Reklama na Messengerze – poradnik

Reklama na Messengerze jest bardziej skomplikowana niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Na tej platformie możemy zaistnieć ze swoją promocją na 3 sposoby. Dziś pokażę Ci krok po kroku, jak taką reklamę uruchomić.

Rodzaje reklamy na Messengerze

Są aż trzy:

  • Messenger jako umiejscowienie reklamy (wyświetlania reklam)
  • Sponsorowana wiadomość (wysyłana przez Messengera do odbiorców)
  • Rozmowa na Messengerze (rozpoczęcie konwersacji po kliknięciu w reklamę)

Przyjrzyjmy się im po kolei i rozważmy wady oraz zalety poszczególnych typów. Zacznijmy od najprostszego, to jest…

Messenger jako umiejscowienie reklamy

Najprostszym sposobem, by zaistnieć ze swoją reklamą na Messengerze jest banner między konwersacjami. Mogłeś zauważyć przy scrollowaniu aplikacji, że tam również wyświetlają się reklamy.

By pojawić się ze swoim produktem w tym miejscu, wystarczy, że zaznaczysz Messenger w sekcji “edytuj umiejscowienia” podczas konfiguracji zestawu reklam.

umiejscowienie reklamy na messengerze

Jeżeli po prostu sponsorujesz posty lub korzystasz z automatycznego dobierania miejsc wyświetlania reklamy, to możesz nawet nie wiedzieć, ale one już się na Messengerze wyświetlają.

Czy tego typu reklamy są skuteczne? Tak, natomiast do tej pory w prowadzonych przeze mnie kampaniach sprawdzały się w roli wspierającej.

Sęk w tym, że nie da się puścić osobnego zestawu reklam wyłącznie na Messengera. Zawsze musi iść w parze z aktualnościami na FB. Te zaś zgarniają zdecydowaną większość wyświetleń, więc tak naprawdę nie wiemy, jak Messenger poradziłby sobie samodzielnie.

Da się to obejść – jeśli chcesz puścić osobny zestaw reklam wyłącznie na Messengerze, do jego uruchomienia wykorzystaj cel reklamowy “Ruch” zamiast “Wiadomości”.

Natomiast przez większość czasu zwyczajnie zostawiaj to umiejscowione włączone w tych zestawach reklam, w których kierujesz na Facebooka. Messenger nie zaszkodzi, a może zdobyć kilka więcej konwersji nie przejadając przy tym znacznej części budżetu.

Reklama na Messengerze – sponsorowane wiadomości

Drugim rodzajem reklamy na Messengerze są sponsorowane wiadomości. Facebook wprowadził osobny cel reklamowy im poświęcony. Tworząc kampanię, musisz więc wybrać cel “Wiadomości”.

reklama na messengerze - cel reklamowy

Następnie z rozwijanego menu wybierz drugą opcję (do tej pierwszej wrócimy):

sponsorowana wiadomość messenger

Kto może być grupą docelową takiej reklamy? Wyłącznie osoby, które już wysyłały do Ciebie wiadomość. Na całe szczęście! Wyobrażasz sobie, co działoby się na Facebooku, gdyby było inaczej? Wolę o tym nie myśleć…

W każdym razie, nie musisz wysyłać jednego identycznego komunikatu do wszystkich. Oczywiście możesz dookreślić grupę docelową, wybierając spośród Twoich rozmówców tych, którzy spełniają określone kryteria. Do wyboru masz te same opcje, co przy innych celach reklamowych.

Teraz pozostaje już tylko skonfigurować reklamę. W zasadzie możesz to zrobić na jeden z dwu sposobów. Twoja wiadomość może po prostu kończyć się przyciskiem (i kierować na stronę www) lub możesz podłączyć swojego facebookowego bota i uruchomić całą, przygotowaną wcześniej w tym narzędziu ścieżkę konwersacji.

Reklama na Messengerze – rozpoczęcie konwersacji

Trzecim typem reklam na Messengerze jest reklama, która po kliknięciu rozpoczyna rozmowę z Twoją stroną (nie da się podpiąć profilu osobistego).

Ten rodzaj reklamy możesz już kierować do kogo Ci się tylko spodoba, a więc doprecyzować grupę docelową spośród wszystkich użytkowników, a nie tylko osób, które wcześniej do Ciebie pisały.

Konfiguracja tego typu reklamy na Messengerze w zasadzie nie różni się od reklamy z celem “Ruch”. Potwierdza to fakt, że możesz ją uruchomić na jeden z dwóch sposobów:

a) wybierając “Kliknięcie do Messengera” w celu “Wiadomości”

kliknięcie do messengera

b) albo zaznaczając Messengera w celu “Ruch”

messenger ruch

Opcje targetowania w obu przypadkach są takie same. Podobnie z samym wyglądem reklamy (poza oczywistym brakiem Canvy, która w końcu działa trochę inaczej). Zachęcać do wysłania wiadomości możesz filmem, zdjęciem czy pokazem slajdów.

Reklamy tego typu mają z góry określone Call To Action: Wyślij Wiadomość, aczkolwiek możesz wybrać inne. Ja zazwyczaj zostawiam domyślne – niech użytkownicy wiedzą dokładnie, co się zadzieje, gdy klikną.

reklama na messenger kliknij

Kiedy warto używać tego typu reklam? Przykładowo w remarketingu, by dotrzeć do nieprzekonanych i porozmawiać z nimi czy przy generowaniu leadów, by nieinwazyjnym komunikatem zachęcić do pierwszej rozmowy.

To wszystko! Teraz wiesz już wystarczająco dużo o reklamach na Messengerze, by uruchomić pierwsze kampanie, które go wykorzystują – tak jako źródło ruchu, jak i w formie zachęty do konwersacji z Twoim fanpejdżem.

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):