Portfolio copywritera – jak je przygotować?

Szukasz zleceń jako copywriter. Potencjalny klient pyta Cię o portfolio. Co mu wyślesz? Paczkę wordowskich plików? Nie tędy droga. Dziś pokażę Ci narzędzia, które pozwolą profesjonalnie zaprezentować Twoje prace. Dowiedz się, jak przygotować portfolio copywritera.

Często pracuję z copywriterami. Sam również przez wiele lat pisałem teksty na zlecenie (hej, dalej to robię, tylko rzadziej, niemniej, jeśli potrzebujesz czegoś, napisz do mnie). Wielokrotnie miałem problem z jedną rzeczą: prezentacją swoich tekstów.

Grafik ma prościej. Jego projekty to wizualia, same w sobie dobrze wyglądają. Koder przesyła pliki stron, które zakodował, programista podzieli się aplikacją. Tymczasem co może wysłać copywriter? Garść załączników w Wordzie.

“Jak to – mam przecież linki!” – zakrzykniesz w tym momencie. Masz oczywiście rację. Powiedz mi jednak jedną rzecz – kiedy ostatnio sprawdzałeś, czy wszystkie działają?

Jak przygotować portfolio copywritera

Wielu copywriterów nie bierze pod uwagę prostego faktu. Treści znikają z sieci. Firma, której opis tworzyłeś, mogła przestać istnieć. Inna, dla której napisałeś chwytliwe hasło reklamowe zdążyła je w międzyczasie pięć razy zmienić.

Dlatego musisz zadbać o to, by zbierać kopie stron, na których widnieją Twoje treści.

Dlaczego to ważne? Dlaczego nie możesz podzielić się po prostu plikami w Wordzie? Przecież dobry tekst sam się broni.

Otóż nie.

Pół biedy, jeśli mówimy o notce na blog firmowy czy artykule. Wtedy rzeczywiście – nawet osobno jest w stanie przekonać swoją jakością. Co nie zmienia faktu, że lepiej będzie się prezentował na tle atrakcyjnego designu.

To szczególnie ważne przy tekstach na stronę www. Często nawiązują do projektu strony. Komentują lub uzupełniają rozwiązania w zakresie UX (doświadczenia użytkownika). Słowem, funkcjonują w kontekście. Pozbawione tego kontekstu, nie będą działały równie mocno. Co za tym idzie, nie trafią do serca Twojego potencjalnego klienta.

Pamiętaj – copywriting dyktuje design, design dyktuje copywriting.

Te elementy muszą ze sobą współgrać. Klient na pewno zwróci na to uwagę, przeglądając portfolio. Poza tym, umówmy się, jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało – dobry tekst na tle ładnego designu wygląda po prostu lepiej.

Co możesz zrobić?

Najprościej byłoby zapisać całą stronę na dysku. Da się to zrobić. Są nawet do tego programy. Nie należą jednak do najłatwiejszych oraz często zawodzą (uwierz, sprawdziłem to sam). Najprostszym rozwiązaniem będą zrzuty ekranu.

Oczywiście nie zwykłe screenshoty! Miałbyś problemy, żeby zebrać je w całość. Musiałbyś wycinać każdy ekran pojedynczo, a potem je łączyć. Nie chcesz tego robić. Potrzebujesz więc narzędzia, które zapisuje całą stronę – ekran po ekranie.

Tym narzędziem jest Awesome Screenshot.

To wtyczka do przeglądarki, która pozwala wycinać fragmenty, ekrany lub całe podstrony jednym kliknięciem i zapisać jako pliki png. Możesz na nich również nanosić własne notatki.

Często korzystam z Awesome Screenshot przy pracy z grafikami – łatwiej zakreślić mi kółkiem element do zmiany niż rozpisywać się w mejlu, gdzie on się znajduje. Równie dobrze jednak możesz go użyć do ściągnięcia konkretnych podstron lub nawet całych witryn. To szybkie i bezpieczne rozwiązanie.

Teraz na spokojnie możesz przygotować profesjonalnie wyglądające portfolio copywritera.

Jak przygotować szablon oferty dla klienta

Dobrze byłoby jednak złożyć kilkanaście różnych elementów w jedną całość. Estetycznie wyglądający dokument. Prawdopodobnie nie jesteś projektantem, więc przydałby się gotowiec.

Z pomocą przyjdzie Nusii. To narzędzie, które pozwala budować oferty dla klientów z szablonów. Wystarczy wypełnić je treścią – obrazkami, tekstami – przygotować odpowiedni układ, dodać swoje dane kontaktowe i gotowe! PDF ofertowy można słać do klienta.

Teraz masz już wszystkie narzędzia, które pozwolą Ci zebrać w jedną, dobrze wyglądającą i aktualną całość swoje portfolio, a następnie przygotować na jego podstawie estetyczną ofertę. Jeśli wyślesz ją klientowi w takiej formie, na pewno odróżnisz się od standardowych, szablonowych mejli z linkami lub załącznikami w mejlu. O reszcie zadecyduje jakość Twoich tekstów. Życzę Ci jak najlepszych!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński