zasobów, możesz też wykorzystać własne zasoby.

Niewątpliwą zaletą tego narzędzia jest integracja z takimi platformami, jak Facebook, Vimeo, SlideShare czy Hubspot.

WOCHIT

To istny kombajn stworzony z myślą przede wszystkim o dziennikarzach, marketerach i social media mangerach.

Dzięki niemu opowiesz historię w jeszcze bardziej angażujący i obrazowy sposób. Do dyspozycji masz ponad 200 milionów gotowych do użycia obrazów, filmów czy utworów muzycznych, a każdego dnia biblioteka rośnie o 85000 nowych pozycji.

Stworzysz tam wideo niemal we wszystkich językach świata i dostępnych formatach, które pobierzesz lub udostępnisz bezpośrednio z poziomu Wochit, by jak najszybciej podzielić się swoim dziełem z odbiorcami. Wszystko z wykorzystaniem najnowszych technologii – od chmury po integracje z systemami CMS.

QUIK

Korzystając z tej aplikacji potrzebować będziesz jedynie kilku kliknięć na smartfonie, żeby stworzyć efektowne filmy.

Wybierz zdjęcia i klipy – a przez resztę procesu poprowadzi Cię Quik. Program umożliwia wykorzystanie wielu styli, przejść i efektów czy ustalenie czasu trwania klipu. Dzięki niemu nie tylko podłożysz muzykę, ale dostosujesz do niej także tempo swojego wideo.

Potem nie pozostaje nic innego, jak wrzucić je do mediów społecznościowych – stories prezentują się obłędnie!

SHAKR

Kolejny kombajn w tym zestawieniu. Shakr Video Editor działa bezpośrednio w przeglądarce internetowej i korzysta z trybu drag&drop.

Po prostu wybierz jeden z ponad 400 profesjonalnych szablonów, przeciągnij i upuść zdjęcia oraz klipy wideo do edytora i dostosuj tekst. Po kilku minutach dostaniesz e-mail z gotowym do pobrania materiałem.

ANIMAKER

To wszechstronne narzędzie idealnie nadaje się do komunikacji w mediach społecznościowych. Błyskawicznie stworzysz w nim wideo, gify czy animacje w jakości fullHD.

Do dyspozycji masz kilkanaście rodzajów i formatów – explainery, intro, animacje 2d, whiteboardy, a nawet lyric video. Życzenia na Boże Narodzenie też stworzysz ;)

Darmowa wersja pozwala na stworzenie i eksport 5 filmów do dwóch minut każdy.

ADOBE EXPRESS

Last, but not least. Adobe Express po prostu musiało się tu pojawić. W ekosystemie masz do dyspozycji trzy podstawowe narzędzia – Spark Post, Spark Pages i Spark Video.

Stworzysz z nimi grafiki (nie tylko do mediów społecznościowych), proste strony internetowe, a także krótkie nagrania wideo, które możesz dodatkowo obrandować.

Sprawy techniczne są tu drugorzędne, nie musisz znać się na montażu – program zrobi praktycznie wszystko za Ciebie.

Jak widzisz, powodów, aby korzystać z wideo w social media jest co najmniej tyle, ile narzędzi, które to ułatwiają.

Wiesz też, po jakie narzędzia do tworzenia wideo warto sięgnąć.

Pamiętaj jednak, że możesz mieć najnowszy sprzęt do nagrywania, najbardziej zaawansowane aplikacje i programy, ale nic i nikt nie zastąpi pomysłu, kreatywności i – przede wszystkim – wartości, jaką chcesz przekazać swoim treściami.

Dlatego na koniec życzę Ci samych dobrych pomysłów!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński