Reklama na Instagramie – przewodnik

Jeśli nie Google i Facebook, to co? Reklama na Instagramie staje się coraz popularniejsza. Wciąż jednak niewielka część ludzi biznesu wie, jak dokładnie rozpocząć działania promocyjne w tym kanale. Dlatego dziś przygotowałem poradnik, który krok po kroku pomoże Ci uruchomić swoją pierwszą reklamę na tym portalu. Zaczynajmy!

Zacznijmy od zdefiniowania, o czym my właściwie mówimy. Czym jest reklama na Instagramie?

To pytanie tylko pozornie głupie. Reklamę na Instagramie można uruchomić na dwa sposoby: bezpośrednio z poziomu aplikacji lub poprzez Manager Reklam na Facebooku.

Oczywiście obie metody różnią się skutecznością czy dostępnymi mechanikami promocji.

 

Jak uruchomić reklamę na Instagramie bezpośrednio w aplikacji

Zacznijmy od tego, że aby móc uruchomić reklamę na Instagramie (nawet z poziomu aplikacji) musisz spełnić jeden warunek – stworzyć konto biznesowe na Instagramie.

Na szczęście przygotowałem na ten temat osobny artykuł, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces. Nie martw się, to nic trudnego!

Kiedy już to zrobisz, Twój profil zyska nowe możliwości – podgląd statystyk czy właśnie tworzenie reklam.

Jak więc uruchomić swoją pierwszą reklamę na Instagramie? Cały proces składa się z kilku kroków.

Jak reklamować się na Instagramie – instrukcja krok po kroku

Po pierwsze, wybierz post, który chcesz promować. W tym celu wejdź na swój profil. Gdy otworzysz zdjęcie/wideo, znajdziesz pod nim nowy przycisk – “Promuj”. Ja np. chciałbym pochwalić się światu swoim zdjęciem w stroju Kapitana Ameryki.

promowany post na instagramie

Witamy w panelu tworzenia reklamy! Masz tutaj dostęp do 3 celów reklamowych. Możesz:

  1. przekierować odbiorców na swój profil (np. by zachęcić ich do obserwowania),
  2. Odesłać na swoją stronę internetową (do sklepu, oferty, wpisu na blogu, itd.),
  3. Zachęcić do wysyłania do Ciebie wiadomości prywatnej.

cele reklamowe na instagramie

Opcja 1 i 3 są proste w założeniach, skupmy się więc na tej najciekawszej – odesłaniu na stronę www. Gdy wybierzesz ten cel, przed Tobą jeszcze kilka kroków konfiguracyjnych.

Pierwszy to wybór przycisku Call To Action – nie ma tu wielkiej filozofii. Wybierz to, co najlepiej odpowiada treści Twojej reklamy.

call to action instagram

Drugim, znacznie bardziej skomplikowanym krokiem jest dobranie grupy docelowej.

Masz tutaj dwie opcje – automatyczną i ręczną. Gorąco zachęcam Cię do przetestowania tej pierwszej na początek. Wówczas system sam będzie szukał osób podobnych do Twoich obecnych obserwujących i aktywnych użytkowników.

rodzaje grup docelowych w reklamie na Instagramie

Jeżeli tylko budowałeś swój profil uczciwie i bez botów, to dobry wybór! Jeżeli jednak masz dużo nie do końca rzeczywistych odbiorców i komentatorów, to mam dla Ciebie złą wiadomość – ta grupa nie będzie miała szansy się u Ciebie sprawdzić.

Wówczas czas na opcję numer dwa, czyli ręczną konfigurację! Sprowadza się ona do kilku informacji:

  • lokalizacji – czyli np. miasta czy województwa,
  • zainteresowań – analogicznych jak te dostępne na Facebooku – od hodowli owiec po maszyny przemysłowe. Tutaj masz największe pole do popisu!
  • wieku i płci

Następnym krokiem jest wybór czasu trwania kampanii oraz kwoty, którą zamierasz przeznaczać na reklamę. Staraj się trzymać minimum 10-20 zł dziennie.

grupy docelowe reklamy na instagramie

Oczywiście możesz eksperymentować z większymi kwotami. Natomiast lepiej robić to wtedy, gdy na podstawie kilku testów wyłonisz grupy docelowe najskuteczniejsze z Twojego punktu widzenia.

To wszystko! Wystarczy dodać metodę płatności, uruchomić promocję i czekać na wyniki.

Reklama na Instagramie a promowanie postów

Jeżeli masz choćby minimalne doświadczenie z reklamą na Facebooku, to na pewno dostrzegasz podobieństwa między mechaniką reklamy na Instagramie a promowaniem postów.

Jedna i druga forma reklamy potrafi się fantastycznie sprawdzać, ale ma też swoje ograniczenia.

Podstawowym jest to, że możesz reklamować jedynie te treści, które są już opublikowane na Twoim profilu. Nie masz też wpływu na to, gdzie i jak często Twoja reklama jest wyświetlana. Nie możesz mierzyć konwersji.

Generalnie, choć jest to opcja szybka i wygodna, to przy skomplikowanych kampaniach lepiej podejść do tematu inaczej i skorzystać z dobrodziejstw Managera Reklam na Facebooku. To narzędzie, które również pozwala uruchomić reklamę na Instagramie, lecz daje również dostęp do zdecydowanie większej liczby opcji konfiguracji.

 

Jak reklamować się na Instagramie z poziomu Managera Reklam

Jest to bardzo wygodne narzędzie, gdy już je poznasz. W dodatku nie ma odrębnego panelu dla reklam na Facebooku i reklam na Instagramie. Obie konfiguruje się dokładnie w ten sam sposób – drobne różnice wynikają jedynie z dostępności (lub nie) pojedynczych opcji. 

Decyzję o tym czy dana reklama ma się wyświetlać na Facebooku czy na Instagramie podejmujesz zaś w sekcji nazwanej “Umiejscowienia“.

Możesz wówczas wyłączyć wszystkie inne miejsca i pozostawić Instagram. Ba, jeżeli masz pomysł na dedykowaną kreację, to system pozwala również puszczać osobne promocje np. na samo Instagram Stories (Relacje) lub sam feed na Instagramie.

umiejscowienia reklamy na facebooku

Najważniejsza jest jednak możliwość tworzenia reklam, których nie widać na samym profilu oraz takich, które korzystają z formatów reklamowych niedostępnych z poziomu samej aplikacji.

O tym jednak napiszę już następnym razem. Tymczasem powodzenia w Twoich pierwszych działaniach reklamowych na Instagramie i do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media (Instagram, Facebook):