15 wtyczek do WordPressa dla marketerów

Dziś mam dla Ciebie listę wtyczek do WordPressa, z których sam korzystam i uważam, że mogą przydać się również na Twojej stronie. Podzieliłem je na pięć kategorii – od pozycjonowania po generowanie leadów. Wierzę, że pomogą Ci w pracy!

 

Czym są wtyczki do WordPressa?

Wtyczki to aplikacje, które poszerzają możliwości WordPressa o nowe funkcje. Jakie? Dowolne! W tej chwili jest ich blisko 50 tysięcy w oficjalnym katalogu wordpress.org. Od drobnych zmian (typu wygląd edytora tekstowego) po rozbudowane moduły, które pozwalają zmienić stronę na WordPressie w sklep internetowy.

Jest z czego wybierać, ale przecież nie będziesz tracić czasu, by samodzielnie przebijać się w poszukiwaniu prawdziwych perełek. Dlatego przygotowałem dla Ciebie gotową listę. Gotowy? Zaczynamy przegląd!

 

Pozycjonowanie

Yoast SEO

Jedna z najpopularniejszych wtyczek związanych z pozycjonowaniem. Nie załatwi sprawy za Ciebie, ale pomoże ustrzec się przed typowymi błędami. Jeżeli ustawisz frazę kluczową, podpowie Ci, jak często wykorzystujesz ją w tekście i sprawdzi, czy to optymalna liczba. Przypomni o dodaniu i odpowiednim opisaniu obrazków. Sprawdzi, czy opis linku nie jest za długi. I tak dalej. Warto mieć!

Oczywiście nie jest to narzędzie idealne – na przykład nie bierze pod uwagę odmian i synonimów słów kluczowych – ale jako wskazówka czy checklista sprawdza się idealnie.

 

Broken Link Checker

Popsute linki czy niedziałające obrazki to zmora wielu serwisów. Psuje doświadczenie odwiedzających i odbija się negatywnie na ich postrzeganiu Twojej strony.

Ręczne sprawdzanie każdego wpisu czy podstrony to mordęga. Na szczęście Broken Link Checker pomaga zautomatyzować ten proces i poradzić sobie przynajmniej z zewnętrznymi i wewnętrznymi odnośnikami.

Wtyczka automatycznie skanuje Twoją stronę i powiadamia Cię za każdym razem, gdy znajdzie nieaktywne hiperłącze. Pozostaje je naprawić bezpośrednio w panelu zarządzania!

 

Google XML Sitemaps

Narzędzie do tworzenia map XML Twojej witryny, które ułatwiają wyszukiwarkom indeksowanie jej treści.

Generowanie leadów

OptinMonster

Chcesz zbierać adresy mejlowe i budować swoją bazę subskrybentów? Potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi. Zwykły formularz zapisu na newsletter nie wystarczy. Dobrze uruchomić wyskakujące okienko, które zachęci do pozostawienia adresu. Tak, to bywa irytujące, ale jest również naprawdę skuteczne.

OptinMonster pozwala budować różnego rodzaju formularze w prostym edytorze -od małych belek wyświetlanych na dole lub górze strony po pop-upy zajmujące całe ekrany. Twój wybór!

 

OnePager

Potrzebujesz zbudować prosty landing page ze swoja ofertą? Być może jesteś to w stanie zrobić z pomocą… wtyczki! OnaPager dysponuje szeregiem szablonów, wśród których prawdopodobnie znajdziesz i taki, który spełni Twoje oczekiwania.

Wszystkie są edytowalne za pomocą prostego edytora wizualnego. Nie jest to poziom prostoty chociażby zbliżony do dedykowanych narzędzi tego typu, natomiast przyda się, jeśli akurat nie dysponujesz budżetem na stworzenie tego typu strony lub brakuje Ci umiejętności technicznych.

 

 

404page

Zamień stronę z błędem w narzędzie generowania leadów. Wtyczka pozwala zbierać adresy e-mail i umieszczać oferty na podstronie 404, która wyświetla się, ilekroć użytkownik trafi na nieistniejącą stronę. Oczywiście wszystko w prostym i intuicyjnym edytorze bez potrzeby kodowania czegokolwiek, ale do tego już się przy polecanych przeze mnie wtyczkach przywyczaiłeś, prawda?

 

Simple Alert Boxes

Plugin, który pozwala Ci w treści podstrony umieszczać boksy z Call To Action (wezwaniem do działania). Kolejne z narzędzi, które pomaga budować bazę mailingową czy kierować użytkowników w inne miejsce. Jak to wygląda i działa? Na przykład tak jak tutaj.

 

Media społecznościowe

Floating Social Media Icon

Przyciski social media. Nic dodać, nic ująć. Kilkadziesiąt szablonów, które dopasujesz do stylistyki Twojej witryny. Przesuwają się, gdy użytkownik scrolluje stronę, więc w każdej chwili, gdy poczuje potrzebę udostępnienia Twoich treści, może to zrobić. W podobny sposób działa Sumo Me.

 

CoSchedule

CoSchedule to narzędzie do zarządzania publikowanymi treściami w mediach społecznościowych. Bardzo polecam. Szczególnie, że ma również wtyczkę do WordPressa. Do czego się przydaje? Pozwala od razu po publikacji wpisu zaplanować jego dystrybucję w poszczególnych kanałach oraz, co szczególnie przydatne, z góry zaplanować, kiedy post ma się na nich ponownie udostępnić na przykład po miesiącu po publikacji. Niech żyje automatyzacja!

 

Revive Old Post

Wtyczka, która automatycznie publikuje Twoje stare wpisy w mediach społecznościowych. Kiedy nie masz ochoty o tym pamiętać – idealne!

 

Testy A/B

Title Experiments

Masz ochotę na eksperymenty? Zacznij od nagłówków. Dzięki tej wtyczce możesz przygotować test A/B tytułów artykułów czy podstron. Zyskujesz po prostu dodatkową linijkę do tworzenia ich alternatywnej wersji w widoku edytora postu. Sprawdzaj, która generuje więcej wejść.

 

Nelio

Zabawa dla zaawansowanych. Narzędzie do tworzenia testów A/B bezpośrednio w panelu WordPress. Wykorzystuje inne wtyczki i narzędzia, takie jak np. WooCommerce, Visual Composer czy Contact Form 7 i wyposaża je w nowe funkcje właśnie do eksperymentów.

 

Inne

Pretty Link Lite

Zamień brzydki link pełen losowych znaków w taki, który łatwo zapadnie w pamięć bezpośrednio w WordPressie.

 

BackUp Buddy

Boisz się utraty danych? To może przydarzyć się każdemu. Ludzie dzielą się na dwa rodzaje: tych, którzy robią backup i tych, którzy je będą robić. Dołącz zawczasu do tych pierwszych – dzięki tej wtyczce będzie to proste.

 

Tracking Code Manager

Potrzebujesz zainstalować kod Google Analytics, Piksel Facebooka czy dowolny inny skrypt śledzący zachowania użytkowników? Prawdopodobnie nie umiesz bądź nie chcesz grzebać się w kodzie. Nie martw się – i na to jest wtyczka!

 

W zasadzie chyba nie ma rzeczy, na którą by nie było. Jak widać. Warto wyrobić w sobie nawyk poszukiwania tego typu sprytnych rozwiązań, bo potrafią znacznie ułatwić życie. Pamiętaj: na wszystko są wtyczki do WordPressa!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński