Reklama na Facebooku – 26 przykładów ciekawych kreacji

Decydującym o sukcesie reklamy na Facebooku czynnikiem jest kreacja. Dlatego dziś pokażę Ci 26 atrakcyjnych kreacji, którymi warto się zainspirować przy tworzeniu własnych materiałów. Podeślij ten wpis swojemu projektantowi!

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz – również w facebookowych kreacjach. Dlatego tak ważne jest, by przygotowane przez Ciebie reklamy były kreatywne, wizualnie interesujące, oryginalne.

Jeśli masz w zespole profesjonalnego grafika i copywritera – jesteś szczęściarzem. Jeżeli nie, wcale nie jesteś na straconej pozycji.

W dobie darmowych stocków i narzędzi do projektowania dla amatorów jesteś w stanie przygotować projekty samodzielnie. To kwestia bardziej uporu (i choćby minimalnego poczucia estetyki) i czasu.

Dziś pokażę Ci 21 przykładów ciekawych kreacji na Facebooka, które mogą posłużyć za inspirację do Twoich projektów.

Nie ma na co czekać, zaczynajmy!

 

Reklama ze zdjęciem produktu 

Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze.

Tego typu reklamy najczęściej powstają jako automatycznie zaciągnięty ze sklepu internetowego katalog produktów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je również ręcznie!

 

Produkt i styl życia

Spróbuj sprzedać styl promowany przez Twoją markę, a nie tylko sam produkt. Postaw na emocje, pokaż to, co sprzedajesz w kontekście. zastanów się, co powinno otaczać Twoje produkty. Jak wygląda świat Twojego konsumenta? Jak chciałby, żeby wyglądał?

Ostre, kontrastowe tło

Przyciągnij uwagę odbiorców za pomocą tła.

Mocne, wyraziste kolory będą bić po oczach ina pewno zwrócą uwagę na tle pozostałych treści, jakie serwuje użytkownikom Facebook.

 

Reklama z modelem

Testuj różne podejścia. Na części kreacji pokaż sam produkt, na innych wykorzystaj zdjęcia z ludźmi. Sprawdź, które będą chętnie klikane przez Twoich odbiorców.

 

Reklama z bohaterem marki, ambasadorem marki lub twarzą marki

Stać Cię na znanego aktora? To punkt dla Ciebie ;)

A poważnie – twarzą marki można być na kilka sposobów. Możesz wykreować kogoś takiego wewnętrznie, na przykład wyznaczając do tej roli jednego z pracowników.

Może to być oczywiście wymyślona, wirtualna postać. Z marką “Przyjazny Dietetyk” kilka lat temu powołaliśmy do życia komiksowego “Pana Franka”, który walczył o formę. Jego przygody były podstawą wszystkich kreacji.

Da się również wykreować bohatera z… zdjęć stockowych. W przypadku jednej z trójmiejskich siłowni znaleźliśmy kilka sesji zdjęciowych z jednym, charakterystycznym modelem przy kości. To on stał się bohaterem kreacji reklamowych zachęcających do ćwiczeń.

 

Infografika w reklamie

Zaprezentuj na infografice, jakie rezultaty przynosi korzystanie z Twoich usług czy produktów lub dzięki jakim cechom warto skorzystać z oferty.

Uważaj na ilość tekstu na grafice, by uniknąć kary od systemu!

 

Reklama z memem w roli głównej

Jeśli do Twojej grupy odbiorców trafiają Nosacze Polskości, Pieseł czy jakikolwiek inny, zabawny bohater, którego pełno w sieci, nie wahaj się go wykorzystać w swoich reklamach.

Zastanów się tylko, czy chcesz, żeby taki typ humoru kojarzył się z Twoją marką.

 

Reklama karuzelowa, która tworzy historię

Kto powiedział, że kafelki mają służyć tylko do prezentacji produktów?

Wykorzystaj reklamę karuzelową do opowiedzenia jakiejś historii.

Na każdym kolejnym kafelku zaprezentuj dalszą część opowieści, którą można “odczytać” z poprzedniego. W tym celu wykorzystuje nie tylko obrazy, ale i krótkie teksty. Na ostatniej karcie umieść CTA.

 

Reklama wykorzystująca materiały błyskawiczne (Facebook Canvas)

Przygotuj kolekcję lub pełnoekranowy materiał, który zostanie odtworzony, gdy odbiorca kliknie w Twoją reklamę.

Wykorzystuj w nim obrazy filmy, karuzelę, pokaz slajdów, kolekcje, formularze itd. i powiąż z nimi linki zewnętrzne.

Pamiętaj, by Canvas tworzył spójną historię, a sama reklama zachęcała do zapoznania się z resztą.

W ten sposób możesz zastąpić landing page akcji promocyjnej działaniem bezpośrednio na portalu!

Reklamy z referencjami klientów (testimoniale)

Wykorzystaj w swoich reklamach – z grafiką lub z video – rzeczywiste, pozytywne opinie klientów na temat Twoich produktów lub usług.

Prezentuj je w formie cytatów z podpisanym autorem lub zachęcaj klientów do nagrania filmików, w których opowiadają o Twojej ofercie, z której skorzystali i wykorzystuj je w kreacjach reklamowych.

Na grafice reklamowej umieść CTA, rzeczywistą opinię klienta lub innego rodzaju społeczny dowód słuszności, a obok niego osobę, której wzrok ewidentnie kieruje się w stronę tej treści.

Możesz również dodać strzałkę w jej kierunku lub ewentualnie zastąpić postać samą strzałką czy ikonką.

 

Reklama z ramkami

Wewnątrz swojej kreacji lub na zewnątrz dodaj ramkę (idealnie w kontrastowym kolorze), która, nie ingerując mocno w sam wygląd kreacji, dodatkowo uwypukli przygotowany przez Ciebie komunikat.

 

Reklama prezentująca aplikację na różnych systemach operacyjnych

Jeśli reklamę kierujesz do osób, które są potencjalnymi użytkownikami Twojej aplikacji w systemie Android, pokaż im, jak wygląda na ich systemie. Analogicznie postąp z użytkownikami iOS.

 

Reklama oparta na danych demograficznych

By skutecznie dotrzeć do odbiorców, wykorzystaj w reklamach dane demograficzne na ich temat i prezentuj im obrazy dostosowane do tych informacji.

Chcesz dotrzeć do kobiet 50+? Na reklamie umieść panią w ich wieku.

Chcesz dotrzeć do młodych kobiet, aktywnych sportowo? Zaprezentuj im inną kobietę w ich wieku, która pokazuje sportowe akcesoria lub stroje.

 

 

Reklama z grafiką wektorową

Możesz też przetestować rezygnację ze zdjęć i zastosować grafiki wektorowe. Stosuj jasne i rozpoznawalne ikony oraz inne elementy graficzne, które będę wzbudzać jednoznaczne skojarzenia.

Kiedy wszyscy korzystają z fotografii, Ty daj szansę ilustracjom.

 

Jak widzisz, mała część przygotowanych przeze mnie propozycji oparta jest na czystym pomyśle graficznym, przyciągającym uwagę chwycie.

Dużo ważniejszy jest pomysł na samą kreację. Ten wynikać może ze znajomości grupy czy zauważania luk – formatów reklamy czy rodzajów grafik, po które konkurencja rzadko sięga.

Jest więc dużo pole na Twoją kreatywność! Mam nadzieję, że powyższe pomysły zainspirują Cię do działania i wdrożysz kilka z nich.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Podejrzyj reklamy konkurencji.

Do przeczytania!

Artur Jabłoński