Zablokowane konto reklamowe na Facebooku – jak sobie z tym poradzić?

Zablokowane konto reklamowe na Facebooku – znasz ten problem? Nie martw się, nie wszystko stracone! Choć odzyskanie konta nie należy do rzeczy najłatwiejszych, da się to zrobić. Dziś pokażę Ci, jakie są na to sposoby.

Czym jest blokada konta reklamowego na Facebooku?

Na samym początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest ta blokada konta reklamowego. Nie jest to bowiem tak jednoznaczna sprawa, jak może się wydawać.

Jakiego rodzaju blokadę można dostać?

Facebook może wprowadzić blokady na Twoim koncie reklamowym nie tylko poprzez jego całkowite zatrzymanie. Oto trzy najczęstsze przyczyny:

  • Odrzucona reklama na Facebook Ads
  • Zablokowane konto reklamowe Facebook Ads
  • Blokada konta reklamowego dla prywatnego profilu Facebooka

Odrzucona reklama na Facebook Ads

Każda reklama na Facebooku, zanim zostanie opublikowana, musi przejść przez proces weryfikacji. Jak on wygląda? Algorytmy Facebooka oceniają Twoje reklamy według różnych kryteriów i sprawdzają, czy aby nie naruszają one regulaminu.

Niestety, zdarza się, że algorytm oceni Twoją reklamę negatywnie.

Co zrobić w przypadku odrzuconej reklamy?

Twoja reklama została odrzucona, ale uważasz, że nie łamie ona żadnych zasad?

Najprostszy i najbardziej oczywisty ruch w takim wypadku, to poproszenie o ponowną weryfikację konta reklamowego. Algorytm to w końcu algorytm i ma to do siebie, że zdarzają mu się pomyłki. Gdy poprosisz o ponowną weryfikację, tym razem najpewniej zajmie się nią już fizyczny pracownik Facebooka. A zatem jeśli za pierwszym razem faktycznie doszło do błędnej oceny, problem powinien zostać w tym miejscu rozwiązany, co da Ci możliwość zamieszczania reklam.

A co, jeśli również po ponownej weryfikacji nie udało się odblokować reklamy? Wówczas najpewniej wiesz już, dlaczego ją odrzucono i nie pozostaje Ci nic innego, jak jej edycja.

Zablokowane konto reklamowe Facebook Ads

Umówmy się – to już większy problem, niż odrzucenie pojedynczej reklamy.

Kiedy masz zablokowane dane konto reklamowe, to nie możesz zrobić na nim w zasadzie nic. Ani niczego zmienić, ani też odpalić nowej kampanii. Masz jedynie wgląd do statystyk, a wszystkie inne funkcje są po prostu zablokowane.

Dlaczego konto reklamowe może zostać zablokowane?

Na to pytanie istnieją dwie najbardziej prawdopodobne odpowiedzi.

Po pierwsze – może do tego dojść, jeśli nie przestrzegasz zasad zamieszczania reklam i regularnie je łamiesz.

Jeżeli Twoje reklamy często są odrzucane z powodu niezgodności z regulaminem, to Facebook w końcu zajmie się całym Twoim kontem. I w takim wypadku z dużym prawdopodobieństwem po prostu je zablokuje i nie będzie można tworzyć reklam.

Po drugie – może się zdarzyć tak, że Twoje konto zostało… zablokowane przypadkowo.

Jak już mówiłem, algorytmy Facebooka mogą się mylić. A do tego często są aktualizowane. Może więc dojść do takiej sytuacji, że pod pretekstem na przykład wykrycia podejrzanej aktywności Twoje konto spotka się z banem. Nawet jeżeli takiej aktywności w rzeczywistości nie było.

A jak już o podejrzanej aktywności mowa – taka również może okazać się realną przyczyną zablokowania konta reklamowego. Chodzi tu o przypadki, w których logujesz się do menedżera reklam z nowego urządzenia lub też z lokalizacji w innym kraju. Wówczas Facebook w trosce o Twoje bezpieczeństwo także może Cię poczęstować zablokowanym kontem reklamowym.

Zablokowane konto reklamowe Facebook Ads – czy można się odwołać?

Można, a nawet jest to wręcz wskazane. W przypadku, gdy zablokowano konto reklamowe, dróg wyjścia jest więcej, niż w przypadku pojedynczej reklamy. Nie tylko możesz odwołać się od decyzji, ale też skorzystać z innych opcji.

O tym jednak nieco później. Na razie skupmy się na jeszcze jednym, czarnym scenariuszu.

Blokada konta reklamowego dla prywatnego profilu

Ten rodzaj blokady jest chyba najbardziej bolesny i najbardziej odczuwalny dla użytkownika.

Gwoli wyjaśnienia – w razie takiej blokady Twoje konto prywatne dalej będzie miało dostępne prywatne funkcje. Co innego jednak w przypadku tych biznesowych.

W takiej sytuacji nie będziesz mieć bowiem żadnego wglądu do konta reklamowego.

Dlaczego Facebook blokuje konta prywatne?

Pewnie Cię nie zaskoczę, ale w większości przypadków ponownie chodzi tu o regularne łamanie regulaminu. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi kilka kont reklamowych.

Jeśli Twoje reklamy notorycznie są odrzucane, to niestety, Facebook nie będzie Cię darzył wielką sympatią. I musisz pamiętać, że ma Cię na oku. Nawet jeżeli przy blokadzie konta reklamowego założysz kolejne i nie zmienisz przy tym swojego postępowania.

To kolejna przyczyna blokowania prywatnych kont. Jeśli Twoje konta reklamowe Facebooka często są banowane, to z czasem weźmie się również za to prywatne.

Jak odblokować konto reklamowe Facebook?

Na całe szczęście, istnieje kilka opcji, by w razie blokady odzyskać nasze konto reklamowe. Jak wspomniałem wcześniej, wachlarz jest tu dość szeroki.

Zobacz, jakie ruchy przysługują Ci, gdy masz zablokowane konto reklamowe.

Odwołanie od decyzji do Facebooka

Podobnie jak w przypadku odrzucenia reklamy, to pierwsze narzędzie, po które powinniśmy sięgnąć.

I mam tu dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeżeli Twoje konto reklamowe zostało zablokowane przypadkowo, to najprawdopodobniej po odwołaniu się od tej decyzji zostanie odblokowane. Sprawą zajmie się wtedy pracownik Facebooka i w razie błędu algorytmu po prostu przywróci Ci dostęp do konta. No, chyba że sam się do czegoś przyczepi. Ale w takim przypadku szansa na to jest bardzo niewielka.

Ale co jeżeli?

Wtedy… Odwołaj się po raz kolejny. Jeżeli przy pierwszej próbie uzyskasz negatywną odpowiedź, to wcale nie oznacza to, że sprawa jest zamknięta i przegrana. Tak naprawdę, jeżeli masz naprawdę trudną sytuację, czas i cierpliwość, to możesz się odwoływać w kółko.

No, ale mam nadzieję, że jeśli już będziesz do tego zmuszony/a, to wystarczy Ci ta jedna próba.

Kontakt z supportem Facebooka

Wspominałem o czasie i cierpliwości? Świetnie się składa. Nie zapominaj o nich, bo musisz się w nie uzbroić również przy kontaktowaniu się z supportem Facebooka.

Tak wygląda to zazwyczaj i nie inaczej jest w przypadku zablokowania konta reklamowego.

Gdy już uda Ci się skontaktować z pracownikiem supportu, możesz mu szczegółowo opisać sytuację. To, oczywiście, niekoniecznie musi pomóc od razu. Najpierw bowiem dowiesz się najpewniej, że ów jegomość nie odpowiada za zarządzanie dostępami do kont reklamowych. Wtedy jednak w Twoim imieniu przekaże sprawę do odpowiedniego działu. I jest szansa, że dzięki temu uda się rozwiązać problem.

Dobra rada – sprawdź w centrum pomocy, czy w danej chwili jest dostępna opcja czatu z pracownikiem supportu.

Wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji

Brzmi ciekawie, prawda?

Ale tak, od jakiegoś czasu Facebook współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji. I tym sposobem, w ostateczności, to właśnie na ministerialne salony możesz złożyć wniosek w razie blokady Twojego konta reklamowego na Facebooku. Z tego, co mi wiadomo, skorzystanie z tej metody daje naprawdę wysokie szanse powodzenia.

Jak to zrobić? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz TUTAJ.

Założenie nowego konta reklamowego/profilu

Zabrzmi to pewnie nieco banalnie, ale w ostateczności zawsze możesz… założyć nowe konto reklamowe. Po prostu.

Teoretycznie przy zablokowanym koncie reklamowym masz odebraną również opcję zakładania nowych. W akcie desperacji możesz ją jednak obejść i utworzyć konto poprzez inny profil prywatny.

Pamiętaj jednak – zawsze istnieje możliwość, że Facebook poprosi Cię o weryfikację konta. Dlatego nie ma co silić się na wojnę z systemem i zakładanie fejków. Jeżeli juz musisz, utwórz konto prywatne na swoje prawdziwe dane.

Pewnie pomyślisz sobie “Hej, ale przecież potwierdzałem/am już moją tożsamość na poprzednim koncie!” Jest jednak opcja, by to cofnąć. Znajdziesz ją w tym miejscu w ustawieniach Facebooka.

Jak uniknąć blokady kont reklamowych?

Ok, wyjaśniłem Ci już, jak postępować, gdy Facebook zablokował konto reklamowe. Warto jednak zastanowić się, co zrobić, by w ogóle do tego nie doszło.

Mam więc dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą uchronić Cię przed przykrą sytuacją i perspektywą zablokowanego konta reklamowego.

Bądź ostrożny w komunikacji

To podstawowa uwaga, bo to właśnie przez nieodpowiednią i nieostrożną komunikację blokowanych jest wiele reklam. Co się do niej zalicza?

Na przykład bezpośrednie odwoływanie się do użytkownika.

Sprowadza się to do niezwykle szczegółowych możliwości targetowania, jakie daje nam sam Facebook. Wiemy o użytkownikach naprawdę wiele. Ważne jest jednak to, by te informacje odpowiednio spożytkować.

Na pewno nie byłoby takim ruchem odwołanie się do prywatnej sytuacji użytkownika, jak i jego cech (co samo w sobie jest zabronione) w tekście reklamowym. Na przykład w stylu “Jesteś w ciąży. Zobacz, jak powinnaś się odżywiać”. Przyznasz, że – delikatnie mówiąc – nie brzmi to dobrze.

Zamiast tego można to wyrazić prostym hasłem w stylu “5 najlepszych diet dla kobiet w ciąży”. I nie ma tu już nic niezgodnego z regulaminem.

Nie obiecuj

Ostrożność trzeba zachować również gdy mowa o cechach usługi.

Załóżmy, że sprzedajesz suplementy diety i przy jednej z reklam wprost oświadczasz klientowi na przykład “Dzięki naszemu produktowi schudniesz”. Odbiorca oczywiście zachęcony perspektywą kupuje produkt, ale z jakiegoś powodu nie udaje mu się osiągnąć tego, co mu obiecaliśmy. No i, co tu dużo mówić, nie wypadamy na tym najlepiej, bo wychodzi na to, że zwyczajnie kogoś oszukaliśmy.

Jakby tego było mało, nieprzychylnie do takich spraw podchodzi sam Facebook. “Magiczne” obietnice i wprowadzanie klienta w błąd jest oczywiście sprzeczne ze zbiorem zasad zamieszczania reklam.

W takich sytuacjach, zamiast obietnic, o wiele bezpieczniej jest zakomunikować klientowi, że “Nasz suplement diety pomoże Ci schudnąć”. Nie zobowiązujemy się tutaj do tego, że nasz produkt magicznie zmieni sylwetkę odbiorcy, ale podprogowo dajemy mu do zrozumienia, że samo skorzystanie z niego nie będzie wystarczające i musi dołożyć coś od siebie.

Odpowiednie przygotowanie tekstu reklamowego to nic innego, jak umiejętne operowanie językiem korzyści. To bardzo ważna umiejętność dla każdego marketera, a więcej na jej temat napisałem w oddzielnym artykule.

Nie zastępuj tekstu poprzez emoji

Lubisz czasami dla urozmaicenia tekstu zastąpić niektóre frazy emotkami? Na przykład w ten sposób?

przykład - jak zablokować konto reklamowe facebook

Niestety, Facebook nie darzy ich sympatią.

Jeżeli używasz takiej metody w swoich reklamach, to mogą one zostać uznane przez Facebooka nie tylko za nieczytelne, ale również za próbę obchodzenia systemów weryfikacji reklamy. A to, niestety, może wystarczyć, by odrzucić Twoją reklamę.

Wobec tego nawet, jeżeli lubisz taką formę w swoich tekstach reklamowych, lepiej się od niej odzwyczaić.

Unikaj zdjęć przedstawiających cielesność

Kojarzysz te zdjęcia wyidealizowanych ciał po treningu, najlepiej z efektami świetnie padającego światła dla podkreślenia wyrzeźbionej sylwetki?

To koniecznie zapomnij o nich w kontekście reklam. I w ogóle najlepiej unikać zdjęć, przedstawiających właśnie cielesność.

Dlaczego?

Przede wszystkim nie przepadają za nimi odbiorcy. Widząc takie fotografie imponujących sylwetek, mogą poczuć się przytłoczeni albo wręcz zniechęcić się do naszej oferty.

Nie przepada za nimi również system reklamowy Facebooka. Lepiej bowiem prezentować reklamę w sposób realistyczny, albo przynajmniej bliższy realizmowi. Idealizm nie popłaca i może zostać ukarany przez algorytm odrzuceniem reklamy.

Z drugiej strony skrajności – stawianie antywzorców, również w przypadku sylwetek, wcale nie polepszy sprawy. Dlatego nie ma sensu ryzykować i o wiele bezpieczniej jest po prostu odpuścić sobie zdjęcia przedstawiające cielesność.

Zadbaj o bezpieczeństwo Business Managera

Poza samymi wskazówkami na temat reklam i ich tekstów, trzeba też skupić się na bezpieczeństwie samego menadżera reklam, co też może być przyczyną zastrzeżeń systemu. Co zatem warto w tej kwestii zrobić?

Na pewno dobrze jest zadbać o uwierzytelnianie dwuskładnikowe. W znaczny sposób usprawni to weryfikację konta i jego bezpieczeństwo, a także pozwoli na potwierdzenie tożsamości. Zadbaj więc o to, aby każdy administrator konta miał tę opcję włączoną.

Niezbędne jest też na przykład kontrolowanie roli, jaką ma przypisaną każdy z użytkowników naszego konta reklamowego. Czy jest to administrator konta? A może reklamodawca? Pilnuj tej kwestii i podnieś dzięki temu jakość konta oraz jego bezpieczeństwo.

Zablokowane konto reklamowe Facebook – podsumowanie

Jak widzisz, zablokowane konto reklamowe na Facebooku nie musi wcale oznaczać tragedii. Może być nawet dziełem zwykłego przypadku.

Teraz znasz już typy blokad, jakie mogą zostać nałożone przez Facebooka, ale wiesz też, jak w razie potrzeby takie konto reklamowe odblokować. Poznałeś/aś również wskazówki, co robić, aby blokady uniknąć.

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi problem zablokowanego konta reklamowego nie będzie Cię już dotyczył. A nawet jeżeli, to zostanie szybko i sprawnie rozwiązany.

Do przeczytania,

Artur Jabłoński