Remarketing na Facebooku – jak uruchomić?

Remarketing to nie tylko bannery Google. Reklamy, które ścigają (złośliwi powiedzieliby, że prześladują) odwiedzających Twoją stronę możesz uruchomić również na Facebooku. Zdecydowanie warto i, o czym przekonasz się za chwilę, jest to proste!

Remarketing to reklamy wyświetlające się osobom, które już odwiedziły Twoją stronę www. Na Facebooku możesz uruchomić tego typu bannery zarówno w newsfeedzie (aktualnościach), jak i prawej kolumnie.

Piksel Facebooka

By uruchomić remarketing na Facebooku, trzeba umożliwić portalowi zbieranie danych z Twojej strony www. W tym celu musisz zrobić dwie rzeczy: stworzyć Piksel Facebooka i wgrać go na swoją witrynę.

Brzmi groźnie? Spokojnie!

Piksel Facebooka to fragment kodu, który identyfikuje wśród osób wchodzących na Twoją stronę www konkretnych użytkowników portalu. Piksel jest przypisany do konta reklamowego – każde z nich ma własny.

piksel facebooka

Stworzysz go w swoim Menadżerze Reklam. Na wypadek, gdybyś go nie posiadał, oto, jak możesz go założyć (proces jest identyczny w Managerze Biznesowym, jak i na prywatnym koncie)

 

Zakładanie konta reklamowego na Facebooku

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z reklam na Facebooku, musisz najpierw założyć odpowiednie konto. W tym celu kliknij w trójkąt wyboru opcji w prawym górnym rogu ekranu i wybierz „Reklama na Facebooku”. System przeprowadzi Cię przez proces tworzenia pierwszej reklamy oraz zakładania konta.

Jeżeli masz już konto lub właśnie skończyłeś je zakładać, uruchom swój Menadżer Reklam. Z menu po lewej stronie (trzy poziome kreski) wybierz zakładkę „Piksele”.

menadżer reklam facebooka menu

Gdy już tam wejdziesz, Facebook przeprowadzi Cię przez proces tworzenia piksela. To banalne – musisz po prostu nadać mu nazwę. Otrzymasz kod, który możesz następnie samodzielnie wkleić na stronę (jeśli potrafisz) lub wysłać swojemu programiście.

 

Jak zainstalować piksel Facebooka

Istnieje trzecia droga. Jeżeli Twoja strona stoi na WordPressie, zainstaluj wtyczkę Tracking Code Manager. Następnie uruchom ją, skonfiguruj kod tak, by uruchamiał się na każdej podstronie i sprawdź, czy został poprawnie zainstalowany.

Wtyczka sama Cię o tym poinformuje, dla pewności możesz jednak skorzystać też z oficjalnego narzędzia samego Facebooka – Pixel Helpera. To bardzo ważne – błędy się zdarzają.

 

Tworzenie grup odbiorców reklam na Facebooku

Jesteśmy w połowie drogi. Zainstalowaliśmy na Twojej stronie piksel Facebooka, który zbiera dane o użytkownikach. To, co musisz teraz zrobić, to stworzyć grupę odbiorców w oparciu o te informacje. W tym celu ponownie udaj się do Menadżera Reklam, a następnie z wiadomego menu (trzy poziome kreski) wybierz zakładkę „Grupy odbiorców„.

Teraz kliknij „Utwórz grupę odbiorców”, wybierz „Ruch w witrynie internetowej” i stwórz grupę.

tworzenie grupy odbiorców facebook

Jeżeli odwiedziło Cię chociaż 20 użytkowników, grupa stworzy się poprawnie (co system potwierdzi zieloną kropką. Bądź cierpliwy, to może chwilę zająć!).

remarketing na facebooku

Pamiętaj jednak, że aby uruchomić samą reklamę, grupa odbiorców musi liczyć minimum 1000 osób!

 

Zawężanie grup remarketingowych

Jeżeli Twoja grupa remarketingowa jest odpowiednio liczna, możesz ją dodatkowo zawężać.

Wszystkie standardowo dostępne opcje reklamowe Facebooka (zainteresowania, itd.) da się zastosować do tych odbiorców. Dzięki temu na przykład skierujesz reklamę na osoby, które były na Twojej stronie i interesują się marketingiem, są właścicielami małych, lokalnych biznesów czy spełniają określone kryteria demograficzne.

Ponadto oczywiście możesz celować w osoby, które wyświetlały jedynie konkretne podstrony na www, np. dział kontakt, oferta lub przeglądały wybrane produkty.

 

Jak uruchomić reklamę na niestandardową grupę odbiorców

Bezpośrednio z panelu „Grupy odbiorców” możesz przejść do tworzenia reklamy. Kliknij zielony przycisk „Utwórz reklamę” w prawym górnym rogu.

Po tym, jak już wybierzesz rodzaj reklamy (na przykład „Kliknięcia do witryny”), przejdź do części poświęconej konfiguracji grupy odbiorców. Zwróć uwagę, że na samej górze czeka na Ciebie opcja „Niestandardowe grupy odbiorców”. Wpisz tutaj nazwę swojej grupy i wybierz ją z listy. Gotowe!

 

Cała reszta procesu tworzenia reklamy przebiega bez zmian.

To oczywiście jedynie podstawowa konfiguracja. Możliwości, jakie daje remarketing na Facebooku są naprawdę duże. Możesz pokazywać klientom produkty, które oglądali, wykorzystać różne formaty reklam (wideo, wewnętrzne formularze Facebooka – tak zwane Lead Ads – i tak dalej) czy w oparciu o ruch na swojej stronie tworzyć szalenie skuteczne grupy podobnych odbiorców.

To jednak temat na zupełnie inną okazję, a od czegoś trzeba zacząć, prawda?

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):