Prowadzenie social media

Jeśli danej firmy nie ma w social mediach, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ona właściwie nie istnieje. Media społecznościowe mają dziś ogromną siłę i odpowiednia komunikacja w nich jest w zasadzie obowiązkiem. Co właściwie znaczy prowadzenie social media, jak to robić i z czym się to wiąże? O tym w dzisiejszym tekście.

Prowadzenie social media – co to znaczy?

Obsługa social media to bardzo istotny element marketingu internetowego.

Media społecznościowe dają dziś możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, a w tym rzecz jasna potencjalnych klientów. Wszyscy z nich bowiem są obecni na portalach takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Często są one również pierwszym punktem styczności z marką. Obowiązkiem jest więc “wyjść” do odbiorców i zadbać o budowanie relacji z tymi, którzy za chwilę mogą stać się naszymi nowymi klientami.

Kluczem do tego jest oczywiście odpowiednie prowadzenie social media oraz sprawna komunikacja w internecie.

Media społecznościowe to świat, w którym widzimy ogromne zaangażowanie nie tylko użytkowników, ale również firm, które walczą o ich uwagę. Nie wystarczy więc oczywiście sama obecność w tym świecie. Bardzo ważne jest, by zadbać o to, jak wyglądają i funkcjonują social media Twojej firmy oraz jak wygląda ich komunikacja.

Co wchodzi w zakres prowadzenia social media?

Prowadzenie mediów społecznościowych to złożona kwestia. Nie sprowadza się to bowiem tylko do pisania postów oraz zwyczajnego istnienia na konkretnych portalach społecznościowych.

W zakres ten wchodzi o wiele więcej aspektów. Kampanie reklamowe, zwiększenie zaangażowania użytkowników oraz sprzedaży, docieranie do grupy odbiorców Twojej firmy, budowanie świadomości marki i relacji z klientami…

No, jak widzisz, trochę tego jest. A to i tak nie wszystko!

Aby sprawnie i skutecznie funkcjonować w świecie mediów społecznościowych, potrzeba zatem wiele pracy. U podstaw wszystkich działań leży jednak znajomość swojej grupy docelowej i dopasowanie treści do swoich odbiorców. W końcu marketing to sztuka empatii i tak naprawdę wszystko skupia się na budowaniu relacji z użytkownikami. Musisz być w stałym kontakcie z obserwującymi na firmowych profilach, wchodzić z nimi w interakcje i nie pozwalać zapomnieć o Twojej marce.

Przyjrzyjmy się teraz mediom społecznościowym, biorąc pod lupę ich dwa najgorętsze portale.

Prowadzenie fanpage na Facebooku

Facebook to absolutna potęga w tej kategorii i najpopularniejszy serwis społecznościowy. Jak podaje Statista, z giganta mediów społecznościowych miesięcznie korzysta ponad 2,9 biliona użytkowników. Pomyśl sobie, jakie daje Ci to możliwości w kategorii pozyskiwania klientów!

facebook - badanie social media

Na Facebooku znajdziemy niemal każdego. Mamy też do tego świetne możliwości targetowania, które daje nam doskonale znany system reklamowy Facebook Ads. Możemy precyzyjnie określić, do kogo, kiedy i jakie reklamy kierujemy.

Facebook oferuje nam też szeroką gamę formatów dotyczących bezpłatnej aktywności.

Do wykorzystania mamy na przykład transmisje live, grupy, w których mogą znajdować się nasi odbiorcy, ankiety czy relacje. To wszystko oczywiście urozmaica nasze działania na tym portalu. Otwiera przed nami wiele interesujących opcji na prowadzenie profilu i angażowanie klientów w nasze social media.

Prowadzenie konta na Instagramie

Instagram z kolei zawojował social media i od jakiegoś czasu obok Facebooka znajduje się na szczycie kanałów społecznościowych.

Użytkownicy Instagrama - badanie social media

Jednym z największych atutów Instagrama są stories, a więc 24-godzinne relacje. Cieszą się wielką popularnością, a do tego można je w świetny i kreatywny sposób wykorzystać przy prowadzeniu profilu firmy.

To bardzo dobra okazja, by pokazać na przykład naszą pracę od kulis albo prowadzić interakcję z widzami. Możemy to zrobić poprzez formaty typu Q&A głosowania lub ankiety, które również możemy udostępnić w relacji.

Instagram jest też bardzo angażującą platformą, która największy nacisk kładzie na kreację postów i ich stronę wizualną. Z tego względu jest to świetny portal zwłaszcza dla podmiotów z branży e-commerce, które mają tam ogromne pole do popisu. Kreatywne i umiejętne eksponowanie produktów znakomicie może przełożyć się na zwiększenie sprzedaży.

Tworzenie grafik

Szalenie istotne jest oczywiście to, co w danych postach napiszemy. Jednak nasi potencjalni klienci mogą niestety w ogóle nie zwrócić na to uwagi, jeżeli ich oczu nie przyciągnie interesująca grafika.

Stąd też ogromną rolę w prowadzeniu mediów społecznościowych odgrywa właśnie tworzenie grafik.

Jakie powinny one być? Przede wszystkim, czytelne. To bardzo ważne, żeby w jasny i przejrzysty sposób zaprojektować grafikę. Tak, by była zrozumiała i jednocześnie przyjazna dla odbiorcy.

Dobrze jest też zadbać o nieszablonowość i o to, by przyciągały one uwagę użytkowników oraz zachęciły do przeczytania tego, co znajduje się w samym poście.

Bardzo istotny jest również design grafik. Powinien on być spójny z elementami graficznymi oraz barwami, jakimi posługuje się Twoja marka. Będzie to wpływało na kreowanie tożsamości firmy oraz kształtowanie relacji z odbiorcami, dla których szata graficzna będzie już znajoma i automatycznie skojarzy im się właśnie z Twoją firmą.

Analiza statystyk i raportowanie

To być może niewidoczny z zewnątrz, ale niezwykle ważny element układanki, jaką jest prowadzenie social media.

Bez odpowiedniej analizy danych zwyczajnie nie ma szans na wykorzystanie pełni potencjału, jaki drzemie w mediach społecznościowych.

Wszystkie działania opierają się na danych. Ich ciągłe monitorowanie oraz raportowanie pozwala nam znacznie usprawnić prowadzenie fanpage’a.

Dzięki szerokiej ofercie statystyk, jaką daje nam ekosystem Facebooka, możemy dokładnie sprawdzić chociażby, jak radzą sobie nasze kampanie reklamowe. Jakie wyniki osiągają publikowane posty, czy skutecznie docieramy do grupy docelowej i wiele więcej.

To, co w tym najważniejsze, to jednak oczywiście wyciąganie wniosków z tych wszystkich cyferek. I podejmowanie na tej podstawie odpowiednich decyzji, dzięki którym będziemy skuteczniejsi w mediach społecznościowych.

Czy warto zlecić obsługę social media?

Prowadzenie social media wiąże się z wieloma obowiązkami i potrafi zajmować naprawdę dużo czasu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by to robić, a mimo to chcesz osiągać jak najlepsze efekty w mediach społecznościowych, możesz powierzyć prowadzenie fanpage specjalistom z agencji marketingowej.

Czy warto to zrobić? Oczywiście. Pod warunkiem, że zwrócisz się do odpowiednich ludzi. Takich, którzy dadzą Ci gwarancję indywidualnego podejścia, przeanalizują media społecznościowe Twojej firmy, nakreślą na tej podstawie skuteczną wizję prowadzenia Twoich profili i będą regularnie się z Tobą konsultować.

Odpowiednie prowadzenie profili w mediach społecznościowych wiąże się z wieloma korzyściami, które wpływają na ogół działań firmy. Tworzysz w ten sposób więzi z odbiorcami, przyciągasz nowych klientów – generalnie budujesz wizerunek Twojej marki.

A to oczywiście, dokładając kampanie reklamowe, przekłada się na zwiększenie sprzedaży,

Jeśli więc w ramach współpracy zlecisz prowadzenie social media odpowiedniej agencji, możesz liczyć na wymierne efekty oraz zyski. Zobacz, jak robimy to w digitalk.

Ile kosztuje prowadzenie social media?

Decyzja o tym, by powierzyć social media Twojej firmy w ręce specjalistów, będzie się oczywiście wiązała z zapłatą za te usługi. Na jakie wydatki musisz się zatem przygotować?

Zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od stanu Twoich profili firmowych w mediach społecznościowych. Od tego, jak są prowadzone albo… czy w ogóle istnieją. Siłą rzeczy, dużo więcej trzeba będzie zapłacić, jeżeli Twoja marka jeszcze nie funkcjonuje w marketingu internetowym lub dopiero w nim raczkuje i potrzebne przede wszystkim będzie stworzenie profilu w social mediach.

Nie bez znaczenia w kontekście cennika jest również to, w jakiej branży działa Twoja firma. Z tym wiąże się mniejsza lub większa konkurencyjność czy rodzaj oraz skala grupy odbiorców. Rozpoznawalność i reputacja to kolejne aspekty, które wpływają na cenę takich usług.

Jak widzisz, trudno jest jednoznacznie określić, ile zapłacisz za prowadzenie social media. Pomożemy Ci jednak zorientować się, jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku.

Śmiało możesz odezwać się do mojej agencji digitalk i porozmawiać z nami o współpracy. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, który znajdziesz TUTAJ.

Do przeczytania,

Artur Jabłoński