Sklep na Facebooku – jak go założyć?

Sklep na Facebooku to opcja, o której mówi się od lat, a która dostępna jest mniej więcej od roku. Jeżeli interesowałeś się tą nowością kilka lat temu, to pewnie wiesz, że pierwotnie miała działać zupełnie inaczej. Dziś jest to po prostu jedna z zakładek. Wiele osób nie wie, jak ją uruchomić, więc przygotowałem odpowiedni poradnik!

Jak działa sklep na Facebooku

Sklep na Facebooku to osobna zakładka na fanpage’u. Kiedy go uruchomisz i uzupełnisz produktami (o czym za chwilę), będziesz mógł oznaczać produkty pod postami – zdjęciami, filmami, itd. Dzięki temu zalinkujesz do nich nawet wtedy, gdy post sam w sobie linku nie ma.

Ktoś mógłby powiedzieć “po co mi to, przecież zawsze mogę wrzucić link do opisu”. Teoretycznie tak, ale:

  • linki w opisach wcale się super nie klikają – to zależy od fanpage’a
  • korzystanie ze sklepu sprawia, że linki do produktów (i one same) są lepiej widoczne

a poza tym

why don't we have both

Tyle w temacie.

Jak wygląda tego typu post? Spieszę podać przykład, bo być może wcześniej się z nim nie spotkałeś.

sklep na facebooku post

A tak wygląda na samym fanpage’u.

sklep na facebooku zakładka

Ok. Wiemy już, jak działa sklep na Facebooku, pora się dowiedzieć, jak go założyć!

Jak założyć sklep na Facebooku – instrukcja krok po kroku

Prowadzenie własnego sklepu internetowego na Facebooku to niezwykle przydatna opcja i jeden z najlepszych kanałów sprzedaży.

Użytkownicy często dokonują zakupów intuicyjnie, pod wpływem impulsu. Facebook jest do tego idealnym miejscem. Jeśli więc jesteś właścicielem strony i będziesz w stanie odpowiednio skonfigurować sklep, a Twoje kolekcje produktów przyciągną uwagę odbiorców – jest duża szansa na konwersje.

Między innymi właśnie dlatego założenie sklepu na Facebooku jest tak wygodną i zarazem przydatną funkcją, która pomoże Ci też zwiększyć zyski w sklepie internetowym.

Jak więc założyć sklep na Facebooku?

Jak już powiedziałem, sklep na Facebooku jest zakładką. Żeby była widoczna, musimy ją dodać. W tym celu wejdź w menu “Ustawienia” na swoim fanpage’u, a następnie w podmenu “Edytuj stronę”.

Po prawej stronie znajdziesz teraz dostępne dla Ciebie zakładki. Zjedź na sam dół strony. Kliknij “Dodaj kartę”.

edytuj stronę

Dzięki temu wyświetlisz listę dostępnych dla Ciebie zakładek, z których jeszcze nie korzystasz. Na przykład Usługi, które działają analogicznie jak Sklep (hej, więc ten artykuł to tak naprawdę 2 w 1!).

Jeżeli nie widzisz w opcjach sekcji “Sklep”, to znaczy, że ta zakładka nie jest dla Ciebie jeszcze dostępna. Musisz cierpliwie poczekać!

jak dodać zakładkę na Facebooku

Widzisz “Sklep”? To wystarczy kliknąć “Dodaj kartę” i gotowe. Od tej pory zakładka będzie widoczna po lewej stronie na głównym widoku Twojego fanpage’a i możesz z niej korzystać.

Zanim jednak się tam udamy, przypomnę Ci tylko, że możesz zmieniać kolejność wyświetlania zakładek. Jedne mogą być niżej, drugie wyżej.

Dlaczego to ważne? Cóż, to od tego zależy, co po kolei zobaczą osoby, które odwiedzają Twój fanpage. Musisz wybrać, na czym Ci bardziej zależy – chcesz wyeksponować filmy, wydarzenia, a może właśnie sklep?

Ustawianie kolejności zakładek jest banalnie proste – przeciągasz i upuszczasz elementy nad lub pod siebie.

