Facebook Pixel – jak go zainstalować i co właściwie daje?

Pixel Facebook to mały fragment kodu, który zrewolucjonizuje sposób, w jaki prowadzisz kampanie reklamowe na tym portalu. Dziś pokażę Ci, jak prawidłowo zainstalować Facebook Pixel na stronę internetową i co daje jego wdrożenie.

Co to jest Piksel Facebooka (Facebook Pixel)?

Piksel Facebooka to kilka linijek kodu, które umieszczasz w swojej witrynie internetowej. Kiedy internauta odwiedzi Twoją stronę, w jego przeglądarce zainstalowane zostaną pliki cookie (ciasteczka) w celu śledzenia jego dalszych poczynań.

Facebook Pixel gromadzi dane użytkowników umożliwiające mierzenie konwersji, optymalizację reklam, tworzenie niestandardowych grup odbiorców i prowadzenie kampanii remarketingowych. Innymi słowy: sprawia, że reklama na Facebooku jest tak skuteczna. Dzięki Facebook Pixel jesteś w stanie precyzyjnie kierować reklamy na facebooku do osób odwiedzająych Twoją stronę internetową.

Pixel facebooka – zmiany na przestrzeni lat

Jeszcze kilka lat temu istniało właściwie kilka Pikseli: oddzielny dla konwersji i dla niestandardowych odbiorców. Facebook zrezygnował z tego pierwszego w 2017 roku, umożliwiając użytkownikom aktualizację starego kodu. Dziś korzystamy z jednego Piksela, który łączy w sobie funkcjonalności swoich poprzedników.

Dlaczego musisz używać Piksela FB

Czy Piksel Facebooka jest Ci potrzebny? Jest niezbędny! Bez niego nie sposób w pełni skorzystać z dobrodziejstw reklamy na Facebooku.

Bez Piksela ograniczasz możliwości targetowania reklam do najbardziej podstawowych. Nie jesteś w stanie śledzić konwersji. Nie możesz optymalizować reklam pod kątem wartościowych działań. Mówiąc krótko, możesz naprawdę niewiele.

A co możesz z Pikselem?

Umożliwia Remarketing

Zastanawiasz się czasem, dlaczego widzisz na Facebooku reklamę produktu, który przeglądałeś w sklepie internetowym? To nie magia, to remarketing na facebooku. Piksel Facebooka umożliwia Ci dotarcie z reklamami do osób, które odwiedziły Twoją witrynę. Możesz kierować precyzyjniej, docierając do najbardziej zaangażowanych użytkowników, by jeszcze bardziej poprawić efektywność kampanii. Remarketing to marketingowy must-have, dzięki niemu jesteś w stanie efektywnie prowadzić kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, przy użyciu piksela masz możliwość lepszej kontroli Twoich działań reklamowych.

Niestandardowe grupy odbiorców

Może Ci się wydawać, że Facebook oferuje mnóstwo świetnych kryteriów kierowania reklam. Piksel otworzy przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Stworzysz grupy odbiorców, którzy spędzili na Twojej stronie określoną ilość czasu, odwiedzili daną podstronę, kliknęli określony przycisk, skorzystali z funkcji wyszukiwania, obejrzeli wideo i wiele, wiele więcej.

Śledzenie konwersji

Skąd wiesz, że Twoje reklamy przynoszą korzyści? Masz więcej fanów? Coraz więcej osób odwiedza Twoją stronę? Piksel Facebooka umożliwia konfigurację takich funkcji jak konwersje niestandardowe i zdarzenia standardowe, które pokażą realne efekty Twoich kampanii. Zakupy, rejestracje, skorzystanie z formularza kontaktowego, zapisy na newsletter. Co tylko zechcesz.

Optymalizacja emisji reklam

Ustawiając kampanię na określoną grupę odbiorców w rzeczywistości nie chcesz, by reklamę zobaczyli wszyscy jej członkowie. Chcesz, by zobaczyli ją ci internauci, którzy dokonają konwersji. Facebook Ci to umożliwia. Musisz tylko wskazać mu, na jakie działanie chcesz optymalizować kampanię. Do tego potrzebujesz Facebook pixel.

Dynamiczne reklamy

Jeśli prowadzisz duży sklep internetowy, bez Piksela ani rusz. Mając w ofercie setki czy tysiące produktów spędzisz całe godziny ustawiając dla nich ręcznie reklamy. Z Pikselem masz możliwość konfiguracji dynamicznych reklam (dowiedz się ile kosztuje reklama na Facebooku), które automatycznie będą się generować w oparciu o szablon i wgraną listę produktów. Wygoda i skuteczność.

Jak widzisz, funkcji, do których dostęp otwiera Piksel, jest mnóstwo. A wymieniłem tylko najważniejsze z nich. Mam nadzieję, że przekonałem Cię do instalacji Piksela na Twojej stronie internetowej. Teraz wyjaśnię Ci, jak to zrobić.

Piksela facebooka to must have obecnie! Bez niego efektywnie nie wykorzystasz potencjału reklamy na facebooku.

Facebook pixel – jak zainstalować piksel facebooka?

Jak mogę zainstalować pixel facebooka i go skonfigurować? Konfiguracja Pixela często postrzegana jest jako coś skomplikowanego i dostępnego jedynie programistom. Tymczasem nie ma się czego bać. Z pewnością poradzisz sobie z wygenerowaniem i instalacją Piksela FB.

Poniżej nasz poradnik jak samemu wygenerować kod pixel Facebook, jak go zainstalować u Ciebie na stronie (nieważne czy masz stronę na WordPress czy innym CMS – praktycznie na każdym serwisie jesteś w stanie zainstalować kod śledzenia od Facebooka czyli Pixel FB).

Najpierw utwórz piksel facebooka krok po kroku

Jeśli jeszcze nie korzystasz z Piksela Facebooka, najpierw musisz wygenerować jego kod, wygeneruj piksel facebooka z naszym poradnikiem i umieść go na swojej stronie internetowej.

Przejdź do Menedżera Zdarzeń na Facebooku.

1_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
1_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Następnie w menu po lewej kliknij „Połącz źródła danych”, to przycisk oznaczony ikonką plusa w zielonym kółku.

2_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
2_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Z dostępnych źródeł danych wybierz „Internet” i kliknij „Rozpocznij”.

3_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
3_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

W następnym oknie wybierz „Piksel Facebooka” i kliknij „Połącz”.

4_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
4_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Kolejne okno będzie czysto informacyjne, więc przejdź dalej. W następnym nazwij swojego Piksela i kliknij „Kontynuuj”.

5_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
5_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

W kolejnym oknie wybierzesz sposób instalacji kodu piksela na twojej stronie internetowej. Do wyboru masz dwie opcje: „Zainstaluj kod ręcznie” (w tym przypadku musisz dodać odpowiedni fragment kodu facebook piksel w kodzie twojej witryny) i „Skorzystaj z usług partnera” (w tym przypadku możesz skorzystać z wygodniejszej i prostszej wersji na instalację facebook pixel code na twojej stronie www).

6_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
6_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Tak naprawdę istnieje mnóstwo sposobów instalacji Piksela. Omówimy trzy z nich. Pamiętaj! Po utworzeniu piksela facebooka zawsze musisz go wkleić na swojej stronie internetowej w odpowiednim miejscu w kodzie Twojej witryny.

Instalacja z Menedżerem Tagów Google

To będzie prostsze niż myślisz. O ile oczywiście używasz Menedżera Tagów Google (usługa ta znana jest także jako Google Tag Manager, większość właścicieli stron internetowych używa obecnie GTM do wpinania różnych kodów śledzących do swojej strony internetowej). A warto to robić, bo to narzędzie ułatwia wiele działań i pozwala uniknąć proszenia o pomoc webmastera.

Wybierz opcję „Zainstaluj kod ręcznie”. Zobaczysz okno z fragmentem kodu. Skopiuj go.

7_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
7_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Jeśli nie używasz Menedżera Tagów Google, kod musisz wkleić do kodu swojej witryny, bezpośrednio nad znacznikiem </head>. Menedżer Tagów Google to gwarancja, że wszystko będzie działało poprawnie, a wstawiając Facebook Pixel nie wykrzaczysz własnej witryny.

Przejdź więc do Menedżera Tagów. Stwórz nowy tag, nazywając go, dla przykładu, „Piksel Facebooka” lub “Kod Piksela Facebooka”. Tak naprawdę nazwę możesz tutaj dobrać dowolną, ważne byś w przyszłości mógł w prosty sposób rozpoznać tag, w którym jest umiejscowiony kod podstawowy piksela facebooka.

8_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
8_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Jako typ tagu wybierz „Niestandardowy kod HTML”.

9_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
9_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Wklej wcześniej wygenerowany na Facebooku kod Piksela.

10_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
10_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Jako regułę wybierz „Wszystkie strony”. Wtedy kod Facebook pixel będzie wczytywany na całej witrynie.

11_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
11_Piksel Facebooka. Jak go zainstalować i co właściwie daje

Zapisz zmiany – nie zapomnij opublikować nowego tagu – i gotowe! Od teraz na twojej witrynie będzie aktywny Facebok Pixel, który będzie zbierać informacje o Twoich użytkownikach takie jak np. zdarzenia niestandardowe, konwersje niestandardowe i inne dane, które możesz skonfigurować po instalacji Facebok Pixel na swojej stronie internetowej.

Dodanie kodu Facebook Pixel na stronie – opcja: Integracja z partnerem

Zamiast „Zainstaluj kod ręcznie” możesz wybrać „Skorzystaj z usług partnera”.

6_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Zobaczysz kilkanaście różnych serwisów, za pośrednictwem których połączysz swojego Piksela.

12_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje
12_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

Rzecz jasna, nie będziemy teraz omawiać każdego. Jeśli jednak korzystasz z któregoś z nich, możesz zainstalować Piksela w ten sposób. Odpowiednie instrukcje z pewnością znajdziesz w dziale pomocy partnera.

Wtyczka w WordPressie i instalacja kodu piksela

Jedną z popularniejszych metod integracji jest WordPress, ze względu na popularność tej platformy. Możesz skorzystać z oficjalnej wtyczki, przez co unikniesz konieczności wprowadzania zmian w kodzie strony czy instalowania Menedżera Tagów.

W oknie wyboru partnerów wybierz WordPressa. Zobaczysz okno konfiguracji.

13_Piksel Facebooka. Jak go zainstalowac i co własciwie daje

W kolejnych oknach zobaczysz dokładne instrukcje dalszego postępowania, więc nie będę się powtarzał. Z pewnością poradzisz sobie z instalacją wtyczki i połączeniem jej z Facebookiem.

Psst… mała podpowiedź ode mnie. Jeżeli chcesz zweryfikować, czy Twój Facebook pixel jest poprawnie zainstalowany na Twojej witrynie to możesz skorzystać z narzędzia o nazwie Facebook Pixel Helper, które jest dostępne jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Jeżeli jesteś głodny dalszej wiedzy odnośnie Facebook Pixel to zapoznaj się z tym linkiem: Jak sprawdzić czy Facebook Pixel poprawnie działa?

Pixel Facebooka – podsumowanie

Sama instalacja kodu to dopiero początek przygody z Pikselem Facebooka. Teraz otwiera się przed Tobą ocean możliwości. Jak już wcześniej wspomniałem Facebook pixel pozwala Ci skonfigurować zdarzenia niestandardowe, pozwala Ci śledzić wiele zachowań użytkownika na Twojej stronie internetowej i pomoże Ci w sprzedaży online, pomoże Twojej firmie efektywniej prowadzić reklamy na facebooku.

Jeśli Twój Piksel Facebooka działa i wysyła sygnały, spróbuj skonfigurować zdarzenia Piksela, które umożliwią Ci śledzenie konkretnych działań użytkowników w Twojej witrynie. O konfiguracji zdarzeń piszę w oddzielnej notce. [https://arturjablonski.com/piksel-facebooka-jak-skonfigurowac-zdarzenia/ ] Powodzenia!

 

https://hq.wordstream.com/s/article/Facebook-Pixel-What-is-it-Where-can-I-find-it-How-do-I-know-if-it-s-on-my-site

https://www.jonloomer.com/importance-facebook-pixel/

https://www.jonloomer.com/3-ways-to-add-facebook-pixel/

https://www.socialmediaexaminer.com/tracking-pixels-google-tag-manager/

https://2060digital.com/blog/top-5-reasons-use-facebook-pixel/

https://blog.hootsuite.com/facebook-pixel/

https://www.getresponse.com/blog/facebook-pixel