17 lutego 2020

Podcast marketingowy – Konkretnie o marketingu

Zbierałem się do tego od miesięcy, jeśli nie lat. Odwlekałem start. Miałem pod ręką szereg wymówek. Sprzęt nie ten, brak wiedzy o narzędziach, itd. W końcu jednak się wkurzyłem na siebie i załatwiłem sprawę tak naprawdę w miesiąc.

I oto przed Tobą pierwsze odcinki podcastu „Konkretnie o marketingu”.

Nie jest idealny.

Dźwięk na pewno da się poprawić – nowy mikrofon właśnie przyszedł i czeka na odpakowanie.

Widzę też potrzebę mocniejszej pracy głosem. Pierwsze nagrania po prostu są dla mnie stresujące – to coś zupełnie innego niż stukanie w klawiaturę. Przy słowie pisanym nie musisz się martwić o intonację!

Mimo tych wszystkich wad (które mam nadzieję nie będą zniechęcające dla Ciebie) bardzo się cieszę i jestem podekscytowany faktem, że podcast wystartował.

To dla mnie zupełnie nowa forma działania i komunikacji z odbiorcami. Wyzwanie od strony organizacyjnej, a jednocześnie sposób na zbudowanie więzi ze słuchaczami. Mam wrażenie – sam słucham mnóstwa podcastów – że trochę tak działają. Zbliżają do siebie.

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli informacji o tym, czego podcast będzie w zasadzie dotyczył!

 

O czym będzie mój podcast o marketingu?

Własny podcast o marketingu to dla mnie sposób na poszerzenie tematyki.

Blog to przede wszystkim poradniki i instrukcje krok po kroku. Forma trudna do przeniesienia na audio, szczególnie jeśli mowa na przykład o panelu reklamowym Facebooka (co nie oznacza, że nie mam i na to pomysłu)

Co innego jednak strategia, planowanie kampanii, myślenie o grupie docelowej, szykowanie planu – teoretycznie miękkie zagadnienia, ale jednocześnie kluczowe dla powodzenia całości. To na pewno będzie pojawiać się w podcaście regularnie.

O tym też jest pierwszy odcinek.

Skąd nazwa „Konkretnie o marketingu”?

Na rynku jest dość publikacji, które ślizgają się po tematach, które poruszają. Pełne ogólników, praktycznie bez wiedzy, którą można wdrożyć.

Feedback, jaki dostaję po artykułach, szkoleniach czy wystąpieniach to bardzo często słowa w stylu: „wreszcie konkrety”, „było mięso”, itd.

Tak właśnie planuję swoje treści – by można było na ich podstawie zmienić coś w swoim marketingu, mieć coś nowego do wdrożenia.

I taki tez będzie ten podcast. Stąd jego nazwa.

Nie będzie w nim też przydługich wstępów. Planuję trzymać się formuły 15-20 minutowej. Czasami może nawet krócej! Zobaczymy, jak to się przyjmie. To też wpłynie na konkretność ;)

 

Transkrypcje i materiały dodatkowe

Drugi odcinek – który już jest zresztą dostępny – porusza temat optymalizacji reklam na Facebooku.

Warto byłoby więc zerknąć na rzeczy, do których się odnoszę, omawiając konkretne funkcje panelu reklamowego.

Dlatego odcinkom będą towarzyszyć transkrypcje.

Akurat tutaj dałem ciała i do pierwszych pojawią się z lekkim opóźnieniem, natomiast na pewno będą. Chciałem rozpocząć od razu z publikacją transkrypcji, ale… jeszce na nie czekam. A z uruchomieniem podcastu nie chciałem zwlekać. Taka spontaniczna chęć podzielenia się już czymś nowym ze światem wygrała. Nie miej mi tego za złe.

 

Jak często będą ukazywać się nowe odcinki?

Regularność jest kluczem we wszystkich działaniach contentowych. Z podcastem nie jest inaczej. Jako że tworzę cały czas materiały na blog, to oznacza, że nowych odcinków możesz spodziewać się raz na dwa tygodnie.

Nie chcę obiecywać, że będą częściej. Trzymam się zasady “underpromise – overdeliver”. Choć, nie ukrywam, będę starał się pojawiać w Twoich aplikacjach jak najczęściej! :)

 

Gdzie można posłuchać podcastu?

Na ten moment podcast “Konkretnie o marketingu” jest dostępny:

Zachęcam do dodania do obserwowanych/subskrybowanych. Dla mnie to będzie duża motywacja do tworzenia kolejnych epizodów!

Jako że inicjatywa jest świeża czekam również na każdy feedback. Jest na wagę złota.

Wszystkiego dobrego i do… przeczytania oraz usłyszenia!

Artur Jabłoński