Reklama na Instagramie – wybór celu i dobór grupy, tworzenie reklam

Jeśli nie Google i Facebook, to co? Reklama na Instagramie staje się coraz popularniejsza. Wciąż jednak niewielka część ludzi biznesu wie, jak dokładnie rozpocząć działania promocyjne w tym kanale. Dlatego dziś przygotowałem poradnik, który krok po kroku pomoże Ci uruchomić swoją pierwszą reklamę na tym portalu. Zaczynajmy! Zacznijmy od zdefiniowania, o czym my właściwie mówimy. Czym jest reklama na Instagramie? Czym powinna charakteryzować się skuteczna reklama na instagramie?

To pytanie tylko pozornie głupie. Reklamę na Instagramie można uruchomić na dwa sposoby: bezpośrednio z poziomu aplikacji lub poprzez Manager Reklam na Facebooku. Oczywiście obie metody różnią się skutecznością czy dostępnymi mechanikami promocji

Jak reklamować się na Instagramie? Jaki ma być cel kampanii?

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z Instagramem powinniśmy ustalić cel kampanii, budżet kampanii reklamowej realizowanej przez menedżer reklam a także ustalić grupę odbiorców. Wyświetlenia reklam na Instagramie powinny nam przynieść wymierne korzyści, by działania na Instagramie przy wykorzystaniu Instagram ADS były efektywne. Instagram jako portal społecznościowy daje Ci duże możliwości w zakresie wyświetlania reklam, targetowania, dobierania grup podobnych odbiorców – wszystko możesz dowolnie konfigurować w zależności od tego jakie cele marketingowe chcesz osiągnąć.

Reklama na Instagramie – jak uruchomić bezpośrednio w aplikacji

Zacznijmy od tego, że aby móc uruchomić reklamę na Instagramie (nawet z poziomu aplikacji) musisz spełnić jeden warunek – stworzyć konto biznesowe na Instagramie.

Na szczęście przygotowałem na ten temat osobny artykuł, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces. Nie martw się, to nic trudnego!

Kiedy już to zrobisz, Twój profil zyska nowe możliwości – podgląd statystyk czy właśnie tworzenie reklam.

Jak więc uruchomić swoją pierwszą reklamę na Instagramie? Cały proces składa się z kilku kroków.

Jak reklamować się na Instagramie – instrukcja krok po kroku

W poniższym wpisie opiszę Ci jak tworzyć reklamy na Instagramie, jak dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców, w jaki sposób ustawiać grupy reklam.

Po pierwsze, wybierz post, który chcesz promować. W tym celu wejdź na swój profil. Gdy otworzysz zdjęcie/wideo, znajdziesz pod nim nowy przycisk – “Promuj”. Ja np. chciałbym pochwalić się światu swoim zdjęciem w stroju Kapitana Ameryki (które jest dostępne na moim profilu na Instagramie).

promowany post na instagramie

Witamy w panelu tworzenia reklamy! Masz tutaj dostęp do 3 celów reklamowych. Możesz:

  1. przekierować odbiorców na swój profil (np. by zachęcić ich do obserwowania),
  2. Odesłać na swoją stronę internetową (do sklepu, oferty, wpisu na blogu, na specjalnie przygotowany przez Ciebie landing page itd.),
  3. Zachęcić do wysyłania do Ciebie wiadomości prywatnej.

cele reklamowe na instagramie

Opcja 1 i 3 są proste w założeniach, skupmy się więc na tej najciekawszej – odesłaniu na stronę www. Gdy wybierzesz ten cel, przed Tobą jeszcze kilka kroków konfiguracyjnych.

Pierwszy to wybór przycisku Call To Action – nie ma tu wielkiej filozofii. Wybierz to, co najlepiej odpowiada treści Twojej reklamy.

call to action instagram

Drugim, znacznie bardziej skomplikowanym krokiem jest dobranie grupy docelowej.

