Grupa odbiorców na podstawie formularza na Facebooku. Jak ją stworzyć i dlaczego warto?

Reklamy kontaktowe na Facebooku pozwalają Ci pozyskać wartościowe informacje o użytkownikach. W dużej mierze dzięki temu, że formularze nie wymagają opuszczania portalu. Ma to jednak swoje negatywne konsekwencje.
Oznacza to bowiem, że użytkownicy nie odwiedzą Twojej witryny internetowej, odbierając Ci szansę na kierowanie do nich reklam w ramach remarketingu.
Rozwiązaniem tego problemu są grupy niestandardowych odbiorców na podstawie formularza kontaktowego. Zobaczmy, jak je stworzyć i dlaczego warto to zrobić.

 

Reklamy kontaktowe a ruch na stronie

Reklamy kontaktowe na Facebooku służą do pozyskiwania leadów. Użytkownik wypełnia formularz, a handlowiec już będzie wiedział, co zrobić z tymi informacjami.

Formularze mają jednak pewną wadę, przynajmniej z punktu widzenia marketera. Cały proces ich wypełnienia przebiega wewnątrz Facebooka. Dla użytkownika to wygoda, jednak dla Ciebie oznacza to mniejszy ruch na stronie internetowej, który wykorzystujesz przecież w codziennych działaniach.

I kolejna sprawa: formularze na stronie pozwalają zidentyfikować użytkowników, którzy je wysłali lub przerwali wypełnianie i porzucili stronę. To ważne informacje, które z pewnością zostałyby przez Ciebie wykorzystane.

Na przykład, gdy użytkownik wypełni i wyśle formularz, nie powinien więcej oglądać reklamy. Możesz też wyświetlić inną reklamę użytkownikowi, który rozpoczął wypełnianie formularza, ale go nie wysłał. Albo przypomnieć mu, że upływa termin przesłania formularza.

I tu z pomocą przychodzi grupa odbiorców na podstawie formularza na Facebooku. Dobrze zdefiniowana grupa odbiorców załata wszystkie dziury w pozyskiwaniu informacji o użytkownikach, którzy nie odwiedzili Twojej strony.

Jak stworzyć grupę odbiorców na podstawie formularza

W Menedżerze Reklam przejdź do karty „Odbiorcy” i kliknij w „Utwórz grupę odbiorców”, a w rozwiniętym menu „Grupy niestandardowych odbiorców”.

Tworzenie nowej grupy odbiorców

Wybierz „Formularz kontaktowy”.

Wybór źródła grupy niestandardowych odbiorców Facebook

Zobaczysz okno:

Tworzenie grupy odbiorców na Facebooku formularz

Na początek określ, jaką akcję ma wykonać użytkownik, by trafić do Twojej grupy: wysłać formularz, otworzyć go i nie wysłać, czy tylko otworzyć.

Facebook zdarzenie otworzenie formularza

Dla jasności: pierwsza grupa („każdy, kto otworzył ten formularz”) będzie najliczniejsza, obejmując zarówno osoby, które przesłały formularz, jak i te, które tego nie zrobiły. Druga grupa obejmuje tylko tych, którzy nie przesłali formularza, a trzecia tylko tych, którzy go przesłali.

Następnie określ, przez ile dni użytkownicy mają pozostać w grupie po wyświetleniu bądź wysyłce formularza. Maksymalnie będzie to 90 dni.

Tak, też jestem rozczarowany. Inne niestandardowe grupy odbiorców pozwalają przecież ustawić to okno nawet na 365 dni. Te 90 dni retencji to spore ograniczenie grupy opartej o formularze.

Pozostaje Ci jeszcze wskazanie strony na Facebooku, do której się odwołujesz i konkretnych formularzy (możesz wybrać jeden lub więcej, jeśli takimi dysponujesz).

Nazwij swoją grupę i kliknij „Utwórz grupę odbiorców”. Gotowe! Generowanie grupy może zająć Facebookowi kilka godzin, ale możesz zacząć jej używać niemal natychmiast.

Jak używać tej grupy odbiorców na podstawie formularza?

Tłumacząc ideę grupy odbiorców na podstawie formularza wspomniałem już o jej możliwych zastosowaniach. Zajmijmy się tym zagadnieniem nieco bardziej detalicznie.

Przede wszystkim, stwórz grupy dla każdego formularza, który znajduje się na Twojej stronie. I to z zastosowaniem każdego z trzech podstawowych zdarzeń. To właśnie one są głównym kryterium i decydują o tym, do czego przyda się grupa odbiorców.

Każdy, kto otworzył formularz

To najliczniejsza grupa, która może posłużyć jako podstawa remarketingu. Wszystkich tych użytkowników w jakiś sposób zainteresowała Twoja reklama. Warto to zainteresowanie rozbudzić, by zaowocowało konwersją.

Osoby, które otworzyły formularz, ale go nie przesłały

Potraktuj tych użytkowników analogicznie do tych, którzy porzucili koszyk w sklepie internetowym. Dlaczego nie przesłali formularza? Może o nim zapomnieli? A może potrzebują dodatkowej zachęty, by go wysłać?

Osoby, które otworzyły i przesłały formularz

To użytkownicy, którzy dokonali konwersji. Z pewnością masz kolejne plany co do nich, jednak dodatkowo możesz zastosować cross-selling i zaproponować im kolejne produkty czy usługi. Albo zacząć im wyświetlać materiały oparte na społecznym dowodzie słuszności.

Skoro już raz zobaczyli Twoją reklamę i zdecydowali się “skonwertować”, to – w oczekiwaniu na telefon czy mejla od Twojego handlowca – nie pozwól im o sobie zapomnieć!

Tę grupę wykorzystaj też do wykluczenia z kierowania reklamy kontaktowej, która używa danego formularza. Dzięki temu nie będziesz marnować pieniędzy na wyświetlanie reklamy osobom, które już wysłały formularz. Więcej o optymalizacji reklam na podstawie wykluczania dowiesz się z odcinka mojego podcastu.

Możesz też spróbować eksperymentów z okresem retencji, czyli czasem, przez jaki użytkownicy pozostają w Twojej grupie. Z uwagi jednak na niski limit, o którym wspominałem, z dużym prawdopodobieństwem pozostaniesz przy maksymalnej wartości 90 dni.

Reklamy kontaktowe swoją skuteczność w dużej mierze zawdzięczają zatrzymaniu użytkownika w obrębie Facebooka. Brak przekierowania na stronę internetową zwiększa liczbę wysłanych formularzy, ale zmniejsza przy tym ruch w witrynie.

Grupy odbiorców na podstawie formularza na Facebooku pozwalają pozyskać zarówno wartościowe leady z reklamy kontaktowej, jak i informacje o użytkownikach, którzy mieli kontakt z formularzem (np przekierowując ich potem na stronę w drugim kroku Twojego lejka).

Wilk syty i owca cała!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński