Pozycjonowanie na YouTube – wszystko, co musisz wiedzieć o słowach kluczowych

Zastanawiasz się, jak przebić się z reklamą lub kanałem marki przez gąszcz konkurencyjnych treści na YouTube? Za sprawą słów kluczowych! To z ich pomocą zadbasz o poprawę widoczności udostępnianych materiałów i ułatwisz użytkownikom YouTube odnalezienie Twoich treści. Jak je znaleźć, dobrać i odpowiednio zaimplementować oraz jak działa pozycjonowanie na YouTube? Fowiesz się w dalszej części wpisu, zapraszam do lektury! 

Kilka słów o YouTube

Pod względem popularności, YouTube ustępuje miejsca wyłącznie Facebookowi. W październiku 2021 roku z portalu korzystało ponad 2.29 miliarda zarejestrowanych użytkowników [https://www.statista.com], jednak z dostępnych tam treści może korzystać każdy, niezależnie od tego czy posiada konto czy nie, więc powyższe statystyki nie są najdokładniejszym odzwierciedleniem rzeczywistej popularności portalu.

Niesłabnące zainteresowanie platformą nie powinno nikogo dziwić – treści wideo należą bowiem do formatów, po które użytkownicy mediów społecznościowych sięgają najchętniej. Właśnie dlatego marketerzy chętnie tworzą kreacje reklamowe w formie video i udostępniają je tam, gdzie mają szansę zaistnieć. Poradniki, filmy instruktażowe korzystania z poszczególnych produktów, vlogi z życia firmy czy relacje z branżowych wydarzeń. To tylko przykłady treści, dzięki którym marki budują rozpoznawalność i zyskują zainteresowanie oraz zaufanie klientów.  

Czy wystarczy więc założyć kanał i udostępniać na nim filmy, by szybko dotrzeć do określonej grupy docelowej i sprzedać jej oferowany produkt? Niestety nie – zdobywanie popularności na YouTubie nie jest takie proste, jak mogłyby się wydawać na pierwszy rzut oka. Z raportu Pex na rok 2019 [https://pex.com/blog/] wynika, że jedynie 11,6% ze wszystkich dostępnych na platformie materiałów może poszczycić się  ponad tysiącem wyświetleń, pozostałe 88,4% nie osiąga tego pułapu. Czy to w ogóle możliwe? Tak, kiedy uświadomimy sobie, że łączna długość nagrań pojawiających się na platformie co minutę wynosi 500 godzin, czyli prawie 21 dni  [https://blog.youtube/].

Jak więc wykorzystać popularność platformy do promowania swoich produktów, usług lub firmy w całości? Poza tworzeniem wartościowego contentu, warto sięgnąć po możliwości pozycjonowania i słów kluczowych.

YouTube Artur Jabłoński

Pozycjonowanie na YouTube – dobór słów kluczowych 

Od czego zacząć proces pozycjonowania na YouTube? 

Po pierwsze, stwórz listę słów, które najlepiej opisują zawartość udostępnianego przez Ciebie filmu. Spisanie wyrazów nawiązujących do Twojego nagrania będzie solidną podstawą do wprowadzenia ulepszeń i zmian w przyszłości.

Następnym krokiem jest podział słów kluczowych ze względu na ich “ogony”. Słowa kluczowe z krótkim ogonem to wyszukiwania oparte na jednym lub dwóch wyrazach np “budowa cepa”. Długie ogony to natomiast dłuższe, konkretne zapytania kierujące do określonej treści np. “jak zbudować cep w 5 minut?”. Rozróżnienie tych dwóch grup pomaga określić konkurencję wokół Twoich głównych słów kluczowych.

Podczas dalszego doboru i badań efektywności słów kluczowych możesz skorzystać z pomocy płatnych lub bezpłatnych witryn, rozszerzeń przeglądarki oraz rozwiązań niewymagających dodatkowych narzędzi, takich jak:


Tagi wykorzystywane przez konkurencję – aby dotrzeć do określonej grupy docelowej, marketerzy oraz właściciele firm działający w obszarze konkretnej branży korzystają z podobnych lub nawet tych samych słów kluczowych, co ich konkurenci. Wykorzystaj ten fakt! Wejdź na kanał marki oferującej pokrewne produkty, wybierz najpopularniejszy i najlepiej nawiązujący do Twojego nagrania film. Przyjrzyj się słowom kluczowym użytym w tytule, opisie oraz tagach i wykorzystaj je do pozycjonowania swojego video.