Przykłady sklepów na facebooku

Nie masz jeszcze własnego sklepu internetowego na Facebooku? Chcesz założyć sklep na Facebooku? Zanim utworzysz sklep na fb przejrzyj przykłady sklepu na Facebooku, które załączam poniżej:

sklep na facebooku przykłady Lacava

Jak może wyglądać sklep na Facebooku

dobre prkatyki w sklepie na facebooku

Czy możemy sprzedawać na Facebooku, nie mając sklepu internetowego?

Odpowiedź brzmi: tak. Nawet jeżeli dopiero zaczynamy handel i nie mamy sklepu internetowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć sklep na Facebooku. Możemy bowiem prowadzić sprzedaż również przez Messengera.

Najlepiej jednak wszystko poprawnie zaplanować od samego początku. A utworzenie sklepu internetowego prędzej czy później i tak będzie nam potrzebne.

Wpłynie to z pewnością na poprawę wizerunku marki. Sama karta sklepu na Facebooku może bowiem nie być zbyt wystarczająca i wiarygodna dla niektórych potencjalnych klientów. Istnieje ryzyko, że po prostu nie będą chcieli wtedy od nas kupować.

Co innego, gdy będzie to połączenie sklepu internetowego ze sklepem na Facebooku. Takie zaplecze będzie zdecydowanie bardziej przyjazne dla użytkownika. Pomoże Ci to też mierzyć skuteczność reklam oraz je optymalizować. Aby to zrobić, będziesz potrzebował piksela Facebooka.

Jak wygląda sklep na Facebooku?

Gdy już założymy sklep na Facebooku, z punktu widzenia potencjalnych klientów będzie on wyglądał jak katalog. Po wejściu w panel sklepu, wyświetli im się zestawienie produktów.

Przy dostosowaniu wyglądu sklepu będziemy mogli też wprowadzić kategorie produktów. Nasi klienci będą zaś mieli opcje sortowania na podstawie daty dodania, ceny i tak dalej.

Plaftorma Facebook przygotowała tu również opcje remarketingowe. Użytkownikom u góry sklepu wyświetlą się bowiem również te produkty, które już wcześniej przeglądali. Skoro wrócili, to może tego właśnie szukają i dokonają zakupu?

Jak wygląda sprzedaż w praktyce?

Kupujący ma cztery możliwości dokonania zakupu w zależności, jak poprowadzimy ścieżkę zakupową. 

  • może skontaktować się z nami za pomocą Messengera, aby wyrazić chęć zakupu;
  • może przejść na stronę produktu w naszym sklepie i tam dokonać zakupu;
  • może kupić produkt przez Facebooka* – niestety w Polsce nie mamy dostępu do finalizowania transakcji przez Facebooka tak jak np. w Stanach Zjednoczonych, ponieważ nie mamy dostępu do Menadżera sprzedaży;
  • może zostać przekierowany na stronę checkoutu naszego sklepu na Shopify, podać niezbędne informacje do wysyłki i sfinalizować transakcję.

Czwarta opcja jest na tyle fajna, że daje nam możliwość najkrótszej ścieżki zakupowej. Klient wybiera produkt, klika „Zapłać w witrynie”, aby sfinalizować zamówienie.

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Sklep na facebooku jest darmowy?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Samo założenie i działanie Twojego sklepu na Facebooku będzie w całości darmowe.

Jedyne koszty sklepu internetowego na Facebooku, jakie poniesiesz, to czas poświęcony na jego konfigurację.

Darmowy sklep na Facebooku brzmi oczywiście fajnie. Nie możesz jednak zapominać, że jego działanie nie kończy się w momencie uruchomienia sklepu. Aby efekty były zadowalające, a klientom mogły się wyświetlać Twoje produkty, trzeba zadbać o odpowiednią promocję.

Zobacz, jakie są koszty reklamy na Facebooku.

Sklep na Facebooku – dodawanie i oznaczanie produktów

Wróć teraz na swój fanpage i wejdź w świeżo dodaną zakładkę “Sklep”. Na początek musisz zaakceptować regulamin handlowy. Gdy to zrobisz, czeka Cię druga decyzja dotycząca tego, jak Twój sklep będzie działać.

Musisz zdecydować, czy po kliknięciu w kafelek z produktem użytkownik ma rozpocząć z Tobą konwersację na Messengerze, czy też chcesz przenieść go na swoją stronę www Twojego sklepu internetowego.

Zastanów się dobrze, co wybierzesz – tej decyzji nie można zmienić!