Instagram ADS – targetowanie reklam

Masz tutaj dwie opcje – automatyczną i ręczną. Gorąco zachęcam Cię do przetestowania tej pierwszej na początek. Warto skorzystać z narzędia do automatycznego dobrania grupy docelowej, ponieważ wówczas system sam będzie szukał osób podobnych do Twoich obecnych obserwujących i aktywnych użytkowników.

rodzaje grup docelowych w reklamie na Instagramie

Jeżeli tylko budowałeś swój profil uczciwie i bez botów, to dobry wybór! Jeżeli jednak masz dużo nie do końca rzeczywistych odbiorców i komentatorów, to mam dla Ciebie złą wiadomość – ta grupa nie będzie miała szansy się u Ciebie sprawdzić.

Wówczas czas na opcję numer dwa, czyli ręczną konfigurację! Sprowadza się ona do kilku informacji:

  • lokalizacji – czyli np. miasta czy województwa,
  • zainteresowań – analogicznych jak te dostępne na Facebooku – od hodowli owiec po maszyny przemysłowe. Tutaj masz największe pole do popisu!
  • wieku i płci

Następnym etapem jest wybór czasu trwania kampanii oraz kwoty, którą zamierasz przeznaczać na reklamę. Staraj się trzymać minimum 10-20 zł dziennie.

grupy docelowe reklamy na instagramie

Oczywiście możesz eksperymentować z większymi kwotami. Natomiast lepiej robić to wtedy, gdy na podstawie kilku testów wyłonisz grupy docelowe najskuteczniejsze z Twojego punktu widzenia.

To wszystko! Wystarczy dodać metodę płatności, uruchomić promocję i czekać na wyniki.

Jak tworzyć reklamy na instagramie, które będą skuteczne?

Dobre reklamy na Instagramie to świetny sposób na to, by pozyskać większą popularność Twojej firmy, promować sklep lub witrynę oraz dotrzeć do nowych odbiorców.

Reklamy na Instagramie, jak każde inne, muszą przede wszystkim zaintrygować użytkowników. Same wyświetlenia reklam niewiele Ci dadzą, jeśli potencjalni klienci przejdą obok nich obojętnie i nie podejmą żadnej interakcji. A masz mało czasu, aby ich zainteresować.

W przypadku reklam na Instagramie jest to jednak stosunkowo łatwiejsze – w końcu opiera się on na przekazie audiowizualnym. Wyróżnij się więc! Pokaż swoją markę w interesujący i przyjemny w odbiorze sposób. Daj coś od siebie, by ludzie mogli Ci zaufać i byli pewni, że nie jesteś kolejnym żarliwym marketerem z oklepanymi sloganami.

Instagram daje nam ku temu wiele możliwości. Dobrze jest je wykorzystać. Możesz zrobić to poprzez tworzenie reklam w takich formatach jak Stories, w formie ciekawych filmików (pamiętaj o napisach!) czy kreatywnych zdjęć. Niezwykle interesującą opcją są też karuzele.

Wielu reklamodawców na Instagramie, przez większe zaangażowanie w kwestie audiowizualne, zupełnie zapomina o copywrtingu. To błąd.

Ok, może na tym portalu nie jest to aż tak paląca kwestia jak np. w przypadku Facebooka. Mimo tego jednak, zwłaszcza w promowanych postach, dobre copy nadal jest bardzo ważne w kontekście pozyskania i utrzymania uwagi potencjalnych klientów.

To, co jeszcze warto zrobić, to planowanie postów. Zdecydowanie ułatwia to prowadzenie konta reklamowego i pozwala Ci z wyprzedzeniem ułożyć contentowy grafik. Zobacz, jak planować posty na instagramie oraz jak prowadzić firmowy instagram.

Na koniec być może banał, ale warto o nim przypomnieć – doglądaj swoje kampanie. Nie może być tak, że biernie czekasz na wyniki, w ogóle nie zaglądasz do statystyk i w efekcie być może nie wiesz nawet, ile kosztuje reklama. Na bieżąco analizuj dane, wyciągaj wnioski i koryguj błędy.

Ile kosztuje reklama na Instagramie

Podobnie jak w przypadku systemu reklamowego Facebooka i wszelkich innych, nie ma z góry narzuconego kosztu reklamy na Instagramie, aby konkretnie odpowiedzieć na to pytanie.

System ten rozliczany jest w modelu Pay-Per-Click. Oznacza to, że wydajesz pieniądze wtedy, gdy ktoś kliknie na Twoją reklamę. Masz więc pewność, że nie przepalisz budżetu na nieskuteczne reklamy, które nie przyciągną odbiorców.

Suma wydana na jedno kliknięcie to z kolei Cost-Per-Click. I jest to wskaźnik, który oczywiście dobrze byłoby utrzymać na najniższym możliwym poziomie. Oznaczałoby to, że możesz dotrzeć do większej liczby odbiorców za niekoniecznie duże kwoty.

Instagram ADS – cennik reklam na Instagramie

Jak więc kształtuje się rozkład cen za kliknięcie reklamy na Instagramie? Ano, jak to w takich przypadkach bywa, różnie.

Zależy to od wielu czynników, które składają się na jakość, efektywność oraz skuteczność Twojej reklamy. Dużo więc jest tutaj w Twoich rękach, bowiem to to, jak skonfigurujesz oraz przygotujesz reklamę, w dużej mierze decyduje o tym, na jakim poziomie ukształtuje się średni koszt jej kliknięcia.

Ważnym elementem średniego CPC jest CTR, a więc procentowy współczynnik między osobami, które kliknęły na Twoją reklamę, a tymi, które tylko ją zobaczyły.

Jak widzisz, nie jest możliwe określenie konkretnego kosztu reklamy na Instagramie. Jej ceny mogą się wahać, a średni koszt kliknięcia może wynosić zarówno 0,50 zł, jak i 1,50 zł czy 2 złote.

Reklama na Instagramie a promowanie postów

Jeżeli masz choćby minimalne doświadczenie z reklamą na Facebooku, to na pewno dostrzegasz podobieństwa między mechaniką reklamy a promowaniem postów.

Jedna i druga forma reklamy potrafi się fantastycznie sprawdzać, ale ma też swoje ograniczenia.

Podstawowym jest to, że możesz reklamować jedynie te treści, które są już opublikowane na Twoim profilu. Nie masz też wpływu na to, gdzie i jak często Twoja reklama jest wyświetlana. Nie możesz mierzyć konwersji.

Generalnie, choć jest to opcja szybka i wygodna, to przy skomplikowanych kampaniach lepiej podejść do tematu inaczej i skorzystać z dobrodziejstw Managera Reklam na Facebooku. To narzędzie, które również pozwala uruchomić reklamę, lecz daje również dostęp do zdecydowanie większej liczby opcji konfiguracji.

Reklama na Instagramie z poziomu Managera Reklam

Jest to bardzo wygodne narzędzie, gdy już je poznasz. W dodatku nie ma odrębnego panelu dla reklam na Facebooku i reklam na Instagramie. Obie konfiguruje się dokładnie w ten sam sposób – drobne różnice wynikają jedynie z dostępności (lub nie) pojedynczych opcji. 

Decyzję o tym czy dana reklama ma się wyświetlać na Facebooku czy na Instagramie podejmujesz zaś w sekcji nazwanej “Umiejscowienia“.

Możesz wówczas wyłączyć wszystkie inne miejsca i pozostawić Instagram. Ba, jeżeli masz pomysł na dedykowaną kreację, to system pozwala również puszczać osobne promocje np. na samo Instagram Stories (Relacje) lub sam feed na Instagramie.

umiejscowienia reklamy na facebooku

Najważniejsza jest jednak możliwość tworzenia reklam, których nie widać na samym profilu oraz takich, które korzystają z formatów reklamowych niedostępnych z poziomu samej aplikacji.

O tym jednak napiszę już następnym razem. Tymczasem powodzenia w Twoich pierwszych działaniach reklamowych na Instagramie i do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media (Instagram, Facebook):