Sugestie wyszukiwania – funkcja propozycji wyszukiwania to jeden z najprostszych sposobów na poznanie najczęściej wybieranych przez użytkowników haseł. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę YouTube słowo lub frazę nawiązującą do Twojego filmu, a platforma sama wyświetli listę powiązanych z nią słów kluczowych, które możesz potem wykorzystać.

Google Trends – najbardziej wszechstronne narzędzie do pracy ze słowami kluczowymi. Z jego pomocą nie tylko zidentyfikujesz najpopularniejsze hasła i frazy wyszukiwane przez użytkowników YouTube. Uzyskasz również wgląd w ruch wyszukiwania Twojego potencjalnego klienta. Poza tym, poznasz też najchętniej wybierane słowa kluczowe w m.in Google Grafika, Google Zakupy czy Google Wiadomości. 

Senuto, Semstorm, Ahrefs – o tych narzędziach opowiadałem już w artykule https://arturjablonski.com/jak-mierzyc-ruch-na-stronie-uzyj-tych-narzedzi-i-odkryj-kto-odwiedza-twoja-witryne/. Z ich pomocą dowiesz się m.in. które słowa kluczowe mają największy potencjał, aby zwiększyć ruch na stronie, jakie materiały konkurują z Twoimi w wyszukiwarce czy jaką pozycję w wyszukiwarce zajmuje Twoja domena na określone słowa kluczowe.

 

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());


Efektywna implementacja słów kluczowych a pozycjonowanie na YouTube

Wiesz już, jakich słów kluczowych chcesz użyć, aby dotrzeć ze swoim filmem do określonej grupy docelowej. Nadszedł czas, żeby wykorzystać ich moc. W których miejscach je wykorzystać, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę?

Tytuł – jak zapewne możesz się domyślać, nazwa Twojego filmu ma decydującą rolę w procesie pozycjonowania. Upewnij się, że zawarłeś w niej najważniejsze słowa kluczowe. Podczas nadawania tytułu pomocne mogą okazać się sugestie wyszukiwania YouTube . To dzięki nim stworzysz naturalnie brzmiący i jednocześnie najlepiej przyciągający użytkowników nagłówek.
 
Opis – wykorzystując słowa kluczowe w opisie filmu, warto pamiętać o ograniczeniach związanych z limitem wyrazów. Mimo że do wykorzystania mamy 1000 znaków, to w wynikach wyszukiwania pojawi się wyłącznie kilka pierwszych wierszy tekstu [ok.100 znaków]. Ważne jest więc, żeby słowa kluczowe i inne wartościowe informacje pojawiły się w opisie jako pierwsze.

Napisy – automatycznie generowany przez YouTube skrypt z nagrań bywa niedokładny i pełen pomyłek. Warto wówczas rozważyć samodzielne dodanie napisów do udostępnionego filmu. Dzięki temu umieścisz w nich wybrane słowa kluczowe. Dotrzesz również do odbiorców, którzy oglądają materiały wideo na telefonach bez włączonego głosu.

Tagi – słowa kluczowe w znacznikach informują o zawartości filmu nie tylko użytkowników platformy, ale i sam algorytm wyszukiwania YouTube. System  wykorzystuje je bowiem do powiązania nowej treści z podobnymi, popularnymi już materiałami. Unikaj więc stosowania tagów niezwiązanych z Twoim filmem i testuj rozwiązania opierające się na odpowiedniej kombinacji słów kluczowych z długim i krótkim ogonem. 

Podsumowanie 

Pozycjonowanie na YouTube to świat pełen tajemnic. Mam jednak nadzieję, że po tym wpisie będzie Ci o wiele łatwiej dotrzeć ze swoim nagraniem do określonej grupy docelowej. Testuj, próbuj i daj znać, czy mój wpis wpłynął na pozycję Twoich materiałów w wyszukiwarce YouTub’a!