Reklama na Facebooku – poradnik krok po kroku. Jak stworzyć reklamę na Facebook Ads?

Reklama na Facebooku – jak ją uruchomić? Przygotowałem poradnik, który pokaże Ci to krok po kroku. To wpis dedykowany początkującym, którzy nie chcą zastanawiać się nad meandrami systemu, ale po prostu chcą zacząć się reklamować na Facebooku i Instagramie. Zaczynajmy!

Jeżeli wolisz oglądać niż czytać, przygotowałem ten wpis również w wersji wideo. Jest to nagranie mojego ekranu, które przeprowadzi Cię przez konfigurację reklamy na Facebooku i Instagramie krok po kroku w 10 minut. Tak, tylko tyle wystarczy, by dowiedzieć się, jak stworzyć pierwszą reklamę na Facebooku!

Taka reklama oczywiście nie będzie wykorzystywała wszystkich możliwości, które daje system. Nie o to jednak chodzi – na samym początku liczy się, by zacząć i wyciągać wnioski w oparciu o pierwsze efekty, które reklama przyniesie.

Co musisz wiedzieć, by zacząć reklamować się na Facebooku i Instagramie? 

Czytaj również: Najczęstsze pytania dotyczące Menedżera Firmy na Facebooku!

Reklama na Facebooku – czy warto promować posty?

Polecam Ci zapoznać się z wpisem, który poświęciłem promowaniu postów na Facebooku – wyjaśni, dlaczego jest to ograniczona wersja reklamy i warto, mimo trudności, przejść na tworzenie reklam poprzez tzw. Menedżera reklam.

Tymczasem kluczowe fakty z Twojej perspektywy są następujące.

Tworzenie reklamy na Facebooku i Instagramie krok po kroku to przejście trzech etapów: wyboru celu kampanii, konfiguracji zestawu reklam oraz dodanie kreacji, czyli reklamy właśnie.

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Pierwsza reklama na Facebooku – jak ją stworzyć?

Każdy etap odpowiada za coś innego:

  • kampania – to wybór celu Twojej reklamy. Na początku powinny Cię interesować trzy: Zasięg, Aktywność oraz Ruch (przekierowania na stronę internetową)
  • zestaw reklam – w tym miejscu dobierasz swoją grupę docelową. Skup się przede wszystkim na lokalizacji (konkretna miejscowość? A może dane demograficzne?) oraz wieku, płci – a więc podstawowych danych.
  • reklama – dokładnie to, co napisane, a więc kreacja.

Każdemu z tych etapów można poświęcić dziesiątki tysięcy znaków. Wiem, co mówię – napisałem w końcu książkę o reklamie na Facebooku. Jednak, jak wspomniałem, przy Twojej pierwszej reklamie nie chodzi o wdawanie się w szczegóły czy testy – liczy się po prostu, by zacząć.

Dlatego też każdy ze skomplikowanych kroków powyżej maksymalnie uprościłem.

Jak dobrać cel reklamy na Facebooku?

Zastanów się, jakie efekty kampanii chcesz uzyskać – od tego musisz zacząć tworzenie reklamy. W końcu inwestujesz w marketing po to, by zwiększyć przychody i zauważyć korzystne zmiany w swoim budżecie. 

Często właściwym wyborem wydawać się może kampania nastawiona na zwiększenie ilości polubień strony na Facebooku. Nie zawsze jest to jednak słuszne. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań względem reklamy i celu marketingowego: czy chcesz zwiększyć świadomość swojej marki, zaprezentować ofertę czy skłonić klientów do zakupu na Twojej stronie internetowej. Więcej o celach reklamowych i metodach ich optymalizacji przeczytasz także w tym artykule.

Facebook Ads – konfigurujemy naszą pierwszą reklamę na Facebooku

Jeśli chcesz przekierować ludzi na Facebooku do Messengera (aby pisali do Ciebie z pytaniami o produkt) lub aktywnie komentowali z pytaniami o usługę – niech Twoim celem reklamowym będzie Aktywność. Jeżeli transakcje realizujesz na stronie internetowej, wybierz cel Ruch. 

Mimo, że Zestaw Reklam pozwala na kierowanie reklamy po słynnych zainteresowaniach (co lubią, co klikają itd. odbiorcy na Facebooku i Instagramie), zrezygnuj z tego całkowicie przy swojej pierwszej akcji promocyjnej. Niech grupę dobierze za Ciebie algorytm. Skup się na danych demograficznych.

Podobnie reklama – najczęściej tworzy się dedykowaną grafikę i tekst, które następnie są wyświetlane wskazanej grupie odbiorców. Robi się to w ten sposób, by a) testować różne komunikaty i b) dopasować je do konkretnej grupy.

Przy tworzeniu pierwszych reklam Facebook Ads lepiej skorzystać z postów już wcześniej publikowanych na swoim fanpage’u – mają charakter uniwersalny i pozwolą uzyskać pierwszą informację zwrotną.

Reklama na Facebooku – ile trzeba wydać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki koszt przyniesie reklama na Facebooku, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Mianowicie: to zależy. Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu czynników, takich jak wybór grupy docelowej, celu kreacji czy czasu trwania kampanii. 

Ile wydać na reklamę na Facebooku? Koszt reklamy wynosić może od kilkunastu złotych do kilkudziesięciu tysięcy w zależności od wyboru parametrów i targetowania. Wahasz się, czy to właściwa inwestycja i czy warto płacić za kampanię na Facebooku? Pomyśl, o ile skuteczniejsza jest taka forma marketingowa – dociera wyłącznie do tych odbiorców, do których chcesz trafić ze swoją ofertą, w przeciwieństwie do znanych Ci już kanałów, takich jak radio czy telewizja. W dodatku jest od nich tańsza i możesz dobrać ją do swoich potrzeb. I, co najważniejsze, budżetu.

Ustawianie reklamy na Facebooku – krok po kroku, poradnik o ustawianiu reklam na Facebooku

Jak włączyć reklamy na Facebooku? Do tego celu służy nam Menedżer reklam (Business Manager). Jego możliwości są szerokie, jednak my zaczniemy od podstaw, czyli włączenia kampanii. 

W tym celu przejdź do Menedżera reklam i naciśnij przycisk Utwórz. Zaznacz cel kampanii, który chcesz osiągnąć, i wybierz opcje z zakresu Działań i Konwersji. Pozostało nam jeszcze omówienie, na czym polegają ostatnie warianty. 

Sprzedaż z katalogu polega na wskazaniu odbiorcom wybranych produktów z Twojej oferty, a Konwersja pozwala na wybór wyglądu reklamy – obie możliwości kierują użytkowników na Twoją stronę internetową, a ilość odbiorców będziesz mógł śledzić przez zainstalowany na niej pixel Facebooka. Opcja Ruch w firmie pomaga dotrzeć do odbiorców z Twojej okolicy, którzy będą zainteresowani zakupem w sklepie stacjonarnym.

Facebook Ads – początkowe koszty reklam

W dalszych krokach przejdziesz także do optymalizacji swojego budżetu, gdzie możesz ustalić, jaki powinien być np. dzienny koszt kampanii. Możesz także zdać się na domyślnie ustawioną opcję i pozwolić, by Facebook sam dysponował Twoim budżetem w zestawach reklam. Ustal także harmonogram kampanii i jej target, czyli grupę odbiorców. 

Na koniec pozostał jeszcze wybór kreacji. Jak ustawić reklamę graficzną na Facebooku? Wybierz z listy dostępnych formatów – pojedynczy obraz lub film, reklama karuzelowa lub kolekcja. O zaletach tej ostatniej rozmawiałem z Anitą Karpińską, Facebook Ads Specialist w mojej agencji digitalk – możesz o nich przeczytać tutaj.

Z kluczowych faktów to w zasadzie tyle!

Z narzędziami tego typu jest jak z grą na instrumencie. Jak głosi znane powiedzenie są easy to learn, hard to master. Łatwo się ich nauczyć (a przynajmniej opanować kilka akordów), trudniej grać po mistrzowsku.

Amatorowi, który zaczyna wystarczy kilka akordów. I dlatego od nich zaczęliśmy.

Gorąco polecam Ci poradnik wideo o reklamie na Facebooku, który przygotowałem wyżej, bo przeprowadzi Cię przez cały proces konfiguracji dużo lepiej niż zrobiłbym to w formie tekstowej.

Do przeczytania,

Artur Jabloński