-->

Promowanie posta na Facebooku

Post sponsorowany na Facebooku

Algorytm Facebooka działa już tak, że jeśli Twoja strona się rozwija, to niestety często idzie za tym ucinanie zasięgów. Chcąc nie chcąc, trzeba więc wspomóc się płatnymi działaniami. Jednym z nich jest post sponsorowany.

Gdy posty sponsorowane wchodziły w życie, miały sporo przeciwników. Wielu z nich nadal uważa, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo przecież kiedyś podobne funkcjonalności były dostępne za darmo. Poza tym są też przeciwnicy reklam, twierdzący, że na tablicy pojawiają im się posty, które ich nie interesują.

Post sponsorowany to oczywiście forma reklamy, ale można powiedzieć, że mniej “nachalna”. W porównaniu do innych ma też nieco ograniczone możliwości. Mamy bowiem do wyboru mniej umiejscowień, nie ma opcji zmieniania kreacji i tak dalej.

Czy to jednak oznacza, że post sponsorowany nie jest warty naszej uwagi? Zdecydowanie nie!

Jak dodać post sponsorowany na Facebooku

Możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy jest bardzo prosty. Facebook oferuje nam drogę na skróty i wystarczy, że pod danym postem klikniemy przycisk “Promuj post”. Mamy wtedy bardzo uproszczony proces konfiguracji i bez zbędnego wysiłku wypuścimy nasz post sponsorowany w świat.

Ale, ale. Chodzenie na skróty nie zawsze jest najlepszą drogą. Tak i w tym przypadku. Post sponsorowany dodany w ten sposób przez swoją uproszczoną konfigurację będzie o wiele mniej skuteczny. Będziemy pozbawieni wielu możliwości, co zdecydowanie przełoży się na wyniki, które będą o wiele mniej efektywne.

Jest jednak jeszcze druga opcja, czyli dodanie postu sponsorowanego z poziomu Menedżera Reklam.

Aby to zrobić, odpalamy nową kampanię w menedżerze, a jako cel ustawiamy “Aktywność”, a idąc dalej “Aktywność dotycząca posta”.  Później wyświetlą nam się te bardziej szczegółowe działania, do których możemy chcieć dążyć. Na przykład uzyskanie większej liczby wiadomości, więcej zakupów w witrynie czy po prostu większa aktywność.

Na kolejnych etapach wybieramy post, który chcemy promować, budżet, jaki na to przeznaczymy, określamy grupę docelową i przycisk CTA, jaki ma się pod naszym postem wyświetlić.

Jak widzisz, druga metoda jest o wiele bardziej rozbudowana, ale i tak samo skuteczna. Polecam Ci więc dodawać post sponsorowany właśnie za pomocą Menedżera Reklam.

Post sponsorowany na FB – czy warto?

Sformułujmy może to pytanie w nieco inny sposób. Czy warto docierać z reklamą do potencjalnych klientów? No jasne, że warto! A przecież o to w promowaniu postów chodzi – o “łowienie” Twoich odbiorców na największym portalu na świecie.

Zwłaszcza, że ów portal daje nam wielkie możliwości dotyczące targetowania. Możemy bardzo dokładnie określić, do jakiej grupy docelowej ma trafiać nasza reklama czy post. Dzięki starannej selekcji zdecydowanie zwiększymy szanse na sukces, a nasze pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

No i, co najważniejsze, to naprawdę działa. Sam/a przecież z pewnością widzisz na swojej tablicy wiele postów sponsorowanych. Gdy są dobrze oprawione, to nawet jeśli nie jesteś nimi specjalnie zainteresowany/a, na pewno przykują Twoją uwagę.

Mamy więc standardowe, trzy główne klucze do sukcesu postu sponsorowanego, jak i reklamy – dobre targetowanie, kreacja i copy. Z takim zestawem możemy wyruszać w facebookowy bój z naszym postem.

Należy jednak pamiętać, że post sponsorowany może się zdać na niewiele, jeżeli będzie działał w próżni. Będzie za to świetnym składnikiem i uzupełnieniem naszej kampanii marketingowej.

Koszt postu sponsorowanego na FB

Jak zwykle, gdy przychodzi do tematu kosztów i pytań, ile wydać na reklamę czy w tym przypadku post sponsorowany, odpowiedź jest jedna – to zależy.

Nie ma bowiem określonej ceny, jaką najlepiej jest wydać promując post na FB. Zależy ona od wielu czynników, przez które możesz zapłacić 200, a równie dobrze i 1000 złotych, jeśli tego chcesz.

Wiesz już wszystko na temat postu sponsorowanego na FB. Jak go dodać, jakie są jego zalety i ile może kosztować. Mam nadzieję, że wykorzystasz tę wiedzę w swoich skutecznych reklamach. I tego właśnie Ci życzę.

Do przeczytania,
Artur Jabłoński

Moja firma

Digitalk to firma doradcza i agencja marketingowa w jednym. Zobacz, jak możemy pomóc Ci rozwinąć biznes poprzez doradztwo, szkolenia lub obsługę, konsultując lub wyręczając na każdym etapie lejka marketingowego i sprzedażowego.

Pomagamy firmom rozwijać marketing i sprzedaż poprzez regularne doradztwo oraz obsługę kampanii marketingowych. Tylko przez ostatnie dwa lata pomogliśmy naszym klientom zarobić blisko miliard złotych. 

Porozmawiajmy, jak możemy pomóc rosnąć i Twojej firmie.

W czym mogę Ci pomóc?

W czym mogę Ci pomóc?

Chcesz zbudować kompetencje digital w swojej firmie? Mogę Ci w tym pomóc. Poprowadzę szkolenie, skonsultuję planowane działania, zanalizuję aktualne kampanie, opracuję wspólnie z Twoim zespołem strategię.

Potrzebujesz stałej współpracy? Ja i moja agencja – 50+ specjalistów – pomagamy firmom rozwijać marketing i sprzedaż poprzez regularne doradztwo oraz obsługę kampanii marketingowych.