W sieci rośnie popularność krótkich form wideo kosztem tekstów, grafik czy zdjęć. Jest to szczególnie widoczne w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram, których feedy coraz bardziej wypełniają się filmami. Nawet YouTube w wachlarzu swoich opcji wprowadził tzw. Shorts, czyli materiały trwające do 60 sekund. Niektóre aplikacje poszły o krok dalej — TikTok jest platformą, która dopuszcza tylko krótkie formy. Dlaczego każdy z gigantów oferuje taką możliwość dzielenia się treściami?
Powód działań jest prosty — dużo łatwiej zachęcić odbiorcę na kilka minut wideo niż do czytania bloków tekstu czy materiałów trwających kilkanaście minut. Ponadto krótkie treści mogą być oglądane wszędzie — w komunikacji miejskiej, podczas przerwy w pracy czy w kolejce do kasy w sklepie.
Krótkie wideo stanowi także ogromny potencjał w marketingu internetowym. Umiejętne wykorzystanie tej formy przy tworzeniu kampanii reklamowych daje znaczące korzyści — od zwiększenia zaangażowania i świadomości marki, przez ruch na stronach internetowych, na konwersjach (w tym sprzedaży) kończąc.
W artykule przeczytasz o:
Czym jest TikTok?
Perełką mediów społecznościowych i internetowym królem krótkich filmów jest zdecydowanie TikTok. Jest to aplikacja mobilna, która pozwala użytkownikom na tworzenie nagrań o dowolnej tematyce i dzielenie się nimi z innymi. Publikowane treści mają najczęściej charakter rozrywkowy lub edukacyjny.
Filmy mogą być prezentowane w klasycznej formie lub wzbogacone dodatkowymi efektami — filtrami, napisami, utworami muzycznymi i nagraniami dźwiękowymi. Porównując TikToka do innych aplikacji, można powiedzieć, że to połączenie Snapchata ze Spotify.
Część filmów jest publikowana w ramach tzw. trendów, czyli popularnych zachowań powtarzanych przez wielu twórców. Dodatkową możliwością tworzenia treści są duety – użytkownik może wykorzystać opublikowane już wideo, nagrać własny filmik i udostępnić go na jednym ekranie. Ciekawą funkcją są także stitche. Dzięki nim twórca może nagrać odpowiedź na opublikowany już film i udostępnić ją razem z oryginalnym materiałem. Dodatkowo popularne konta mogą prowadzić transmisje na żywo i wykorzystywać w nich wcześniej wspomniane duety, tworząc podwójny live z innym twórcą.
TikTok daje również możliwość interakcji z twórcami poprzez obserwację profilu, dodawanie polubień i komentarzy pod filmami oraz wysyłanie wirtualnych prezentów. Aplikacja jest także miejscem, w którym użytkownicy mogą dzielić się filmami ze znajomymi, wykorzystując wbudowany czat.
Ogromną zaletą TikToka są świeże treści. Przy każdym uruchomieniu aplikacji widzimy zupełnie nowe filmy, dopasowane do preferencji użytkownika za pomocą algorytmu. Taki sposób działania aplikacji jest zupełnie odmienny od znanych z innych serwisów – korzystając z aplikacji Facebooka lub Instagrama mamy możliwość dotarcia do wcześniej widzianych treści. W przypadku TikToka jest to praktycznie niemożliwe – możemy jedynie zobaczyć polubione wcześniej filmy w specjalnej zakładce.
Kim są odbiorcy na TikToku?
Statystyki pokazują, że na koniec 2021 roku platforma TikTok miała na świecie ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, których zgromadziła w ciągu 5 lat od uruchomienia aplikacji. Do porównania — Facebookowi zajęło to aż 8 lat. Choć wydaje się, że to niewielka różnica, to pokazuje ona potencjał aplikacji, który można wykorzystać, tworząc kampanię reklamową.
Wśród miliarda aktywnych użytkowników TikToka aż 7,5 miliona to Polacy! Choć wydaje się, że TikTok to miejsce dla młodych ludzi, to zagłębiając się w dane dotyczące polskich odbiorców, możemy dowiedzieć się, że:
- 63% użytkowników to kobiety.
- Osoby pełnoletnie stanowią 66% użytkowników.
- Najliczniejsza jest grupa wiekowa 18-24.
- 2/3 użytkowników spędza codziennie ponad 60 minut, korzystając z aplikacji.
- 78% aktywnych użytkowników ma konto w aplikacji co najmniej od roku.
