Pozycjonowanie czy Google Ads (dawniej Adwords)? Sprawdź porównanie SEO i reklamy w Google

Marketerzy wykorzystują w swojej pracy wiele metod, aby pomóc w przyciąganiu ruchu na stronę www i pozyskiwaniu wartościowych leadów. Wśród nich znajdziemy te najbardziej popularne sposoby jak optymalizacja treści dla wyszukiwarek internetowych (SEO) i reklamy Google Ads. Pomimo tego, że większość osób prowadzących biznesy o tych metodach słyszało, to wciąż nie wiedzą oni, które strategie przyniosą im najlepsze wyniki oraz, jak je odpowiednio wdrożyć w biznesie.

Pozycjonowanie czy Google Ads – co wybrać i jakie są różnice pomiędzy SEO a płatną reklamą w Google

Gdy porównuje się SEO z Google Ads, przeważnie robi się to w kontekście określenia, które z tych działań marketingowych będzie lepsze dla danej firmy. W tym wpisie pokażę Ci, czym różnią się SEO i Google Ads oraz pomogę Ci wybrać najlepszą strategię dla Twojego biznesu.

Czym jest reklama Google Ads?

Google Ads, dawniej znany jako Google AdWords, to platforma reklamowa typu PPC (płacisz za kliknięcie), która umożliwia marketerom dotarcie do potencjalnych klientów. Dzięki modelowi PPC płacisz tylko wtedy, gdy użytkownicy klikają w Twoją reklamę. Dzięki temu Google Ads staje się bardziej opłacalną opcją niż większość tradycyjnych metod reklamy, takich jak reklamy radiowe, telewizyjne lub prasowe. 

Reklamy PPC działają na zasadzie licytacji, gdzie licytujesz słowa kluczowe, których chcesz użyć w swoich reklamach. Gdy licytujesz słowo kluczowe, Twoja reklama pojawi się w wynikach wyszukiwania, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę takie właśnie hasło. To jednak czy Twoja reklama w ogóle zostanie wyświetlona oraz na którym miejscu zależy od 2 rzeczy: 

– maksymalnej kwoty, którą jesteś gotowy zapłacić, gdy ktoś kliknie w Twoją reklamę.

– jakość Twojej reklamy. 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: LINK

Reklamy PPC mogą mieć kilka różnych form, w tym:

Reklamy w wynikach wyszukiwania

Te reklamy tekstowe pojawiają się na górze wyników wyszukiwania, nad organicznymi. Wyglądają podobnie do organicznych wyników wyszukiwania, mają jednak oznaczenie “sponsorowane”.

Reklamy produktowe

Te reklamy pojawiają się w formie karuzeli na górze wyników wyszukiwania. Zawierają one nie tylko tekst, ale również grafikę, cenę oraz nazwę sklepu. Ułatwia to użytkownikom łatwe zapoznanie się z produktami oraz ich porównanie.

Reklamy lokalnych usług 

Reklamy lokalnych usług są przeznaczone dla firm usługowych i pozwalają przyciągnąć osoby z danego obszaru. Prezentują one informacje o Twojej firmie wraz z jej lokalizacją na mapie. Dzięki temu potencjalni klienci mogą szybko znaleźć usługodawcę w ich okolicy. 

Pozycjonowanie stron, czyli działania SEO

SEO, inaczej pozycjonowanie polega na optymalizacji Twojej witryny i jej treści, aby pojawiła się wyżej na stronie wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. 

Za każdym razem, gdy użytkownicy wyszukują jakieś hasło, wyszukiwarka dopasowuje ich zapytanie do odpowiednich stron internetowych. Aby Twoja strona pojawiła się w wysoko wynikach wyszukiwania (tzn. wśród pierwszych wyświetlanych wyników), musisz używać technik optymalizacji, takich jak np. wybór odpowiednich słów kluczowych. Dobrze zoptymalizowana strona wygeneruje organiczny ruch na Twojej witrynie, co przełoży się na większą konwersję i sprzedaż.

Google określa Twoją pozycję na podstawie różnych czynników. Niżej poznasz kilka z nich.

Wybór słów kluczowych

Aby Twoja strona była widoczna w wynikach wyszukiwania dla konkretnych fraz, konieczne jest staranne dobranie słów kluczowych i ich umieszczenie w treści. Algorytm Google’a ocenia stronę na podstawie użytych słów kluczowych, dlatego warto wybierać te związane z tematyką oraz używać ich w tekście z odpowiednią częstotliwością.

Jakość treści 

Google preferuje kierować użytkowników do wysokiej jakości treści, która dostarcza im potrzebnych informacji. Jeśli publikujesz długie i wartościowe treści, istnieje większa szansa, że Google umieści Twoją witrynę wyżej w wynikach wyszukiwania. Obszerna i wartościowa treść zachęca użytkowników do dłuższego przebywania na Twojej stronie, co z kolei zwiększa zaangażowanie i przesyła pozytywne sygnały do Google dotyczące Twojej witryny.

Bezpieczeństwo witryny 

Google przyznaje wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania witrynom, które są zabezpieczone, w porównaniu do tych, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Rośnie świadomość użytkowników internetu dotycząca bezpieczeństwa swoich danych osobowych. Dlatego tak istotne jest, aby Twoja witryna była zaszyfrowana za pomocą certyfikatu SSL, co zwiększa bezpieczeństwo przekazywanych informacji.

Doświadczenie użytkownika (UX) 

Wyszukiwarka promuje strony internetowe, które zapewniają użytkownikom pozytywne doświadczenia. Koncentrując się na ulepszeniu user experience (UX) na twojej witrynie, możesz zwiększyć ich czas przebywania na niej, co z kolei może wpłynąć na poprawę Twojej pozycji w wynikach wyszukiwania. Ważne elementy, które mają duży wpływ na UX to łatwa nawigacja, czytelne nagłówki i łatwe do przyswojenia treści oraz przyciągające obrazy i filmy.

Responsywny design 

Responsywny design jest kluczowym elementem, na który Google zwraca uwagę od wielu już lat. Jest to szczególnie istotne ze względu na rosnącą liczbę użytkowników, którzy korzystają z urządzeń mobilnych. Responsywny design umożliwia wyświetlanie witryny na różnych urządzeniach i wielkościach ekranów. Pozwala uniknąć irytacji odbiorców z powodu niedziałających elementów strony, czy np. dlatego, że coś niepoprawnie się wyświetla. Jeżeli użytkownicy będą szybko opuszczać Twoją stronę, Google obniży jej pozycję.

Prędkość ładowania strony 

Użytkownicy oczekują szybkiego dostępu do informacji, więc jeśli Twoja witryna długo się ładuje, może to skutkować tym, że użytkownicy opuszczą stronę, co z kolei negatywnie wpłynie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

SEO vs Google Ads – poznaj podstawowe różnice

SEO i Google Ads koncentrują się na pomocy w zwiększaniu ruchu na Twojej stronie i zdobywaniu większej liczby leadów. Chociaż obie te metody mają potencjał, by wspierać działania marketingowe Twojej firmy oraz rozwijać jej popularność w internecie, znacznie się od siebie różnią. 

Różnice pomiędzy SEO a Google Ads

  • SEO pozwala generować ruch w sposób ciągły, podczas gdy Google Ads będzie przyciągać odbiorców jedynie podczas trwania kampanii.
  • Twoja strona organicznie będzie wyświetlać się jedynie w wynikach wyszukiwania. Wybierając Google Ads, możesz pokazywać swoje produkty czy usługi również na stronach partnerskich Google.
  • Pozycjonowanie nie kosztuje nic, płatna reklama wymaga przeznaczenia na nią budżetu. Płacisz jednak wtedy, gdy ktoś kliknie w Twoją reklamę.
  • Oba te rozwiązania pozwalają na pokazanie tego, co oferujesz na konkretne słowa kluczowe. Oznacza to, że wpisaniu przez użytkownika odpowiedniego hasła, zobaczy on reklamy oraz wyniki organiczne, które właśnie na nie chcą się pozycjonować.
  • SEO wymaga cierpliwości, a pierwsze wyniki mogą być widoczne po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Google Ads pozwala na generowanie wyników dużo szybciej.

Jak widzisz, oba te sposoby pozyskiwania ruchu na stronę www mają zupełnie inne mechanizmy działania i oferują Ci inne możliwości. To, które z nich będzie lepsze dla Twojego biznesu, zależy od celów, jakie aktualnie przed sobą stawiasz. Czy masz czas, aby czekać na wyniki, czy może potrzebujesz ich teraz. Czy dysponujesz budżetem, czy wolisz jednak skupić się na działaniach organicznych.

Google Ads będzie więc dobrym wyborem dla firm, które chcą zobaczyć natychmiastowe wyniki i móc monitorować swoje działania od razu po uruchomieniu kampanii.

SEO z kolei pozwoli Ci generować stały przypływ ruchu w czasie oraz budować świadomość marki. Pomoże większej liczbie osób znaleźć Twoją stronę bez wydawania ani złotówki. Jednak odpowiednie zoptymalizowanie witryny pod SEO będzie od Ciebie wymagało nakładu czasu i wysiłku oraz przede wszystkim cierpliwości w oczekiwaniu na pierwsze wyniki.

Korzyści z połączenia pozycjonowania i Google Ads

Odpowiedź na pytanie SEO, czy Google Ads zależy od tego, czego aktualnie potrzebujesz i jakie masz zasoby. Jeżeli miałbym jednak wskazać, co daje najlepsze efekty, to byłoby to połączenie obu tych strategii marketingowych.

Dzięki niemu będziesz w stanie zwiększyć ekspozycję swojej marki w internecie i tym samym zdobyć większą liczbę potencjalnych klientów. Połączenie to podwoi Twoje szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania, a to z kolei zwiększy widoczność Twojej firmy.

SEO i Google Ads razem zwiększą również ruch na Twojej stronie internetowej – zarówno krótko, jak i długoterminowo. A stąd już krok do pozyskania wartościowych leadów, a następnie konwersji.

Pozycjonowanie czy Google Ads – co wybrać?

W wyborze między Google Ads a SEO kluczowe jest zrozumienie swojej firmy, celów marketingowych i docelowej grupy odbiorców. Google Ads zapewnia szybkie rezultaty i natychmiastową widoczność, co może być idealne dla nowych firm chcących szybko zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej. Jednak koszty reklam mogą być wysokie, zwłaszcza jeśli konkurencja w danej branży jest silna.

Z drugiej strony, SEO może być bardziej opłacalne na dłuższą metę, ponieważ organiczne wyniki wyszukiwania generują ruch bez konieczności płacenia za kliknięcia. To także buduje zaufanie i autorytet marki w oczach użytkowników internetu. 

Warto rozważyć połączenie obu tych strategii, wykorzystując Google Ads do natychmiastowego generowania ruchu, a SEO do długoterminowego wzmacniania pozycji w wyszukiwarkach i zwiększania widoczności marki w sieci.

Tutaj znajdziesz więcej wpisów o Google Ads:

Ile kosztuje reklama w Google Ads i od czego to zależy?

ChatGPT w kampaniach Google Ads. Twórz skuteczne teksty reklam z AI

Sprawdź, co robi Twoja konkurencja w Google Ads