Jak reklamować się na Pintereście?

Reklama na Pinterest! Serwis społecznościowy Pinterest dla wielu osób jest źródłem inspiracji, również zakupowych. To serwis, na którym królują obrazki z podpiętymi linkami do miejsc w całej sieci. Czy jest tam ekosystem reklam płatnych? Oczywiście, dlatego dziś opowiem Ci, jak wygląda reklama na Pinterest oraz jak reklamować się na Pintereście właśnie.

Polska jest jednym z niemal 30 państw, w których Pinterest umożliwia prowadzenie kampanii reklamowych. Wciąż jednak niewielu krajowych reklamodawców aktywnie promuje się na tym portalu.

Warto to wykorzystać i zainteresować się bliżej kampaniami sponsorowanymi na Pintereście, gdy czujność konkurencji jest jeszcze uśpiona.

Reklama na Pinterest wyniki przykladowe
Przykładowe wyniki – Pinterest ads. fot Manager reklam Pinterest

Co można reklamować na Pinterest?

Musisz wiedzieć, że poza standardowymi wytycznymi i normami, serwis nakłada na reklamodawców też regulacje lokalne.

I tak oto w naszym kraju zakazane jest promowanie na tym portalu treści związanych z:

 • alkoholem,
 • kasynami stacjonarnymi,
 • mieszankami dla niemowląt,
 • lekami dostępnymi bez recepty,
 • wyrobami medycznymi,
 • aptekami stacjonarnymi.

Jak reklamować się na Pintereście? Struktura konta

Osoba, która porusza się sprawnie w innych ekosystemach reklamy płatnej – na Facebooku, Linkedinie czy w Google – kampanie reklamowe na Pintereście również opanuje. Mają swoją trzypoziomową strukturę, na którą składają się:

 • kampania – tu wybierasz cel i ustawiasz opcjonalny limit wydatków;
 • grupa reklam – tu wybierasz miejsce wyświetlania reklam na Pintereście, ustawiasz budżet, daty emisji, opcje kierowania (dla wszystkich reklam, które znajdą się w danej grupie), ofertę. Grupy najlepiej dzielić: regionami, liniami produktów, odbiorcami itd.;
 • reklama – Pin należący do grupy reklam, mający swój unikatowy materiał reklamowy i adres URL, który widzi użytkownik.

W każdej kampanii może być więcej niż jedna grupa reklam, a w grupie reklam – jak nietrudno się domyślić – więcej niż jedna reklama. Taka struktura pozwala wygodnie monitorować wyniki i optymalizować działania.

Reklamy na Pintereście emitowane są na zasadzie aukcji. A więc to system decyduje o tym, który materiał wyświetlony zostanie Pinnerom (użytkownikom Pinteresta).

Jako reklamodawca, decydujesz, jaką maksymalnie kwotę jesteś w stanie zapłacić za emisję swojej reklam. Jeśli zwyciężysz z konkurencją, zapłacisz tylko tyle, ile było potrzebne, by przebić ich ofertę. Na przykład jesteś gotowy zapłacić 2 zł, konkurencja daje 1 zł, więc płacisz 1,10 zł.

System reklamowy, podczas samego już wyświetlania reklam użytkownikom Pinteresta, bierze pod uwagę takie aspekty, jak:

 • odpowiednie dopasowanie przekazu do grupy docelowej;
 • prawdopodobieństwo wykonania przez Pinnera działania pożądanego przez reklamodawcę;
 • wartość, jaką dla Pinnera niesie wykonanie działania pożądanego przez reklamodawcę;
 • jakość strony docelowej.

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Pinterest Ads: Cele kampanii

Na Pintereście dostępne są trzy kategorie celów kampanii reklamowych: kreowanie świadomości marki, przyciąganie zainteresowania oraz uzyskiwanie konwersji.

W pierwszej kategorii masz do wyboru opcję “Świadomość marki” (rozliczana w modelu CPM) oraz “Wyświetlenia filmu” (rozliczana w modelu CPV). Dzięki nim Pinnerzy odkrywają Twoją firmę, produkty czy usługi.

W drugiej kategorii jest opcja “Ruch” (rozliczana w modelu CPC), pozwalająca zwiększać liczbę odwiedzin Twojej strony internetowej.

W trzeciej: “Konwersje” (rozliczane w modelu CPA) – mające na celu zwiększenie działania Pinnerów w Twojej witrynie oraz “Sprzedaż katalogowa” (rozliczana w modelu CPC lub oCPM, a więc zoptymalizowanej wartości maksymalnej, którą jesteś gotowy zapłacić za każde 1000 wyświetleń Twojej reklamy). Czyli reklamy typowo produktowe.

Pamiętaj, by cele kampanii na Pintereście były zbieżne z Twoimi celami biznesowymi i pokrywały się z Twoją strategią marketingowo-sprzedażową.

reklama na pinterest cel kampanii reklamowej

Reklama na Pinterest: formaty reklamowe

Na Pintereście dostępnych jest pięć formatów reklamowych, bazujących na Pinach, które można wykorzystywać dla wcześniej wybranych celów. Oto one.

Pin promowany

Ma formę pionowego lub kwadratowego obrazu (format .jpg lub .png, plik może maksymalnie “ważyć” 10 MB). Służy do zwiększania widoczności Pinów, które udostępniasz na firmowym profilu.

Gdy Pinner raz w niego kliknie, automatycznie zostanie przeniesiony na Twoją stronę internetową. Odróżnia go to od Rich Pinów organicznych, w które użytkownik musi kliknąć dwukrotnie, by zostać przekierowanym do witryny.

Jeśli zapisze Twój promowany Pin na tablicy, przybierze on formę Pina organicznego (zniknie z niego etykieta wskazująca na to, że jest reklamą). Dzięki temu przygotowany przez Ciebie materiał zyska “drugie życie” w ekosystemie serwisu.

Promowany Pin wideo

Ten promowany Pin również ma formę kwadratową lub prostokątną. Z tym, że zamiast statycznego obrazu, widnieje na nim dynamiczny materiał wideo (dopuszczalne są formaty .mp4, .mov i .m4v i maksymalny rozmiar pliku do 2 GB).

Możesz skorzystać z jednego z dwóch typów:

 • filmu w standardowej szerokości, który ma ten sam rozmiar, co każdy inny Pin;
 • filmu o maksymalnej szerokości, który maksymalizuje się na cały ekran. Dzięki temu użytkownik skupia swoją uwagę tylko na Twoim materiale (polecam!).

Wideo może trwać od 4 sekund do 15 minut. Oczywiście im dłuższa ekspozycja, tym większy koszt reklamy, ponieważ minimalne stawki startują od wyższego pułapu.

Moja rada przy tworzeniu promowanych Pinów wideo jest taka, by dodawać do nich napisy w formie tekstowych nakładek. Wiele osób przegląda feed z wyciszonym dźwiękiem i dzięki temu możesz wzbudzić również ich zainteresowanie.

Stosuję ten format najczęściej do “opowiadania” historii o produktach czy markach i tworzenia wszelkiej maści poradników wideo.

Pin promujący aplikację

Jak sama nazwa wskazuje, za pomocą tego formatu zwiększysz liczbę instalacji swojej aplikacji. Pin ma formę zdjęcia z opisem.

Podpięty pod tego rodzaju reklamę link może przekierować Pinnera po kliknięciu do App Store lub Google Play.

Możesz też zdecydować się na opcję z przyciskiem łatwej instalacji, dzięki czemu użytkownik pobierze Twoją aplikację, bez konieczności opuszczania Pinteresta.

Druga opcja jest – według mnie – warta przetestowania, bo zawsze zmniejsza liczbę kroków, jakie musi wykonać odbiorca, by doprowadzić do pożądanego przez Ciebie efektu. A to najczęściej działa na korzyść.

Karuzela Pinów

Ten format przypomina promowany Pin lub promowany Pin wideo. Z tą różnicą, że możesz zaprezentować odbiorcy jednocześnie wiele zdjęć lub filmów, które przewija, jak karty (wygląda to podobnie, jak na Instagramie).

Polecam Ci promowanie w ten sposób kilku produktów lub wielu funkcji jednego produktu.

W jednej karuzeli możesz umieścić od 2 do 5 kart. Każda z nich ma własny tytuł (maksymalnie do 100 znaków, ale proponuję skupić się na pierwszych 30-35 i zawrzeć w nich najważniejsze informacje, bo one będą widoczne na pierwszy rzut oka), opis (maksymalnie do 500 znaków, ale skup się na pierwszych 50-60, z analogicznego powodu) oraz link.

Możliwość przekierowania z każdej karty na inną stronę docelową, to świetny sposób na zwiększanie konwersji za pomocą jednej reklamy.

Piny zakupowe

Dzięki temu formatowi przesyłasz produkty ze swojej oferty i tworzysz coś na kształt katalogu na Pintereście. Wygląda to trochę podobnie, jak na Facebooku czy Instagramie.

To świetna sprawa, gdy chcesz zareklamować nową kolekcję np. odzieży czy generalnie nowinki w asortymencie.

Każde zdjęcie oznaczasz czymś na kształt etykiet, po kliknięciu w które Pinnerom są wyświetlane szczegółowe informacje na temat produktów znajdujących się na fotografii.

Dobrą praktyką jest dodawanie maksymalnie 4-6 takich oznaczeń i przekierowywanie z każdego do odpowiedniego contentu na stronie. Tak, by użytkownik mógł nabyć reklamowany towar.

Targetowanie reklam na Pinterest

Jeśli chodzi o kierowanie reklam na Pintereście, do wyboru masz standardowe metryki, jak: płeć, wiek, lokalizacja, język czy urządzenia.

Są też o wiele ciekawsze warianty niż demografia czy geografia itd. Wśród nich: zainteresowania, słowa kluczowe, umiejscowienie i wisienka na torcie, czyli odbiorcy.

Reklama na Pinterest: zainteresowania

Zainteresowań, które wybrać można podczas kierowania, są tysiące, co za każdym razem bardzo mnie cieszy, bo pozwala precyzyjnie dobierać odbiorców.

Możesz skorzystać z wyfiltrowanej listy podczas tworzenia kampanii lub użyć kodów zainteresowań w postaci narzuconych przez Pinterest identyfikatorów, na bazie których tworzysz prosty plik .csv (system pozwala Ci pobrać przykładowy arkusz kalkulacyjny ze wskazaniem, jakie parametry są potrzebne) i przesyłasz go, nie musząc już przeklikiwać się przez listę w panelu.

Ten drugi sposób pozwala zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza, gdy Twoi docelowi odbiorcy zbytnio się nie zmieniają. Gorąco polecam korzystanie z niego.

Reklama na Pinterest: słowa kluczowe

Jedną grupę reklam możesz kierować na maksymalnie 20 000 słów kluczowych (!).

Wiem, że ta wielka liczba kusi, ale umówmy się, wymyślanie tylu fraz zajmie Ci sporo czasu.

Zacznij więc od minimum 25 solidnych słów kluczowych. Zdecyduj też o tym, jaki rodzaj ich dopasowania chcesz uzyskać. Do wyboru masz:

 • dopasowanie przybliżone – Twoje Piny wyświetlą się, gdy Pinner wpisze podaną przez Ciebie frazę, ale również, kiedy popełni błędy przy jej wpisywaniu, posłuży się synonimem lub hasłem powiązanym. Kolejność użytych przez niego słów nie będzie miała znaczenia przy generowaniu wyników wyszukiwania;
 • dopasowanie do wyrażenia – Twoje Piny wyświetlą się, gdy Pinner wpisze dokładnie tę samą frazę, którą podałeś, popełni błąd w jej zapisie lub lekko ją zmodyfikuje. W tym przypadku kolejność słów ma znaczenie;
 • dokładne dopasowanie – Twoje Piny wyświetlą się, gdy Pinner wpisze identyczną, jak podana przez Ciebie fraza lub nieznacznie ją zmodyfikuje, zachowując tę samą co Ty kolejność słów;
 • dopasowanie wykluczające – może odnosić się do całego wyrażenia tworzącego słowo kluczowe lub do hasła, które jest słowem kluczowym. Tu również kolejność wpisywanych przez Pinnera słów ma znaczenie. Po wybraniu tej opcji Twoje reklamy nie będą się pojawiały na dane frazy.

Skojarzenia z Google Ads jak najbardziej na miejscu.

Reklama na Pinterest: umiejscowienie

Możesz zdecydować również o tym, w jakim miejscu na Pintereście mają wyświetlać się Twoje reklamy. Masz do wyboru trzy opcje:

 • przeglądanie (Twoje reklamy pojawią się w aktualnościach i w powiązanych Pinach),
 • wyszukiwanie (Twoje reklamy pojawią się w wynikach wyszukiwania i wśród powiązanych Pinów),
 • wszystkie (Twoje reklamy pojawią się w aktualnościach, powiązanych Pinach i wynikach wyszukiwania).

Osobiście najczęściej wybieram tę ostatnią opcję umiejscowienia, ponieważ daje mi to większe prawdopodobieństwo, że reklama będzie się wyświetlać.

Reklama na Pinterest: odbiorcy

Czas na moją ulubioną opcję kierowania, czyli odbiorców. Tu do wyboru masz jeden z czterech wariantów:

 • lista klientów;
 • osoby, które przeszły do witryny;
 • osoby, które weszły w interakcję z Pinami na Pintereście;
 • osoby podobne do odbiorców z istniejącej listy.

By kierować reklamę na listę klientów, przygotuj plik .csv z adresami e-mail osób, od których udało Ci się pozyskać dane kontaktowe. Takich rekordów w arkuszu musisz mieć ponad 100. To dlatego, że dopiero od takiej liczby pozytywnie rozpatrzonych przez system e-maili, będziesz miał możliwość skorzystania z nich w Menedżerze Reklam na Pintereście.

W jakich sytuacjach może się zdarzyć, że Twoja lista klientów nie zostanie uznana przez serwis? Np. gdy dodasz nagłówki czy tytuły kolumn, pozostawisz puste wiersze, użyjesz tabulatorów, zamiast “@” w adresach będzie [at] lub coś podobnego, w pliku będzie więcej niż jedna kolumna, nie zastosujesz klucza hashowania dokumentu SHA256 lub MD5.

Niestety, by zaktualizować listę e-maili, musisz wgrać nową. Chyba, że Twój system CRM połączony jest z API Pinteresta – wówczas baza danych będzie odświeżała się automatycznie.

Kierowanie na osoby odwiedzające witrynę wymaga skonfigurowania tagu Pinteresta, czyli fragmentu kodu, który musisz zaszyć na swojej stronie internetowej (a dokładnie dodania kodu podstawowego i kodu zdarzenia), by zbierał informacje na temat konwersji i w ten sposób tworzył grupy odbiorców (ich wielkość aktualizuje się w systemie raz na 24 h). W ten sposób będziesz mieć możliwość np. wyświetlania reklam osobom, które porzuciły koszyk lub odwiedziły konkretną stronę (np. stronę potwierdzenia zakupu), ale nie wykonały pożądanej akcji.

W przypadku targetowania reklam na osoby, które weszły w interakcję z Pinami na Twoim firmowym Pintereście, np. poprzez zapisanie, kliknięcie w link, przesunięcie karty w karuzeli, skomentowanie, powiększenie. Takich odbiorców w kampaniach można również wykluczać.

Bez względu na to, czy chcesz danego Pinnera uwzględnić czy pominąć w kierowaniu, musisz z panelu wygenerować identyfikator organicznego Pina (a nie reklamy) i podać go przy konfiguracji.

Baza zaangażowanych Pinnerów również aktualizuje się w systemie w ciągu 24h.

Kierowanie na osoby podobne do odbiorców z Twojej istniejącej listy to taki odpowiednik facebookowych lookalike’ów. Wybierasz źródłową grupę, dla której szukasz podobnych Pinnerów, ustalasz procentową wielkość tej grupy i dzieje się magia.

