Thank you page – 9 pomysłów, jak ją wykorzystać, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorcy

Zakup w sklepie online. Zapis na newsletter. Pobranie eksperckiego e-booka. Każdy z tych procesów kończy się w jeden sposób – kierujesz odbiorcę do specjalnej strony z podziękowaniem, czyli Thank You Page. Ale strona podziękowania wcale nie musi oznaczać, że oto właśnie się rozstajecie!

Możesz wykorzystać stronę z podziękowaniem, aby rozpocząć kolejną konwersję i jeszcze bardziej zacieśnić relację z dopiero co pozyskaną osobą.

Jak to zrobić? W tym wpisie podrzucam Ci 9 wypróbowanych pomysłów.

Jak standardowo wygląda Thank You Page

Zazwyczaj Thank You Page (strona z podziękowaniem za zakup czy wykonanie innej akcji, np. zapisu na newsletter) jest oszczędna w słowach. Parę linijek komunikatu, że proces przebiegł pomyślne plus podziękowanie za skorzystanie z oferty.

1_Thank you page - 9 pomyslow, jak ja wykorzystac, aby zwiekszyc zaangazowanie odbiorcy

TYP przy zapisie na newsletter na stronie https://ksiegarnia.pwn.pl/

 

Czasami na stronie podziękowania pojawia się dodatkowa treść związana z celem konwersji, np. informacja o sposobie dostarczania zakupionego produktu czy link do pobrania lead magnetu.

Jeśli do tej pory Twoje Thank You Page także ograniczały się do paru zdawkowych sformułowań, czas to zmienić. Bo strona podziękowania ma o ogromny potencjał marketingowy.

 

Thank You Page – na czym polega jej moc

Udało się. Cel konwersji zrealizowany, a odbiorca dociera w końcu do strony podziękowania.  Rozstanie w tym momencie wydaje się właściwe, ale… może można pociągnąć Waszą relację dalej? Osoba, która właśnie coś od Ciebie kupiła lub wysłała Ci swój adres mailowy, jest gotowa, aby dowiedzieć się więcej o Twoim biznesie.

Ktoś, kto znalazł się na Twojej Thank You Page, musiał podjąć szereg decyzji – przeklikał się przez pola w formularzu, zrealizował płatność lub potwierdził swoje dane. To idealny moment, aby poprosić go o coś jeszcze.

Kuj więc żelazo, póki gorące i umieść na Thank You Page kolejne wezwanie do działania.

 

Do czego możesz wykorzystać Thank You Page

Jak dodatkowo wykorzystać Thank You Page? To zależy od Twoich aktualnych celów marketingowych.

Ja podsuwam Ci 9 pomysłów, jak rozbudować Thank You Page, aby podbić konwersję i mocniej związać odbiorcę ze swoją marką.

 

1.Zapisz się do mojego newslettera

Jeśli ktoś zrobił zakupy w Twoim sklepie, utrzymaj z nim kontakt. Dodaj na Thank You Page kończącej transakcję formularz zapisu na newsletter.

Potem wysyłaj mu informacje o nowej ofercie, promocjach lub poproś o recenzję zakupionego produktu. Co wysyłać w newsletterze to temat na zupełnie inną okazję i na pewno jeszcze poruszę go na blogu!

 

2. Skorzystaj z dodatkowych materiałów

Zadbaj o doświadczenia klienta. Na stronie z podziękowaniem, która kończy zakup, możesz dorzucić dodatkowy materiał związany z zakupionym produktem, np. tutorial czy przykłady użycia.

Załóżmy, że klient kupił w Twoim sklepie internetowym gitarę. Masz kanał na Youtube, na którym publikujesz filmy instruktażowe? Wyświetl klientowi taki, który pomoże mu postawić pierwsze kroki w nauce gry na tym instrumencie.

Oczywiście tego typu materiały możesz też wysyłać newsletterem – i często tak się to własnie robi!

 

3. Czy znasz moją ofertę?

Thank You Page świetnie nadaje się do promocji oferty. Ktoś pobiera darmowe materiały, jakie udostępniasz lub właśnie zapisał się na Twój webinar? Podrzuć mu zachętę do skorzystania z Twoich usług.

 

2_Thank you page - 9 pomyslow, jak ja wykorzystac, aby zwiekszyc zaangazowanie odbiorcy

TYP na stronie https://www.hubspot.com/infographic-templates

 

4. Odwiedź mój blog

Chcesz zwiększyć ruch na swoim blogu firmowym? Wystarczy, że na stronie z podziękowaniem umieścisz zajawki paru swoich najbardziej wartościowych wpisów i je podlinkujesz.

Możesz również wejść poziom wyżej: skonfiguruj swój system tak, żeby wyświetlać artykuły powiązane z produktami, które ktoś właśnie zakupił. Herbaciarze niech zobaczą wpis o historii herbaty, kawiarze – przegląd alternatywnych metod jej parzenia.

 

5. Śledź mnie w social mediach

A może chcesz rozkręcić grupę na Facebooku lub zdobyć więcej obserwujących na Instagramie? Wrzuć na stronę z podziękowaniem kilka ostatnich postów i zaproś odbiorcę do śledzenia Twoich profili w social mediach lub po prostu podlinkuj tam swoje profile.

 

6. Podziel się ze znajomymi

Zachęć klienta, aby po udanych zakupach stał się ambasadorem Twojej marki. Niech  udostępni stronę produktu lub Twoją stronę firmową na social mediach. W zamian możesz zaoferować klientowi np. zniżkę na kolejny zakup.

Ciekawym narzędziem, które pozwala rozwinąć tę ideę jest “Pay With a Tweet”. Tego typu mechanikę wykorzystuję w wielu projektach. Odbiorca dostaje dostęp do treści lub do kuponu w zamian za podzielenie się linkiem właśnie w wybranym przez siebie portalu.

7. Skorzystaj z jednorazowej oferty

A co powiesz na propozycję okazji, która już się więcej nie powtórzy? Dołącz do Thank You Page one time offer swojego flagowego produktu czy usługi. Ja sam wykorzystuję ten pomysł, gdy ktoś zapisze się do mojego newslettera. Wtedy i tylko wtedy ma okazję, by kupić dostęp do mojego kursu w promocyjnej cenie.

Gorąco polecam Ci podlinkowany artykuł (lub odcinek podcastu), aby dowiedzieć się na ten temat więcej.

3_Thank you page - 9 pomyslow, jak ja wykorzystac, aby zwiekszyc zaangazowanie odbiorcy

8. A może zostawisz opinię?

Dlaczego ktoś zdecydował się skorzystać z oferty? Jakie produkty warto do niej dodać? Czy można coś poprawić w procesie zakupu?

Taki feedback od klienta jest na wagę złota. Thank You Page pomoże ci go zdobyć. Umieść na stronie podziękowania sekcję z komentarzem lub ankietę, aby klient mógł podzielić się opinią.

9. Powiedz mi więcej o sobie

Ankietę na stronie z podziękowaniem możesz także wykorzystać, aby lepiej poznać swoich odbiorców. Na przykład przy zapisie na newsletter, zbadaj, jaka tematyka treści będzie interesująca dla czytelników.

Strona z podziękowaniem Spi

TYP przy zapisie na newsletter na stronie https://www.smartpassiveincome.com/

 

Oczywiście możesz te wszystkie pomysły ze sobą miksować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić na stronie podziękowania atrakcyjny kupon rabatowy, premium content do pobrania i zaproszenie do śledzenia firmowych social mediów.

5_Thank you page - 9 pomyslow, jak ja wykorzystac, aby zwiekszyc zaangazowanie odbiorcy

TYP na stronie https://marketerplus.pl/newsletter/

 

Pamiętaj jednak, że im więcej wezwań do działania tym większe ryzyko, że żadne akcji nie wywoła. Sugerowałbym na początek pozostać przy jednym.

 

YouTube Artur Jabłoński

 

Zadbaj o Thank You Page

Pamiętaj, że strona z podziękowaniem to punkt styku klienta z Twoją marką. Dlatego nie warto traktować jej po macoszemu.

 

Po pierwsze dopracuj tekst, jaki umieszczasz na Thank You Page. Nie zanudzaj odbiorcy sztampowym “Dziękujemy za zakup” lub “Zostałeś zapisany na newsletter”. Niech odbiorca Cię zapamięta. Może pozwolisz sobie na odrobinę luzu i humoru?

6_Thank you page - 9 pomyslow, jak ja wykorzystac, aby zwiekszyc zaangazowanie odbiorcy

TYP po zapisie na newsletter bloga https://devstyle.pl/

 

Po drugie zwróć uwagę na stronę wizualną strony z podziękowaniem. Często jej wygląd obiega od dopieszczonego landing page’a lub wymuskanej strony produktowej. Spójna graficznie strona podziękowania utwierdzi Twojego odbiorcę, że dbasz o szczegóły.

 

 

 

 

Thank You Page – podziękuj i zyskaj więcej

Rozbudowa strony z podziękowaniem o dodatkową konwersję nie jest jeszcze powszechnym zabiegiem. Wykorzystaj to!  Niech Twój kolejny Thank You Page zaskoczy odbiorcę ofertą specjalną, dodatkowym materiałem do pobrania lub badaniem satysfakcji. Warto!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński