Orange Blog Talks Look – relacja

Miniony weekend spędziłem w Łodzi, a sobotę na kolejnej edycji Orange Blog Talks. Tym razem spotkanie poświęcono blogosferze modowej, stąd podtytuł “Look”. Jak się tam znalazłem? A pamiętasz moją szafiarską sesję? Stroję się na konferencje branżowe i jestem miłośnikiem męskiej klasycznej elegancji, stąd mój przydomek Szafiarka z Torunia. To wystarczyło, by Orange wysłało mi zaproszenie. Dzięki!

O czym była mowa? Poczytajcie.

Joanna Glogaza / Style Digger – “Jak zmienia się blogowanie? – blogi modowe dziś i jutro”

Joanna poruszała kilka tematów jednocześnie. Z początku mówiła, że będzie o trendach konsumenckich, później stopniowo odpływała w kierunku tego, co i jak powinni robić blogerzy. W ten sposób zarysowała naszą wcale nie tak odległą przyszłość nie tylko jako blogerów, ale przede wszystkim także i normalnych ludzi, których zmiany w mentalności, sposobie podchodzenia do zakupów i towarzyszących im przeżyć dotyczą najbardziej. Dobra prezentacja na otwarcie, zarysowała terytorium, po którym mieliśmy się poruszać.

Eliza Wydrych-Strzelecka / Fashionelka – 10 złotych zasad współpracy blogera modowego z marką

Bałem się tego tematu, bo przecież współpraca z markami, pieniądze w blogosferze i tak dalej to drażliwa sprawa. Ciągle na topie, powstało już mnóstwo publikacji. Eliza Ameryki nie odkryła, ale przecież nie mogła, bo reguły dobrej współpracy są uniwersalne. Tym bardziej dla szafiarek, dla których  mogły to być rzeczy nowe, jako że nie siedzą mocno w temacie marketingowej strony blogosfery. Eliza okazała się sympatyczną i naturalną prelegentką, otwarcie dzieląc się również swoimi historiami nawiązywania współpracy, wątpliwościami, które miała. To się ceni.

Michał Zaczyński – Kilka rzeczowych słów na temat pisania o modzie

Rozczarowała mnie ta prezentacja. Michał jest interesującą osobą z imponującym dorobkiem dziennikarskim, ale jego prezentacja była mocno chaotyczna, a także pełna wewnętrznych sprzeczności. W jednej chwili odradzał coś, co za chwilę chwalił jako świetną praktykę.

Barbara Celejowska / New Media Law – Prawo w Internetach – jak bezpiecznie blogować o modzie

Jeśli czytałeś moją relację z Orange Blog Talks Social, to być może pamiętasz, jak wielkie emocje wzbudziła prezentacja o prawnych aspektach blogowania. Nie inaczej było tym razem. Temat jest niezwykle ważny, bardzo się cieszę, że pojawił się ponownie. Tak naprawdę mam nadzieję, że będzie częścią każdej edycji. Było szczerze i bez sentymentów w stosunku do blogerów, którymi często kierujemy się, oceniając rozmaite kryzysy. Ode mnie duże brawa.

Paweł Opydo / Zombie Samurai – Redesign bloga. Blog modowy na wybiegu

Paweł wystąpił już na pierwszej edycji Orange Blog Talks z bardzo podobnym tematem. Jednakże, poza wstępem, była to zupełnie nowa prezentacja. Dodam, że najlepsza z całego dnia.

Traktowała nie tyle o samym designie, co o znaczeniu identyfikacji wizualnej w budowie marki. Myślę, że dużej liczbie blogerek modowych otworzyła oczy. Prowadzona była też w typowym dla Pawła ironicznym stylu, który świetnie się sprawdził.

Łukasz Ziętek / Fotograf mody – Warsztat I: Zasady udanej sesji

 Mając do wyboru zgłębianie meandrów typów kobiecych sylwetek a tajniki fotografii, wybrałem to drugie. Spodziewałem się omawiania technicznych aspektów fotografowania, a tymczasem prowadzący skupił się na przekazaniu pewnej idei, inspiracji do fotografowania, opowiedzieć o roli bohatera w sesji. Spodziewałem się czegoś innego, ale czy mogę czuć się rozczarowany?

W trakcie niespełna godzinnego warsztatu trudno byłoby przekazać odpowiednią wiedzę ludziom dysponującym rozmaitym sprzętem i w liczbie około pięćdziesięciu osób. Dlatego nauczyć ich odpowiedniego sposobu myślenia o robieniu zdjęć. To, myślę, się udało.

Orange Blog Talks – co dalej?

Podobne pytanie zadałem po pierwszej odsłonie. Kolejna edycja – data jeszcze nieznana – poświęcona będzie blogosferze kulinarnej. Cóż, z gotowaniem nie mam nic wspólnego, więc tym razem zaproszenia się nie spodziewam.

Czy można porównać edycje Social i Look? Publika była inna. W Warszawie na sali siedzieli ludzie związani z marketingiem i nowymi technologiami, a w Łodzi entuzjaści ciuchów i kosmetyków. Prelegenci w większości dali radę w obu przypadkach, choć gdybym miał wybierać swoich faworytów, byliby nimi nawykli do wystąpień Paweł Tkaczyk czy Natalia Hatalska z poprzedniego eventu. A może to moje zboczenie zawodowe?

Imprezę prowadzili Lekko Stronniczy, więc było równie wesoło, co na pierwszej edycji. Bardzo jestem ciekawy, kto zajmie się konferansjerką podczas Orange Blog Talks Taste!

Z całej imprezy jestem bardzo zadowolony. Świetnie, że Orange wzięło się za organizowanie cyklu konferencji poświęconego problemom poszczególnych części blogosfery, jednocześnie nie zapominając o uniwersalnych problemach – jak chociażby aspekty prawne czy design naszych blogów. Oby tak dalej!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

PS: Obalam mit. Szafiarki wcale się ciągle nie odchudzają. Potwierdzi każdy, kto widział jak rzuciły się na lunch! ;)