Baza “identycznych” użytkowników aktualizuje się od 24h do 72h. W zależności od tego, czy źródłowa grupa jest nowa, czy utworzona jakiś czas temu.

Reklama na Pinterest: wskaźniki skuteczności

Czym byłoby internetowe narzędzie reklamowe, gdyby nie posiadało możliwości nadzorowania tego, jak kampanie sobie radzą?

Właściciele serwisu doskonale o tym wiedzą, dlatego stworzyli Pinterest Analytics. Powiem szczerze, że jest nawet przyjazny i intuicyjny w użytkowaniu.

Pinterest udostępnia reklamodawcom prosty panel do monitorowania ogólnej skuteczności reklam w  okresie ostatnich 7, 14, 30 i 90 dni. Znajdziesz go w zakładce “Reklamy”, pod hasłem “Przegląd”. Wśród metryk znajdują się:

 • wydatki na reklamę w danym okresie,
 • liczba wyświetleń reklam,
 • kliknięcia linków w reklamach,
 • zapisania Pinów reklamowych.

Tę sekcję Pinterest Analytics potraktuj jednak, jako podstawowy dashboard. Bardziej szczegółowych informacji szukaj w tej samej zakładce “Reklamy”, ale pod hasłem “Raporty”.

Sprawdzisz tam takie parametry, jak m.in. wyświetlenia, kliknięcia, koszt/wynik i CPM dla kampanii, grup reklam i reklam, a także zaangażowanie czy konwersje, wyrażane w wielu precyzyjnych wskaźnikach (niektóre pojawiają się dopiero po ręcznym skonfigurowaniu raportu).

Ciekawą sekcją są również statystyki dla użytych w reklamach słów kluczowych. Możesz je monitorować pod kątem opcji takich, jaki: wyświetlenia, skuteczność i film, z podziałem również na frazy wykluczające.

Wśród metryk związanych z zaangażowaniem, szczególną uwagę zwróć na: wyświetlenia i kliknięcia Pina z kolekcji, obejrzenia filmu w 25%, 50%, 75%, 95% i 100%, wyświetlenia pierwszych 3 sekund filmu, jego uruchomienia czy średni czas przeglądania oraz na wskaźnik płatnych zaangażowań i CTR. Wszystko oczywiście w zależności od tego, na jaki format reklamowy się zdecydowałeś.

Jeśli natomiast chodzi o konwersje, wyniki możesz sprawdzać dla różnych rezultatów, które chciałeś osiągnąć za pomocą działań reklamowych – od wyszukiwania, przez potencjalnych klientów, widok kategorii, odwiedzenie strony, rejestrację, aż po dodanie do koszyka, przejście do kasy czy zdarzenia niestandardowe

Pinterest to wciąż dla wielu osób nieodkryty, reklamowy ląd. Warto przyjrzeć się temu narzędziu i co nieco poeksperymentować, gdy jeszcze serwis nie jest tak “zepsuty” nadmiarem promowanych treści, jak Facebook, Instagram czy YouTube.

Biznesowe konto jest darmowe. Dlatego proponuję Ci założyć je dla swojej marki już teraz, by chociaż przeklikać się przez panel reklamodawcy i nabrać do niego przekonania, a następnie przetestować swoją pierwszą kampanię. A w międzyczasie generować oczywiście treści organiczne.

Szczególnie, że – jak pewnie widzisz po tym wpisie – system reklamy na Pintereście łączy w sobie najlepsze elementy kampanii znanych z portali społecznościowych z możliwościami systemów opartych o wyszukiwania (jak Google Ads czyy Bing Ads).

Reklama na Pinterest nie ma już przed Tobą tajemnic. Życzę Ci więc samych sukcesów z nią związanych.

Do przeczytania!

Artur Jabłoński

A jeśli szukasz zaufanego partnera, który pomoże Ci z reklamą na Pinterest w Twojej firmie, po prostu skontaktuj się z digitalk.

Czytaj więcej: