Najczęstsze błędy w reklamie na Facebooku – Lead Ads

Lead Ads, czyli reklamy dostępne w celu reklamowym „Pozyskiwanie kontaktów”. To jeden z moich ulubionych typów działań na Facebooku. Poświęciłem mu już swego czasu osobny artykuł, jeżeli więc chcesz nauczyć się konfigurować tego typu reklamy krok po kroku, to tam Cię odsyłam

sprawdź: Jak generować leady na Facebooku?

Dzisiaj chciałem skupić się na bardziej szczegółowych kwestiach. Bowiem, jak każdy rodzaj reklamy, formularze kontaktowe (lead ads) trzeba robić z głową, żeby osiągnąć dobre wyniki.

Bardzo wiele osób, które wykorzystuje ten cel reklamowy narzeka na niską jakość leadów z formularzy. Nam w firmie również zdarzało się mieć z tym problemy.

Testując, co się da zidentyfikowaliśmy kilka błędów, które są najczęstszymi przyczynami tego typu problemów.

To one, a nie Facebook czy użytkownicy, są w tym przypadku winne. Sprawdź, czy któregoś z nich nie popełniasz!

 

Odbiorca nie rozumie, w co właściwie kliknął i się boi

Lead Ads nie jest najpopularniejszym celem reklamowym. Użytkownicy stykają się z nim raczej rzadko, a ci mniej zaawansowani technologicznie nie rozumieją mechaniki jego działania.

Wyobraź sobie, że nie wiesz, co to właściwie jest i widzisz swoje dane na Facebooku na kliknięciu.

Rety! Ktoś je pewnie ukradł! W panice wyłączasz okienko.

Zobacz w statystykach swojego formularza, jak często jest klikany. Jeżeli ma wysoki CTR, to znaczy, że kreacja angażuje. Problem jest wówczas innego typu – sam formularz nie trafia do użytkownika (o czym za chwilę) lub po prostu nie wie on, co się za chwilę zadzieje.

Jak to rozwiązać? My dopisujemy na końcu tekstu reklamy formułkę, która wyjaśnia krok po kroku, jak ten rodzaj reklamy działa i co zadzieje się z danymi tej osoby – na przykład, że zadzwonimy do niej w ciągu godziny.

 

Żądasz zbyt wielu danych lub nie tłumaczysz, co z nimi zrobisz

Wrażliwość na wykorzystywanie danych osobowych rośnie. Wartą przetestowania rzeczą jest dodanie w tekście reklamy krótkiego wyjaśnienia, w jakim zakresie dane będą wykorzystywane.

Upewnij odbiorcę, że użyjesz ich wyłącznie po to, by skontaktować się z nim w sprawie, której Twoja reklama dotyczy.

Inny problem? Prosisz o zbyt wiele danych. Zmniejsz liczbę pól w formularzu i zobacz, czy konwersja wzrośnie. Może imię i nazwisko potencjalnego odbiorcy wcale nie jest Ci potrzebne, skoro za chwilę do niego zadzwonisz?

 

Zbyt łatwo zostać Twoim leadem

Część marketerów uważa, że trzeba maksymalnie skrócić ścieżkę od momentu kliknięcia do zostawienia danych.

W tym celu rezygnują z dostępnej w formularzach kontaktowych opcji „ekran powitalny”. Traktują ją jako zbędną – po co użytkownik ma przeklikiwać jakiś dodatkowy ekran!

Tymczasem to kluczowa rzecz! To właśnie tutaj możesz wrzucić dodatkowe zdjęcie oraz kilka zdań, które wyjaśnią, na co i dlaczego odbiorca się zapisuje. Unikniesz w ten sposób wysokiego odsetku osób, które nie do końca będą zdawały sobie sprawy z tego, co kliknęły.

 

Za późno kontaktujesz się z leadami

Na pewno wiesz, jak ceni się szybkość odpowiedzi na mejle lub telefony. Wskazuje to na jakość obsługi danej firmy.

Podobnie jest w przypadku leadów, choć tutaj powody są trochę inne. Ktoś, kto zostawił Ci dane kontaktowe trzy dni temu może o sprawie już zwyczajnie nie pamiętać.

Umówmy się – nie byłbyś w stanie przypomnieć sobie każdej reklamy na Facebooku, w którą dziś klikałeś. Prawdopodobnie też interesowałeś się podobnymi ofertami kilku firm, itd. Generalnie – łatwo zapomnieć, że czeka się na kontakt z czyjejś strony.

Niestety, Facebook nie ułatwia w tym zakresie pracy z leadami, ponieważ musimy je pobierać ręcznie. Na szczęście jest na to rada – integracje z innymi systemami.

Możesz zintegrować swoje reklamy typu Pozyskiwanie Kontaktów na przykład z:

–       system e-mail marketingowym (i uruchomić stosowną sekwencję sprzedażową)

–       swoim systemem CRM (i nasłać handlowca na odbiorcę!)

–       systemem do wysyłki smsów (np. SMS API)

Da się to zrobić przez zewnętrzne systemy typu Zapier czy narzędzia jak FastTony.es.

W ten sposób możesz, jak wspomniałem, uruchomić działanie prosprzedażowe lub ocieplanie leada.

Możesz też po prostu wykorzystać każdy z tych kanałów, żeby bardzo szybko zapewnić użytkownika, że jego formularz dotarł i wkrótce ktoś się z nim skontaktuje (lub coś się zadzieje, np. dostanie na mejla materiał, który dystrybuujesz).

Jak widzisz, pozyskiwanie leadów na Facebooku nie jest takie łatwe, jak się może wydawać.

Samą kampanię konfiguruje się łatwo, natomiast trzeba jeszcze pamiętać o kilku kwestiach technicznych i psychologicznych, żeby zapewnić sobie również skuteczność reklamy.

Miłego wdrażania rozwiązań z dzisiejszego artykułu i do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):