Optymalizacja reklam na Facebooku – reguły automatyczne!

Reklamy na Facebooku mają to do siebie, że trzeba ich nieustannie doglądać. Wystarczy spuścić je z oka na kilka dni i wyniki mogą się drastycznie zmienić (przeważnie na gorsze…). Dlatego kluczowa jest optymalizacja. Tylko kiedy znaleźć na nią czas? Nieco wytchnienia dadzą Ci reguły automatyczne na Facebooku.

Z mojego doświadczenia wynika, że do reklam na Facebooku trzeba zaglądać co najmniej raz na trzy dni, by wychwycić czy sprawy idą w dobrym, czy złym kierunku.

Jeżeli jednak konfigurowania i optymalizacja reklam na Facebooku to tylko jedno z Twoich zadań lub po prostu puszczasz bardzo wiele kampanii, to nawet taka systematyczna kontrola nastręcza problemów.

Na szczęście istnieje sposób, by system sam obserwował kluczowe wskaźniki i dawał Ci znać, gdy coś będzie nie tak. A nawet samodzielnie dokonywał określonych zmian w kampanii. Opcją, która na to pozwala, są reguły automatyczne.

 

Dlaczego warto stosować reguły automatyczne na Facebooku? 

Reguły automatyczne na Facebooku to oszczędność czasu i energii. System w myśl Twoich wskazówek może:

  • wysyłać Ci powiadomienia o zmianach określonych wskaźników, dzięki czemu trzymasz rękę na pulsie i możesz błyskawicznie interweniować;
  • „samodzielnie” dokonywać zmian w kampaniach, zestawach reklam lub reklamach pod wskazanymi przez Ciebie warunkami (na przykład wstrzymać nieopłacalną reklamę lub zwiększyć budżet kampanii, która świetnie konwertuje).

To od Ciebie zależy, jakie zmiany i w jakim momencie zostaną dokonane. Wybierać możesz spośród mnóstwa opcji i Facebook co jakiś czas dodaje nowe.

Korzyści? Nawet będąc pełnoetatowym marketerem podpiętym do kroplówki z kawą nie jesteś w stanie monitorować kampanii cały czas i reagować na bieżąco. Reguły automatyczne zrobią to za Ciebie. Dzięki temu masz więcej czasu na rzeczy bardziej produktywne niż nieustanne wpatrywanie się w raporty. I nie stracisz ani złotówki z nierentownego zestawu reklam, który przestał przynosić konwersje pięć minut po zamknięciu przez Ciebie laptopa.

Jak to działa?

Zanim zabierzemy się za tworzenie reguł automatycznych na Facebooku, krótko o zasadzie ich działania. Jak wspomniałem, mogą one dotyczyć całych kampanii, zestawów reklam, jak i pojedynczych kreacji.

Aby stworzyć regułę automatyczną, musisz więc ustawić:

  • poziom w strukturze kampanii, którego dotyczyć będzie reguła (cała kampania, zestaw reklam, reklama),
  • akcję, która zostanie podjęta (od powiadomienia przez zmianę aż po wyłączenie reklamy),
  • warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby określona akcja doszła do skutku.

Jak ustawić reguły automatyczne na Facebooku?

Reguły stworzyć możesz w dwóch miejscach.

1) bezpośrednio w Menedżerze Reklam, zaznaczając poszczególne kampanie, zestawy bądź reklam

 

optymalizacja-reklam-na-facebooku

 

2) z rozwijanego menu w dedykowanej sekcji „Reguły automatyczne” (tam znajdziesz też wszystkie reguły, które stworzysz).

 

optymalizacja_reklam_na_facebooku

 

W powyższej sekcji możesz tworzyć reguły jedynie dla wszystkich kampanii czy zestawów reklam. Aby skonfigurować regułę jedynie dla wybranych, musisz je wybrać na poziomie Menedżera Reklam.

 

Samo tworzenie reguły nie jest przesadnie skomplikowane:

  •     wybierz kampanię, zestaw reklam bądź reklamę,
  •     wybierz warunki, które Cię interesują.

 

optymalizacja reklam na facebooku

 

Zauważ, że przy części reguł Facebook automatycznie doda jeden warunek – 8 tysięcy wyświetleń. Twórcy algorytmu uznali, że tyle właśnie jest potrzebne, by precyzyjnie określić wartości poszczególnych wskaźników.

Przy mniejszej liczbie wyświetleń dane nie byłyby miarodajne.

 

Optymalizacja reklam na Facebooku – przydatne reguły automatyczne

Sam często wykorzystuję reguły automatyczne, aby zapanować nad licznymi kampaniami pod moją opieką.

Choć reguł, z których warto korzystać, jest mnóstwo, dziś pokażę Ci cztery, od których warto zacząć.

 

Optymalizacja kampanii na Facebooku a kontrola częstotliwości

Częstotliwość to jeden z najważniejszych wskaźników przy ocenie skuteczności i optymalizacji reklamy na Facebooku. W skrócie: im jest wyższy, tym reklama będzie droższa.

Czy przez to stanie się mniej skuteczna? To zależy. Zazwyczaj wysokiej częstotliwości towarzyszy zwykłe ludzkie zmęczenie kreacją. W końcu ile razy można oglądać tę samą reklamę? Jeżeli nie zainteresowała Cię trzy razy, za czwartym razem raczej jej nie klikniesz.

