Reklama na połączenia telefoniczne na Facebooku

Nie zawsze tworząc reklamy na Facebooku kierujesz użytkowników na landing page. Czasem warto skłonić ich do wykonania  innej akcji – napisania do nas wiadomości, pozostawienia danych kontaktowych, itd. Niewiele osób jednak wie, że da się ustawić kampanię w taki sposób, by po kliknięciu potencjalni klienci dzwonili do Ciebie! Zobacz, jak działa reklama na połączenia telefoniczne oraz jak ją zrobić.

 

Reklama na połączenia telefoniczne – jak ją ustawić?

Kampanię na połaczenia telefoniczne da się obecnie ustawić na dwa sposoby: 

  •       kampania z celem zasięg i CTA „zadzwoń teraz”,
  •       kampania z celem ruch w witrynie i miejscem docelowym „rozmowa telefoniczna”.

Początkowo jedyną możliwością przyciągnięcia telefonów do firmy na Facebooku były kampanie zasięgowe, a i tam ta opcja była nieco ukryta. Ich głównym celem (ani metodą optymalizacji) wcale nie były połączenia telefoniczne, więc z wynikami bywał0 różnie. Obecnie Facebook daje dwie możliwości, którym przyjrzymy się bliżej.

 

Kampania na Zasięg i odpowiednie CTA

Generowanie połączeń telefonicznych metodą numer jeden sprowadza się do wyboru celu reklamowego Zasięg, konfiguracji grupy docelowej, a następnie wybór CTA “Zadzwoń teraz” już na etapie konfiguracji samej reklamy. O tutaj. 

Chcesz, by klienci dzwonili do Twojej firmy Jak ustawic reklame na Facebooku, ktora do tego zacheci 1

Wpisz numer telefonu, na który chcesz przekierować odbiorców.

reklama na połączenie telefoniczne na fb - jak ustawić

Zauważ, że powyżej podajesz również adres URL Twojej witryny. Użytkownik przejdzie do niej po kliknięciu miniatury obrazu. Połączenie telefoniczne wykona jedynie klikając w przycisk CTA. To podstawowy minus tego rozwiązania – nie da się uruchomić w ten sposób reklamy, która po kliknięciu na dowolny element powierzchni generowałaby połączenie telefoniczne. 

Chcesz, by klienci dzwonili do Twojej firmy Jak ustawic reklame na Facebooku, ktora do tego zacheci 3

Miejsce docelowe „Rozmowa telefoniczna”

Opcja dostępna od niedawna i w zasadzie jedyna, po którą powinieneś sięgać, jeśli Twoim głównym celem jest generowanie połaczeń z reklamy.

Jak zatem ją skonfigurować?

Tym razem jako cel kampanii musisz wybrać „Ruch”. Tworząc reklamę z kolei, jako miejsce docelowe wybierz „Rozmowę telefoniczną”. Wprowadź też numer telefonu.

reklama na połączenia telefoniczne na facebooku

Tym razem adres URL nie jest wymagany. Każde kliknięcie w reklamę wywoła więc połączenie telefoniczne. O to chodziło!

Chcesz, by klienci dzwonili do Twojej firmy Jak ustawic reklame na Facebooku, ktora do tego zacheci 5

Przycisk CTA „Zadzwoń teraz” pojawi się automatycznie i nie możesz go edytować.

 

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Czym różnią się obie reklamy?

Czy, pytając inaczej, dlaczego do jednej zachęcam, a do drugiej zniechęcam? Sprowadza się to do zrozumienia mechaniki celów reklamowych i stojącej za nimi optymalizacji.

Kampania typu Zasięg ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby ludzi, ale niekoniecznie zachęcać ich do jakiejkolwiek akcji. Stąd połączeń (czy w ogóle kliknięć) jest zazwyczaj w takich reklamach niewiele.

Kampania generowania połączeń metodą numer dwa opiera się na celu „Ruch”. Umożliwia on optymalizację na kliknięcia linków i wyświetlenia stron. Facebook może więc optymalizować reklamy na zdarzenia, na których nam zależy – nie jest to wciąż czysta optymalizacja pod kątem samych połączeń, ale lepszy już krok do nich prowadzący niż samo dotarcie (zasięg).

Niestety, na ten moment Facebook nie umożliwia zliczania telefonów jako konwersji, stąd brak i samej optymalizacji. 

 

Reklama na połączenia telefoniczne na Facebooku – na co uważać?

Bez względu na to, którą z dwóch powyższych metod wybierzesz, prowadząc kampanie nakierowane na generowanie telefonów do firmy, trzymaj się kilku zasad;

  1. Wyświetlaj reklamy na połączenia tylko na urządzeniach mobilnych. Odpowiednią opcję znajdziesz na poziomie zestawu reklam.
  2. Ustaw harmonogram reklam tak, by reklamy wyświetlały się wtedy, kiedy ktoś odbierze telefon, czyli np. w godzinach pracy biura (niby oczywiste, a często pomijane!)
  3. Skorzystaj z kampanii na połączenia telefoniczne do sprawdzonych grup docelowych, na przykład w remarketingu. Osoby, które odwiedziły już Twoją witrynę internetową lub stronę na Facebooku z większym prawdopodobieństwem zadzwonią do Ciebie. Ktoś, kto nie ma pojęcia kim jesteś, raczej nie będzie do tego skłonny.   

Jak widzisz, Facebook oferuje dość ograniczone narzędzia do tworzenia reklam generujących połączenia telefoniczne. Największą bolączką jest brak możliwości bezpośredniego mierzenia telefonicznych konwersji. Być może jednak po uruchomieniu kampanii Twój aparat rozdzwoni się jak szalony i stwierdzisz, że to zasługa Facebooka.

Czego Ci życzę i do przeczytania,

Artur Jabłoński