Chcąc zwiększyć swoją sprzedaż online – czy to w branży B2B, czy w e-commerce – musisz systematycznie pozyskiwać ruch na swoją stronę internetową. Tylko jak to robić skutecznie? Nie wystarczy tylko skonfigurować sklep czy odpalić stronę i czekać aż licznik zacznie rosnąć. Regularny ruch to stabilizacja sprzedaży, dlatego dziś opowiem Ci skąd pozyskiwać ruch na stronę www, by generować sprzedaż. Pokażę Ci aż 8 sprawdzonych sposobów – od technicznych i narzędziowych, aż po działania marketingowe.
W artykule przeczytasz o:
Skąd pozyskiwać ruch na stronę WWW? Najpierw odpowiedz sobie na te pytania!
Niezależnie od tego, czy chcesz pozyskać pierwszego czy tysięcznego klienta, generowanie wartościowego ruchu na stronie internetowej (i/lub landing page’u) jest jednym z kluczowych elementów rozwoju Twojego biznesu.
Jeśli wcześniej zadbałeś o to, by wszystkie treści, layout i design były zoptymalizowane pod wybrane konwersje (zakupy, pozyskanie leadów), zwiększony ruch ma szansę przełożyć się na większą liczbę klientów i większą sprzedaż.
Z marketingowego punktu widzenia dobrą wiadomością jest jeden fakt. Wypracowany proces pozyskiwania klientów – nieważne, czy będzie to piąty, czy pięćdziesiąty – będzie zasadniczo taki sam. Zmienne mogą się okazać tylko niektóre elementy, jak szczegóły oferty, poniesione koszty czy kanały dotarcia i sposób komunikacji.
Aby ruch, który sprowadzisz na stronę czy do sklepu, rzeczywiście mógł konwertować i generować sprzedaż, musisz spełnić kilka zasadniczych warunków. Odpowiedz sobie na następujące pytania:
-
Czy mam wystarczająco dobre produkty/usługi?
“Dobry produkt” to taki, który będzie wystarczająco atrakcyjny dla osób, do których chcesz dotrzeć. Musi spełniać ich potrzeby – zarówno te racjonalne, jak i emocjonalne. Powinien być on także zachęcający cenowo – i nie mam tu na myśli dumpingu cenowego. Cena powinna odzwierciedlać także pozycjonowanie Twojej marki. Szyty na miarę garnitur za 1000 zł może wyglądać co najmniej podejrzanie.
-
Jak wygląda rynek, na który chcę wejść?
Wiąże się to trochę z pierwszym pytaniem. Zanim zaczniesz pozyskiwać ruch na swoją stronę musisz dowiedzieć się, czy będzie popyt na Twoje produkty czy usługi i jakie motywacje kierują ludźmi w czasie zakupów. Niezbędna będzie też analiza konkurencji i całego otoczenia biznesowego. Pomoże Ci to stwierdzić, czy chcesz ze swoją ofertą obejmować cały rynek, czy lepiej skupić się na jednej konkretnej niszy. Wszystko to pozwoli stworzyć idealną ofertę dla grupy docelowej.
-
Czy moje produkty są odpowiednio “opakowane”?
Nie, nie chodzi mi o kartonik z hot stampingiem czy grawerowaną butelkę. A przynajmniej nie tylko. Atrakcyjność wizualna to istotny aspekt prezentowania produktu. Równie ważne będą wszelkie walory komunikacyjne, jak choćby wciągające copy (nie bez kozery storytelling sprzedażowy jako narzędzie święci w ostatnich latach triumfy) czy historia marki z podaniem tzw. reasons to believe, które będą ją uwiarygadniać.
-
Czy ludzie na mojej stronie znajdują to, czego szukają?
Aby doszło do jakiejkolwiek interakcji i konwersji użytkownik musi znaleźć na swojej stronie to, czego szuka. To nie wymaga większego komentarza. Spójność wizerunku, komunikacji i atrakcyjność oferty – to punkt wyjścia do w drodze do sprzedaży.
Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej? 8 sprawdzonych pomysłów!
-
Zoptymalizuj swoją stronę internetową
Szybkość witryny to jeden z ważniejszych tzw. czynników rankingowych w wynikach wyszukiwania zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych. Potwierdza to oficjalnie sam Google.
Skrócenie czasu ładowania strony to szansa na lepszą pozycję w wyszukiwarce, a to będzie miało bezpośrednie przełożenie na zwiększony ruch w witrynie.
Aby wdrożyć odpowiednie zmiany, skontaktuj się ze swoim developerem. Aktualny stan swojej strony możesz sprawdzić i kontrolować w narzędziach Lighthouse i Page Speed.
-
Aktywna obecność w social media
Aż 87% marketerów twierdzi, że zwiększenie ruchu na stronie www to jedna z najważniejszych korzyści marketingu w mediach społecznościowych.
Chcąc zbudować prawdziwe zaangażowanie w social media, musisz pamiętać, że Twoje profile nie są słupem ogłoszeniowym. Nie mogą one służyć tylko i wyłącznie do publikowania linków czy zachęcania do zakupu.
Zachęcaj do dyskusji, dziel się wiedzą, inspiruj. To podstawa w budowaniu zaangażowania, relacji z odbiorcami i zaufania. Na sprzedaż przyjdzie czas.
Facebook, Instagram, Tik-Tok, Pinterest, LinkedIn, Twitter, Quora… Możliwości ekspozycji Twojej marki jest naprawdę wiele. Jednak nie musisz być na każdej platformie. Musisz być tam, gdzie są Twoi klienci – obecni i przyszli.
-
Content marketing na miarę czasów i możliwości
O znaczeniu content marketingu nikogo nie muszę przekonywać, prawda?
Zarówno content marketing i prowadzenie własnych kanałów w social media to maraton. Musisz się do niego dobrze przygotować.
Kim są moi klienci? Do kogo chcę dotrzeć? Jakie treści będą dla nich najlepsze? Jakie formaty się sprawdzają? Jaki content ma teraz największy potencjał?
To tylko kilka pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć w trakcie przygotowywania strategii content marketingowej.
Tylko przemyślane i zaplanowane działania przyniosą najlepsze efekty. Warto skorzystać z pomocy zaufanego i doświadczonego partnera, dla którego będą najważniejsze Twoje cele biznesowe. W mojej agencji digitalk zajmiemy się Twoją marką kompleksowo – od strategii, po kreację i raportowanie.
Video, wpisy blogowe, posty w mediach społecznościowych, vlogi czy podcasty… Który z formatów pasuje najbardziej do Twojego biznesu?
-
Reklamy i kampanie płatne
Reklamy i kampanie płatne mogą okazać się doskonałą metodą przyciągania kolejnych odwiedzających do Twojej strony – zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej
Reklamy na Facebooku i na innych platformach społecznościowych czy Google Ads mogą docierać zarówno do osób na każdym etapie lejka marketingowego/sprzedażowego. Dzięki nim możesz swoje komunikaty kierować do zupełnie nowych osób, jak i tych, które już poznały Twoją produkty/usługi i weszły w interakcję z Twoją marką (np. wejście na stronę www, reakcje w social media, itp).
Zanim zaczniesz korzystać z reklam płatnych, zdecyduj, jakie dokładnie cele chcesz osiągnąć i ustal, jaki możesz przeznaczyć na to budżet. Pamiętaj, że wybór medium i charakterystyka grupy docelowej będą miały wpływ także na ostateczne ROI.
-
A może by tak influencer marketing?
Influencer marketing to jedna z najpopularniejszych form marketingu. We współpracy z influencerami możesz wykorzystywać ich zasięgi, kreatywność oraz zaangażowanie społeczności, by wygenerować ruch na swojej stronie czy w sklepie internetowym.
(function() { var id = 'smIframe-zdw67h9jrv32mnqq'; var PREFIX_OUTGOING = 'SM_RESIZE_IFRAME:' + id; var PREFIX_INCOMING = 'SM_IFRAME_HEIGHT:' + id + ':'; var iframe; var findIframe = function() { if (iframe) { return iframe; } iframe = document.getElementById(id); return iframe; }; window.addEventListener('resize', function() { findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, '*'); }); window.addEventListener('message', function(event) { var messageData = event.data; try { if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) { return; } findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, '')) + 'px'); } catch (e) {} }); }());
Pomimo rozmachu i kuszących zapewnień o wynikach taka współpraca może okazać się dość niebezpieczna dla wizerunku Twojej marki. Dlatego w doborze influencera nigdy nie kieruj się tylko i wyłącznie zasięgami czy jego “sławą”. Konkretny influencer musi działać w grupie docelowej, do której chcesz dotrzeć. Kluczowe będzie tu zaangażowanie i realny wpływ (influence), jaki ma on na swoją społeczność.
-
Newslettery i email marketing
Budowanie listy mailingowej powinno od samego początku być na podium Twojej listy biznesowych działań.
Od lat wieszczy się koniec e-mail marketingu, a on dalej jest skuteczny. Spójrzcie tylko na dane od Mailer Lite, które pokazują najważniejsze statystyki za 2021 rok bez podziału na branże:
- średni Open Rate: 27.91% (w 2020: 25.35%)
- średni Click Rate: 3.75% (w 2020: 3.82%)
- współczynnik wypisania się z newslettera: 0.33% (w 2020: 0.39%)
- współczynnik odrzuceń: 0.55% (w 2020: 0.88%)
W artykule znajdziesz też dane dotyczące konkretnych branż.
Tak wysoka skuteczność i popularność tego kanału może wynikać m.in. z faktu, że:
- e-mail to najbardziej bezpośrednia forma komunikacji w sieci: jesteś z potencjalnym klientem sam na sam;
- narzędzia do e-mail marketingu dają mnóstwo możliwości automatyzacji i personalizacji treści, które wspierać będą także sprzedaż (np. aktywizacja grupy, mailingi remarketingowe czy kampanie na porzucone koszyki).
Newsletter czy e-mail marketing możesz wykorzystać zarówno do dystrybucji treści blogowych, podcastów, jak i do kierowania dedykowanych ofert czy rabatów, które skuszą odbiorców do (ponowynych) odwiedzin.
-
Agregatory i porównywarki
Sklepy e-commerce powinny zainteresować się także swoją obecnością na platformach zakupowych, agregatorach i porównywarkach, jak Zalando, Allegro, Domodi, Westwing, Ceneo czy Amazon.
Zanim dokonamy zakupów, zawsze szukamy informacji na temat produktu, opinii i recenzji, a także chcemy porównać ze sobą najlepsze oferty. Wykorzystując ich moc w wyszukiwarkach, możesz dodatkowo wzmocnić swoją.
Możesz mieć też pewność, że ruch pozyskany z takich miejsc będzie naprawdę kaloryczny, ponieważ na stronie pojawią się osoby naprawdę zainteresowane Twoją ofertą.
-
Strony branżowych konferencji
To opcja dla firm z sektora B2B. Branżowe konferencje to świetny sposób na nawiązanie relacji, networking i pozyskanie leadów.
Jeśli nie uda się to zrobić twarzą w twarz lub konferencja odbywa się online, nie martw się. Zawsze jest dedykowana strona www lub landing page, gdzie umieszczone będą linki do Twojej witryny.
W ten sposób pozyskany ruch także będzie dość wysokiej jakości – nawet jeśli będzie to ciekawość i “sondowanie”. Co ważne, jeśli wizyta nie zakończy się sukcesem w postaci wypełnienia formularza kontaktowego czy choćby zapisu na newsletter, będziesz mieć już podstawę do dalszych działań na kolejnych etapach lejka, w tym remarketingu.
Dowiedziałeś się już, jak i skąd pozyskiwać ruch na stronę, by generować sprzedaż. A wiesz, że istnieje aż 10 powodów, dla których odwiedzający nie dodają produktów do koszyka na stronach i w sklepach internetowych? Na szczęście można to dość szybko zmienić – i to bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Nie wierzysz? Sprawdź.
Do przeczytania,
Artur Jabłoński