Biblioteka reklam na Facebooku czyli jak sprawdzić reklamy konkurencji

Wiele osób chciałoby przyjrzeć się temu, jak wyglądają reklamy konkurencji na Facebooku. Teraz jest to możliwe!

Do tej pory, aby obejrzeć reklamy konkurencji, trzeba było uciekać się do sprytnych sztuczek. Część w nich opisałem ponad rok temu w jednym ze swoich artykułów – jeśli chcesz go sprawdzić, proszę bardzo.

Nie zmienia to faktu, że sytuacja uległa zmianie i nie musisz już uciekać się do tego typu trików. Facebook wprowadził opcję, dzięki której każdy w dowolnym momencie może wyświetlić wszystkie reklamy publikowane z danego profilu.

Czym jest Facebook Ads Library?

Mówiąc krótko – dzięki bibliotece reklam możesz zobaczyć wszystkie reklamy konkurencji na Facebooku. Razem z ciekawymi danymi, jak na przykład dzień, w którym dana reklama została odpalona czy na jakiej platformie jest wyświetlana.

Możliwość podejrzenia reklam konkurencji jest oczywiście bardzo cenna. Możesz wtedy zobaczyć stosowane przez nią sztuczki, a dzięki temu nabrać inspiracji, ustalić działania reklamowe na własnej stronie czy nawet zoptymalizować koszty reklamy na Facebooku.

Co ciekawe, absolutnie każdy może uzyskać dostęp do biblioteki reklam. Nawet ktoś, kto nie ma konta na Facebooku. Działania konkurencji jeszcze nigdy nie były tak łatwe do podejrzenia. Grzech nie skorzystać, prawda?

Jak sprawdzić reklamy konkurencji na facebooku i działania konkurencji? Krok po kroku

Biblioteka reklam otwiera przed nami ogromne możliwości, jeśli chodzi o wgląd w reklamy konkurencji. A przy tym jest niezwykle prosta w obsłudze.

Tak naprawdę wystarczy kilka kliknięć i zobaczysz szczegóły reklamy wybranej marki. Jej kreację, wspomnianą datę uruchomienia, przycisk Call to Action, a nawet te nieaktywne reklamy.

Żeby to zrobić, wystarczy wejść na fanpage i z menu po prawej stronie wybrać nową, widoczną na samym dole pozycję – “Transparentność strony”.

transparentność strony

W przypadku urządzeń mobilnych “Transparentność strony” będzie się wyświetlała pod informacjami o stronie, a więc jeszcze łatwiej można ją znaleźć.

transparentność strony - reklamy konkurencji

Po kliknięciu “Zobacz więcej” (na desktopie) lub “Zobacz wszystkie” (na mobile) otrzymamy informację, czy dany fanpage ma obecnie aktywne reklamy. Jeśli tak, będziemy mogli kliknąć “Bibliotekę reklam”.

Ważny fakt: zakładka nie wyświetla informacji na temat targetowania poszczególnych kampanii, a jedynie same kreacje i datę rozpoczęcia wyświetlania kreacji. Dzięki temu nikt nie jest w stanie zebrać kompletu danych na temat Twoich reklam, choć oczywiście grafika i teksty pozwolą wyciągnąć wiele wartościowych wniosków.

Biblioteka reklam Facebook (Facebook Ads Library) – jak wykorzystać jej możliwości?

Jak widzisz, dostęp do biblioteki reklam Facebooka jest naprawdę prosty.

Korzystanie z biblioteki reklam nie tylko pozwala sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku, ale otwiera szereg możliwości jeśli chodzi o marketing Twojej marki.

Każdy reklamodawca powinien być na bieżąco z poczynaniami rywali. A taką możliwość mamy właśnie dzięki na przykład bibliotece reklam.

Korzystanie z API biblioteki reklam

Ciekawą opcją w bibliotece reklam jest korzystanie z jej API.

To przydatne narzędzie, jeśli ktoś jeszcze bardziej chce się zagłębić w statystyki. Dzięki niemu możesz wyszukiwać niestandardowe słowa kluczowe w reklamach Ads Library. Pozwoli Ci to na przeglądanie danych z aktywnych, jak i nieaktywnych reklam dotyczących polityki, wyborów, a także kwestii społecznych.

To, co będziesz mógł sprawdzić, to na przykład wydatki spożytkowane na reklamę, statystyki czy dane demograficzne.

Co ważne, aby móć korzystać z API biblioteki reklam, musisz zweryfikować swoją tożsamość. Stanowi to zabezpieczenie przed sytuacjami podobnymi do tej z Cambridge Analytica w roli głównej.

Czy można wyłączyć zakładkę “Transparentność”?

Niestety, na chwilę obecną nie jest to możliwe i nie wydaje się, żeby Facebook planował w ogóle wprowadzić tę opcję. Portal po licznych aferach stawia na transparentność i to jeden z jej wymiarów.

 

Nie chcę, żeby konkurencja oglądała moje reklamy – co robić?

Jak już wspomniałem, nie ma sposobu, żeby wyłączyć sekcję “Transparentność”. Czy nie ma zatem sposobu, żeby ukryć się przed cudzym wścibstwem? Jest jedna droga naokoło.

Wymaga to od Ciebie posiadania dwóch fanpejdży – jednego oficjalnego, głównego i drugiego, tylko do reklam. Ten drugi będzie oczywiście pusty i z uwagi na znikomą aktywność rzadziej będzie się wyświetlał w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu konkurencji dłużej zejdzie dobranie się do Twoich reklam.

To rozwiązanie ma jednak szereg minusów:

 

  • każda reklama owocuje przyrostem fanów – ci będą w tym wypadku lubić nieodpowiedni fanpage,
  • takiego fanpage’a nie da się ukryć, więc konkurenci i tak mogą go znaleźć.

Reklamy na Facebooku konkurencji – czy wszystkie kreacje dostępne w bibliotece reklam warto kopiować?

Oczywiście, biblioteka reklam to bardzo przydatne narzędzie. I świetnie, że możesz sprawdzić reklamy konkurencji oraz uzyskać informacje o jej bieżących poczynaniach.

Ważne jednak jest to, by tę wiedzę dobrze wykorzystać. Czy to w przypadku reklamy na Instagramie, czy tej na Facebooku. Wśród reklamodawców są też – niestety – tacy, którzy idą na łatwiznę i po prostu kopiują kreacje konkurencji.

Nie idź tą drogą. Jeśli masz problem z tworzeniem reklam, zapraszam Cię serdecznie na najlepsze szkolenie z Facebooka, które pomoże Ci rozwiązać wszystkie Twoje wątpliwości.

A zatem – wszystko z głową. Inspiracja, a nie kopiowanie. Umiejętne wykorzystanie danych, a nie ślepe bazowanie na reklamie konkurencji. Jeśli będziesz rozsądnie korzystał z Facebook Ads Library, wówczas to narzędzie naprawdę może przynieść Ci korzyści.

Pokrótce: nie polecam tego rozwiązania. Natomiast wiem, że jest stosowane, pokazuję Ci więc potencjalną drogę :)

 

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):