Reklama na fanów konkurencji – jak ją ustawić? [Aktualizacja: 04.2020]

Jedno z pierwszych pytań, które słyszę na każdym szkoleniu brzmi: czy reklama na fanów konkurencji jest możliwa. Odpowiedź brzmi: to zależy. Chcesz wiedzieć od czego? Zapraszam do lektury.

[Aktualizacja wpisu: kwiecień 2020]

Łatwo sprawdzić, czy da się ustawić reklamę na fanów Twojej konkurencji. Wystarczy podczas tworzenia kampanii w sekcji “Zestaw reklam” wpisać nazwę jej fanpage’a w zainteresowaniach. Jeśli strona innej firmy pojawi się jako opcja do wyboru, to klilknij ją i gotowe.

jak reklamować się na fanpage konkurencji

Reklama na fanów konkurencji – możliwa czy nie?

Niestety, w większości wypadków nie będzie to możliwe. W sumie to logiczne: ktoś poświęcił sporo czasu na to, by zbudować swój fanpage, a Ty chcesz przyjść na gotowe (wstydź się! ;) ). Co nie zmienia faktu, że część stron możemy uwzględnić w naszej grupie docelowej, a innych nie.

Niestety, jest to nieprzewidywalne. Nie zauważyłem, by tą możliwością rządziły jakiekolwiek reguły. Czasami Facebook nie wyświetla naprawdę dużych fanpage’y, a wyświetla małe z danej kategorii produktów. Innym razem pozwala docierać jedynie do fanów największych, ogólnoświatowych tuzów, co niekoniecznie musi być przydatne, gdy ustawiamy reklamę wyłącznie na rynku lokalnym.

Czy to rzeczywiście jest reklama na fanów konkurencji?

Możesz zadać sobie pytanie, czy ustawiając reklamę w ten sposób, rzeczywiście docierasz wyłącznie do fanów konkretnej strony. Otóż niekoniecznie. Facebook specyficznie definiuje zainteresowanie konkretną stroną jako “Polubienie lub wyrażenie zainteresowania” (“People who have expressed an interest in or like pages related to”)Mogą to być więc fani, ale również osoby, które w jakiś sposób weszły z danym fanpage’em w relację, na przykład komentując lub pisząc o nim u siebie na profilu.

Skuteczność reklamy na fanpage konkurencji

Osobnym wątkiem jest skuteczność reklam, które kierujemy na fanów innych firm. Muszę udzielić wymijającej odpowiedzi: to zależy. W części kampanii tego typu targetowanie daje dobre wyniki, natomiast równie często wcale się nie sprawdza.

Jeżeli więc myślałeś, że reklama na fanów konkurencji to złoty środek, który załatwi za Ciebie całą robotę na Facebooku, to, niestety, tak nie jest. Albo stety, jeśli Facebook nie pozwala kierować reklam na inne firmy z Twojej branży. Przynajmniej nie masz wtedy czego żałować!

Co robić, jeśli Facebook nie pozwala kierować reklam na konkurencję?

Możliwości targetowania reklam na Facebooku są tysiące. Na pewno więc dasz radę znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Jeżeli natomiast koniecznie zależy Ci na tym, by dotrzeć do fanów innych stron, skorzystaj z funkcji Statystyki Grupy Odbiorców.

Nie jest to najdokładniejsze oraz najdoskonalsze narzędzie, za to jedyne, które Facebook zapewnia za darmo. Do czego służy? Pozwala zanalizować Twoją grupę docelową i wskazuje, między innymi, jakie fanpage’e lubi z podziałem na rozmaite kategorie.

Dowiesz się, jakie są ulubione programy telewizyjne, celebryci czy napoje gazowane potencjalnych klientów. Spróbuj wówczas kierować reklamę na fanów tego typu produktów/osób/usług. Więcej o tym narzędziu dowiesz się z tego artykułu, który kiedyś napisałem: Facebook Audience Insights – kto odwiedza moją stronę?

Podglądanie reklam konkurencji

Poza tym, zawsze możesz podejrzeć reklamy konkurencji i zacząć kierować swoje na te same grupy docelowe. Jak to zrobić opisałem w jeszcze innym tekście: Jak sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku?

Funkcja ta pojawiła się na Facebooku mniej więcej w połowie 2019 roku.

Teraz w dowolnym momencie możesz sprawdzić reklamy aktualnie wyświetlane przez każdy fanpage na świecie. Sprawdzisz nie tylko, jak wyglądają, lecz również na których platformach są publikowane (czyli czy np. reklamodawca wyświetla je też na Instagramie, czy nie).

Da się to zrobić na dwa sposoby:

  • każdy fanpage, który odwiedzisz będzie miał po prawej stronie zakładkę “Transparentność strony” – tam z kolei przycisk przekierowujący do tak zwanej Biblioteki Reklam
  • możesz też odwiedzić bezpośrednio wspomnianą Bibliotekę Reklam pod adresem https://www.facebook.com/ads/library/

Przyznam się bez bicia, że wykorzystuję tę zakładkę bardzo często. To dla mnie przede wszystkim źródło inspiracji dla kreacji. Szukam czegoś, co mi się podoba i podsyłam swojemu grafikowi, Krzysztofowi. Dzięki temu proces briefowania trwa krócej.

Oczywiście możesz też podejść do tematu bardziej strategicznie. Analizować, jakie reklamy i dlaczego ktoś puszcza. Porównywać copy, liczbę wersji, itd. To również robię, jest to jednak temat na zupełnie inną okazję. :)

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):