Inaczej:

tego kroku nie da się cofnąć w inny sposób, niż usunięcie Twojego sklepu internetowego na Facebooku i konfiguracja od nowa. To wiąże się z dodawaniem każdego pojedynczego produktu raz jeszcze. Kto by miał na to czas!

Jeżeli zakładałeś sklep na Facebooku, gdy tylko ta opcja pojawiła się jakoś rok temu, to nie miałeś możliwości wyboru opcji “Przekierowanie na stronę”. Mam dla Ciebie smutną wiadomość – to oznacza, że, jeżeli chcesz ją mieć, musisz… usunąć sklep i skonfigurować go ponownie.

Zawsze mówię, że nowości na Facebooku są fajne, ale korzystanie z nich już ryzykowne. Tak w kontekście reklamy na Facebooku, jak i tego typu nowości komunikacyjnych.

Wracając jednak do samego sklepu – kolejny krok to wybór waluty i dotarliśmy do końca. Czas dodawać produkty.

Możesz to zrobić na dwa sposoby. Albo wchodząc w zakładkę sklep, albo bezpośrednio pod postem na Facebooku. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, wylądujesz w tym samym miejscu. Po kolei musisz uzupełnić pola zdjęć produktów (bądź filmów), opis produktu, jego cenę oraz adres (jeżeli kierujesz na www).

Możesz również dodawać elastyczne kolekcje produktów. Pomoże to klientom znaleźć odpowiednie dla nich pozycje, gdy odwiedzą Twój sklep.

By to zrobić, wejdź do Menedżera Sprzedaży, kliknij “Edytuj”, a następnie + Dodaj nowy. Wybierz “Kolekcje” i opcję “Dodaj nową kolekcję”. Następnie nadajesz jej nazwę oraz wybierasz produkty, które mają się w niej znaleźć. Ponadto, w sekcji “Wyróżniona kolekcja” możesz nadać jej obraz, tytuł i opis.

Gotowe! Teraz pozostało już tylko czekać, aż Facebook zatwierdzi dodane kolekcje.

Jeżeli konfigurujesz sekcję “Usługi”, to niczym się ona nie różni, poza jednym elementem – można pominąć dodawanie ceny.

Polub ten ekran, bo przed Tobą ręczna konfiguracja maksymalnie do tysiąca produktów. Tam właśnie odbywał się będzie proces zarządzania katalogiem.

Jak dodać produkt ze sklepu na Facebooku pod postem

To bardzo proste. Gdy już skonfigurujesz sklep na Facebooku, to na fanpage’u pojawi Ci się dodatkowa ikonka. Tworzysz posta, wybierasz “Oznacz produkt” i wybierasz/wyszukujesz wcześniej dodaną rzecz bądź dodajesz nową.

oznaczanie produktow na facebooku

Jak dotrzeć ze sklepem internetowym na facebooku do potencjalnych klientów?

Jak już wcześniej wspomniałem, promocja sklepu na Facebooku jest niezbędna, by przyciągnąć potencjalnych klientów i myśleć o sukcesie.

Korzystanie z reklam to nieodłączny element prowadzenia biznesu na tym portalu. Czy chodzi o sklep, firmowy fanpage czy cokolwiek innego. Jak rozreklamować swój sklep internetowy na Facebooku? Tego (i wiele więcej!) możesz dowiesz się z najlepszego szkolenia z Facebooka, na które Cię zapraszam.

Gdy nasz sklep już funkcjonuje i cieszy się jakimś zainteresowaniem, dobrze jest zagłębić się w temat remarketingu na Facebooku. To jedna z najważniejszych strategii w marketingu internetowym, która może przynieść naprawdę solidne efekty.

Zawsze warto też podpatrzeć na to, co robi konkurencja. Ciekawym miejscem ku temu jest biblioteka reklam Facebook Ads, gdzie możesz podglądać reklamy innych zupełnie legalnie i w bardzo łatwy sposób.

Czy założenie sklepu na FB ma sens?

Jak widzisz, oznaczanie produktów i tworzenie sklepu na Facebooku to żadna filozofia. Jak to zwykle z tym portalem bywa, kluczem jest wiedzieć, gdzie należy po kolei kliknąć i którą opcję wybrać. Wierzę, że dzięki temu poradnikowi poradzisz sobie z konfiguracją bez żadnego problemu. W razie czego – pisz!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: