Reklama na Facebooku za darmo?

Reklama na Facebooku za darmo nie jest możliwa (poza sporadycznymi sytuacjami, gdy w grę wchodzą bugi systemu). To, co jednak jest możliwe, to bezpłatne wykorzystanie dostępnych tylko w reklamach formatów postów i opublikowanie ich na swoim fanpejdżu. Dziś pokażę Ci krok po kroku, jak to zrobić.

Reklama na Facebooku – świat ogromnych możliwości

Jeżeli nie kupujesz reklamy na Facebooku, to możesz nie wiedzieć, że pozwala ona tworzyć kilka typów postów niedostępnych w standardowych opcjach publikacji. Są to, między innymi posty typu “Wyślij wiadomość” (czyli kontakt ze skrzynką), “Zadzwoń teraz” (telefon pod wybrany numer) czy formularze pozyskiwania kontaktów – niezwykle przydatne przy generowaniu leadów.

Pierwsze dwa typy – Wyślij Wiadomość oraz Zadzwoń Teraz – są dostępne na niektórych fanpage’ach, ale nie wszyscy je mają. Od czego to zależy? Najprawdopodobniej od kategorii i/lub typu strony – czy to blog osobisty, firma lokalna, itd.

Posty typu “Pozyskuj Kontakty”, czyli formularze, nie są dostępne w ogóle poza ekosystemem reklamowym. Chyba że zna się sprytny trik, który Ci dziś pokażę.

Najpierw jednak pokażę Ci, jak tego typu post wygląda. Otóż po kliknięciu nie przekierowuje na zewnętrzną witrynę, lecz uruchamia w obrębie Facebooka formularz, który automatycznie pobiera dane z Twojego profilu. Dane, o które prosi reklamodawca – takie jak np. imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, e-mail czy numer telefonu.

Śmiało, przetestuj go! W ten sposób możesz również od razu zapisać się do mojego newslettera :)

Zajmijmy się więc teraz publikacją tego typu posta na Twoim fanpejdżu.

Jak opublikować reklamę na Facebooku za darmo

Pierwsze, co musisz zrobić to… uruchomić reklamę. Spokojnie – nie zapłacisz ani złotówki. Robimy to wyłącznie po to, by stworzyć specjalny typ posta na Facebooku – tak zwany dark post, czyli post z reklamą.

Wybierz typ kampanii – na przykład Pozyskiwanie Kontaktów, by stworzyć formularze – a następnie przejdź cały proces tworzenia reklamy i złóż zamówienie.

menadzer reklam facebook

Teraz szybko, każda sekunda się liczy!

Żartuję. Spokojnie, wróć do głównej strony Menadżera Reklam. Twoja reklama jest w tej chwili sprawdzana i akceptowana. Możliwe nawet, że jest już aktywna, ale system nie zdąży jej nikomu pokazać, jeżeli od razu klikniesz przełącznik i ją wyłączysz.

kampania reklamowa facebook

Ok, jesteśmy bezpieczni. Nikt nie zabierze Ci pieniędzy.

Teraz w lewym górnym rogu kliknij trzy poziome kreski, czyli menu. Najedź na sam dół na zakładkę „Wszystkie narzędzia”. Rozwinie się po prawej strony kilka kolumn z dostępnymi opcjami. Wybierz „posty strony”.

Czas na ostatni krok. W zakładce „Posty strony” przejdź do sekcji “posty z reklamami”. Zaznacz utworzoną przez Ciebie reklamę sprzed chwili, a następnie z menu „Działania” wybierz opcję „Opublikuj” lub „Zaplanuj”.

publikacja postów facebook

To wszystko! Twoja reklama na Facebooku wyświetli się za darmo fanom Twojego fanpage’a, a Ty zyskujesz nowy typ posta, niedostępny w żaden inny sposób.

Prawda, że proste?

Do przeczytania!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: