Statystyki na Facebooku – jak je analizować?

Statystyki na Facebooku to, wbrew pozorom, bardzo dobre i – co ważniejsze –  darmowe  źródło informacji o Twoich odbiorcach. Ciekawi Cię, w jaki sposób je analizować, by wyciągać wartościowe wnioski? W takim razie czytaj dalej.

Ilość danych, jakie gromadzi Facebook jest naprawdę imponująca. Wśród nich znajdują się nie tylko informacje o użytkownikach i tym, co dzieje się na ich prywatnych profilach, ale również informacje na temat firm czy marek i tego, co dzieje się na profilach firmowych.

Serwis udostępnia fanpage’om sekcję statystyk, w której dostępna jest spora dawka danych. By jednak wyciągnąć z nich wartościowe wnioski, należy nauczyć się je poprawnie analizować. Tego nauczę Cię w dzisiejszym wpisie.

Statystyki na Facebooku – gdzie je znaleźć?

Zanim zaczniesz analizować statystyki strony firmowej, musisz je odnaleźć.

W tym celu wejdź na fanpage swojej marki i z górnej belki, znajdującej się między paskiem wyszukiwarki a zdjęciem profilowym i zdjęciem w tle, wybierz pozycję “Statystyki”.

Gotowe, dotarłeś do szczegółowych danych na temat swojej firmowej strony na Facebooku. Teraz zacznie się najlepsze.

Facebook Insights

Być może spotkałeś się już z hasłem “Facebook Insights”, ale nie do końca wiesz, co ono oznacza lub czytasz o nim po raz pierwszy. To nic innego, jak właśnie statystyki odbiorców Twojej strony na Facebooku.

Monitorowanie statystyk strony na Facebooku jest o tyle ważne, że pozwoli Ci lepiej poznać odbiorców Twoich treści i serwować im dokładnie to, co chcieliby widzieć, w czasie, w którym są na to gotowi, aż wreszcie skutecznie wykorzystać tę wiedzę do tworzenia kampanii reklamowych. 

Już za chwilę przeprowadzę Cię przez najważniejsze sekcje w statystykach Twojego fanpage’a. Zaczynajmy.

 

Chcesz darmowego e-booka o Remarketingu na Facebooku? Dołącz do ponad 40 000 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go za darmo! W newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje o nowych tekstach na blogu, e-bookach, webinarach i szkoleniach.

Co o odbiorcach Twojego profilu mówią statystyki na Facebooku?

Sekcja “Statystyki” składa się z kilkunastu zakładek, które zbierają szczegółowe dane na temat odbiorców Twojej strony na Facebooku, ich charakterystyki i zachowań. Przejdźmy przez nie razem.

Podsumowanie

Nie bez powodu Facebook umieścił podsumowanie na samym początku statystyk strony. To dashboard, w którym znajdują się najważniejsze z monitorowanych parametrów. 

Odwiedzając statystyki strony, witany jesteś ogólną kondycją swojego fanpage’a, przedstawioną za pomocą kilku wykresów i liczb. 

Docelowo ustawiona jest opcja widoczności podsumowania statystyk z ostatnich 7 dni, ale możesz to w łatwy sposób zmienić na statystyki dotyczące wyłącznie obecnego lub minionego dnia albo ostatnich 28 dni. Wystarczy, że klikniesz w zakres czasu na samej górze, przy tytule podstrony. 

Z drugiej strony znajduje się przycisk eksportuj dane, który pozwala na pobranie w formacie .xls lub .csv wszystkich statystyk odnoszących się do dowolnego zakresu dat. 

Mogą one dotyczyć informacji na temat strony, informacji na temat postów lub informacji na temat filmów. Wystarczy wybrać pożądane opcje i kliknąć “Eksportuj dane”. 

Podsumowanie to jedyne miejsce w sekcji statystyki strony, gdzie pobierzesz szczegółowe informacje, wykorzystując przycisk eksportuj dane.

Statystyki na Facebooku - Podsumowanie (Facebook Insight)

W podsumowaniu znajdziesz też dane na temat Twoich 3 ostatnich postów (ich rodzaju, grupy docelowej, zasięgu – organicznego oraz płatnego – i aktywności, jakie wygenerowały) oraz dane na temat obserwowanych stron (tu warto dodać konkurencję i obserwować przede wszystkim przyrost/spadek ich fanów, częstotliwość postowania oraz liczbę interakcji). 

Osoby obserwujące

Pewnie zauważyłeś już, że na głównej stronie Twojego firmowego profilu prezentowane są 2 metryki odnoszące się do zainteresowania fanpagem: liczba osób lubiących stronę i liczba osób obserwujących stronę. Często oba wyniki różnią się między sobą, z przewagą po stronie obserwatorów.

Każdy, kto polubił Twoją stronę, automatycznie staje się jej obserwatorem (z obserwowania można w każdej chwili zrezygnować). 

Istnieje jednak możliwość obserwowania strony na Facebooku bez polubienia jej.

Obserwowanie strony przez daną osobę – bez względu na to, czy ją lubi, czy nie – ma ten plus, że będzie ona otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach strony na feedzie. To oznacza, że im większą liczbę obserwatorów odnotujesz na swoim fanpage’u, tym większy będzie zasięg postów, które udostępniasz. 

Szczególną uwagę w sekcji statystyki Facebooka, na podstronie z osobami obserwującymi, zwróć na liczbę obserwujących netto oraz lokalizację rozpoczęcia obserwowania Twojej strony.

Liczba osób obserwujących netto pokaże Ci, ile osób w konkretnym okresie zaczęło obserwować Twoją stronę, a ile przestało to robić. 

Wśród nich Facebook wyszczególnia nie tylko organicznych obserwatorów, ale również tych, którzy pochodzą z płatnych kampanii. 

Przyjrzyj się nie tylko liczbie opłaconych osób obserwujących, ale również  liczbie rezygnacji z obserwowania. Następnie sprawdź, jakie posty (organiczne i sponsorowane) udostępniałeś w czasie wydarzenia się tych incydentów.

Na podstawie tych informacji wyciągnij wnioski na temat tego, co działa, na Twoich odbiorców i sprawia, że z chęcią zaczynają śledzić obecność Twojej marki w sieci, a co sprawia, że odchodzą (być może bezpowrotnie).

Liczbę obserwujących netto obliczysz, odejmując od obserwujących tych, którzy zrezygnowali z obserwowania.

Lokalizacja rozpoczęcia obserwowania Twojej strony to kolejna ważna część tej zakładki. 

Jeśli do przyrostu obserwowanych przyczyniły się reklamy, zwróć uwagę na ich źródło.

Gdy zdecydowana większość pochodzi z Twojej strony, to może oznaczać, że reklama mająca zwiększyć liczbę fanów – mimo, że była ciekawa dla odbiorców – nie przekonała ich do polubienia Twojej strony (tak, polubienia, które jest tożsame z automatycznym obserwowaniem – przed chwilą o tym pisałem). 

Jeśli prym w lokalizacji obserwowania Twojej strony wiedzie pozycja “Twoje posty”, możesz być z siebie dumny. To oznacza, że serwujesz użytkownikom portalu wartościowy content, który najpewniej rozprzestrzenia się viralowo, zjednując Twojej firmie lub marce przychylnych obserwatorów.

Statystyki na Facebooku - Osoby obserwujące (Facebook Insight)

Polubienia

Analogicznie do tego, co dzieje się w zakładce “Osoby obserwujące”, sytuacja kształtuje się w zakładce “Polubienia”.

Przyjrzyj się w szczególności polubieniom netto (liczba polubień netto = liczba polubień – liczba cofnięć polubień) oraz miejscom, w których polubiono Twoją firmową stronę. W tym drugim aspekcie zwróć uwagę zwłaszcza na na: 

  • polubienia z aktualności (to oznacza, że ktoś do tej pory tylko obserwował Twoją stronę, a ostatecznie zdecydował się ją polubić),
  • polubienia z propozycji stron (jeśli nie występują lub jest ich bardzo mało, włącz w ustawieniach funkcję wyświetlania Twojej strony w proponowanych), 
  • polubienia z wyszukiwań (to oznacza, że Twój brand jest silny lub naprawdę dobrze nazwałeś swój fanpage),
  • reklamy (jeśli prowadzisz kampanię z celem polubienia strony, a wyniki w tym miejscu są kiepskie, najlepiej zatrzymaj reklamę, bo najprawdopodobniej przepalasz bardzo nieefektywnie swój budżet). 

Wszystkie te dane zestaw z postami i reklamami, jakie prezentowałeś odbiorcom w analizowanym okresie.

Oczywiście liczba polubień nie jest najważniejszym wskaźnikiem, ale warto zwrócić uwagę na organiczny przyrost fanów, ponieważ świadczy on o tym, że ktoś poczynił krok w celu zainteresowania się Twoją marką.

Statystyki na Facebooku - Polubienia (Facebook Insight)

Zasięg

W sekcji “Zasięg” szczególną uwagę zwróć na zasięg postów, zasięg relacji i całkowity zasięg.

Na ten ostatni składa się nie tylko zasięg postów i relacji, a również zasięg wzmianek na temat Twojego profilu, zameldowań, czy jakiejkolwiek innej zawartości z Twojej strony lub dotyczącej Twojej strony, która została wyświetlona odbiorcom. 

Te statystyki wskażą Ci, w jakiej kondycji jest organiczne wyświetlanie Twoich treści w aktualnościach i do jak szerokiego grona docierają Twoje treści sponsorowane. 

By dane na temat zasięgu (chodzi tu zwłaszcza o zasięg postów) były miarodajne, musisz publikować na swoim fanpage’u regularnie, (sprawdź ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, o której godzinie powinieneś publikować na Facebooku). 

Tym, co ma ogromny wpływ na zasięg są interakcje użytkowników Facebooka z Twoim firmowym profilem. I właśnie tego dotyczą pozostałe 4 wykresy, mianowicie:

  • rekomendacje;
  • reakcje, komentarze udostępnienia i nie tylko;
  • reakcje;
  • ukrycia, zgłoszenia jako spam i cofnięcia polubień.

Najlepiej dla Twojego zasięgu, jeśli odnotujesz pokaźny wzrost rekomendacji, pozytywnych reakcji (lubię to!, super, wow, ha ha), udostępnień i komentarzy, a także ja najniższy poziom negatywnych reakcji (przykro mi, wrr), ukryć, cofnięć polubień i zgłoszeń spamu. 

Zestaw każdy z tych wskaźników z zasięgami, rodzajem treści, kreacją itd., by sprawdzić, co najlepiej konwertuje i warte jest powielania, a czego lepiej unikać, bo nie podoba się odbiorcom.  

Wyświetlenia strony i podglądu strony

W sekcji wyświetleń strony, na wykresach “Łączna liczba wyświetleń” i “Łączna liczba osób odwiedzających stronę” od razu przejdź do opcji “Według sekcji”.

Dzięki temu zobaczysz, które sekcje na Twojej stronie firmowej konwertują najlepiej (“dom” to strona główna i najpewniej tam zaobserwujesz najwyższe wyniki). 

Jeśli widzisz wzrosty w postach, gratulacje. Najpewniej udało Ci się stworzyć viralowy content, który echem odbił się na Facebooku.

Jeśli obserwujesz wzrosty w sklepie, najpewniej uzupełniłeś asortyment, udostępniłeś ofertę ze sklepu na swoim fanpage’u, a ta okazała się dla odbiorców na tyle ciekawa, że szybko rozprzestrzeniła się na portalu.

W sekcji “Łączna liczba osób odwiedzających stronę” zwróć uwagę również na opcje: “według wieku i płci”, “według miejscowości” i “według kraju” (jeśli prowadzisz międzynarodowy biznes).

Te dane pozwolą Ci dowiedzieć się, do jakiej grupy docelowej pod względem demografii i geografii najlepiej udaje Ci się docierać i skonfrontować tę wiedzę z działaniami – szczególnie reklamowymi – które aktualnie prowadzisz na Facebooku (może okazać się, że kierujesz reklamy do zupełnie innych grup docelowych niż powinieneś). 

Liczbę wyświetleń pod względem wieku i płci sprawdź również w sekcji “Wyświetlenia podglądu strony”, na wykresie “Łączna liczba osób, które wyświetliły podgląd”.

Jeśli zajmujesz się marketingiem aplikacji mobilnych, koniecznie w sekcji “Łączna liczba osób odwiedzających stronę” kliknij “Więcej” i wybierz opcję “Według urządzenia”. Jeśli odpowiednio zarządzasz contentem. tym miejscu powinieneś mieć przewagę odwiedzin użytkowników urządzeń mobilnych”.

Zanim przejdziesz do kolejnej sekcji, w “Wyświetleniach strony” sprawdź “Najpopularniejsze źródła”, które wskażą Ci liczbę wizyt na fanpage’u w wykonaniu unikatowych (zalogowanych) użytkowników Facebooka w zestawieniu ze źródłami, z których zostali przekierowani.

Znajdziesz tu najpewniej (poza samym Facebookiem, któremu – w większości przypadków – będzie towarzyszyła najwyższa wartość) m.in.: 

  • adres swojej strony www (o ile masz na niej informację o istnieniu firmowego profilu na Facebooku), 
  • adres klienta poczty elektronicznej (o ile prowadzisz działania e-mail marketingowe i w newsletterze lub innego rodzaju mailingu pojawia się informacja o istnieniu firmowego profilu na Facebooku), 
  • adres przeglądarki internetowej (o ile prowadzisz działania SEM, czyli SEO i PPC, np. w formie Google Ads).

 

Działania na stronie

Sekcja działań na stronie pozwoli Ci zaobserwować, które z elementów ściśle związanych z przyciskiem działania (znajdującym się po prawej stronie, zaraz pod zdjęciem w tle na Twoim profilu firmowym) powodują największą aktywność fanów.

Wynik na wykresie łącznej liczby działań na stronie zobaczysz wśród poniższych kategorii:

  • liczba kliknięć przycisku “Jak dojechać” (wynik pojawi się, jeśli w informacjach na profilu firmowym masz ustawiony adres siedziby i wyświetlanie mapy dojazdu);
  • liczba kliknięć przekierowujących do witryny (wynik pojawi się, jeśli w informacjach na profilu firmowym masz ustawiony adres www swojej strony internetowej);
  • liczba kliknięć numeru telefonu (wynik pojawi się, jeśli w informacjach na profilu firmowym masz ustawiony numer telefonu);
  • liczba kliknięć przycisku działania (wynik pojawi się, jeśli pod zdjęciem w tle na firmowym profilu masz ustawiony przycisk działania – możesz to zrobić w każdej chwili, wybierając jedną z opcji: kup teraz, zarejestruj się, zarezerwuj termin, skontaktuj się, więcej informacji o firmie, zakupy lokalne, pobierz aplikację lub zagraj w grę itd., i w każdej chwili edytować przycisk).

Dla każdej z tych kategorii możesz podejrzeć dane odnoszące się do: wieku i płci, kraju, miejscowości, typu urządzenia, by sprawdzić co i w jakich obszarach najlepiej konwertuje, ewentualnie przetestować wprowadzenie drobnych zmian.

Statystyki na Facebooku - działania na stronie (Facebook Insight)

Posty

W statystykach Facebooka, w sekcji “Posty” znajdziesz porównanie postów pod względem: rodzajów treści (zdjęcie, video, link, status), grup docelowych, zasięgu (organicznego i płatnego), ilości aktywności oraz ewentualnych zakończonych i trwających promocji.

Zarówno w przypadku kategorii “Zasięg”, jak “Kliknięcia posta, reakcje i udostępnienia” możesz skorzystać z dodatkowych opcji rozbijających dane na bardziej szczegółowe. Są to:

  • zasięg: organiczny/opłacony;
  • wyświetlenia: organiczne/opłacone;
  • zasięg: fani/osoby spoza grona fanów;
  • reakcje, komentarze i udostępnienia;
  • kliknięcia opcji ukrycia posta, ukrycia wszystkich postów, zgłoszenia spamu, cofnięcia polubień strony;
  • wskaźnika aktywności (liczby osób, do których post dotarł i które następnie zareagowały na niego, skomentowały go, udostępniły go lub kliknęły).

Patrząc przede wszystkim na kolumny: rodzaj, grupa docelowe, zasięg i aktywność, szybko wyłonisz “zwycięskie” posty, które warto – co do zasady – powielać w kolejnych publikacjach oraz “przegrane” posty, których lepiej w przyszłości unikać, ponieważ są nieskuteczne. 

To pozwoli Ci również zweryfikować czy styl, w jakim prowadzisz fanpage faktycznie odpowiada odbiorcom i trafia do osób, do których powinien.

Statystyki na Facebooku - posty strony (Facebook Insight)

Zdarzenia

O tym, jak wygląda aktywność fanów Twojej firmowej strony, jeśli chodzi o relacje (znane również, jako Facebook Stories czy Mój Dzień) dowiesz się z sekcji “Zdarzenia”. 

Zawarty w niej raport możesz dostosować do swoich potrzeb, dodając lub odejmując kolumny z wynikami (zrobisz to po kliknięciu w przycisk “Dodaj kolumny” nad tabelą, na górze, po prawej). 

Najważniejszymi informacjami są oczywiście: unikatowe otwarcia relacji, wyjścia, odwiedziny na stronie oraz łączna liczba interakcji. 

Reszta danych pozwoli Ci szerzej spojrzeć na skuteczność relacji i powielić w przyszłości te, które wywołują największą aktywność fanów, a zwłaszcza sprawiają, że z chęcią odwiedzają oni Twoją stronę internetową. 

Osoby

O geografii i demografii fanów, obserwujących, reagujących, wyświetlających dowiesz się więcej z sekcji “Osoby”. Dane obejmują w każdym przypadku:

  • płeć,
  • wiek,
  • kraj,
  • miasto,
  • język.

Pamiętaj o tym, że są to dane dotyczące całego Twojego profilu firmowego – od czasu jego założenia – i nie będziesz mógł w tej sekcji sprawdzić wyników dla danego okresu (zobaczysz je we wcześniej wspomnianych sekcjach: “Wyświetlenia strony” i “Wyświetlenia podglądu strony”).

Ta sekcja pozwoli Ci sprawdzić, czy rzeczywiście odbiorcy Twojego contentu pokrywają się z założonym targetem. Jeśli np. okaże się, że kierujesz swoją komunikację głównie do kobiet, a realnymi odbiorcami są w większości mężczyźni, będziesz musiał całkowicie zmienić koncepcję.

Statystyki na Facebooku - Osoby (Facebook Insight)

Sklep i zamówienia

Sekcja “Sklep” pojawi się w statystykach Twojej strony, gdy faktycznie utworzysz sklep na swoim profilu. 

Znajdziesz w niej listę wszystkich produktów w ofercie facebookowego sklepu oraz skromne dane na temat wyświetleń i kliknięć. 

Choć wydaje się, że to niewiele, na podstawie tylko tych dwóch informacji, szybko policzysz CTR dla każdego produktu.

Na podstawie wyciągniętych wniosków będziesz mógł przebudować swój sklep, pokazując w pierwszej kolejności najlepiej konwertujące produkty i obserwując reakcje wynikające z aktywności fanów.

Ze sklepem ściśle powiązana jest sekcja “Zamówienia” (również wyświetli się dopiero po utworzeniu sklepu na Facebooku), w której znajdziesz dane na temat dochodów z zamówień  i liczby zamówień w Twoim facebookowym sklepie. 

Jeśli te informacje skonfrontujesz z wyświetleniami i kliknięciami z sekcji “Sklep”, szybko zobaczysz, co najlepiej się sprzedaje, przynosząc Ci największe zyski i – być może – zmienisz swój asortyment na bardziej pożądany.

Wiadomości

Czas na ostatnią z istotnych sekcji statystyk Facebooka, która niesłusznie jest przez większość osób traktowana po macoszemu. Tymczasem daje obraz tego, co we współczesnym biznesie często decyduje o jego być albo nie być. Mowa o kondycji obsługi klienta.

Nie powinno to być dla nikogo tajemnicą, że przez ostatnie lata obsługa klienta mocno się zmieniła i z offline’u przeniosła się do świata wirtualnego. Konsumenci mają aktualnie dostęp do sporej liczby kanałów, które mogą posłużyć im do kontaktu z daną firmą i chętnie korzystają z tego przywileju. 

Poza tradycyjnym punktem stacjonarnym, w którym czeka sprzedawca czy konsultant, są również infolinie, e-maile, czaty na stronach internetowych i popularny Messenger na Facebooku.

Możesz oczywiście skonfigurować bota, który będzie odpowiadał klientom za Ciebie i w wielu firmach sprawdza się to doskonale. Są jednak branże czy marki, których amatorzy wymagają czegoś więcej – obsługi klienta skrojonej na miarę.

Coraz rzadziej przychodzą oni do firmy osobiście, coraz rzadziej telefonują czy piszą e-maile. Tam, gdzie to tylko możliwe, klienci potrzebujący skorzystać z usług obsługi klienta, chętnie robią to za pomocą facebookowego komunikatora.

Dla firmowego Messengera Facebook przygotował dedykowane statystyki, do których właściciele stron firmowych mają wgląd. Wśród danych znajdziesz: 

  • liczbę kontaktów (liczba osób, z którymi – jako firma – możesz komunikować się przez Messenger, bo wcześniej wyrazili chęć rozmowy z Twoją firmą za pośrednictwem Messengera);
  • procentowy wskaźnik zablokowanych kontaktów;
  • nowe kontakty, pozyskane z komunikatora;
  • zgłoszone kontakty w komunikatorze. 

I najważniejszy z wyników w sekcji “Wiadomości”, czyli “Szybkość udzielania odpowiedzi” wyrażona w formie procentowego wskaźnika odpowiedzi oraz konkretnego wyniku czasu odpowiedzi, wyrażonego w minutach i godzinach. 

Jest to wskaźnik istotni z punktu widzenia współczesnych konsumentów, dlatego nie należy go bagatelizować, tylko dążyć do osiągnięcia jak najbliższego 100 wskaźnika odpowiedzi na wiadomości odbiorców firmowej strony. 

Zwłaszcza, że informacja na jego temat wyświetla się na stronie fanpage’a w formie odznaki (z pozytywną lub negatywną informacją na temat tego, czy i jak szybko strona firmowa odpowiada na wiadomości na czacie). Wpływa więc na pierwsze wrażenie.

Statystyki na Facebooku - wiadomości (Facebook Insight)

Statystyki Facebooka – raportowanie

Na koniec zostawiłem wisienkę na torcie, czyli raportowanie, bez którego statystyki Facebooka byłyby nic nie warte.

Oczywiście możesz w tym celu wykorzystać wyłącznie przycisk eksportuj dane, o którym pisałem, przy okazji opisywania sekcji “Podsumowanie” w statystykach. Jednak o wiele więcej wartościowej wiedzy zdobędziesz, tworząc własny, rozbudowany arkusz kalkulacyjny z raportem.  

Stwórz arkusz kalkulacyjny, porównuj dane i działaj

Arkusz podziel na dni, ale podsumowuj każdy tydzień, by obserwować postępy w równych okresach.

W arkuszu zestawiaj nie tylko najważniejsze dane ze statystyk Facebooka (o których pisałem wyżej), ale też odznaczaj, czy w danym dniu wysłałeś newsletter lub prowadziłeś działania reklamowe typu PPC (rozdziel Facebook Ads i Google Ads), które przekierowujesz – bezpośrednio lub niebezpośrednio – na swój fanpage.

Dzięki temu będziesz miał całkowity obraz sytuacji i odkryjesz związki przyczynowo-skutkowe nawet między pozornie niepozwiązanymi ze sobą działaniami.

Pamiętaj, by regularnie uzupełniać raport (najlepiej raz w tygodniu – na początku tygodnia za tydzień ubiegły), czerpać z niego mądre wnioski i działać w oparciu o nie – zarówno, jeśli chodzi o treści organiczne, jak i reklamy na Facebooku. Trzymam kciuki.

 

Do przeczytania!

Artur Jabłoński  

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & Fb Ads):