Optymalizacja reklam na Facebooku – reguły automatyczne!

Reklamy na Facebooku mają to do siebie, że trzeba ich nieustannie doglądać. Wystarczy spuścić je z oka na kilka dni i wyniki mogą się drastycznie zmienić (przeważnie na gorsze…). Dlatego kluczowa jest optymalizacja. Tylko kiedy znaleźć na nią czas?

Z mojego doświadczenia wynika, że do reklam na Facebooku trzeba zaglądać minimum raz na trzy dni, by wychwycić czy sprawy idą w dobrym, czy złym kierunku.

Jeżeli jednak konfigurowania i optymalizacja reklam na Facebooku to tylko jedno z Twoich zadań lub po prostu puszczasz bardzo wiele kampanii, to nawet taka systematyczna kontrola nastręcza problemów.

Na szczęście istnieje sposób, by system  sam obserwował kluczowe wskaźniki i dawał Ci znać, gdy coś będzie nie tak. Opcją, która na to pozwala są reguły automatyczne.

 

Dlaczego warto stosować reguły automatyczne na Facebooku?

Reguły automatyczne wykonają za Ciebie robotę, którą do tej pory musiałeś robić ręcznie. Skontrolują koszty konwersji, kliknięcia, CTRy czy przypilnują budżetu.

Wybierać możesz spośród mnóstwa opcji i Facebook co jakiś czas dodaje nowe.

Odpowiednio przygotowana reguła automatyczne może w Twoim imieniu na przykład:

–       wyłączać poszczególne kampanie, zestawy reklam czy reklamy

–       zwiększać bądź zmniejszać budżet czy stawki ręczne

–       wysyłać Ci powiadomienie o pewnych zdarzeniach (np. wysokim koszcie kliknięcia), abyś to Ty zdecydował, co z nim zrobić

Jak dla mnie – same przydatne przy optymalizacji reklam rzeczy! Myślę, że Ty również je docenisz.

 

Jak ustawić reguły automatyczne na Facebooku?

Reguły stworzyć możesz w dwóch miejscach.

1)   Bezpośrednio w menadżerze reklam, zaznaczając poszczególne kampanie, zestawy bądź reklamy,

tworzenie reguły automatycznej na facebooku

2)   Z rozwijanego menu w dedykowanej sekcji „Reguły automatyczne” (tam znajdziesz też wszystkie swoje reguły, które stworzysz).

reguły automatyczne - menu

 

Samo tworzenie reguły nie jest przesadnie skomplikowane:

  • Wybierz kampanię, zestaw reklam bądź reklamę
  • Wybierz warunki, które Cię interesują.

optymalizacja reklam na faceboku za pomocą reguł

Zauważ, że przy części reguł Facebook automatycznie doda jeden warunek – 8 tysięcy wyświetleń. To ważna wartość, ponieważ daje Ci informację zwrotną, jak długo reklama na Facebooku powinna się wyświetlać, zanim będziesz mógł ocenić jej skuteczność.

Jak widzisz, by dobrze zoptymalizować Twoją reklamę, Facebook potrzebuje przynajmniej 8 tysięcy wyświetleń. A przynajmniej tak twierdzi!

Nie jest to bynajmniej jedyny warunek i nie traktuj tej wartości wiążąco. Natomiast na pewno jest to jeden z czynników, które warto brać pod uwagę, gdy oceniasz kampanię – jaką liczbę wyświetleń już osiągnęły.

 

Optymalizacja reklam na Facebooku – przydatne reguły automatyczne

Jak zapewne domyślasz się po moim optymistycznym tonie, często wykorzystuję reguły automatyczne, by zapanować nad licznymi kampaniami pod moją opieką.

Na zachętę i jako pierwszy krok do wdrożenia po lekturze tego artykułu, podzielę się z Tobą trzema przykładowymi, z których sam korzystam.

 

Optymalizacja kampanii na Facebooku a kontrola częstotliwości

Częstotliwość to jeden z najważniejszych wskaźników przy ocenie skuteczności , analizie i optymalizacji reklamy na Facebooku. W skrócie: im jest wyższy, tym reklama będzie droższa.

Czy przez to stanie się mniej skuteczna? To zależy. Zazwyczaj wysokiej częstotliwości towarzyszy zwykłe ludzkie zmęczenie kreacją. W końcu ile razy można oglądać tę samą reklamę? Jeżeli nie zainteresował Cię 3 razy – za czwartym razem raczej jej nie klikniesz.

Łatwo to sprawdzić – wysokiej częstotliwości zazwyczaj towarzyszy wzrost kosztów kliknięcia czy spadek liczby wyświetleń. Możesz więc samodzielnie ocenić, jak to wygląda u Ciebie.

Tymczasem reguła, którą sugeruję Ci wdrożyć, brzmi:

Jeżeli Częstotliwość >3 – wyślij powiadomienie

częstotliwość reklam - optymalizacja

 

Pozwoli Ci to kontrolować zmęczenie Twoją kreacją reklamową i zorientować się,  kiedy należałoby wymienić ją na nową.

 

Kontrola kosztu za wynik

Wiesz, ile możesz maksymalnie wydać za konwersję, pozyskanego leada, osobę zapisaną na webinar czy sprzedany produkt? To bardzo dobrze. Możesz wykorzystać te wartości do optymalizacji reklamy na Facebooku. Wystarczy, że uruchomisz regułę, które spauzuje Twoją kampanię, ilekroć jej koszt przekroczy wskazaną wartość.

Jeżeli Koszt/Wynik > X -> wyłącz kampanię

 

Własne reguły optymalizacyjne

Nie wszystko da się załatwić regułami automatycznymi. Na przykład na chwilę obecną nie da się ustawić reguły powiązanej ze współczynnikiem trafności  (a szkoda). Nie zmienia to faktu, że możesz budować własne reguły w oparciu o metryki, które samodzielnie przyjmiesz.

Możemy na przykład założyć, że:

  • dajemy reklamom 7 dni na „rozbujanie się” (biorąc pod uwagę fazę uczenia się i okno konwersji)
  • określoną liczbę wyświetleń (np. 10 000), by mieć pewność, że odpowiednio duże grono ludzi reklamy widziało
  • minimalną liczbę konwersji do uzyskania (np. 10)
  • po maksymalnym koszcie za wynik do wskazanej kwoty (np. 10 zł).

Daje nam to tak wyglądającą regułę:

reguła optymalizująca reklamy na facebooku

Dzięki tej regule każda reklama, która po osiągnięciu przynajmniej 10 zakupów i 10 tysięcy wyświetleń nie zeszła z kosztem poniżej 10 zł w ciągu tygodnia jest wyłączana, bo nie jest dla nas opłacalna.

Jednocześnie moglibyśmy ustawić regułę, która zwiększy budżet zestawu reklam, który osiągnie połowę tego kosztu za konwersję.

Tak właśnie działa automatyczna optymalizacja reklam na Facebooku za pomocą reguł automatycznych.

Miłego tworzenia reguł i do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):