Powyższe statystyki pochodzą z 2021 roku. Porównując je ze z danymi z 2019 roku, można zauważyć przesunięcie największej grupy wiekowej — w 2019 byli to internauci w wieku 13-17. Te informacje doskonale pokazują przywiązanie użytkowników aplikacji i zaufanie do treści w niej publikowanych. To z kolei przekłada się w zaangażowanie nie tylko w treści organiczne, ale także w płatne reklamy.
Ads Manager na Tik-Toku – krok po kroku
Co ciekawe, możesz samemu wypromować każdy ze swoich filmików na TikToku. Wystarczy, że do niego wejdziesz i wybierzesz opcję “Promuj”. Działa to bardzo podobnie, jak w przypadku promowanych postów na Facebooku. Jest to szybka opcja, ale posiada spore ograniczenia.
Zdecydowanie polecam Ci więc, aby w pełni zasiąść za sterami reklam na TikToku. By to uczynić, musisz założyć konto firmowe na platformie TikTok For Business (po polsku). Możesz to zrobić poprzez swój prywatny profil, ale wygodniej będzie stworzyć oddzielny, poświęcony stricte działaniom biznesowym.
Gdy już to zrobisz, przywita Cię panel tiktokowego Ads Managera. Jeśli jesteś przyzwyczajony/a do odpowiednika tego narzędzia na Facebooku, to nie mam dla Ciebie najlepszych wieści. TikTok Ads Manager nie jest tak rozbudowany i wydajny. Ma jednak parę funkcji, które doskonale znasz z ekosystemu Facebooka. Mowa tu choćby o katalogu produktów czy pikselu.
Podpięcie karty płatniczej i dane firmowe
Po zaznajomieniu się z TikTok Ads Managerem, najlepiej przejść do zakładki “Payment” (https://ads.tiktok.com/i18n/account/payment). Możesz tam podpiąć kartę płatniczą, co jest oczywiście niezbędne przy prowadzeniu konta reklamowego. Bez tego nie będziesz miał/a możliwości odpalenia żadnej reklamy ani kampanii.
Poza tym, niezbędne jest też rzecz jasna uzupełnienie wszelkich danych dotyczących Twojej firmy, które przeniosą się automatycznie na Twoje faktury za reklamy. Miejsce na wpisanie stosownych danych znajdziesz w zakładce “Account Setup”.
Uwaga – jeśli chodzi o formy zapłaty za reklamę. Jeśli w pierwszych krokach ustawisz płatności automatycznie to nie będzie ich można zmienić przez jakiś czas.
Piksel tik-toka
Aby nasze kampanie osiągały sukcesy, musimy stale je doglądać i mieć miarodajne dane na temat odbiorców i ich działań. Przydałoby się więc tutaj połączyć aplikację z naszą witryną. TikTok, podobnie jak Facebook, oferuje nam na szczęście możliwość stworzenia swojego piksela. Działa to w zasadzie tak samo, jak tam.
Aby znaleźć piksela TikToka, przejdź do zakładki “Assets”, później “Events”, a na koniec “Web Events”.
Tworzenie grup odbiorców z piksela
Do czego jeszcze może nam się przydać piksel? Oczywiście – remarketing!
Gdy przejdziesz do zakładki “Assets”, a następnie “Audiences”, będziesz miał/a możliwość stworzenia grup odbiorców. Podobnie jak na Facebooku, jest opcja utworzenia grup niestandardowych (Custom Audiences), jak i grup podobnych odbiorców (Lookalike Audiences).
Cele kampanii TikTok Ads
Podobnie jak inne platformy reklamowe, TikTok Ads Manager pozwala tworzyć oraz optymalizować reklamy i określać ich cele w ramach konta reklamowego. Wśród dostępnych metod optymalizacji znajdują się działania wizerunkowe wpływające na świadomość marki i zwiększenie zaangażowania użytkowników, a także cele reklamowe ukierunkowane na konkretne zachowania takie jak pozyskanie kontaktów, konwersje sprzedażowe czy instalacja aplikacji.
Ponadto reklama na TikToku może być precyzyjnie targetowana i dopasowywana do grupy docelowej pod kątem zachowań, zainteresowań, urządzeń czy danych demograficznych — wieku, płci, lokalizacji.
Zwiększenie Świadomości – reklama na TikToku
Zasięg — dotrzyj do największej grupy odbiorców
Kampanie reklamowe skupione na budowaniu zasięgu umożliwiają wyświetlanie reklam jak najszerszemu gronu użytkowników TikToka przy zachowaniu jak najniższego kosztu. Pozwala to na budowanie maksymalne dużej liczby odbiorców i zwiększanie świadomości marki.
Consideration – cele reklamowe na TikToku
Ruch — przejście na stronę WWW
Celem kampanii kierowanych na ruch jest generowanie kliknięć poprzez zachęcenie odbiorców do wizyty na stronie internetowej. Taka kampania sprawdza się w przypadku osób, które nie znają jeszcze marki, a wizyta w naszej witrynie ma zachęcić daną grupę odbiorców do zapoznania się z ofertą.
Wyświetlenia wideo – pokaż swoje wideo całemu światu
Reklamy nastawione na zwiększenie liczby wyświetleń filmów mają na celu dotarcie do wszystkich odbiorców, którzy potencjalnie będą zainteresowani danym materiałem wideo. To z kolei ma wpływ na rozpoznawalność marki.
Pozyskanie kontaktów – zbieraj leady, które konwertują
Ten typ reklamy pozwala na generowanie leadów — zawiera formularz, który pozwala zbierać dane od użytkowników zainteresowanych treściami pojawiającymi się w reklamie. Dane można zbierać, by zbudować bazę kont do wysyłki newslettera.
Interakcja z widzami – nawiąż interakcje ze społecznością
Wybierz Interakcja ze społecznością w Menedżerze reklam TikTok, aby nawiązać głębsze kontakty ze społecznością TikTok.
Obecnie mamy dwie opcje optymalizacji przy tym celu reklamowym:
– optymalizacja kampanii pod zwiększenie ilości obserwujących
– optymalizacja kampanii na TikToku pod zwiększenie ilości odwiedzin
Konwersja – cele reklamowe na TikToku
Pobranie aplikacji — zareklamuj swoją aplikację mobilną
Reklamy, których celem jest instalacja aplikacji, mają za zadanie dotrzeć do osób potencjalnie zainteresowanych aplikacją i zachęcić je do przejścia do App Store lub Google Play i pobrania aplikacji na smartfona.
Konwersja — zacznij sprzedawać z TikTok Ads
W kreacjach reklamowych nastawionych na konwersję chodzi o to, że zachęcają użytkowników do podjęcia konkretnych działań, np. zakupu produktu. Dodatkowo TikTok oferuje tzw. TikTok Pixel, który umożliwia monitorowanie zachowań i śledzenie konwersji, a zebrane informacje mogą być wykorzystywane do remarketingu.
NOWOŚĆ! Cel reklamowy: Sprzedaż produktów
Obecnie cel reklamowy kampanii na TikToku Sprzedaż produktów jest testowana i nie wszystkie konta reklamowe mają do niego dostęp.
Poznaj rozwiązania reklamowe na TikToku
TikTok oferuje nam kilka ciekawych formatów reklamowych. W jaki sposób możemy się więc tam reklamować?
In-Feed Ads – chyba najbardziej znany tiktokowy format. Polega na tym, że prezentujemy naszą reklamę w formie klasycznego dla tej aplikacji filmiku, który wyświetli się użytkownikom pośród innych.
TopView – świetny sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców. Jeśli z niego skorzystasz, Twoja reklama wyskoczy użytkownikowi od razu po otwarciu aplikacji, jeszcze przed jakimkolwiek tiktokowym filmikiem. Z marszu przejmiesz więc jego zainteresowanie.
SparkAds – Twoja marka jest obecna w Twoim filmiku? A może pojawia się u innego twórcy? Dzięki SparkAds wypromujesz takie TikToki dla szerszego grona odbiorców.
BrandedEffect – kojarzysz filtry i efekty specjalne, dodawane do niektórych TikToków? To też forma reklamy! Możesz stworzyć swój własny efekt, który zyska popularność na całym świecie.
Promocja -to właśnie wspominany już wcześniej odpowiednik facebookowego promowanego posta.
Analityka na TikToku
Nie ma skutecznych kampanii bez danych. By znaleźć je na TikToku, kilknij na rozwijane menu na swoim profilu w Ads Managerze, przejdź do zakładki “Dashboard”
Dla kogo są kampanie TikTok Ads?
W porównaniu do Facebooka niewiele marek wykorzystuje TikToka jako medium reklamowe. Z tego powodu reklamodawcy mogą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, ponosząc stosunkowo niskie koszty (w odniesieniu do innych platform). To także doskonała okazja, by zbudować silną pozycję i przewagę nad konkurencją.
Przestrzeń na platformie powoduje, że kampanie reklamowe na TikToku sprawdzą się w niemal każdej branży. Prym wiodą sklepy oferujące odzież i kosmetyki. Duże możliwości reklamowe ma także branża elektroniczna i wszystkie, w których reklamę można przedstawić w atrakcyjny wizualnie i zabawny sposób.
Czy na Tik Toku jest miejsce na biznes? Jak najbardziej! Wiele dużych profili to właśnie marki publikujące rady dla przedsiębiorców, tworzone przez właścicieli firm dla właścicieli firm.
Odbiorcy TikToka są otwarci na nowe treści — bardzo chętnie poznają nowe brandy i dokonują zakupów, jeśli dany produkt jest według nich ciekawy lub jest popularny wśród innych TikTokerów.
Sprawdź nasze case studies!
TikTok Ads Manager jest intuicyjnym narzędziem, przez co stworzenie kampanii reklamowej jest bardzo łatwe. Choć pierwsze uruchomienie reklamy na TikToku jest szybkie, to dalsze procesy związane z optymalizacją i minimalizowaniem kosztów kampanii wymagają wiedzy i mogą być czasochłonne.
W takiej sytuacji warto pomyśleć o wsparciu specjalistów. W digitalk realizujemy szereg kampanii, również na TikToku. Zawsze skupiamy się na tym, by założone cele reklamowe zostały osiągnięte.
Potrzebujesz jakiejś pomocy w związku z tym tematem? Śmiało możesz się do nas odezwać. Wypełnij formularz, a New Business Managerowie z digitalk opowiedzą Ci o naszych case studies i o tym, jak to wszystko właściwie wygląda.
Jak tworzymy kampanie na TikTok Ads?
By stworzyć skuteczną kampanię, trzeba się mocno postarać. Zarówno przed jej wdrożeniem, jak i w trakcie jej prowadzenia. Zanim zaczniemy działać, analizujemy potencjał reklamy, przygotowujemy strategię i wysyłamy klientowi do akceptacji. Jeśli jest zadowolony i da nam zielone światło, to wdrażamy kampanię. W trakcie emisji reklam na TikToku monitorujemy efekty i optymalizujemy kampanię tak, by wyniki były jak najlepsze. Wszystkie działania raportujemy do klienta.
Analiza potencjału reklamy
Biorąc się za działania reklamowe na TikToku, dobrze jest dokładnie przeanalizować to, co robi konkurencja. Pozwoli nam to poznać aktualne trendy w branży oraz zaplanować nasze działania. Im więcej dowiemy się na poziomie planowania, tym większą zyskamy przewagę.
Trendy na TikToku zmieniają się dynamicznie, dlatego nie możemy poprzestać jedynie na wstępnej analizie. Warto być czujnym przez cały czas i robić sobie cykliczny przegląd.
Przygotowanie strategii reklamowej (brief video)
Co jest kluczem do sukcesu działań na TikToku i jednocześnie jego niezbędnym elementem? Oczywiście, odpowiednie wideo. Filmik powinien nadążać za aktualnymi trendami występującymi w aplikacji oraz wyróżniać się dobrą jakością. I wcale nie oznacza to, że materiały musimy nagrywać profesjonalnym sprzętem – wręcz przeciwnie.
Pierwszym krokiem jest jednak rozpisanie pomysłów. Następnie dobrze jest przygotować brief, który pozwoli osobie nagrywającej film postępować według przedstawionych instrukcji. Dzięki temu unikniemy błędów, które mogłyby wziąć się z braku zrozumienia aplikacji.
Wdrożenie kampanii
To ważny krok, który wymaga dokładnego przygotowania. Starannie wdrożona kampania powinna docierać do grupy odbiorców danej marki i pozwalać na testowanie różnych rozwiązań.
Po wybraniu celu kampanii i ustawieniu grup docelowych, warto skorzystać z opcji, które nie są dostępne np. na Facebooku – targetowanie po wartości telefonu, jakiego używa użytkownik, czy też aktywności, jakie podejmuje oglądając treści na TikToku.
Optymalizacja i rozbudowa reklamy
Filmy w reklamach na TikToku żyją około dwóch tygodni. Zależy to od wielkości grupy docelowej, do której chcemy dotrzeć.
Nie oznacza to jednak, że przez ten krótki czas nie należy wprowadzać optymalizacji. Jeśli widzimy, że kliknięcia linku są zbyt wysokie, a CTR zbyt niskie, to dobrze jest oczywiście wprowadzić ulepszenia. Taki film może nie być dostosowany do stylu aplikacji, bądź może docierać do bardzo zawężonej grupy odbiorców. A tego, rzecz jasna, nie chcemy.
TikTok pozwala nam testować kilka kreacji w zestawie reklam. I warto z tej opcji skorzystać, aby móc wyciągnąć wnioski, a dzięki temu szybciej osiągnąć zamierzone efekty.
Raportowanie i analiza wyników reklamowych
Kampanie na TikToku należy na bieżąco kontrolować – najlepiej codziennie. Pozwoli nam to w optymalizacji i wprowadzaniu ulepszeń. Raporty przygotowujemy tygodniowo oraz miesięcznie.
Raporty tygodniowe pozwalają nam na wczesne wyłapanie spadków i kontrolowanie wyników. Te miesięczne z kolei pomagają w szerszym planowaniu i porównywaniu wyników miesiąc do miesiąca, czy rok do roku.
Zalety reklamy na TikTok Ads
Czy warto reklamować się na TikToku? Oczywiście! Jak wspominałem, dzięki małej konkurencji na platformie płatne kampanie pozwalają zbudować silną pozycję marki wśród użytkowników. Jakie jeszcze zalety ma prowadzenie kampanii reklamowych?
- Cena — reklama na TikToku jest tańsza, niż z przypadku Facebooka czy kampanii Google Ads, a wydatki poniesione na dotarcie do grupy docelowej są niższe.
- Zaangażowanie — użytkownicy TikToka są niezwykle oddaną społecznością. Dobre reklamy utrwalają w nich pozytywny wydźwięk profilu marki.
- Różnorodność opcji reklamowych — w ramach aplikacji istnieje szereg formatów reklamowych, które nie są dostępne na innych platformach lub nie cieszą się tak dużą popularnością jak na TikToku.
- Duże zasięgi — stale rosnąca liczba użytkowników zapewnia dotarcie do wielu nowych klientów i odbiorców, zarówno w kraju, jak i na całym świecie.
Ile kosztuje reklama na TikTok Ads?
Nie istnieje jeden uniwersalny cennik reklamowy. W przypadku reklam na TikToku koszt kampanii jest zależny od wielu czynników. Wśród nich znajduje się m.in. branża i konkurencyjność.
Ważne jest także, czy reklamy są tworzone samodzielnie, czy we współpracy z agencją marketingową.
Pierwsza opcja jest oczywiście tańsza. Warto jednak pamiętać, że współpraca ze specjalistami pozwala lepiej rozdysponować budżet reklamowy. Wiedza i doświadczenie ekspertów pomogą osiągnąć cele prowadzonej kampanii, a to przekłada się na znacznie większe i szybciej zauważalne zyski.
Czy reklama na TikToku się opłaca?
Tak! Umiejętnie prowadzona kampania może dawać bardzo dobre efekty. Niski koszt reklamy w połączeniu z różnymi formami prezentacji treści i optymalizacji kampanii pozwala dotrzeć do odbiorców, którzy z dużym prawdopodobieństwem zainteresują się reklamowanym produktem lub usługą.
TikTok Top Ads – podążaj za reklamowymi trendami!
System reklamowy TikToka oferuje nam niezwykle ciekawe i przydatne narzędzie, jakim jest Top Ads. Mamy dzięki niemu wgląd do najpopularniejszych reklam w aplikacji. Możemy podpatrzeć kreację oraz podpatrzeć, jak sobie radzą według statystyk. To jednak nie wszystko!
W Top Ads mamy opcję filtrowania reklam na podstawie kilku bardzo interesujących czynników:
- Zasięgu
- CTR
- 2-sekundowych wyświetleń
- 6-sekundowych wyświetleń
- Czasie
- Kraju
- Kliknięć
- A nawet celów reklamowych!
Wszystkie te informacje pojawią się nam również, gdy klikniemy w daną reklamę i wyświetli nam się jej szczegółowy widok. Jest na czym zawiesić oko!
Mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci zapoznać się z możliwościami reklamy na Tik Toku. To wdzięczna platforma nie tylko pod kątem reklamowym. Choć początkowo byłem co do niej sceptyczny, tak obecnie spędzam w tej aplikacji stanowczo za dużo czasu. W przeważającej większości nie jest to jednak czas zmarnowany!
Udanego korzystania z/reklamowania się na Tik Toku i do przeczytania!
Artur Jabłoński