Reklama na YouTube – dostępne formaty

Formaty reklam na YouTube – których wybór jest całkiem spory – różnią się między sobą. Nie tylko ostateczną formą, w jakiej wyświetlane są użytkownikom, ale również celem kampanii, ich podtypami, czy wreszcie sieciami (YouTube oraz witryny i aplikacje należące do sieci partnerów wideo Google), w których są emitowane. Przejdźmy przez nie razem!

 

Formaty reklam na Youtube – zróbmy sobie ich przegląd:

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia wyświetlają się przed filmami, w ich trakcie oraz po.

Po 5 sekundach od rozpoczęcia ich wyświetlania, odbiorca może kliknąć przycisk pozwalający mu pominąć takie treści. Jeśli jednak odpowiednio go zainteresujesz, istnieje duża szansa na to, że poświęci swoją uwagę na zapoznanie się z Twoim przekazem.

Każde obejrzenie reklamy In-Stream możliwej do pominięcia zlicza się dopiero wtedy, gdy widz obejrzy ją przez 30 sekund (bądź w całości, jeśli jest krótsza) lub wejdzie z nią w interakcję, np. klikając w jakiś jej element.

Ten typowo zasięgowy format polecam Ci zastosować, gdy dopiero wprowadzasz na rynek swój produkt lub usługę i zależy Ci na tym, by potencjalni klienci dowiedzieli się o istnieniu Twojej marki lub gdy Twoim celem jest budowanie zasięgów.

Jeśli przez pierwsze 5 sekund zachęcisz widza do obejrzenia reszty, to super – prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na zakup wzrasta. Jeśli nie – nic nie tracisz, ponieważ nic nie zapłacisz i budżet wraca do puli. A o Twojej firmie dowiadują się kolejne osoby, którym wyświetlana jest reklama.

 

Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia

Reklama In-Stream niemożliwa do pominięcia to format podobny do poprzedniego. Również wyświetlana jest przed, w trakcie lub po filmie. Jednak – jak sama nazwa wskazuje – odbiorca musi ją obejrzeć od początku do końca.

Dzięki temu masz pewność, że Twój maksymalnie 15-sekundowy materiał wideo nie zostanie niezauważony. Warto więc skupić się na jasnym, ale niestandardowym przekazie, by go dodatkowo zapamiętać.

Ten format stosuję najczęściej w przypadku kampanii, na które mam dokładnie określony budżet i muszę uzyskać konkretną liczbę wyświetleń.

Rozliczane są w modelu CPM (czyli za każde 1000 wyświetleń). Szybko jestem więc w stanie sobie wyliczyć, w jakim stopniu uda mi się zrealizować cel. Wiem też wówczas, czy muszę wspomagać się w działaniach promocyjnych innymi kanałami.

 

Out-Stream

Format Out-Stream służy do wyświetlania reklam wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Co ciekawe, jako jedyny nie jest możliwy do emitowania w YouTube. Dostępny jest tylko w witrynach i aplikacjach, które należą do sieci partnerów wideo Google.

W pierwszym przypadku, odbiorcy korzystającemu z internetu mobilnego, wyświetla się baner. W drugim – jeśli adresat reklamy korzysta z aplikacji mobilnej – zobaczyć może nie tylko baner, ale też reklamę typu In-Feed, reklamę pełnoekranową czy reklamę natywną (pełnoekranową lub pionową).

Praktycznie wygląda to tak, że treść automatycznie odtwarza się z dźwiękiem, który widz może wyłączyć, klikając w reklamę. Dużą zaletą Out-Stream jest to, że poszerza zasięg reklamowy niewielkim kosztem.

Ten format szczególnie polecam do promowania aplikacji mobilnych. Jeśli nastawiasz się na zwiększenie liczby użytkowników Twojej apki, bez wydawania niebotycznych pieniędzy, to wyniki pozytywnie Cię zaskoczą.

Oczywiście sama kampania musi być atrakcyjna dla odbiorców, by zdecydowali się zainstalować aplikację. Jeśli spełnisz ten warunek i dobrze dobierzesz grupę docelową, może się okazać, że z tego typu reklamy uzyskasz więcej pobrań niż np. z Facebooka.

 

Discovery

Format Discovery wyświetla się na głównej stronie mobilnej wersji YouTube, w wynikach wyszukiwania w serwisie oraz obok filmów powiązanych. Jednym słowem, wszędzie tam, gdzie intencją użytkowników jest odkrywanie nowych treści.

Tego typu reklama składa się z tekstu i miniatury, którą system pobrał z filmu. Po kliknięciu w nią, odbiorca zostaje przekierowany do strony odtwarzania promowanej treści wideo lub na promowany kanał na YouTube. W zależności od tego, gdzie emitowana jest reklama typu Discovery, może zmieniać swój wygląd.

Ten format polecam zwłaszcza do kampanii, których celem jest zwiększenie liczby subskrybentów kanału na YouTube.

Użykownicy rzadko kiedy pomijają reklamę, która wygląda jak kolejny film na liście odtwarzania. Gdy już na nią trafią, a docelowy content okaże się dla nich ciekawy, istnieje spora szansa, że szerzej zainteresują się Twoją twórczością.

YouTube Artur Jabłoński

 

Bumper

Bumper to 6-sekundowa reklama wideo, idealna do krótkich treści, które mają zapaść odbiorcy w pamięć. Może być wyświetlany przed, w trakcie lub po filmie i widzowie nie mają możliwości jego pominięcia.

Ten format warto stosować, jako pomocniczy do dłuższych reklam wideo. Jest świetny w przypominaniu o tym, co stanowi esencję większej kampanii lub jako jej “zajawka”.

Cenię go zwłaszcza za to, że jest dość tani (rozliczany w modelu CPM, czyli za każde 1000 wyświetleń). Przy tym pozwala jednocześnie na dotarcie z przekazem do dużej publiki.

To świetna okazja na to, by przygotować odbiorców na “coś większego”. Zatrzymujesz wtedy ich uwagę na całej kampanii na YouTube (i nie tylko), realizowanej w innych formatach. A co za tym idzie, zwiększasz jej skuteczność.

Zachęceni 6 sekundami, poczekają na więcej, a gdy już to więcej dostaną, o wiele chętniej podejmą działanie. To sprawia, że bumpery traktuję, jako dobrą, reklamową rozgrzewkę.

 

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci formaty reklam na YouTube, wyjaśnić, czym się różnią i pomóc zrozumieć, kiedy warto na nie postawić. Musisz wiedzieć, że ich używanie jest możliwe albo z konkretnymi celami reklamowymi, jak również po wybraniu w Google Ads opcji “Utwórz kampanię bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu”.

 

Do przeczytania!

Artur Jabłoński