Sklep na Facebooku – jak go założyć?

Sklep na Facebooku to opcja, o której mówi się od lat, a która dostępna jest mniej więcej od roku. Jeżeli interesowałeś się tą nowością kilka lat temu, to pewnie wiesz, że pierwotnie miała działać zupełnie inaczej. Dziś jest to po prostu jedna z zakładek. Wiele osób nie wie, jak ją uruchomić, więc przygotowałem odpowiedni poradnik!

 

Jak działa sklep na Facebooku

Sklep na Facebooku to osobna zakładka na fanpage’u. Kiedy go uruchomisz i uzupełnisz produktami (o czym za chwilę), będziesz mógł oznaczać produkty pod postami – zdjęciami, filmami, itd. Dzięki temu zalinkujesz do nich nawet wtedy, gdy post sam w sobie linku nie ma.

Ktoś mógłby powiedzieć “po co mi to, przecież zawsze mogę wrzucić link do opisu”. Teoretycznie tak, ale:

  • linki w opisach wcale się super nie klikają – to zależy od fanpage’a
  • korzystanie ze sklepu sprawia, że linki do produktów (i one same) są lepiej widoczne

a poza tym

why don't we have both

Tyle w temacie.

Jak wygląda tego typu post? Spieszę podać przykład, bo być może wcześniej się z nim nie spotkałeś.

sklep na facebooku post

A tak wygląda na samym fanpage’u.

sklep na facebooku zakładka

 

Ok. Wiemy już, jak działa sklep na Facebooku, pora się dowiedzieć, jak go założyć!

 

Jak założyć sklep na Facebooku

Jak już powiedziałem, sklep na Facebooku jest zakładką. Żeby była widoczna, musimy ją dodać. W tym celu wejdź w menu “Ustawienia” na swoim fanpage’u, a następnie w podmenu “Edytuj stronę”.

Po prawej stronie znajdziesz teraz dostępne dla Ciebie zakładki. Zjedź na sam dół strony. Kliknij “Dodaj kartę”.

edytuj stronę

Dzięki temu wyświetlisz listę dostępnych dla Ciebie zakładek, z których jeszcze nie korzystasz. Na przykład Usługi, które działają analogicznie jak Sklep (hej, więc ten artykuł to tak naprawdę 2 w 1!).

Jeżeli nie widzisz w opcjach sekcji “Sklep”, to znaczy, że ta zakładka nie jest dla Ciebie jeszcze dostępna. Musisz cierpliwie poczekać!

jak dodać zakładkę na Facebooku

Widzisz “Sklep”? To wystarczy kliknąć “Dodaj kartę” i gotowe. Od tej pory zakładka będzie widoczna po lewej stronie na głównym widoku Twojego fanpage’a i możesz z niej korzystać.

Zanim jednak się tam udamy, przypomnę Ci tylko, że możesz zmieniać kolejność wyświetlania zakładek. Jedne mogą być niżej, drugie wyżej.

Dlaczego to ważne? Cóż, to od tego zależy, co po kolei zobaczą osoby, które odwiedzają Twój fanpage. Musisz wybrać, na czym Ci bardziej zależy – chcesz wyeksponować filmy, wydarzenia, a może właśnie sklep?

Ustawianie kolejności zakładek jest banalnie proste – przeciągasz i upuszczasz elementy nad lub pod siebie.

Sklep na Facebooku – dodawanie i oznaczanie produktów

Wróć teraz na swój fanpage i wejdź w świeżo dodaną zakładkę “Sklep”. Na początek musisz zaakceptować regulamin handlowy. Gdy to zrobisz, czeka Cię druga decyzja dotycząca tego, jak Twój sklep będzie działać.

Musisz zdecydować, czy po kliknięciu w kafelek z produktem użytkownik ma rozpocząć z Tobą konwersację na Messengerze, czy też chcesz przenieść go na swoją stronę www.

Zastanów się dobrze, co wybierzesz – tej decyzji nie można zmienić!

Inaczej: tego kroku nie da się cofnąć w inny sposób, jak usuwając cały sklep i konfigurując go od nowa. To wiąże się z dodawaniem każdego pojedynczego produktu raz jeszcze. Kto by miał na to czas!

Jeżeli zakładałeś sklep na Facebooku, gdy tylko ta opcja pojawiła się jakoś rok temu, to nie miałeś możliwości wyboru opcji “Przekierowanie na stronę”. Mam dla Ciebie smutną wiadomość – to oznacza, że, jeżeli chcesz ją mieć, musisz… usunąć sklep i skonfigurować go ponownie.

Zawsze mówię, że nowości na Facebooku są fajne, ale korzystanie z nich już ryzykowne. Tak w kontekście reklamy na Facebooku, jak i tego typu nowości komunikacyjnych.

Wracając jednak do samego sklepu – kolejny krok to wybór waluty i dotarliśmy do końca. Czas dodawać produkty.

Możesz to zrobić na dwa sposoby. Albo wchodząc w zakładkę sklep, albo bezpośrednio pod postem na Facebooku. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, wylądujesz w tym samym miejscu. Po kolei musisz uzupełnić zdjęcie (bądź film), opis produktu, jego cenę oraz adres produktu (jeżeli kierujesz na www).

Jeżeli konfigurujesz sekcję “Usługi”, to niczym się ona nie różni, poza jednym elementem – można pominąć dodawanie ceny.

Polub ten ekran, bo przed Tobą ręczna konfiguracja maksymalnie do tysiąca produktów.

 

Jak dodać produkt ze sklepu na Facebooku pod postem

To bardzo proste. Gdy już skonfigurujesz sklep na Facebooku, to na fanpage’u pojawi Ci się dodatkowa ikonka. Tworzysz posta, wybierasz “Oznacz produkt” i wybierasz/wyszukujesz wcześniej dodaną rzecz bądź dodajesz nową.

oznaczanie produktow na facebooku

 

Jak widzisz, oznaczanie produktów i tworzenie sklepu na Facebooku to żadna filozofia. Jak to zwykle z tym portalem bywa, kluczem jest wiedzieć, gdzie należy po kolei kliknąć i którą opcję wybrać. Wierzę, że dzięki temu poradnikowi poradzisz sobie z konfiguracją bez żadnego problemu. W razie czego – pisz!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: