Wokół sami social media ninja

Zainspirowany krótką rozmową z jestem.mobi chcę podzielić się z wami refleksją o zjawisku eksperctwa wśród blogerów.

Pewnie zetknęliście się z pojęciem personal brandingu – kreowania własnej marki. W każdym poradniku na ten temat znajdziecie radę, że warto zadbać o to, by być postrzeganym jako ekspert w swojej dziedzinie. Trudno zaprzeczyć. W tej samej książce/tym samym artykule autor będzie was też namawiał do założenia bloga.

2+2 równa się 4. Blog okazuje się idealnym narzędziem do pokazania się od eksperckiej strony. Dzielić się wiedzą lub przemyśleniami jest bardzo fajnie. Przyjmowanie wszystkowiedzącej pozy to błąd. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że znasz odpowiedź na każde pytanie. Ty nie powinieneś udawać, że tak jest.

Bloger powinien przede wszystkim być szczery. Dlatego podoba mi się podejście Pijaru Koksa, który o sobie pisze “Blog powstał z chęci stworzenia sobie porządnej podstawy pod dobre CV”. Co prawda za chwilę wspomina o edukowaniu młodszych kolegów, co mogłoby być niepokojące, ale nic w tym zdaniu nie wskazuje na robienie z siebie mentora.

Nie martw się, że jeśli przyznasz się do niewiedzy Twój potencjalny/obecny pracodawca uzna to za kompromitację (zakładając, że prowadzisz bloga właśnie ze względów personal brandingowych). Stare porzekadło głosi, że niewiedza nie jest powodem do wstydu, tylko ignorancja. Budowanie wizerunku eksperta nie polega na wmawianiu innym, że się nim jest.

Chcesz opowiedzieć o czymś innym na blogu – obliguje Cię do poszukiwania i zdobywania wiadomości. Jeżeli potrafisz to zrobić i przekazać je w atrakcyjny sposób, to niczego więcej od Ciebie nie oczekuję, a wszyscy czytelnicy – w tym także ci związani z Twoim życiem zawodowym – to docenią. Jak Ty piszesz, tak Cię widzą. Niech twój kontent pracuje na Twoją opinię, nie uprzedzaj faktów.

Samokształcenie to zresztą jedna z wielu zalet blogowania. Dla mnie osobiście najistotniejsza. Motywuje do ciągłej pracy nad sobą. Też tak to postrzegasz? Czy jednak preferujesz lans?

Do przeczytania,

Artur

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: