Reklama na Facebooku – krok po kroku

Przygotowałem poradnik, który pokaże Ci, jak uruchomić reklamę na Facebooku krok po kroku. To wpis dedykowany początkującym, którzy nie chcą zastanawiać się nad meandrami systemu, ale po prostu chcą zacząć się reklamować na Facebooku i Instagramie. Zaczynajmy!

 

Jeżeli wolisz oglądać niż czytać, przygotowałem ten wpis również w wersji wideo. Jest to nagranie mojego ekranu, które przeprowadzi Cię przez konfigurację reklamy na Facebooku i Instagramie krok po kroku w 10 minut. Tak, tylko tyle wystarczy!

Taka reklama oczywiście nie będzie wykorzystywała wszystkich możliwości, które daje system. Nie o to jednak chodzi – na samym początku liczy się, by zacząć i wyciągać wnioski w oparciu o pierwsze efekty, które reklama przyniesie.

Co musisz wiedzieć, by zacząć reklamować się na Facebooku i Instagramie?

 

Czy warto promować posty na Facebooku?

Polecam Ci zapoznać się z wpisem, który poświęciłem promowaniu postów -wyjaśni, dlaczego jest to ograniczona wersja reklamy i warto, mimo trudności, przejść na tworzenie reklam poprzez tzw. Menadżera reklam.

Tymczasem kluczowe fakty z Twojej perspektywy są następujące.

Tworzenie reklamy na Facebooku i Instagramie krok po kroku to przejście trzech etapów: wyboru celu kampanii, konfiguracji zestawu reklam oraz dodanie kreacji, czyli reklamy właśnie.

 

Chcesz darmowego e-booka o Remarketingu na Facebooku? Dołącz do ponad 40 000 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go za darmo! W newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje o nowych tekstach na blogu, e-bookach, webinarach i szkoleniach.

Tworzenie reklamy na Facebooku – poradnik dla początkujących

Każdy etap odpowiada za coś innego:

  • kampania – to wybór celu Twojej reklamy. Na początku powinny Cię interesować trzy: Zasięg, Aktywność oraz Ruch (przekierowania na stronę internetową)
  • zestaw reklam – w tym miejscu dobierasz swoją grupę docelową. Skup się przede wszystkim na lokalizacji (konkretna miejscowość? A może dane demograficzne?) oraz wieku, płci – a więc podstawowych danych.
  • reklama – dokładnie to, co napisane, a więc kreacja.

 

Każdemu z tych etapów można poświęcić dziesiątki tysięcy znaków. Wiem, co mówię – napisałem w końcu książkę o reklamie na Facebooku. Jednak, jak wspomniałem, przy Twojej pierwszej reklamie nie chodzi o wdawanie się w szczegóły czy testy – liczy się po prostu, by zacząć.

Dlatego też każdy ze skomplikowanych kroków powyżej maksymalnie uprościłem.

Niech Twoim celem reklamowym będzie Aktywność, jeśli chcesz przekierować ludzi na Facebooku do Messengera (aby pisali do Ciebie z pytaniami o produkt) lub aktywnie komentowali z pytaniami o usługę. Jeżeli transakcje realizujesz na stronie internetowej, wybierz cel Ruch.

Mimo że Zestaw Reklam pozwala na kierowanie reklamy po słynnych zainteresowaniach (co lubią, co klikają, itd. odbiorcy na Facebooku i Instagramie), odpuść to całkowicie przy swojej pierwszej akcji promocyjnej. Niech grupę dobierze za Ciebie algorytm. Skup się na danych demograficznych.

Podobnie reklama – najczęściej tworzy się dedykowaną grafikę i tekst, które następnie są wyświetlane wskazanej grupie odbiorców. Robi się to w ten sposób, by a) testować różne komunikaty i b)dopasować je do konkretnej grupy.

Przy pierwszych reklamach lepiej skorzystać z postów już wcześniej publikowanych na swoim fanpage’u – mają charakter uniwersalny i pozwolą uzyskać pierwszą informację zwrotną.

Z kluczowych faktów to w zasadzie tyle!

Z narzędziami tego typu jest jak z grą na instrumencie. Jak głosi znane powiedzenie są :easy to learn, hard to master. Łatwo się ich nauczyć (a przynajmniej opanować kilka akordów), trudniej grać po mistrzowsku.

Amatorowi, który zaczyna wystarczy kilka akordów. I dlatego od nich zaczęliśmy.

Gorąco polecam Ci poradnik wideo o reklamie na Facebooku, który przygotowałem wyżej, bo przeprowadzi Cię przez cały proces konfiguracji dużo lepiej niż zrobiłbym to w formie tekstowej.

Do przeczytania,

Artur Jabloński