Łatwo to sprawdzić – wysoka częstotliwość najczęściej oznacza także wzrost kosztów kliknięcia czy spadek liczby wyświetleń. Możesz więc samodzielnie ocenić, jak to wygląda u Ciebie.

Tymczasem reguła, którą sugeruję Ci wdrożyć, brzmi:

Jeżeli Częstotliwość >3 – wyślij powiadomienie

 

optymalizacja reklam na facebooku

 

 

Pozwoli Ci to kontrolować zmęczenie Twoją kreacją reklamową i zorientować się, kiedy należałoby wymienić ją na nową.

 

Kontrola kosztu za wynik

Wiesz, ile możesz maksymalnie zapłacić za konwersję, pozyskanego leada, osobę zapisaną na webinar czy sprzedany produkt? To bardzo dobrze. Możesz wykorzystać te wartości do optymalizacji reklamy na Facebooku. Wystarczy, że uruchomisz regułę, która zatrzyma Twoją kampanię, ilekroć jej koszt przekroczy wskazaną wartość.

Jeżeli Koszt/Wynik > X -> wyłącz kampanię

 

Optymalizacja reklam na facebooku

 

Zwiększanie budżetu efektywnych kampanii

Z pomocą reguł automatycznych możesz nie tylko zatrzymywać nieefektywne kampanie, ale i dosypać pieniędzy tym, które przynoszą nadspodziewane efekty. Innymi słowy, automatycznie skalować kampanie.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, efektywność najlepiej oprzeć o popularny wskaźnik ROAS. Jeśli więc zestaw reklam przekroczy tę wartość dwukrotnie, zwiększymy dzienny budżet o 20 proc. (pamiętaj, by nie zwiększać budżetu drastycznie, najlepiej w przedziale 10-20 proc.).

Maksymalny limit budżetu dziennego ustaw na poziomie dwukrotności dotychczasowego. Jako częstotliwość działań wybierz „raz dziennie”. Nie ma potrzeby, by budżet zwiększać częściej. Byłoby to wręcz szkodliwe.

Jako warunek wskaż „wskaźnik ROAS dotyczący zakupów w witrynie” większy niż 2.

W polu „zakres czasu” wybierz „ostatnich 7 dni”. Zależy nam, by dosypać pieniędzy tym reklamom, które regularnie notują ponadprzeciętne wyniki, a nie takim, które zaliczyły krótkotrwałą górkę lub, co gorsza, miały zafałszowane z jakiegoś powodu statystyki. Tygodniowy przedział czasu pozwoli wybrać tylko te, które naprawdę są efektywne.

Na koniec terminarz. Zauważ, że harmonogram reguły możesz dowolnie zmieniać, wybierając opcję „niestandardowy”.

I gotowe!

 

optymalizacja-reklam-na-facebooku

Własne reguły optymalizacyjne

Jak widzisz, reguły automatyczne dają ogromne możliwości. Oczywiście, nie ma dostępu do wszystkich możliwych wskaźników, jednak złożone formuły potrafią działać cuda. Przyjrzyjmy się jednej bardziej zaawansowanej formule, która wspiera optymalizację reklam.

 

Załóżmy, że:

dajemy reklamom siedem dni na „rozbujanie się” (biorąc pod uwagę fazę uczenia się i okno konwersji)

określoną liczbę wyświetleń (np. 10 000), by mieć pewność, że odpowiednio duże grono ludzi reklamy widziało

minimalną liczbę konwersji do uzyskania (np. 10)

po maksymalnym koszcie za wynik do wskazanej kwoty (np. 10 zł).

Daje nam to następującą regułę:

 

Dzięki tej regule każda reklama, która po osiągnięciu przynajmniej 10 zakupów i 10 tysięcy wyświetleń nie zeszła z kosztem poniżej 10 zł w ciągu tygodnia, jest wyłączana, bo nie jest dla nas opłacalna. Jednocześnie moglibyśmy ustawić regułę zwiększającą budżet zestawu reklam, który osiągnie połowę tego kosztu za konwersję. I tak to działa! Wiesz już, jak tworzyć reguły automatyczne. Od Ciebie zależy, jak z ich pomocą ułatwisz sobie codzienną pracę. A uwierz mi, jeśli poświęcisz nieco czasu na zaprojektowanie zestawu reguł, Twoje kampanie na Facebooku wejdą na nowy, wyższy poziom. Miłego tworzenia reguł i do przeczytania,

 

Dzięki tej regule każda reklama, która po osiągnięciu przynajmniej 10 zakupów i 10 tysięcy wyświetleń nie zeszła z kosztem poniżej 10 zł w ciągu tygodnia, jest wyłączana, bo nie jest dla nas opłacalna.

Jednocześnie moglibyśmy ustawić regułę zwiększającą budżet zestawu reklam, który osiągnie połowę tego kosztu za konwersję.

I tak to działa! Wiesz już, jak tworzyć reguły automatyczne. Od Ciebie zależy, jak z ich pomocą ułatwisz sobie codzienną pracę. A uwierz mi, jeśli poświęcisz nieco czasu na zaprojektowanie zestawu reguł, Twoje kampanie na Facebooku wejdą na nowy, wyższy poziom.

 

Miłego tworzenia reguł i do przeczytania,