Jak dotrzeć do turystów reklamą na Facebooku?

Dziś mam dla Ciebie konkretną instrukcję – jak dotrzeć do turystów przez Facebooka. Jeżeli prowadzisz biznes, którego celem jest przyciągnąć tego typu osoby (na przykład restaurację, sklep, muzeum czy kawiarnię), to nie możesz go przegapić. Przyjemnej lektury – przejdźmy do konkretów.

 

 

Jak dotrzeć do turystów na Facebooku – “Zachowania”

Facebook udostępnia kilka możliwości dotarcia do turystów i osób podróżujących przez Facebooka. Pierwszą z dróg znajdziesz w sekcji związanej z kierowaniem reklam po zainteresowaniach i zachowaniach na etapie tworzenia Zestawu Reklam.

 

To właśnie “Zachowania” są sekcją, którą szukasz. Gdy ją rozwiniesz, zobaczysz kilka możliwości. Jak widzisz, dasz radę dotrzeć zarówno do osób podróżujących po kraju, jak i za granicą.

osoby często podróżująca reklama facebook

Jeżeli prowadzisz biuro podróży lub szukasz osób, które mają trochę więcej grosza, to na pewno powinieneś poeksperymentować z tego typu targetowaniem.

 

Ta opcja nie pozwoli Ci jednak dotrzeć do osób, które w tej chwili są na przykład w Twoim mieście w podróży służbowej lub turystycznie właśnie.

 

Co nie zmienia faktu, że da się do nich dotrzeć – musisz tylko skorzystać z ustawień dostępnych w innym miejscu, w sekcji “Lokalizacje”.

 

 

Reklama na Facebooku na turystów – ustawienia lokalizacji

W sekcji “Lokalizacja” na Facebooku wpisujesz miejsce, na które chcesz kierować reklamę. Wybór jest spory – od całego państwa nawet po pojedynczą ulicę (jeśli wie się, jak to zrobić).

 

To jednak nie wszystkie dostępne w tej sekcji ustawienia. Domyślnie Facebook kieruje reklamę do wszystkich w danej lokalizacji – niezależnie od tego, czy są to mieszkańcy czy turyści. Da się to jednak zmienić w rozwijanym menu. Zobaczysz wówczas interesującą nas w kontekście dzisiejszego wpisu opcję – “osoby podróżujące w tej lokalizacji”.

 

Jak ona działa? Targetowanie to pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich osób, które znajdują się obecnie ponad 200 kilometrów od swojego stałego miejsca przebywania.

 

Gdy jeździsz do pracy, w większości przypadków jest ona bliżej niż 200 km od Twojego domu, prawda?

 

Jak to ustawić? Wybierz to konkretne miasto (lub adres) i następnie z rozwijanego pola “Uwzględnij” zaznacz Osoby podróżujące w tej lokalizacji.

osoby podróżujące - reklama na facebooku

Pamiętaj, że to ustawienie działa na zasadzie wykluczenia – do Twojej grupy odbiorców trafią wszyscy Ci, którzy na ogół nie przebywają w zaznaczonej przez Ciebie lokalizacji ergo są tutaj turystami.

 

 

Jak dotrzeć przez Facebooka do turystów z konkretnego kraju?

Da się ustawić reklamą na Facebooku kierowaną do turystów z konkretnego kraju. Żeby to zrobić, musisz skorzystać z jeszcze innej sekcji – wyboru języka.

 

Dość dziwne, prawda? Większość osób myśli, że w sekcji język wybiera się języki, które dana osoba ma znać. Tymczasem działa ona w sprytniejszy sposób. Tutaj wybierasz język, w którym korzystają z Facebooka.

 

To świetna metoda, ponieważ kto będzie miał Facebooka po niemiecku w Polsce jak nie turysta? Ewentualnie studenci filologii, którzy chcą się dodatkowo podszkolić, ale na taki margines błędu możesz sobie pozwolić.

 

Jak widzisz, dzięki wszystkim wymienionym wyżej ustawieniom dotrzesz  do osób, które znajdują się w wybranym przez ciebie miejscu, nie jest to ich stałe miejsce pobytu i dodatkowo mówią wybranym przez ciebie językiem.

 

Do targetowania opcjonalnie można dodać zawężenie w postaci odpowiednich zainteresowań (jeśli wymaga tego produkt), np. kawiarniami czy konkretnymi rodzajami kuchni, jeśli prowadzisz tego typu biznes.

 

 

Reklama na Facebooku na turystów  – ustawianie zainteresowań

Oprócz powyższych zachowań i ustawień języka jak najbardziej możesz wykorzystać standardowe targetowanie po zainteresowaniach.

 

W przypadku ustawiania reklamy na turystów zagranicznych w Polsce warto zwrócić uwagę na zainteresowania dedykowane (podpowiadane przez Facebooka) tj. “podróże”, “turystyka”, czy “wakacje”. Już skorzystanie z tych pojedynczych zainteresowań dookreślonych językiem powinno przynieść bardzo precyzyjną grupę.

 

Oprócz tego, polecam wypróbować też zainteresowania takie jak hotele, Booking.com, TripAdvisor, muzea, wycieczki, plaże itd. Może się bowiem okazać że są mniej popularne wśród reklamodawców (a więc tańsze dla Ciebie).

 

 

Dlaczego język nie wystarczy?

Zdecydowanie nie polecam ustawiania reklam na cały kraj z odpowiednio zdefiniowanym językiem. To po prostu najbardziej nieprecyzyjne z ustawień. Preferencje językowe Facebooka każdy użytkownik ustala przecież sam.

 

Jak wspomniałem, w ten sposób mógłbyś wpaść przykładowo na całe wydziały studentów filologii niemieckiej, którzy ustawiając niemiecki na Facebooku ćwiczą w ten sposób język, a jednocześnie pominąć wszystkich zaangażowanych turystów którzy w ramach obcowania z polską kulturą ustawili swoje facebooki po polsku – tutaj nie ma zasady.

 

Ustawienia językowe to użyteczna funkcja, jednak trzeba wykorzystywać ją z głową – na przykład zawężając wybraną w inny sposób grupę. Zdecyduj, czy chcesz dotrzeć do rodzin z dziećmi czy na przykład do singli. 

 

To tylko kilka opcji, natomiast samych możliwości kierowania reklam na turystów jest oczywiście o wiele więcej. Możesz stworzyć zaawansowane strategie lub lejki sprzedażowe, by jeszcze precyzyjniej dobrać grupę pod swoje produkty.

 

Przykładowo: możesz wyświetlić reklamę treści o charakterze turystycznym (filmu z YouTube lub artykułu na portalu lub blogu – własnym albo cudzym) szerszej grupie odbiorców, a następnie  zebrać ich wszystkich do grupy remarketingowej i dopiero wtedy, oprzeć swoją kampanię docelową wyłącznie na tej grupie lub ludziach do niej podobnych.

 

Możesz też spróbować uderzyć do grup tematycznych – jest kilka metod, by się do nich dostać ze swoją reklamą, które opisałem w podlinkowanym tekście.

 

Eksperymentuj!

Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi skutecznie trafisz reklamą na Facebooku do zagranicznych turystów. Powodzenia!

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):