Piksel Facebooka – jak go zainstalować i co właściwie daje?

Piksel Facebooka to mały fragment kodu, który zrewolucjonizuje sposób, w jaki prowadzisz kampanie reklamowe na tym portalu. Dziś pokażę Ci, jak go prawidłowo zainstalować i co daje jego wdrożenie.

 

Co daje piksel Facebooka?

Piksel Facebooka jest niezbędny, jeśli chcesz korzystać z remarketingu, czyli kierować reklamy do użytkowników, którzy już byli na Twojej stronie www.

To jednak nie wszystko. Dzięki niemu możesz również zbadać zainteresowania swojej grupy docelowej (na przykład dzięki narzędziu takiemu jak Audiences Knowledge) czy kierować reklamy do osób podobnych do Twoich klientów.

Jednym słowem: warto! Zatem instalujmy!

 

Chcesz darmowego e-booka o Remarketingu na Facebooku? Dołącz do ponad 40 000 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go za darmo! W newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje o nowych tekstach na blogu, e-bookach, webinarach i szkoleniach.

Instalacja piksela Facebooka

Jeżeli nie masz jeszcze piksela Facebooka, musisz go najpierw stworzyć. W tym celu:

Otwórz Menadżera Reklam.

Z menu w lewym górnym rogu wybierz zakładkę „Piksele”.

Gdzie znaleźć piksel facebooka

Przejdź prosty, dwuetapowy proces i stwórz piksel.

Gotowe! Teraz dysponujesz kodem, który należy wgrać na swoją www. Jest na to kilka sposobów.

Jeżeli masz wystarczająco dużo umiejętności technicznych, możesz to zrobić sam. Wystarczy, że wkleisz kod między znaczniki <head> i </head> w witrynie. Mogą tam już być inne kody, oczywiście – wtedy umieść piksel Facebooka jak najbliżej tagu zamykającego </head>.

Możesz delegować to zadanie komuś innemu. Facebook przygotował nawet specjalną opcję dla osób, które nie wiedzą, jak samodzielnie edytować kod strony! Wystarczy, że po utworzeniu piksela wybierzesz opcję „Wyślij kod w wiadomości e-mail”. Wprowadź tam adres osoby technicznej ze swojego działu i niech ona zajmie się resztą.

Masz stronę na WordPressie? Będzie jeszcze prościej! Możesz skorzystać z wtyczki Tracking Code Manager. Wystarczy, że skopiujesz do niej kod, a zacznie działać od ręki.

Piksel Facebooka możesz również wgrać do witryn tworzonych z pomocą generatorów lub narzędzi zewnętrznych. W zasadzie większość z nich ma odpowiednią opcję dedykowaną kodom śledzącym. Przykładowo landingi.pl – narzędzie do tworzenia stron lądowania – pozwala zainstalować piksel Facebooka w trzech prostych krokach: wchodzisz w opcje edytowanego landinga, wybierasz sekcję „Własny JavaScript” i wklejasz kod.

W wielu tego typu serwisach jest to równie proste, musisz tylko znaleźć odpowiednia opcję!

Gdy kod zacznie działać, w zakładce Piksele w Menadżerze Reklam będziesz widział wykres podobny do tego:

piksel facebooka

 

Rodzaje piksela Facebooka

Piksel Facebooka ma kilka odmian, które nazywają się Standardowymi Zdarzeniami. Pozwalają mierzyć konkretne zachowania użytkowników na stronie. Na przykład konwersje, czyli pobranie pliku (może e-booka z działań content marketingowych?), zapis na newsletter czy po prostu zakup produktu.

Standardowe Zdarzenia to tak naprawdę drobne modyfikacje piksela Facebooka, które różnią się jedną linijką kodu – tą, która mierzy konkretną akcję (konwersję).

standardowe zdarzenia piksel facebooka

Daje to dwie korzyści.

Po pierwsze, pozwala mierzyć, iloma konwersjami konkretnie zaowocowała każda z reklam.

Po drugie, pozwala algorytmowi Facebooka optymalizować reklamy. Bada on użytkowników, którzy dokonali konwersji i szuka podobnych osób, by im ją wyświetlić (w końcu jest wyższe prawdopodobieństwo, że będą zainteresowani daną ofertą).

Zmodyfikowany piksel musisz umieścić na swojej stronie na jeden z dwóch sposobów. Który powinieneś wybrać, zależy od konstrukcji Twojej strony.

Jeżeli po konwersji użytkownik ląduje na osobnej stronie z podziękowaniem, dodaj piksel ze Standardowym Zdarzeniem (np. Lead, czyli w polskiej wersji Kontakt) na tę podstronę.

Jeżeli po konwersji Twoja strona tylko wyświetla użytkownikowi komunikat (np. „Dziękujemy za przesłanie formularza”), musisz podpiąć kod pod kliknięcie przycisku. Możesz to zrobić na przykład za pomocą Google Tag Managera.

 

Jeżeli jeszcze nie korzystasz z możliwości, które daje piksel Facebooka, to nie wykorzystujesz efektywnie swojego budżetu reklamowego. Każdy dzień bez jego instalacji to realna strata setek lub tysięcy użytkowników, których mógłbyś zanalizować lub którym mógłbyś ponownie pokazywać swoje treści czy produkty.

Zainstaluj go koniecznie!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):